Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa kotłownia


zapi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuję rady fachowców a widzę, że to odpowiednie miejsce. Mam do dokończenia kotłownię a czytając Wasze posty widzę, że lepiej wcześniej zapytać niż potem przerabiać instalację i rwać włosy z głowy o zrywaniu posadzek nie wspomnę. Kocioł Domino 25 KW z palikiem BRUCERA, sterownik INGIS Alfa, CWU 140 l, parter 80m2 podłogówki (jedna belka ) http://picasaweb.google.pl/zawadek39/KotOw...273592750009938 , poddasze (druga belka) ok 15m2 - podłogówka + w pokojach grzejniki Kermi TX2. Podłączenie z kotła jak widać http://picasaweb.google.pl/zawadek39/KotOw...273562341607426. Trzy pompy, CWU, dół podłogówka, i górna belka. Sterownik pieca ma wyjście na CWU i CO. Pytanie czy takie podłączenie jest właściwe? co zastosować żeby sterować temperaturą dołu i poddasza osobno? Myślałem, że w sklepach doradzą mi np. termostat pokojowy ale .... Chcę kupić to http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/83 i podłączyć bezpośrednio do pompy od poddasza i tam odczytywać i sterować temp. Czy to dobre rozwiązanie?

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Możesz sterować niezależnie temperaturą poddasza i parteru. Miałbym wątpliwości odnośnie zastosowania programatora IB-Tron bo jest to tandetna chińszczyzna, choć względnie wyglądająca z zewnątrz. Najprościej byłoby podłączyć oba programatory parteru i piętra razem do wyjścia zasilania pompy c.o. sterownika kotła a następnie z programatorów oddzielnie do właściwej pompy. Warto jednak wykorzystać zabezpieczenie w postaci wyłącznika temperaturowego mocowanego przylgowo załączającego pompy po przekroczeniu określonej temperatury.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem go bo ma czujnik powietrza i możliwość podłączenia czujnika podłogi i wydawało mi się, że mogę go podłączyć bezpośrednio do pompy górnej belki. Jaki programator jest sprawdzony?

 

Dolna belka czyli podłogówka jest z termicznym zaworem mieszającym z kapilarą. Początkowo zadałem temp pieca ok 43 stopni, sądząc, że to ekonomiczne. Temperatura ustawiona na zaworze 42 s, podłoga ciepła ok 25 s, powrót także. Po przeczytaniu kilku postów zwiększyłem temp na kotle na 55 s, w czuwaniu temperatura rośnie nawet do 65 s ( nie wiem czy to norma czy może wina ustawień i tego że palę peletem ) efekt taki, słychać że zawór miesza strumienie wody ale na belce na rotametrach widać, że spada przepustowość i w efekcie piec na czuwaniu chodzi długo nawet kilka godzin, trzyma temp ale podłoga stygnie. Mam wrażenie, że woda nie przepływa przez cały obieg bo powrót jest zimny. Pompa ciągle pracuje, staje gdy temp spadnie poniżej 40 s. Czy to normalne działanie tego zaworu czy jest uszkodzony? a może ten by-pass jest źle zrobiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby masz ok pompa ma się wyłaczać jak temperatura przekroczy,50Cna zasilaniu wtedy będziesz miał na powrocie około 35C,moje uwagi zile zamontowane filtry przy pompach ,sitkiem w duł, przy rozdzielaczu brak termometrów na zasilaniu jak i na powrocie,oraz niewidzę odpowietrzników .Orginalny bajpas ma zawór regulacyjny może i ty coś wrzuć ,jeżeli są długie obiegi powrót będzie ciepły po kilku godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kolego, masz założony zdaje się zawór mieszający do podłogówki w układzie rozdzielania a nie sumowania przepływów. Sprawdź to w prosty sposób: przy tej temperaturze na kotle, co masz ( 60 - 65 st C ) przekręć głowicę zaworu na maksimum. Jeśli na rotametrach zauważysz, że przepływ znacznie wzrósł to masz założony niewłaściwy lub wadliwy zawór. Jedyna rada na to jest wymiana np. na TZM 35-60 ESBE.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak otworzę go na maxa wyraźnie słychać, że strumień płynie szybciej i na rotametrach wzrasta przepustowość. Od początku to mnie zastanawiało bo przy większej temp na kotle - zawór na 40 s podłoga się nie nagrzewała na maxa oczywiście tak. Jutro będę na działce sprawdzę jaki to typ miał być i cp tam jest napisane.

Dzięki.

Co do belki to był gotowy zestaw, i odpowietrzniki są tylko fotka je ucięła a termometry faktycznie by się przydały.

 

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kup sobie od razu zawór ESBE ( firma ) TZM ( termostatyczny zawór mieszający ) z nastawą 35 - 60 ( to stopnie C ). Nie wymaga on żadnych głowic z kapilarą. Cały zespół termostatyczny ma wbudowany wewnątrz, nastawę regulujesz pokrętłem. Cena - w detalu około 250 zł.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po przeczytaniu postów na temat zaworu 4d już nie mam wątpliwości muszę go założyć i tu kolejne pytanie. Czy jeśli go założę to nadal konieczna będzie wymiana termostatu od podłogówki? zaworem ograniczę temp zasilającą więc może obejdzie się bez wymiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam ponownie.

 

Proszę o radę gdzie w moim układzie najlepiej zamontować zawór 4D?

 

Będę niebawem zmieniał zawór od podłogówki i chcę włożyć 4D. Pytam bo mam wątpliwości i chcę uniknąć dwukrotnej robocizny?

nie widze podłaczenia do ziornika wyruwnawczego jak nie zobacze to narazie nie powiem gdzie ma byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij proszę na początek tematu - tam jest link do galerii. Na jednym ze zdjęć od frontu kotła widać grupę zabezpieczającą po lewej stronie w tle za sterownikiem kotła. Układ instalacji jest taki jak na schemacie widziany również od frontu. W razie potrzeby zrobię dodatkowe fotki.

Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.