Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, proszę o ocenę czy zawór zamontowany w ten sposób spełnia swoje zadania. Moim zdaniem nie do końca, woda która wychodzi z pieca o temperaturze np 50 st trafia na kaloryfery z taka sama temperaturą. Trochę próbowałem go regulować, ale moim zdaniem niewiele to daje. Celem w/w zaworu powinno być mieszanie wody a tym samym zmniejszenie temperatury wody wychodzącej na grzejniki.

 post-60601-0-96998400-1417980931_thumb.jpg

post-60601-0-19055600-1417980945_thumb.jpg

 

Opublikowano

witam 

 

Zawór 3d jest zamontowany prawidłowo i powinien obniżać temperaturę czynnika na grzejniki. Niestety obniża również temperaturę zasilania na zasobnik co jest błędem. brakuje termometrów pomiarowych

 

I najważniejsze gdzie jest wpięnte naczynie wzbiorcze ?

Opublikowano

A co chcesz obniżać przy temperaturze zasilania 50? Poza tym to przydała by się ochrona kotła przed niską temp. powrotu a nie regulacja na grzejniki i cwu. Szczególnie te 50 na cwu i do tego na wspólnym obiegu z CO to kompletne nieporozumienie i tu zgadzam się z kol "majschi"

Opublikowano

Dzięki za zainteresowanie moim problemem

No własnie problem polega na tym, że nie mogę ustawić wyższej temperatury na piecu,bo w domu jest sauna. Dużo czytałem o korozji niskotemperaturowej i tego sie obawiam bo temperatura na powrocie to ok 37-35 st C. Poradźcie Panowie w takim razie, w jakiej pozycji ustawić ten zawór żeby zmniejszyć temperaturę na grzejniki, niestety nie widziałem tego zaworu w środku i nie wiem jak nim regulować. Naczynko wzbiorcze jest wpięte z drugiej strony.

post-60601-0-10537400-1417985248_thumb.jpg

Ostatnio dosyć mocno zacząłem się interesować swoją kotłownią, był tez fachowiec  (inny niż ten który to montował), oglądał to i  zaproponował przeróbki: założenie oddzielnego obiegu z pompką na CWU i wymiana zaworu na czterodrożny. Zastanawiam się czy tak zrobić, bo koszty nie będą niskie ok 1200 zł. A w ogóle wszystko zaczęło się od tego, że mam zimne powroty w grzejnikach, przynajmniej tych na górze, czy uważacie, że zmiany które zaproponował fachowiec poprawia ta sytuację?

Opublikowano

Na zaworze 3d znajduje się skala. Kręcąc w lewo zmniejszasz temperaturę na grzejniki oraz cwu a w prawo zwiększasz. 

 

Zimne powroty z grzejników nie świadczą o ich złej pracy chyba że pomieszczenia są niedogrzane 

 

Zmiany które zaproponował instalator są jak najbardziej prawidłowe 

Opublikowano

Jeżeli ustawie zawór w takiej pozycji żeby więcej wody szlo na powrót a mniej na CO to pompka strasznie głośno pracuje, wyczuwam jakby miała duży opór.

A czy montaż zaworu 4d zlikwiduje problem zimnych powrotów. I jeszcze jedno pytanie jak montaż tego zaworu wpływa na oszczędności w opale, czy może zmniejszyć się spalanie, bo to ze chroni i przedłuża żywotność pieca to ba pewno.

Opublikowano (edytowane)

Prawdopodobnie masz źle skonfigurowany zawór względem przyłączy kotła. Zrób lepsze zdjęcie samego zaworu ze zdjętą dźwignią. Na moje oko, to teraz zawór pracuje na regulacji przyłączy prawo/dół, a powinien lewo/dół. Stąd brak regulacji temp i szum pompy w skrajnym położeniu.

 

 

Ty masz wersję 3c. Sprawdź jak ustawione masz u siebie nacięcie na osi zaworu.

 

post-18583-0-43780800-1418038219_thumb.png

 

P.S.

Piszesz: "Jeżeli ustawie zawór w takiej pozycji żeby więcej wody szlo na powrót a mniej na CO", tylko że twój zawór nie może pracować dla ochrony powrotu w tym sposobie montażu. Jedyne co może robić, to mieszać na grzejniki. Wtedy jednak ochrony powrotu brak i należy ją "zorganizować" inaczej.

 

Najtaniej byłoby zostawić ten 3D do regulacji temp grzejników, a domontować niezależny obieg grzania bojlera z pompą i włączyć ją na stałe. Wtedy i wody ciepłej nigdy nie braknie i kocioł idealnie dogrzany non stop. Minusem tylko stałe zużycie energii drugiej pompy, ale można kupić energooszczędną (bez autoadaptacji).

Edytowane przez kiminero
Opublikowano (edytowane)

Wrzucam zdjęcie zaworu post-60601-0-66953400-1418057368_thumb.jpg  post-60601-0-52115700-1418057414_thumb.jpg

To rozwiązanie, które zaproponował kiminero jest dla mnie jak najbardziej odpowiednie, koszt przeróbki niewielki, a cel może zostać osąagniety. Podpowiedz mi jeszcze jak ustawić ten zawór, na instrukcji jest wskazana 5, i jak później regulować nim.

Ja cały czas myślałem, bo tak poinstruował mnie instalator, że tym wyjściem do dołu woda wraca na piec, a tu jak sie okazuje woda jest nim zasysana z powrotu i mieszana z zasileniem na co, (chyba dobrze zrozumiałem), dlatego nie mogłem się doczytać żadnej instrukcji obsługi tego zaworu a przeglądałem ich dużo. Biegnę przestawić na 5, tak jak jest na rysunku 3c i czekam na reakcję. 

Edytowane przez ravek1507
Opublikowano

Instalator nie wie co mówi i nie zna zasad montażu 3D.

 

Nacięcie ustaw na "wpół do drugiej" i załóż dźwignię.  Będzie wskazywała "5" po prawej stronie skali. Kręcąc na wyższy numer (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) będziesz zwiększał temp na pompie, kręcąc na niższy numer (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) będziesz zmniejszał temperaturę na pompie.

Opublikowano

Przede wszystkim to masz za duży kocioł do potrzeb budynku i to jest twój problem podstawowy. Do ochrony przed niską temperaturą powrotu można stosować zawór 3D ale musi być zamontowany na powrocie podobnie jak pompa. Można też zastosować zawór 4D co powinno ochronić powrót i obniżyć temperaturę na grzejniki. Trzeba tylko pamiętać ze zawór 4D i obieg kotłowy działają na grawitacji i muszą być odpowiedniej średnicy. Oddzielna pompa do cwu to oczywiście dobry pomysł.

Opublikowano

Jestem już próbach ustawień zaworu, jest ok. Temperatura na piecu 65 a temperatura w obiegu letnia (można spokojnie trzymać rurkę, nie parzy w rękę), muszę jeszcze zakupić termometr taki, który zakłada się na rurę. Serdeczne dzięki za wszystkie odpowiedzi i porady, dzięki Wam jestem już lepiej poinformowany jak ustawić ten mój zawór 3d, bo już miałem go wyrzucać i niepotrzebnie ładować się w koszty.  Muszę jeszcze umówić się z instalatorem celem montażu pompki na CWU i dogrzania powrotu. Czy wyprowadzenie z tej rury wychodzącej z pieca do góry, będzie dobrym miejscem na montaż w/w pompki? Jeszcze raz chciałbym wszystkim podziękować.

Opublikowano

Tak, możesz tam podłączyć zasilanie bojlera (swoją drogą do czego ten zawór?). Musisz jeszcze pamiętać, by powrót bojlera wpiąć za przyłączem podmieszania 3D. Innymi słowy na zawór 3D od strony powrotu ma być posyłana tylko woda wracająca z grzejników.

 

Nie padła też odpowiedź na pytanie kolegi o naczynie wzbiorcze. Wszystko wskazuje na to, że masz naczynie na pionie grzewczym, a to nie pozwala na montaż żadnych urządzeń na drodze do naczynia, czyli działało będzie, ale jest niezgodne ze sztuką i potencjalnie niebezpieczne. Do przerobienia byłoby połączenie kotła z naczyniem.

  • 5 lat później...
Opublikowano

Chciałbym się podpiąć pod temat aby nie zakładać nowego. U mnie jest tak:

z dołu jest zasilanie z kotła,
z lewej powrót,
do góry jest pompa która pcha na grzejniki.

Chciałbym zmniejszyć temp. wody wychodzącą na grzejniki i wydaje mi się że bez względu na pozycje zmiana jest niewielka.
Nie wiem czy woda idąca na CO miesza się z tą która idzie z powrotu, czy jeszcze jakoś inaczej - np. zamykając zawór powoduje że woda z zasilania wraca na powrót? Co powoduje zawór otwarty na 10?

20201106_103810.thumb.jpg.20ab95374ad6da8120545d32cbaf5832.jpg

20201106_111253.thumb.jpg.fcfedb37edcc2be39f2ab5539a2fd207.jpg

Trzymajcie się w zdrowiu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.