Skocz do zawartości

HP79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Planuję zainstalować w domu PC powietrze-woda jako podstawowe źródło ogrzewania.

Na razie nie potrzebuję projektu (z rysunkami, kosztorysem – to później), a tylko informacji potrzebnych do przygotowania infrastruktury – w miarę uniwersalnej, bo nie wszystko jeszcze jest ustalone.

 

Opis domu:

Szkic parteru na załączonym obrazku. Poddasze jest dosyć niskie (od 1 do 2,5 m wys.) i jest mniejsze niż parter (jest nad kuchnią i dwoma pokojami). Nie ma jeszcze decyzji o sposobie jego zagospodarowania. Być może będzie to otwarta „powierzchnia rekreacyjna” i jakieś grzanie by się przydało.

Ściany z twardej czerwonej cegły, prawdopodobnie z rozbiórki cegielni, postawione w latach trzydziestych XX w. Grubość  40-45 cm, poza dwoma działowymi 12 cm. Stropy drewniane, belki o wymiarach 16x24x400 cm (lub 500 cm), rozstaw około 90 cm. Łączna powierzchnia użytkowa parteru to 110 m2. Poddasze 60 m2.

Na dzień dzisiejszy jest nowy dach, chudziak i okna (trzyszybowe).

Przewidywane ocieplenie: podłoga około 15 cm, strop nie mniej niż 30 cm (na części bez poddasza – dwa pokoje po lewej stronie korytarza) pomiędzy parterem i poddaszem około 30 cm, ściany 15 cm, na poddaszu około 20 cm – więcej chyba nie wejdzie. Z juzefowego kalkulatora wychodzi, że przy grzaniu tylko parteru potrzebowałbym 5 kW przy minus 20 st. na zewnątrz. Przy ogrzewaniu poddasza byłoby to łącznie około 8 kW.

Czarne kwadraciki na szkicu to przewody kominowe. Budynek był budowany zgodnie z przedwojennymi standardami – urządzenie grzewcze w każdym pomieszczeniu plus wentylacja.

 

Dlaczego pomysł zainstalowania PC (jeszcze nie wiem czy dobry)?

Gaz: jest, ale po drugiej stronie ulicy. Trzeba się pod nią przebić i dociągnąć około 60 m. Koszt podłączenia gazu plus przyzwoity kondensat plus komin – razem pewnie tyle co przy instalacji PC.

Węgiel: po 10 latach i spaleniu 50 ton węgla już mi się nie chce. Poza tym nie miałbym gdzie umieścić kotła i opału. Przybudówka to spory koszt i zepsucie bryły budynku, który jest po prostu ładny (proporcjonalny).

 

Założeniem na dziś jest podłogówka na całym parterze. Ręczniki mogę suszyć elektrycznie. Nie potrzebuję skomplikowanego/selektywnego sterowania temperaturą.

 

Na szkicu na niebiesko jest zaznaczony kominek powietrzny stanowiący dodatkowe (uzupełniające) i awaryjne źródło ciepła. Planuję grzać nim trzy pokoje (salon i pokój po prawej bezpośrednio, pokój po lewej przez dziurę w ścianie) i poddasze grawitacyjnie. Ma działać popołudniami i w razie braku energii elektrycznej. Nie w głowie mi też fanaberie w postaci płaszcza wodnego i wpinanie go do podłogówki.

 

Ogrzewanie poddasza.

O dogrzewaniu kominkiem już wspomniałem. Nie zakładam jednak palenia ciągłego. Więc jeśli poddasze chciałbym użytkować to konieczny będzie w miarę stały dopływ ciepła (albo na żądanie).

Mam tutaj dylemat dotyczący podłogówki. Jeśli podłoga miałaby pełnić rolę akumulatora (bo innej akumulacji nie będzie), to musiałbym robić jastrych cementowy (ewentualnie gipsowy). Belki są solidne, przewidziane pod polepę, ale jakieś ugięcie nastąpi. Może lepiej (prościej) grzać poddasze klimatyzatorem? W końcu to też PC. Ma to tę zaletę, że mogę to zrobić później i nie musiałbym podwyższać poziomu podłogi jastrychem. 

 

Teraz następne pytania:

1.       Czy są jakieś słabe punkty pomysłu na ogrzewanie (w tym poddasza)? Może są inne/lepsze pomysły?

2.       Jeśli PC to jak przygotować w miarę uniwersalną infrastrukturę pod nią?

 

Na szkicu na czerwono zaznaczyłem miejsce PC. Niestety chyba musi być w kuchni, stąd pomysł, aby moduł wewnętrzny miał wbudowany zasobnik CWU (oszczędność miejsca; w łazience nie chcę, ani na poddaszu). Prostokąt przy ścianie wewnętrznej to rozdzielacz.

Ile miejsca muszę przewidzieć na PC z zasobnikiem? Np. 1x1 m?

Nie wiem jakiej mocy PC (i czy to ma wpływ na gabaryty) – proszę o podpowiedzi czy grzać większą PC w II taryfie, czy mniejszą, ale stale. Wiem, że były dyskusje na ten temat, ale wnioski mi umknęły. Jastrych betonowy będzie miał około 8 cm grubości.

 

Żeby instalatorowi było wygodniej:

W które miejsce dociągnąć wodę i jaką średnicą rurki?

W mniej więcej to samo miejsce podprowadzić rurkę ciepłej wody?

W które miejsce doprowadzić zasilanie elektryczne?

Jest sens zasilania trójfazowego? Wiem, że najpierw trzeba zdecydować o mocy pompy i ewentualnych grzałkach. Na tym etapie mogę zrobić coś z zapasem. Przewód 5x2,5 będzie OK?

 

Chciałbym rozdzielacz umieścić we wnęce w ścianie w celu łatwiejszego zamaskowania jakąś szafką kuchenną. Myślę, że mogę spokojnie podkuć 12 cm. Ma to sens? Jakiej wielkości (wys. x szer.) zrobić wnękę, przy założeniu, że podłogówka miałaby być tylko na parterze?

 

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś pokusił się o zgrubne oszacowanie kosztów inwestycyjnych (projekt, podłogówka + jastrych, PC, montaż i uruchomienie).

 

Pozdrawiam i zapraszam do dzielenia się uwagami i propozycjami.

 

post-3814-0-16761400-1438170660_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry temat i powinien być na forum poprowadzony od początku do końca , a wtedy może wzrośnie ilość PC w naszych budynkach.

 

Zacznę od zasilania - dla kabla miedzianego 5x 2,5 powinno być zabezpieczenie nie większe niż 20A, co określi też max prąd rozruchu sprężarki.

Jak kabel ma iść w ścianie to daj go o stopień wyżej - 5x4. taki wytrzyma zabezpieczenie 25A na tynku, a w tynku ( wkuty) 32A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podążając za normą PN-IEC-60364-5-523 -  "Przewód jednożyłowy lub wielożyłowy bezpośrednio w murze o rezystywności cieplnej nie większej niż 2 K.m/W, bez dodatkowej ochrony przed uszkodzeniem mechanicznym"  jest dobierany wg kryterium "C" czyli "Przewód jednożyłowy lub wielożyłowy na drewnianej ścianie" co daje nam 34A obciążalności długotrwałej dla 5x4mm2 oraz 25A dla 5x2,5mm2. (oczywiście dla temperatury obliczeniowej 25*C)

 

Tyczy się to przypadku, gdy obciążone są 3 żyły przewodu wielożyłowego.

Sterowanie silnika PC jest zapewne falownikowe, więc rozsądnym byłoby przyjęcie współczynnika korekcyjnego 0,91 (jak dla obciążania 4 żył) z uwagi na nieliniowy charakter zasilania i powstawanie zakłóceń wyższymi charmonicznymi. 

Po jego zastosowaniu wychodzi 31A dla 5x4, oraz 22 dla 5x2,5. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw napiszę sobie jeszcze usprawiedliwienie. Wiem, że najrozsądniej byłoby zlecić projektantowi kompleksowe opracowanie tematu.

Pewnie i tak to nastąpi ale prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. A na teraz potrzebuję instalacji elektrycznej i wodnej. Na jesień planuję tynki. Nie byłoby żadnego problemu gdybym „kotłownię” miał w dedykowanym pomieszczeniu, mógłbym sobie kuć w nowych tynkach do woli.

Nie chciałbym w tym roku zlecać wykonania projektu i obiecywać, że w przyszłym zlecę realizację (zakładam, że projekt i wykonanie zrobi ta sama osoba/firma).

Wracając do infrastruktury: rozumiem, że bezpiecznym rozwiązaniem jest podtynkowy przewód 5x4 mm. To jest do przyjęcia, bo potrzebuję go tylko około 14 m. W które miejsce go doprowadzić, żeby było wygodnie?

 

Liczę również na inne sugestie dot. PC, o których piszę w pierwszym poście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.