Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mam RCK, początek wykresu to na temperaturze spalin widać czyszczenie palnika co godzinę. Potem przyszedł dość silny wiatr, to też widać na wykresie. Histerezę CWU mam 1 stopień, ale pompa pracuje w programie czasowym, godzinę rano i 2 godziny wieczorem. Wodę w bojlerze grzeje do 52 stopni.

Jeżeli dobrze dobrane są parametry spalania, to pomimo odstawiania się, w kotle jest dość czysto. Wg mnie lepiej, jeśli od czasu do czasu kocioł popracuje na wyższej mocy, niż będzie chodził na ciągłej minimalnej. Testowałem to, tzn. próbowałem, bo i tak się odstawiał, jeśli nie ma odbioru mocy. Kocioł był troszkę brudniejszy i spalanie ok. 1,5 kg/dobę wyższe.

Bez nazwy 3.png

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktuj mojego wpisu jak ataku. Z tego co kojarzę to skzp pozwalało zejść z mocą minimalna do ok 0.5kw(może się mylę). Nie uważam żeby to była wysoka moc. W sezonie letnim przy niskim zapotrzebowaniu chwilowym a z reguły przy żadnym, bezcelowe wydaje się schodzenie jeszcze niżej. Zresztą żeby sterownik mógł zejść niżej niż obecnie pozwala oprogramowanie programista musi wprowadzić nowe parametry pracy palnika(stosunek praca/postój). Oczywiście wcześniej trzeba jeszcze te parametry odpowiednio dograć a nie wziąć z "czapy". Więc pracy już jest sporo(koszty rosną) a zyski u użytkowników niewielkie (a u niektórych będą straty). Zreszta uważam że przy większych mocach niedoskonałosci łatwiej zgubić. Więksi gracze do tej pory mają ograniczoną moc minimalną w swoich algorytmach do 2-3kw ponieważ uważają że niżej czysto nie da rady zejść.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam dwa pytania. 

1. Czy czujnik pokojowuy ma za zadanie wyłączyć pompę po osiągnięciu temp.zadanej czy może ma jeszcze jakieś zadanie?

2. Panel pokojowy to tylko "powielony panel sterownika" cz może rozszerza mżliwości skzp02?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem o co toczycie pianę i nie raz było mówione pisane itp. Itd. Poniżej pewnej mocy palnik nie pracuje prawidłowo i nie ma znaczenia już czy sterownik ten czy inny po prostu po nizej pewnej mocy palnik nie będzie pracował to jest palnik węglowy A nie gazowy czy olejowy. I musi być odpowiednie nawęglenie co da X moc i na poziomie 0.5KW nie uwierzę że będzie pracował dobrze tyle z mojej strony w temacie. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest logiczne i masz rację, bo to, że można sobie dowolnie zmieniać moc w sterowniku na dostępna minimalną, to jedna rzecz i trzeba pamiętać, że to jest zmiana wirtualna, a w rzeczywistości jak palnik był np. 17 czy 25 kW, tak nadal jest i poniżej pewnej mocy minimalnej nie będzie pracował prawidłowo lecz będzie generował problemy, takie czy inne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie raz już było o tym rozmowa ale nadal ten ten temat jest wałkowany pewnych zeczy nie da się przeskoczyć skoro palnik jest 20KW to nie będzie pracował prawidłowo na 5% 1KW jest to nie realne i jak sporo osób minimalna moc ustawia nie 5% tylko np. Tak jak ja 15% bo to jest granica poniżej na palniku będą się działy różne nie do przewidzenia rzeczy. To nie palnik jak w kuchence ale też w kuchence jak dasz za mało gazu po prostu zgasnie. I na prawdę nie chce mi się rozpisywac w temacie bo nie raz już był wałkowany 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jestem nowym użytkownikiem ale mam bojler 20 mb od kotła i czy mogę zastosować metodę

Kol.Jockey i uruchamiać pompę 2 razy na dzień . Moim zdaniem woda z instalacji zaleje kocioł i będzie

musiał z powrotem dochodzić do zadanej nie mówiąc o podgrzaniu bojlera .

Co wtedy macie jakieś rozwiązanie .?

Edytowane przez matvii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wielu rozwiązań i wybierz takie, które u Ciebie będzie się najlepiej sprawdzać. Przede wszystkim trzeba określić godziny w których zazwyczaj najbardziej potrzebna jest gorąca woda przy Waszym codziennym użytkowaniu.

Jak długo kocioł dochodzi do zadanej, to możesz zobaczyć na załączonych wykresach. Masz jakoś rozwiązaną ochronę powrotu?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem to pytanie bo chodzi mi o ekonomiczne spalanie chciałbym uzyskać taki wynik 2,8 kg na dobę czy to jest realne i w jaki sposób do tego dojść przy mojej instalacji ?

Ps. Przepraszam nie doczytałem mam pompę kotłową .

 

Edytowane przez matvii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób próby i obserwuj, jak to wpływa na Twoją instalację. Jeśli się u Ciebie nie sprawdzi, to wrócisz do tego, co masz w tej chwili.

Najważniejszy w tym wszystkim, tzn. do ekonomicznego i niskiego zużycia paliwa, jest prawidłowy proces spalania na palniku, reszta to tylko dodatki. Jeśli to ustawisz dobrze, to kocioł spali Ci tyle węgla, ile będzie potrzebować energii Twoja instalacja, bojler czy cała chata.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam dla potomnych:1275454837_spalanienacwo.thumb.jpg.43497b358669b3e3e74cac585d24dcd6.jpg

było gorąco i bez odbiorów i inny sterownik, który nie potrafił zakończyć spalania...

RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdania że też nie ma co się sugerować spalaniem kolego bo mamy inny kocioł inny palnik inny komin inny boiler inne zużycie wody inny węgiel itp. Itd. I jest bardzo wiele zmiennych na które ma bardzo dużo czynnikow znaczenie. I jeśli Będziesz potrzebował np. 5kg dobowo to choć byś WSZSTKO zmienił to spalasz 5kg jest zbyt wiele zmiennych 

Edytowane przez KamilMiernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz jest oczywiste tylko u mnie najlepiej sprawdza się trzymanie kotła pod parą , każdorazowe wyłączenie pompy cwu powoduje tak jakby rozpalanie kotła od nowa po zrzuceniu zładu z instalacji .Dlatego sadziłem że po zakupie Skzp-02 ten problem się jakby częściowo sam rozwiąże w związku z bardzo dobrym prowadzeniem procesu spalania przez sterownik i coś tam zawsze zaoszczędzę . Pompę kotłową mam podłączoną pod gniazdo cyrkulacyjnej i włączoną na stałe a cwu też musi chodzić cały czas . U Ciebie widzę że prawdopodobnie bojler jest przy kotle i można sobie na takie coś pozwolić a do tego funkcja czyszczenia palnika rozwiązuje problem czystości w kotle . Kiedyś analizowałem podłączenie pompy cyrkulacyjnej ale ktoś mi podpowiedział że zamiast mieć gorąca wodę od razu będę miał ją po chwili i suma sumarum  wyjdzie na to samo czy bojler będzie stał za ścianą łazienki i kuchni czy będzie w kotłowni .Może masz jakieś inne rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@matvii a nie masz czasami "stłumionego" przepływu przez kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruli, było 30*C w dzień, ale również sadza bo programiści z firmy nie chcieli dołożyć "dopalania"

RedEd

Ps to był czeski węgiel i któraś z wariacji mojego palnika rurowego 

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy nie było tych "nowych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że to historyczny wynik to tylko w ramkę .

Ps. takie coś ala Sv

Ps1 . Możliwe że ten brunatny mu w tym pomógł i nie mógł dojść do zdanej

          albo utrzymywał ją przez chwilę . No i kociołek bez żadnych przepływów .

Edytowane przez matvii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, energotop napisał:

Nie traktuj mojego wpisu jak ataku. Z tego co kojarzę to skzp pozwalało zejść z mocą minimalna do ok 0.5kw(może się mylę). Nie uważam żeby to była wysoka moc. W sezonie letnim przy niskim zapotrzebowaniu chwilowym a z reguły przy żadnym, bezcelowe wydaje się schodzenie jeszcze niżej. Zresztą żeby sterownik mógł zejść niżej niż obecnie pozwala oprogramowanie programista musi wprowadzić nowe parametry pracy palnika(stosunek praca/postój). Oczywiście wcześniej trzeba jeszcze te parametry odpowiednio dograć a nie wziąć z "czapy". Więc pracy już jest sporo(koszty rosną) a zyski u użytkowników niewielkie (a u niektórych będą straty). Zreszta uważam że przy większych mocach niedoskonałosci łatwiej zgubić. Więksi gracze do tej pory mają ograniczoną moc minimalną w swoich algorytmach do 2-3kw ponieważ uważają że niżej czysto nie da rady zejść.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
 

Energotop załóżmy że masz rację ale .... na skale są zawsze jacyś górale ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energotop załóżmy że masz rację ale .... na skale są zawsze jacyś górale ?
Niestety nie rozumiem o co chodzi, ale niech tak będzie.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.