Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko... pasuje, ja mam wymieniony sam wyświetlacz i wszystkie funkcje Toucha działają jak najbardziej. 

Gwoli wyjaśnienia sterownik czyli mózg siedzi w wyświetlaczu. 

Moduł który znajduje się w środku kotła to tylko moduł wykonawczy i w starej wersji to jest moduł IO, skrót od IN, OUT , czyli w nim są tylko wejścia i wyjścia. Mózg znajduje się w wyświetlaczu dlatego jak zmieniacie oprogramowanie w Slimie to wysyłacie wyświetlacz a nie moduł IO. W nowych kotłach Tekli które na starcie wychodzą z Touchem jest montowany moduł BIG IO i to w nim dopiero mamy dwa obiegi grzewcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, berserker888 napisał:

Mam takie pytanie czy na dłuższą metę można palić w ten sposób że piec bierze histereze z czujnika pokojowego? Obecnie tak mam ustawione i jak nie ma mrozów to kocioł startuje max 2 razy na dobę i przy każdym rozpalaniu temp jego jest niska a co za tym idzie wytwarza się woda w tej rurze co idzie do komina. Czy raczej przełączyc na tryb manualny i trzymać histereze kotła ?

Ja w ten sposób grzeje od 5 sezonów i wszystko w jak najlepszym porządku. Poniżej wykres z dziś, można policzyć ilość odpaleń.

Między trybem AUTO a MANUAL jest tylko taka różnica że kocioł pilnuje w auto temperatury pokojowej a w manualu temperatury kotła, z tym że nawet gdy w maualu przekroczy temp pokojową (przy stałej pompie na OFF) wyłączy się pompa i kocioł też się za chwilę wygasi bo przekroczy histerezę. W przypadku takiego sposobu grzania różnica będzie taka że w manualu może (głownie zimą) dodatkowo się rozpalać żeby podtrzymać temp kotła.

17.01.19.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że u Ciebie powodem wykraplania się pary wodnej przy rozpalaniu jest zalewanie kotła niską temperaturą powrotu, co za tym idzie  jeżeli będziesz w manualu miał dodatkowe rozpalania problem nie zniknie. Oczywiście mogę się mylić, wystarczy że na próbę zmienisz i się przekonasz jak jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam start pomp na 50 stopni . Cztero drogowy praktycznie całkowicie zamknięty do tej temp więc nie ma co go zalewać . To wykraplanie pojawia się przy temp 30-40 stopni i nie w piecu tylko chyba w kominie bo woda kapie tylko z tej rury co wchodzi do komina.

Chyba spróbuję na manual z histereza kotła np 20

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tak głównie dlatego że większość posiadających 4D którzy wrzucają tu swoje wykresy mają problem z znacznym spadkiem temperatury kotła przy rozpaleniu.

Ja mam 3D i jest zupełnie inaczej, niemniej nawet w okresach przejściowych kiedy odpalam raz na dzień i temperatura kotła też spada do 20 kilku stopni nic się nie wykrapla. 

Wypróbuj i daj znać, sam jestem ciekaw czy się poprawi sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czarny38 napisał:

Spoko... pasuje, ja mam wymieniony sam wyświetlacz i wszystkie funkcje Toucha działają jak najbardziej. 

Gwoli wyjaśnienia sterownik czyli mózg siedzi w wyświetlaczu. 

Moduł który znajduje się w środku kotła to tylko moduł wykonawczy i w starej wersji to jest moduł IO, skrót od IN, OUT , czyli w nim są tylko wejścia i wyjścia. Mózg znajduje się w wyświetlaczu dlatego jak zmieniacie oprogramowanie w Slimie to wysyłacie wyświetlacz a nie moduł IO. W nowych kotłach Tekli które na starcie wychodzą z Touchem jest montowany moduł BIG IO i to w nim dopiero mamy dwa obiegi grzewcze.

Wreszcie ktoś to wytłumaczył. Już teraz wiem, o co chodzi :) Dzięki.
Pytanie dodatkowe: czy moduł BIG IO może współpracować z wyświetlaczem Igneo Slim?

 

1 godzinę temu, czarny38 napisał:

Między trybem AUTO a MANUAL jest tylko taka różnica że kocioł pilnuje w auto temperatury pokojowej a w manualu temperatury kotła

A ja mam MANUAL i pilnuje mi zarówno temperatury kotła, jak i temperatury pokojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Ozi80 napisał:

czy moduł BIG IO może współpracować z wyświetlaczem Igneo Slim?

 

Wejścia i wyjścia którymi zarządza Slim zapewne TAK ale czy oprogramowanie Slima które pisane było dużo wcześniej i nie przewidywało jeszcze modułu BIG IO jest w pełni kompatybilne, pewności nie mam. Np. w kotłach Kostrzewy tych starszych był problem z kompatybilnością starego IO z Touchem.

 

50 minut temu, Ozi80 napisał:

A ja mam MANUAL i pilnuje mi zarówno temperatury kotła, jak i temperatury pokojowej.

Temperatury pokojowej pilnuje Ci zawór 4D który zmniejsza lub zwiększa temperaturę CO ale za wygaszanie i rozpalanie odpowiada wyłącznie temperatura kotła.

 

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, czarny38 napisał:

Temperatury pokojowej pilnuje Ci zawór 4D który zmniejsza lub zwiększa temperaturę CO ale za wygaszanie i rozpalanie odpowiada wyłącznie temperatura kotła.

 

W trybie AUTO tak samo temperatury pokojowej pilnowałby mi zawór 4D. Otwierałby się i zamykał w zależności od tego, jaka byłaby temperatura zadana na CO (uwzględniając krzywą pogodową i współczynnik korekcji). Różnica tylko jest taka, że po osiągnięciu temperatury zadanej w domu, temperatura zadana na CO zmieni się na 7 stopni, co z tym idzie - temperatura zadana na kotle też zmieni się na 7 stopni, przez co rozpocznie się wygaszanie bez względu na to, jaka jest obecna temperatura kotła.

Tak przy okazji pytanie. Jak tryb AUTO zachowuje się przy stałej pompie? Wtedy też po osiągnięciu zadanej pokojowej, zmienia zadaną na CO na 7 stopni?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W AUTO po osiągnięciu temperatury pokojowej następuje wygaszanie, zmiana zadanej kotła na 7* jest tylko efektem wyłączenia, kocioł przechodzi w tryb przeciwzamrożeniowy dlatego 7*. Z kolei rozpalanie rozpocznie się gdy temperatura pokojowa obniży się o histerezę, nawet gdy na kotle spadnie do 20*. Wyjątkiem jest temperatura 7* tu dla bezpieczeństwa rozpali się niezależnie od pokojowej.

Nie próbowałem ale zgodnie z logiką w AUTO ze stałą pompą po osiągnięciu pokojowej też nastąpi wygaszanie tyle że pompa będzie dalej chodzić i wyciągać ciepło z kotła, u mnie to byłoby bez sensu bo mam małą pojemność wodną instalacji, gorącej wody starcza na ledwo 20 minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czarny38 napisał:

Napisałem tak głównie dlatego że większość posiadających 4D którzy wrzucają tu swoje wykresy mają problem z znacznym spadkiem temperatury kotła przy rozpaleniu.

Ja mam 3D i jest zupełnie inaczej, niemniej nawet w okresach przejściowych kiedy odpalam raz na dzień i temperatura kotła też spada do 20 kilku stopni nic się nie wykrapla. 

Wypróbuj i daj znać, sam jestem ciekaw czy się poprawi sytuacja.

Pompa zalancza się dopiero jak na piecu jest 50 poza tym Tco max mam 38 więc przy rozpalaniu jak dobije do 50 i załączy pompkę to woda z powrotu nie wystudzi pieca na tyle żeby temp spadła poniżej 45 tylko palnik chodzi na 100% przez godzine aż zagrzeje całą wodę w układzie po czym się wygasi po temp w pomieszczeniu zostanie osiągnięta. Spróbuję zagrzać na samo wodę bez instalacji co i zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na auto i stałej pompie po osiągnięciu temp w pomieszczeniu piec rozpala się i wygasza o swoją histereze . Wyjątkiem jest sytuacja że sterownik wyliczy mniejszą temp niż 22 stopnie na Co w tedy na piecu pojawia się 7i piec wygasza się całkowicie.

Ps. Te 22 u mnie biorą się chyba z jakiegoś przelicznika krzywej grzewczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berserker888 napisał:

Ps. Te 22 u mnie biorą się chyba z jakiegoś przelicznika krzywej grzewczej

Obstawiam, że masz "MIN Tco pomp" (w menu Ogrzewanie->Serwis) ustawione na 22 stopnie.

 

2 godziny temu, czarny38 napisał:

W AUTO po osiągnięciu temperatury pokojowej następuje wygaszanie, zmiana zadanej kotła na 7* jest tylko efektem wyłączenia, kocioł przechodzi w tryb przeciwzamrożeniowy dlatego 7*. Z kolei rozpalanie rozpocznie się gdy temperatura pokojowa obniży się o histerezę, nawet gdy na kotle spadnie do 20*. Wyjątkiem jest temperatura 7* tu dla bezpieczeństwa rozpali się niezależnie od pokojowej.

Mi się wydaje że ciąg logiczny jest odwrotny. Jeśli się nie mylę, to przy wyłączonej stałej pompie, osiągnięcie temperatury zadanej w pokoju - bez względu na tryb kotła AUTO czy MANUAL - tak czy tak powoduje zmianę temperatury zadanej na CO na 7 stopni. I ta się na nowo wyliczy wg krzywej grzewczej (lub przy braku czujnika pogodowego, wg temperatury zadanej ręcznie na CO) i współczynnika korekcji, dopiero po spadku temperatury pokojowej poniżej histerezy.
I teraz dopiero jest różnica między trybem AUTO, a MANUAL. Przy trybie AUTO bowiem zmiana zadanej na CO na 7 stopni powoduje wyliczenie zadanej na kocioł też na 7 stopni, więc dlatego następuje wygaszanie. W trybie MANUAL temperatura zadana kotła jest ręcznie, więc nie obchodzi go ile wyliczył sobie zadaną na CO, tylko będzie się palił, dopóki nie przekroczy tej zadanej kotła o histerezę wygaszania.
Ale w sumie wszystko jedno, czy pierwsze było jajko, czy kura... Efekt ten sam.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ozi80 napisał:

bez względu na tryb kotła AUTO czy MANUAL - tak czy tak powoduje zmianę temperatury zadanej na CO na 7 stopni.

Na 100% po przekroczeniu zadanej pokojowej, tylko w AUTO zadana kotła zmieni się na 7* a w MANUALU będzie pokazywał zadaną kotła i będzie palił dopóki nie przekroczy tej zadanej kotła o histerezę wygaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale ja pisałem o zadanej na CO. Ona bez względu na tryb kotła, po osiągnięciu zadanej w pokoju zmieni się na 7 stopni. Pod warunkiem, że nie ma włączonej pompy stałej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2019 o 16:53, Tekleciak napisał:

Czy mogłbyś podac swoje ustawienia i czy korzystasz z programu czasowego .Do takiego spalania dąże ponieważ mam podobny metraż ogrzewania podłogowego.

Wszystko ustawione bez czasówki czyli program stały.Temperatura zadana 65 a od tygodnia podniesiona do 68.

IMG_20190114_221417.jpg

IMG_20190114_221423.jpg

IMG_20190114_221445.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2019 o 15:01, Ozi80 napisał:

ja pisałem o zadanej na CO. Ona bez względu na tryb kotła, po osiągnięciu zadanej w pokoju zmieni się na 7 stopni.

Nie masz racji, zrobiłem sobie robotę i cały dzień idzie w manualu, poniżej foto po osiągnięciu temperatury pokojowej, wyświetla zadaną CO np.60*, potem przełączyłem na  AUTO i wyświetla 7*

Tylko na AUTO mamy tryb przeciwzamrożeniowy, w manualu jest zbędny bo przecież pilnuje zadanej kotła.

wygaszanie w manualu.jpg

manual.jpg

auto.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to co zaznaczyłeś czerwoną elipsą, to temperatura zadana na CO, czy temperatura zadana kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiedzcie jakie muszę zmienić ustawienia aby mój kociołek chodził bez wygaszania. Zamontowałem kilka dni temu czujnik pokojowy CTP-02R. Załączyłem go na sterowniku jako CTP2, załączyłem stałą pompę. Jak kocioł osiągnie zadaną temperaturę w pomieszczeniu lub ją przekroczy to zamyka zawór 4D a co za tym idzie zaraz się przegrzewa i wygasza. Dlaczego wyłącza się pompa i zamyka zawór a nie tylko obniża temperatura grzejników i wszystko chodzi dalej płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Daniel1 napisał:

Panowie powiedzcie jakie muszę zmienić ustawienia aby mój kociołek chodził bez wygaszania. Zamontowałem kilka dni temu czujnik pokojowy CTP-02R. Załączyłem go na sterowniku jako CTP2, załączyłem stałą pompę. Jak kocioł osiągnie zadaną temperaturę w pomieszczeniu lub ją przekroczy to zamyka zawór 4D a co za tym idzie zaraz się przegrzewa i wygasza. Dlaczego wyłącza się pompa i zamyka zawór a nie tylko obniża temperatura grzejników i wszystko chodzi dalej płynnie.

Współczynnik korekcji na ile ustawiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.