h404 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 #1 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Po co edukować skoro można zakazać. http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa-antysmogowa-uchwalona-w-koncu-polska,116,0,1874292.html#A4345001
Andrzej_M_ Opublikowano 6 Sierpnia 2015 #2 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Chyle czoła przed posłami, za uchwalenie nowelizacji Prawa Ochrony Środowiska. Posłowie za tzw. ustawą antysmogową – samorządy będą mogły lepiej przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza Przyjęta dziś przez Sejm nowelizacja Prawa ochrony środowiska przewiduje m.in., że sejmik województwa będzie mógł, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji i urządzeń, w których następuje proces spalania. Zakaz ten będzie mógł zostać wprowadzony w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na środowisko lub na zabytki. Ma to umożliwić samorządom powszechne i skuteczne wykorzystanie tego narzędzia do ograniczenia negatywnego wpływu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych. W konsekwencji zmniejszyć ma się zanieczyszczenie i poprawić jakość powietrza. Zgodnie z nowelizacją, w uchwale zostaną określone granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych, parametry techniczne dopuszczonych do stosowania instalacji i urządzeń oraz obowiązki podmiotów objętych uchwałą i organów administracji. .... Więcej informacji tutaj : http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=F1C9C4C7CD3B0044C1257E98006F7B0C
jurgonka Opublikowano 6 Sierpnia 2015 #3 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Czekam na szczegóły. Na razie bubel prawny. Kto uprecyzowi: "negatywnego wpływu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych". Tylko proszę precyzyjnie,a nie następny bełkot.
piop Opublikowano 6 Sierpnia 2015 #4 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Ale to jest kompletny bezsens, zgodnie z zasadą nieobowiązywania prawa wstecz, nawet jeśli samorząd zabroni np wstawiana kotłów węglowych, to będzie to dotyczyło tylko nowych budynków. Jak by samorząd wprowadził zakaz palenia również w istniejących istalacjach, to musiał by z budżetu zapłacić ludziom za wymianę kotłów jeśli zostały one wstawione zgodnie z obowiązującym wcześniej prawem. Dlatego rząd zrezygnował z wprowadzenia tego w całym kraju i zwalił na samorząd.
Andrzej_M_ Opublikowano 6 Sierpnia 2015 #5 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Czekam na szczegóły. Na razie bubel prawny. Kto uprecyzowi: "negatywnego wpływu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych". Tylko proszę precyzyjnie,a nie następny bełkot. Ale to jest kompletny bezsens, zgodnie z zasadą nieobowiązywania prawa wstecz, nawet jeśli samorząd zabroni np wstawiana kotłów węglowych, to będzie to dotyczyło tylko nowych budynków. Jak by samorząd wprowadził zakaz palenia również w istniejących istalacjach, to musiał by z budżetu zapłacić ludziom za wymianę kotłów jeśli zostały one wstawione zgodnie z obowiązującym wcześniej prawem. ,,,, Macie coś na sumieniu, że tak emocjonalnie reagujecie ?. Wystarczy określić dopuszczalny próg emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, w gazach odlotowych ze źródeł stacjonarnych. Pomiaru można dokonać zdalnie, za pomocą DRONA, wyposażonego w prostą aparaturę pomiarową. ps. Ja średnio dwa razy w tygodniu jadąc do pracy, jestem poddawany badaniu trzeźwości, poprzez: badanie wydychanego powietrza. Mam odmówić, poddania się temu "mało precyzyjnemu" badaniu ?.
MIQ Opublikowano 6 Sierpnia 2015 #6 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 To zależy, czy jesteś stary i nieefektywny :D
jurgonka Opublikowano 6 Sierpnia 2015 #7 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Czekam na szczegóły, a nie bajki o dronach i określaniu (przez sołtysa?) dopuszczalnych progów emisji. Choć najbardziej spodobało mi się - prosta aparatura pomiarowa. Proszę o szczegóły, chcę mieć taką aparaturę nie chcę zatruwać swojej pięknej ojczyzny. Chcę mieć taką aparaturę wystarczy mi dokładność mało precyzyjnego "balonika".
Andrzej_M_ Opublikowano 6 Sierpnia 2015 #8 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 To zależy, czy jesteś stary i nieefektywny :D Niestety jestem już pod-STARZAŁY , ale ciągle staram się nadążać ( niekiedy mało efektywnie ) za młodym pokoleniem.
h404 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Autor #9 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Pomiaru można dokonać zdalnie, za pomocą DRONA, wyposażonego w prostą aparaturę pomiarową. Pomijając tematykę dronów możesz dokładnie opisać tą prostą aparaturę pomiarową? Zgodnie z nowelizacją, w uchwale zostaną określone granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych Zakaże się używania węgla ponieważ tak będzie najprościej. Zarobią producenci "ekologicznych kotłów", pośrednicy, z dotacji też można coś ugryść, dostawcy gazu i przy okazji będzie pretekst do likwidacji / sprzedaży kopalń.
sambor Opublikowano 6 Sierpnia 2015 #10 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Np u mnie w gminie przy wydaniu warunków zabudowy - już 10 lat temu podawali jakie paliwo jest dopuszczone do ogrzewania budynku - eko groszek, drewno i jego przetwory - pellet, brykiet , gaz palny (GZ i LPG ) tego niestety nikt nie egzekwował w praktyce. Jak teraz to uszczelnią to będzie bal, gdyż podawali co ma być i wystarczy, że sprawdzą co jest obecnie. Co do domowej aparatury to wystarcza sonda lambda o znanej charakterystyce, wstawiona w czopuch podłączona do multimetru, przy zwykłym paliwie nie powinno być kłopotu z określeniem jakości spalania. Gorzej jak zaczniemy palić butelkami PeT lub starymi kaloszami- wtedy to nawet analizator za 10 000€ nie pomoże. PS Też jestem ciekaw jak badać skład spalin na odległość, oczywiście po za zawartością cząstek stałych. Pozdr.
h404 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Autor #11 Opublikowano 6 Sierpnia 2015 Co do domowej aparatury to wystarcza sonda lambda o znanej charakterystyce, wstawiona w czopuch podłączona do multimetru, przy zwykłym paliwie nie powinno być kłopotu z określeniem jakości spalania. Dla sondy lambda trochę za niska temperatura.
Andrzej_M_ Opublikowano 7 Sierpnia 2015 #12 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 Czekam na szczegóły, a nie bajki o dronach i określaniu (przez sołtysa?) dopuszczalnych progów emisji. ,,,, AirDron - to nie bajka http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/za-pomoca-dronow-mozna-kontrolowac-czystosc-powietrza Tutaj poniżej o możliwościach wykorzystania dronów do charakterystyki i oceny jakości środowiska. http://www.ietu.katowice.pl/aktual/Seminaria_IETU/23_04_2015/BADURSKA_EUROSYSTEM_PDF.pdf ,,,, Choć najbardziej spodobało mi się - prosta aparatura pomiarowa. Proszę o szczegóły, chcę mieć taką aparaturę nie chcę zatruwać swojej pięknej ojczyzny. Chcę mieć taką aparaturę wystarczy mi dokładność mało precyzyjnego "balonika". Wpisz w google analizator spalin kotłów.
MIQ Opublikowano 7 Sierpnia 2015 #13 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 No poczytał... Tanie to nie jest (dla indywidualnego użytkownika). proponuję poczytać, jak tę (temat wątku) sprawę załatwiono w UK. Clean Act 1993 zwie się ustawa.
jurgonka Opublikowano 7 Sierpnia 2015 #14 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 Szkoda, że nie istnieje czcionka do przedstawienia ironii. Było by mniej nieporozumień. Ustawa ma szansę stać się kolejnym bublem prawnym. W naszym kraju nikt na poważnie nie zajmuje się czystością spalania. Choć sporo osób z tego żyje, lecz Oni znają tylko - za ile, kto płaci. Pasjonaci propagują spalanie od góry - brak badań, które kosztują mniej niż jeden dron (specjalistyczny). Jedno badanie, i ewentualne rozpropagowanie sposobu palenia od góry = ? "Gorzej jak zaczniemy palić butelkami PeT" dlaczego gorzej jeśli palimy w odpowiedniej temperaturze. To ustawa (inna) zobowiązała sąsiadów do zbierania dla mnie opału, który muszę co dwa tygodnie - wcześnie rano - znieść z ulicy do własnej kotłowni. Oprócz opału jest też aluminium (puszki) za co też jestem wdzięczny.
h404 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 Autor #15 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 AirDron - to nie bajka http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/za-pomoca-dronow-mozna-kontrolowac-czystosc-powietrza Chciałbym zobaczyć jak zachowuje się ten dron nad gorącym wylotem spalin :D. Żywotność takiej zabawki będzie bardzo niska nie mówiąc już o dkoładności pomiarów - zawirowania powietrza z wirników. O wiele lepszym i tańszym (w czasie) rozwiązaniem byłaby gęsta sieć stacji monitorujących jakość powietrza i dopiero na podstawie tak zebranych danych przeprowadzanie kontroli lub uchwalanie zakazów.
sambor Opublikowano 7 Sierpnia 2015 #16 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 Przecież taki dron to w komin nie zagląda - tylko wisi nad wsią i rejestruje gdzie jaki dym wylatuje a następnie do wybranych budynków przychodzi inspekcja z analizatorem.
h404 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 Autor #17 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 Zdjęcie tego drona ze strony producenta :) To ma analizować skład spalin, do namierzenia źródła dymu nie potrzeba drona :)
Vlad24 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 #18 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 Nikt się nie będzie bawił tego typu zabawkami. W zal od tego jaką większość będzie w sejmiku uchwała co zechcą, a wytłumaczenie u tak zawsze się znajdzie. Dla jednych będzie ważne środowisko, dla drugich biznes, dla trzecich stołek zdobyty na populistycznym socjalu. Teraz dali narzędzie dla chętnych, za jakiś czas uchwałą pałkę dla opornych.
Hermogenes Opublikowano 7 Sierpnia 2015 #19 Opublikowano 7 Sierpnia 2015 A ja się drugi raz pytam czy kto widział grabie które grabią od siebie.poz Hermogenes
Andrzej_M_ Opublikowano 16 Sierpnia 2015 #20 Opublikowano 16 Sierpnia 2015 USTAWA z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska Ciekawsze fragmenty zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska. 1) art. 96 otrzymuje brzmienie: „1. Sejmik województwa może, w drodze uchwały, w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub na środowisko, wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. 6. Uchwała, o której mowa w ust. 1, określa: 1) granice obszaru, na którym wprowadza się ograniczenia lub zakazy, o których mowa w ust. 1; 2) rodzaje podmiotów lub instalacji, dla których wprowadza się ograniczenia lub zakazy, o których mowa w ust. 1; 3) rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania lub których stosowanie jest zakazane na obszarze, o którym mowa w pkt 1, lub parametry techniczne lub parametry emisji instalacji, w których następuje spalanie paliw, dopuszczonych do stosowania na tym obszarze 9. Uchwała, o której mowa w ust. 1, jest aktem prawa miejscowego.”; Formatowanie tekstu moje. Więcej informacji tutaj: http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/3667_u/$file/3667_u.pdf
Andrzej_M_ Opublikowano 16 Sierpnia 2015 #21 Opublikowano 16 Sierpnia 2015 To ma analizować skład spalin, do namierzenia źródła dymu nie potrzeba drona :) Masz rację. Lokalna Krakowska inicjatywa Krakowski Alarm Smogowy: http://mapa.krakowskialarmsmogowy.pl/ Wystarczy kliknąć na jedną z licznych czarnych kropek na mapie Krakowa i pojawi się zdjęcie ukazujące wydobywający się dym z kanału dymnego.
Lucyferro Opublikowano 20 Września 2015 #22 Opublikowano 20 Września 2015 Chyba jednak klamka ostatecznie jeszcze nie zapadła w tej kwestii na samej górze; http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/waza-sie-losy-ustawy-antysmogowej-samorzady,73,0,1908041.html
Szczypiorr Opublikowano 20 Września 2015 #23 Opublikowano 20 Września 2015 Ciekawe czy jeżeli już zakazane będzie to tylko w tak zwanych smieciuchach czy w każdych kotlach z podajnikiem na węgiel? Co wtedy z fabrykami itd co produkują takie kotły? Co z tymi 70 procent gospodarstw co mają takie kotły?
Juzef Opublikowano 20 Września 2015 #24 Opublikowano 20 Września 2015 Co z tymi 70 procent gospodarstw co mają takie kotły? 69,5% może spać spokojnie. Ta ustawa ma zalegalizować takie działanie jak podjęto w Krakowie. Żeby coś takiego było możliwe w innych gminach, potrzebne są pieniądze, nie obejdzie się też bez pieniędzy, no i nie można zapominać o pieniądzach. Zresztą jeśli jakieś gminy z tego prawa skorzystają, to tylko te, nad którymi wisi topór większy niż gniew i opór społeczny przeciw takim zakazom, np. groźba utraty statusu uzdrowiska i tym samym źródła dochodów.
Gość Opublikowano 20 Września 2015 #25 Opublikowano 20 Września 2015 Prezydent nie podpisze tej ustawy, więc dyskusja i temat są o niczym.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.