Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wrażenia Z Palenia Owsem


heso

Rekomendowane odpowiedzi

Czego sie nie robi dla nauki... Z pewnymi oporami etycznymi (w końcu to żywność !) wrzuciłem do pieca parę kilo owsa, nigdy wcześniej tak nie próbowałem.

 

Po kolei :

(wrzuciłem oczywiście na żar z drewna)

post-94-1253816195_thumb.jpg

 

Palił się dość nieźle:

 

post-94-1253816273_thumb.jpg

 

Tu to samo z lampą błyskową :

 

post-94-1253816355_thumb.jpg

 

Popiół był dość dziwny, sporo niby- spieków kruchych i lekkich.

Po roztarciu w palcach sprawiały wrażenie jakby ostrego piasku.

( to te zrośnięte kawałki poniżej pudełka) :

post-94-1253816536_thumb.jpg

 

Wnioski : zaskakująco sporo ciepła, ogólnie w paleniu podobny do miału, pali się długo w stanie żaru, po odgazowaniu lotnych składników. Co do popiołu, mam podejrzenie, że zawiera sporo krzemionki, czyli te spieki

mogą mieć wiele wspólnego z ... piaskiem. Tyle że w necie nic nie znalazłem o krzemionce (SiO2) w popiele owsa, więc nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owies ma podobno taką samą kaloryczność co słabej jakości węgiel. W tej chwili mam go w magazynie ok 20 ton. Cena w skupie śmieszna, bo ok 20 zł / 100 kg. Puki co czyszcze, i gorszą frakcje używam do grzania wody. Dwa bojlery po 200 litrów kazdy, rozpalam drewnem, potem wiaderko owsa, i trzeba pilnować, bo woda w układzie lubi się zagotować. Widziałem jak pracuje palnik na pellet zasilany owsem. Daje rade, ale niestety dużo pieniądz... zakładam do swojego zębca retortę, to poeksperymentuję. A co do oporów...cóż, słyszałem ze owies był od zawsze przerabiany na energię, służył do napędu koni. Teraz zastepuje go olej napędowy i mamy nadprodukcje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malo ludzi pewnie pali owsem wiec malo co sie dowiemy w tym temacie :angry: przydalo by sie porownanie np z mialem drewnem chodzi o sprawdzone info a nie ,,podobno'' kiedys mnie namowil kumpel na brykiet z trocin bo ,,podobnop'' koszt jest nizszy od mialu i to co mialem przeznaczone na 1 tydzien palenia spalilem we ledwo 2 doby masakra :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę poważnie o paleniu owsem.

Cena bardzo atrakcyjna i dziwi mnie że tak mało osób z tym paliwem eksperymentuje, czyżby był jakiś wilk w tej bajce?

Może spaliny są agresywne i niszczą kocioł, może dużo popiołu, sam nie wiem wymyślam chyba.

Podoba mi się, że zasypywanie jest w miarę czyste tylko czy składzik pełen owsa nie będzie zbyt nachalnym zaproszeniem dla myszy?

W tym roku raczej postawie na pelet, ale poeksperymentuję z owsem, zobaczymy.

Ciekawe czy nie wzrosną ceny owsa jak ludzie bardziej masowo zaczną tym palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
malo ludzi pewnie pali owsem wiec malo co sie dowiemy w tym temacie B) przydalo by sie porownanie np z mialem drewnem chodzi o sprawdzone info a nie ,,podobno'' kiedys mnie namowil kumpel na brykiet z trocin bo ,,podobnop'' koszt jest nizszy od mialu i to co mialem przeznaczone na 1 tydzien palenia spalilem we ledwo 2 doby masakra :)

|Witam .W tym roku zrobiłem palnik na owies i od miesiąca palę nim w zwykłym piecu i jestem bardzo zaskoczony temperaturą jaką daje -rewelacja . |Cały czas dopracowuję palnik bo chodzi o podawanie w małych dawkach owsa i nadmuch powietrza terz musi byc dobrze ustawiony bo jak jest za dużo to potrafi wygasnąć przy ponownym rozruchu palnika .jak narazie to jeszcze pracuję nad tym palnikiem i jeszcze muszę opracowac forokomurkę ,która bedzie pilnowała ognia -takie zabezpieczenie musi byc żeby do pieca nie wtłaczac owsa jak nie ma ognia.Potem napisze jak udało mi sie to wszystko dopracowac ,ale puki co wszystko działa i jak narazie jestem zadowolony a dymu ze spalania nie ma wcale jak wszystko jest dobrze ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Po pracy postaram się zrobić kilka fotek i je wstawić .Jak pisałem jeszcze potrzeba troszkę przy tym palniku popracować ,ale co najważniejsze to działa i jak narazie jest to taki prototyp troszkę prymitywny ,ale już mam obraz w głowie następnego w ,którym usune błędy z prototypu ,bo jak narazie co dziennie coś nowego przychodzi mi do głowy i teraz właśnie widać po miesiącu palenia co można jeszcze zmienić .Pozdrawiam Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U MNIE :P

Posiadam piec heitztechnik Q EKO BIO 25kw

pale owsem po wskazowkach serwisu na telefon skorygowalem ustawienia i mam bez problemu 60 st, zasilona podlogowke 78m2 parteru grzejnik lazienkowy bojler 140l i duzy 10 zeberkowy grzejnik w przyszlej pralni, gora jeszcze bez grzejnikow kubatura 160m2 jeszcze nie skonczone ocieplanie dachu grzanie 4 dzien, spalone 2 kosze zasypane na 3/4 i zabawy ustawieniami,

Pali sie ladnie mocno intensywnym plomieniem, podpowiem co do ustawien to niezly efekt daje otwarta dmuchawa na maksa na 1 lub 2 z 24 czas podawania 10s pauza 15

szybki przyrost temperatury wchodzi na kazda zadana ladnie pracuje w podtrzymaniu.

kosztowal 8600 na 7%vat z dobrym sterownikiem manuet foster ruszt zeliwny, narazie zadowolony zobaczymy jak dalej owies w moich stronach (Płock) znalazlem w cenie 160-260pln

Chetnie wymienie doswiadczenia z innymi uzytkownikami

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym owsem to ciekawa sprawa :D Ja bym tym nie palił ze względu ze to jedzenie :P

 

Widziałem ostaniu dokumentacje jakiegoś gospodarstwa w Asutrii co skupują za grosze stary chleb ze sklepów z Wiednia. Codziennie zostaje z Wiednia wywożone tyle chleba co by starczyło dla 260.00 osób , bo nikt tego nie kupił i pali gosc tym sobie w gospodarstwie. Jeszcze było pokazane ze pali jakimiś takim co wygląda jak kukurydza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem palic owsem w HeiztechnikQ Eko Duo 17 kW..niestety nic z tego.. żadne ustawienia nie pomagaja samego owsa nie da sie w tym piecu spalac..ale mozna i to z dobrym skutkiem z dowieszka grochu Pozdrawiam

do EKO DUO mozesz dokupic palnik w heitztechniku, taki specialny do biomasy, moj eko bio jest typowona zboze i pellet z palnikiem szufladkowym od polowy wrzesnia dopiero w sprzedazy.

eko groszkiem i mialem tez moge palic jako zastepczym tylko trzeba czesciej palnik czyscic.

 

A teraz najlepsze

w okolicach Plocka bardzo modny jest biznes typu mial z ukrainy przesiany workowany i sprzedawany jako ekogroszek po 650-700 tona, nadaje sie to dla prokuratora, tym gó...m nie da sie palic, znajomi toczyli niezla walke przy pierwszych mrozach, teraz sciagneli ze slaska w 3 rodziny tira z workowanym po 510 tona i jest lux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym owsem to ciekawa sprawa :D Ja bym tym nie palił ze względu ze to jedzenie :D

Hmm Mowisz jedzenie... tylko ze dla zwierzat my owsa raczej nie jemy:)

 

Ja bym spojrzal jeszcze na to ze taniej ale jest jeszcze aspekt, ze paliwo odnawialne, ze nie truje, niska emisja tlenkow wegla popiol do wykorzystania,

mamy (POLSKA) wieksza emisji zanieczyszczen do atmosfery i najmniejszy procent wykorzystywania paliw odnawialnych niz 7 najbiedniejszych krajow swiata, nawet nasze eletrocieplownie wola chyba placic kary niz wyrabiac sie w wymaganych normach uzycie paliw odnawialnych.

A pamietajmy ze tym oddychamy i w lato przyjmujemy coraz wieksza dawke naszego sloneczka ktore zaczyna nam robic coraz wieksza krzywde.

 

W niektorych krajach ogrzewanie domow weglem wiaze sie z wysokim podatkiem za grunty domy...

A jak myslicie kiedy u nas nasz wspanialy rzad siegnie do kieszeni podatnikow w podobny sposob tylko u nas troszke z innych pobudek :P

, przeciez juz mamy certyfikaty energetyczne domow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, proszę o poradę, mam nowy piec na miał firmy Pleszew, zamawiam miał z Góry od Krysteckiego okolice Płocka, ci co mieszkają w okolicach na pewno go znają. Miał który muszę używac to ten z rodzaju grubszegp.Stale proszę ich by był taki dostaję pół na pół tj. połowa jak cukier, taki pył połowa w wielkości orzecha włoskiego taka jak powinna byc. Spalanie jest bardzo szybkie, po wyczysczeni pieca (góra co 3 dni-wybieram wtedy ok.15 kg zbryłowanego miału i pyłu) max na 5 kg potem co 3 godz. muszę dosypywac. To jakiś koszmar to absurd bo w nocy jak w obozie pracy muszę wstawac inaczej jest lodówka w domu non stop przy piecu. Dorzucanie w takiej częstotliwości. Do tego nie workowany-dzwigam wiadrami z szopy do domu. Łatwiej jest w workach postawic sobie ze 2 w domu w kotłowni reszta niech w szopie leży i nie muszę macahc łopatą by wiadra napełniac do tego ta jakośc. Nie wiem skąd pochodzi ten miał nic kompletnie-od Krysteckiego.

 

Ktoś może się wypowiedziec i coś mi poradzic?

 

P.S. jeśli mój post jest w niedpowiednim dziale proszę o wyrozumiałośc lub ew. przeniesienia go do odpowiedniego przez moderatora. To mój pierwszy post więc poruszam się po forum grzewczym niepewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

hi.

 

wlasnie poraz pierwszy testuje swoj kociol na tym opale. kociol to KMG-1 Osiek z podajnikiem tlokowym.

2 sezony pale ekogroszkiem i mam deszcz sadzy z komina. caly dach i okna dachowe w sadzy. tragedia. zmusilo mnie to do ekperymentowania z owsem.

 

jara sie juz 3h i jak narazie jest ok. wiecej o efektach palenia napisze pozniej. postaram sie o fotki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Ja jestem posiadaczem pieca HEF ECO-Plus U (25kW)

od miesiaca pale tylko i wylacznie owsem. Na poczatku chcialem mieszac owies z ekogroszkiem ale stwierdzilem ze jak testowac to na maksa i zaczalem palic tylko owies. Przez pare dni testowalem ustawienia i teraz jest jak na razie ok.

Co prawda czesciej trzeba chodzic do pieca (nie jak to robilem przy weglu co okolo 3-4 dni) teraz raz dwa razy dziennie bo popiol jest ze zboza lekki i nie chce sie obsypywac. Wizyta przy piecu trwa ok 2 minut - pogrzebaczem obsypie popiol do popielnika i powrot. Owies zasypuje z workow (50kg) wchodzi ok 35 kg owsa.

Spala sie ok jednego worka na dzien (ogrzewanie co ok 150M2 - 5pokoi, kuchnia, lazienka oraz cwu - ok 100 w baniaku do uzytku dla rodziny 2+4 - kapiel, zmywanie...)

Przy obecnych cenach owsa ok 300PLN - wydaje mi sie ze to mistrzostwo swiata

 

Jednak dochodza mnie sluchy ze owies bedzie zuzywal szybciej podajnik.

Czy macie jakies spostrzezenia na ten temat?

Czy jest cos na co powinienem zwrocic uwage przy paleniu w piecu retortowym?

 

dodam ze w kotlowni teraz jest o wiele czysciej (zboze w workach), podajnik chodzi ciszej (nie kruszy brylek węgla).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak dochodza mnie sluchy ze owies bedzie zuzywal szybciej podajnik.

 

Jeśli chodzi o silnik i reduktor, to nie sądzę, żeby im to w jakikolwiek sposób przeszkadzało.

W grę wchodzi jedynie szybsze zniszczenie ślimaka ale i tu nie widzę przyczyny...

Może ktoś doświadczył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych cenach owsa ok 300PLN - wydaje mi sie ze to mistrzostwo swiata

 

Jednak dochodza mnie sluchy ze owies bedzie zuzywal szybciej podajnik.

Czy macie jakies spostrzezenia na ten temat?

Czy jest cos na co powinienem zwrocic uwage przy paleniu w piecu retortowym?

 

dodam ze w kotlowni teraz jest o wiele czysciej (zboze w workach), podajnik chodzi ciszej (nie kruszy brylek węgla).

Witam,

za wcześnie jeszcze na werdykt o mistrzostwie świata. Wiesz, to zależy od wielu czynników np. temperatury na zewnątrz.

A tak z ciekawości to do jakiej temperatury dochodzi Twój piec na owsie? No i sprawdź czy na wew. ściankach pieca nie osadza się smołowata maź. (to znacznie zmniejsza sprawnośc kotła) Czy ruszt podajnika do owsa jest inny niż ten do eko-groszku?

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości to do jakiej temperatury dochodzi Twój piec na owsie? N
-- nie wolno zadawać takich pytań gdyż każda odpowiedz jest chybiona.

Jedynie sensowne jest pytanie ile spalasz na dobę przy temp. zewn/wewn np. -5/+20 czyli dT=25 stC.

Mistrzostwem świata było by wyliczenie ile opału więcej spalamy przy spadku temp. o 1 stC.

Wówczas możemy porównywać, podając izolacje bydynku, powierzchnię. Innaczej powstanie rozmowa jak mdzy właścicielem MB 300TD a np. Golfem 1600 . I wyjdzie że MB jest do dupy bo chleje 12l/100km po mieście a golf tylko 5 l. Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-- nie wolno zadawać takich pytań gdyż każda odpowiedz jest chybiona.

Nie Baco, pytałem w innym kontekscie... Chodzi o to, że mój piec przy próbach palenia owsem niechętnie wskakuje na wyższą temperaturę np w zakresie 65-70 st. a z czego to wynika? a pewnie z wielu przyczyn. Dlatego akurat pytanie o temp. jest jak najbardziej sensowne. Zresztą mniej sensowne jest pytanie ile kto spali opału, bo to akurat zależy od wielu, wielu czynnikow będących "poza piecem" a i tak odpowiedzi są nie zawsze prawdziwe... (20 kg/dobę) i takie tam...

 

Ale i tak Cię lubie Baco i chętnie czytuję Twoje posty, H E J !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że mój piec przy próbach palenia owsem niechętnie wskakuje na wyższą temperaturę np w zakresie 65-70 st. a z czego to wynika? a pewnie z wielu przyczyn.

 

Zwiększ tedy moc palnika skracając czas przerwy (i zwiększ troszkę ilość powietrza przysłoną, jeśli płomień będzie zbyt żółty i kopcący).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.