Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kryzowanie


paweel651

Rekomendowane odpowiedzi

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=1879

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2380

 

Powiem moim amatorskim okiem.

 

W związku z tym, że ciepła woda płynie drogą, która stawia najmniej oporów może się zdarzyć, że części instalacji (lub grzejniki) stawiające szczególnie duży opór pozostaną niedogrzane. Aby temu zapobiec należy tak zmniejszyć opory w pozostałej części instalacji, aby wyrównać opory poszczególnych grzejników. Robi się to przy pomocy specjalnych zaworów (które np. u mnie montowane są na powrocie z grzejnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosze powiedzcie mi na czym polega te kryzowanie o co w tym wogule chodzi

Witam.

Kryzowanie , to stopniowanie przekrojów rur rozprowadzających nośnik ciepła w instalacji. Idea taka , jak stopniowanie bezpieczników w instalacji elektrycznej. Po małym przekroju nie dawać większego, chyba , że jest to już końcowy odbiornik, czyli grzejnik. Kryzowanie ma szczególne znaczenie w grawitacyjnej instalacji i jest warunkiem równomiernego rozprowadzenia ciepła. Jest to również okazja do stałego ustawienia mniejszej temperatury w sypialni, a wyższej w pokoju dziennym. Kryzować można przekrojami rur, tulejami na śrubunkach, zaworami na grzejnikach i pionach, a także (tylko wtajemniczeni to potrafią) poprzez syfonowanie (zagięcie rurki powrotu) na instalacji. Najlepiej jest, kiedy wszystkie te opisane powyżej "sztuczki" są zastosowane zgodnie z logiką grawitacji ciepła.

W zasadzie prawie zawsze nieznajomość tych spraw załatwia pompa grawitacyjna, która powinna być wpięta nie na pionie ale równolegle do tego pionu na gałązkach tego pionu.

Jeśli z kotła wyprowadza się więcej niż jeden pion, nagminnie i błędnie stosuje się "kolektor" w postaci grzebienia. Ten błąd skutkuje tym, że jedna połowa domu jest mniej ciepła niż druga??? Jak powinien być rozwiązany kolektor ? Czekam na podpowiedź.

Jeśli coś pokręciłem, chętnie przeczytam popraki.

Niech moc ciepła....

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

................ do powyższego muszę jeszcze dodać przypadek z sąsiedniego tematu. Dodatkowe grzejniki, w dodatkowo przystosowanym pomieszczeniu lub pomieszczeniach nie grzeją lub są ledwie ciepłe w 1/2 wysokości grzejnika. Przyczyna ? Kryzowanie. A kryzować należy powrót na starych grzejnikach aby zrównoważyć temperaturę powrotów. Jest to ten sam efekt jaki daje zawór trójdrożny na wyjściu z kotła; pozwala na krótką cyrkulację zasilenie - powrót i jest to na kotle jest pożądane. W nieudanej modernizacji to jest błędem i podejrzewam , że połowiczne ciepło bierze się z "powrotu" poniższej kondygnacji. Zastosowanie pompy jest ok, ale można to zrobić też bez.

A co Panowie na temat?

O grzebieniu w krótce.

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak widać albo wszystko co napisałem jest dobrze, lub jest tak źle. Sam z tego wykładu nie jestem do końca zadowolony ponieważ wkradły się błędy w pisowni i sam tekst może też być nieco mało czytelny. Gdyby był do tego schemat, byłoby łatwiej (rysować klawiaturą nie potrafię).

 

Jak powinien być zbudowany system zasilania w instalacji grawitacyjnej.

Z kotła wyprowadzony jest króciec na śrubunek lub flanszę. Za tą złączką powinno się zainstalować pion (jeśli tylko jeden) lub kolektor (jeśli więcej niż jeden pion). Aby kolektor dobrze działał należy zadbać o SYMETRIĘ, której wyznacznikiem jest środek rury podłączonej od dołu do kolektora. Każde zachwianie odległości od tego środka skutkuje mniejszym a najczęściej żadnym, zasileniem ciepła. Zatem, gdy kolektor przypomina grzebień zasilony z jednego końca a posiadający odprowadzenie szeregiem rur, to tylko pierwsza, najbliższa rura pionu będzie zbierać całe ciepło. Pozostałe , im dalej , tym zimniej.

Obrazowo; schemat zasilenia to piramida którą tworzą atleci w cyrku?! Na dole jeden najsilniejszy, na nim dwóch, na tych dwóch może stać jeszcze po dwóch ... a na górze chłopczyk o włosach bląd ( jeszcze płci męskiej) jako odpowiednik naczynia przelewowego. Czyli 1<2<2x2 i mamy cztery piony. Zwyczajowo więcej niż cztery się nie stosuje, ponieważ wtedy zachodzi bezwzględna konieczność wspomagania się pompami.

Każde rozgałęzienie zasilenia powinno być robione poprzez stopniowanie przekrojów; (%- przekrój) %50 na dwie "gałązki %40, %40 na 2x %32 , %32 na 2x %20 itd. Dobrze jest pamiętać o lekkim spadku do grzejników. Dla powrotów odwrotnie.

NIE WOLNO z poziomej rury odprowadzać kolejnych, pionowych zasileń. Ciepło zatrzyma się (jak na grzebieniu) na pierwszej rurze i popłynie do góry (kolejne będą zimne). Jeśli jest taka konieczność aby poprowadzić nowe dwa piony, należy postąpić tak jak na kolektorze; najpierw unieść i z uniesienia rozdwoić. Nypel, trójnik w "T" i dwa kolanka

CIEPŁO chodzi najkrótszą drogą ku górze a kiedy napotyka sklepienie, to się rozlewa po to żeby najkrótszą drogą wrócić do źródła (u nas do kotła).

Brak symetrii i stopniowania przekrojów powoduje nierówne rozprowadzenie ciepła, lub zasilania powrotem niedowartościowanych rozgałęzień ( letnie w połowie wysokości kaloryfery, przy innych bliższych głównych pionów gorących ponad miarę).

Zawory 3 - 4 drożne na kotle są właśnie takimi dającymi się regulować grzebieniami. Jak to w hydraulice bywa, wszelkie zawory lubią się zakamieniać, rdzewieć, przeciekać - ja wolę bez.

Moim amatorskim osiągnięciem było zaprojektowanie grawitacyjnej instalacji ; w piwnicy budynku gospodarczego kotłownia, cztery metry przejazdu, trzy metry do osi parterowego domu i osiem metrów od głównego pionu do ostatnich grzejników. Instalacja była mieszana; zasilenie dolne i częściowo górne. Wszystko bez pompy. Działało.

Z nowości podoba mi się "krótki obieg na kocioł", nowe technologie w miedzi (rury) i gazowe kotły z zamkniętą komorą spalania. Reszta mnie nie przekonuje.

Łodezwij sie kto! Znowu sam bede robił?

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

post-25726-0-15813200-1297276356_thumb.jpg

U nie wygląda tak sytuacja "grzebienia", jeśli dobrze zrozumiałem przekaz to nierównomierne grzanie właśnie tkwi w takim układzie. Stara instalacja z 85roku, spawana, rury kryzowane z grzebienia 5/4cala chyba.

Jak można zmodyfikować taką instalacje aby polepszyć sprawność? Do tej pory kryzowałem na zaworach przy grzejnikach ale nigdy nie uzyskałem pożądanego efektu.

Proszę o ustosunkowanie się też do mojego postu odnośnie całej instalacji i jej błędów:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8793-stara-instalacja-reanimacja/page__pid__73560#entry73560

 

Pozdrawiam, Jakub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura z elektrociepłowni musi wchodzić idealnie w środek grzebienia od spodu, wtedy ciepło rozejdzie się równomiernie.

 

Korzystając z okazji spytam - czy poprawnie wykonana instalacja grawitacyjna powinna działać poprawnie bez konieczności stosowania jakichkolwiek zaworków kryzujących, jak ma to miejsce przy instalacji pompowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.