Skocz do zawartości

jurgonka

Stały forumowicz
  • Postów

    416
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    6

Treść opublikowana przez jurgonka

  1. Poprawne spalenie zrębek wymaga podajnika. Inwestycja opłacalna przy dużej ilość i opału, gdy mamy do zutylizowania tylko okazyjne ilości, polecam sposób przedstawiony powyżej. Przy własnych plantacjach - podajnik. Jedynym rodzajem podajnika, który bezproblemowo pozwala palić to podajnik z mojej stopki, a dokładnie jego poprzednik. Różnica to pojemność podajnika, paląc odpady poprodukcyjne (zrębki - wszystkiego co się pali) pojemność to ca 500 l. Dobry kocioł (trzy ciągowy)+ podajnik i koniec problemów. Czym suchszy opał tym efektywniejsze grzanie. Zrębki palisz bez dmuchawy, specjalnego palnika, bezdymnie.
  2. Prawidłowo skonstruowany kocioł i grzejnik - pion i poziom. Ponieważ takie prawie nie występują należy montować z bardzo małym pochyłem umożliwiającym samoczynne odpowietrzanie zbiornika (kotła, grzejnika). Minimalne pochylenie jest optycznie niezauważalne, można traktować jako niedokładność poziomicy. ;)
  3. Wykonanie "komory spalania - nawrotowej" izolowanej termicznie - szamot, powoduje, że nawet moc 1 kW nie jest niebezpieczna. (zgłosiłem problem strony www i czekam na pomoc) Podana cena podajnika ca 1000 zl to razem ze sterowaniem. Dobrym, sprawdzonym.
  4. Jeśli masz zdolności techniczne wykonaj podajnik samemu. Koszt poniżej 1 tys i pełna regulacja mocy. Jedyny minus to przy wsypywaniu opału przez drzwiczki - wysokie położenie załadunku paliwa. Tego typu podajnik do zobaczenia na filmie w mojej stopce. W wypadku Twojego kotła, wsyp przez górne drzwiczki, wszystkie cztery ścianki komory spalania wyłożone szamotem. Ponieważ już masz szamot do wykonania zastępcze drzwiczki z otworem na wsyp paliwa i podajnik. Możesz palić wszystko, polecam groszek, pellet, itd.
  5. jurgonka

    Kocioł DS MPM

    Czytaj, czytaj, czytaj. Znajdziesz opis, kotła z wentylatorem wyciągowym - do rozpalania. Po rozgrzaniu wystarcza ciąg kominowy. Dolniak - HG. Gdy brak ciągu lub jest za mały - wentylator - jest OK. Gdy nie ma konieczności jego stosowania - szkoda kasy, lecz można i można mieć z niego pożytek i zadowolenie, lepszą pracę kotła, oszczędności na opale.
  6. Na zewnątrz wysokość dająca szanse w trakcie opadów śniegu. Wewnątrz kanał sprowadzający zimne powietrze nad podłogę. Czym bliżej kotła tym lepiej.
  7. Oczywiście można przez okno tylko należy wykonać kanały by powietrze wchodzące oknem nie wyziębiając całego pomieszczenia. Kanał z okna do 30 cm nad posadzkę.
  8. Polecam napowietrzanie kotłowni kanałami pod powierzchnią gruntu, czerpiącymi powietrze z miejsca minimum 0,7 m nad gruntem w miejscu nie psującym wyglądu elewacji, ogródka. Wyjście kanału w pobliżu kotła. Gdy to jest niewykonalne zostają protezy, zetka itd
  9. Kratka może zapewnić potrzebną ilość powietrza. "Na bezrybiu i rak ryba" Można lepiej i bezpieczniej. Spalanie z ograniczoną ilością powietrza to wytwarzanie CO (tlenku węgla) czego należy unikać - bez uzasadnienia!!
  10. Niedopuszczalne jest robienie nawiewu, który można zamknąć, nawet przypadkowo. " kratke przymykana pokretłem". Niedopuszczalne jest robienie nawiewu, który może zostać "zamknięty", zawiany przez śnieg. Nie chodzi tu o spełnienie wymogów formalnych, chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców.
  11. Nawiew powietrza do kotłowni powinien być w pobliżu kotła i nad podłogą. Mniej wychładza kotłownie. Ilość powietrza potrzebnego do spalania jest tak duża, że potrafi wychłodzić pomieszczenie. Skosy, poziomy (przy zachowaniu średnicy) nie przeszkadzają.
  12. Nie mam problemu z modulacją mocy. Granulacja to możliwość palenia zrębków, przy których czym większy gabaryt tym lepiej. Ponadto podajnik poda i pył drewniany z szlifierek, i miał węglowy. Natomiast zbyt duży kawałek opału zostaje w podajniku nie zakłócając jego pracy. U mnie oszczędność to nie tylko sprawność kotła ale i możliwości stosowanego różnorodnego opału. Mogę palić "wszystko" kilka dni temu zutylizowałem olej po frytkach - 2,5 litra na 100 l trocin. Ponadto oszczędność kotła przed brudem w wodzie to wydatek ca 100zl lub wizyta za złomie i własna praca.
  13. Dla kotła są ważne dwie temperatury minimalna - prawie zawsze zawyżona i maksymalna - prawie nigdy nie podawana prawidłowo a pokazująca temperaturę odkładania się kamienia kotłowego. Zamulanie i osadzanie nieczystości na dnie kotła wynika tylko z błędów instalacyjnych. Kocioł (najdroższy element instalacji) nie powinien być zbiornikiem na śmiecie. Tylko inwestor jest zainteresowany długowiecznością pieca. Awaryjne wymiany kotła zawsze są "nie w porę" Mój kocioł pracuje ca 30 lat i na przyszły rok planuje jego wymianę. Kocioł wykonam sam,(o ile zdrowie pozwoli) a podajnik będzie ten sam (sprawdza się od 20 lat bezawaryjnej pracy - i podaje "wszystko" max granulacja 100x60 Nie znalazłem nowocześniejszej konstrukcji kotła, muszę sam.
  14. Nie pytany odpowiem, można przedłużyć żywotność kotła jest wiele sposobów np; kocioł nie powinien być najniższym elementem instalacji, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.