Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Pompy Ciepła Powietrznej


dorecho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Rozważam z moim przyjacielem możliwość montażu pompy ciepła powietrze- woda najlepiej split  ok 15-16 kW.

I wpada mi do głowy taki pomysł: zamiast jednej o dużej mocy  za cenę ok. 25 tys. /albo 37 tys./ kupic np  3 sztuki  po  6 kW....anslut

po 6 tys. sztuka.

To chyba byłaby "sztuka dla sztuki".  czy znacie jakieś przeciwy dla takiem potrójnej instalacji? czy rzeczywiście moc można sumować i pod wzgl. hydraulicznym będzie taki montaż możliwy?

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Dom 240 m2 rok budowy ok 1990 ściany ocieplone wtedy 5 cm wełną.Aktualnie kocioł drewno też 16 kW.

ze względu na wiek włascicieli potrzeba zmiany w wygodę...drewno zostanie...chyba wystarczyłyby 2 sztuki ansluta.

czemuż tak na nie nalatujesz Sambor? raptem 2 opinie frustratów, przypuszczam że na podstawie złych doborów mieli problemy.

Możeby zainstalować cztery sztuki  dla zapewnienia mocy?

Pozdro.

p.s.  Jeden Anslut działa - produkuje ciepła wodę trzeci miesiąc nadal bez problemów. 

może pobawić się i samemu wymyśleć box z wymiennikiem podłączonym do tych czterech sprężarek- to chyba byłoby skomplikowane dla chłodniarza? o dwóch sprężarkach działających równolegle słyszałem a o czterech jeszcze nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty daj sobie spokój z tym wynalazkiem ,jeśli juz to samsung ,lub fujitsu 12kW  i tyle w temacie ewentualnie panasonic ten juz ma możliwość podłączenia fotoogniw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...

ze też chce sie wam przepłacać za takie wynalazki, przeciez pompa ciepła to jest jakis wynalazek, mam nadzieje ze mnie nikt do tego nie zmusi, a jak bedzie to zobaczymy

bez wynalazków to byś nadal w jaskini siedział, a jak byś spojrzał na temat dalej niż proces inwestycji, to byś wiedział, że jest coś takiego jak jej zwrot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja musze przyznać że jestem w fazie testów pompy ciepła zrobionej na inwerterze samsunga  7kW i mocy grzewczej do 10kW i dla mnie rewelacja ,trzeba było kilka nocy podgrzewać powierzchnie ponad 400m2 i bez problemu ,instalacja stara z grzejnikami żeliwnymi pieknie stabilnie pracuje ,od kwietnia nie używam gazu wszytko grzeje pompą do tego 3kW fotoogniw pracuje w dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

powietrzne mają to do siebie, że lepiej się kumają ze starymi instalacjami, dzięki bezproblemowemu uzyskiwaniu wysokich temperatur zasialania. podobnie działa stiebel eltron. finalnie i tak wiadomo, że całość śmiga jeszcze lepiej na podłogówce, ale to przynajmniej oznacza, że jest i taka opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się, ledwie ostygł mój post ze stycznia a już zaczynam grzebać znów w rupieciach :) gdzieś na strychu czy w bejsmencie potknąłem się o jakieś żelastwo, patrze a tam kawał metalu, pomyślałem, że wywiozę na złom, widzę tabliczka, przecieram rękawem, miałem ciuch roboczy na sobie, a tam takie napisy  R407C - ZR61KCE-TFD 


pompa ciepła carrier ze sprężarka 0/1 Copeland  R407C - ZR61KCE-TFD (Z54KCE_TFD), 3fazy z wentylatorem toto ssie 5,8kW czyli dużo moc grzewcza niby 16KW, 


Pytanie do znawców, jaki falownik do tego podpiąć i czy jest sens, w ogóle czy ktokolwiek wie jak to może się zachować z falownikiem??


 


 


czytałem że na elektrodzie coś tam kombinują, ale szukam szukam i nie wiem. Może ktoś coś wie na ten temat, zawirowanie wokół antracytu, i  w ogóle trzeba się rozejrzeć za czymś nowszym  ;)


 


???


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to pompa powietrzewoda 0/1 ale można jakis falownik zapiąć i próbować toto okiełznąć, lezy zakurzone zardzewiałe ale scroll, to moze pochodzi jeszcze z 10 lat nic nie kosztuje bo na złomie, 

albo ,,,, coś innego np taki Meeting 12kW za 7000zł  czy raczej nie brudzić rąk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

W sumie to do 200 m2 sprawdzi ci się pompa ciepła powietrze-woda o mocy 18kw. Niestety powietrzne pomp ciepła nadają się jako dodatkowe ogrzewanie wspomagające system grzewczy np. gaz. Ponieważ dzięki temu obniżasz koszty ogrzewania gazem.

 

Anslut pompa ciepła no cóż one mają funkcję łączenia ich w pary czyli połączenie dwóch 6 daje moc 12kw. i to wszystko. 6 kw pompa przy temperaturze -6 st c posiada cop na poziomie 2. To jest niewiele . Dlatego te pompy nadają się do ogrzewania w miesiącach przejściowych a nie w szczycie sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowieku odświez wiedzę ,to co piszesz to byłoby na miejscu 15 lat temu

montuje pompy jako samodzielne urzadzenia grzewcze w domach u siebie mam samorókę powietrzną maleśntwo 7kW nominalnie i ogrzewam 430m2 do 23st

co prawda moja nie uciagnie przy duzych mrozach bo te 7 kW nie jest wstanie ogrzać tego metrazu natomiast 15kW sspokojnie dałaby rade zez zandego problemu nawet przy -20st bez udziału grzałek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczą się koszty ogrzewania. Spora większość powietrznych pomp ciepła posiada grzałki przepływowe które wspomagają pompę przy niskich temperaturach.

Spada wydajność pompy ciepła (Czyli COP- współczynnik efektywności urządzeń ). Natomiast łączenie pomp ciepła jest zupełnie normalną procedurą.

Wiele mocniejszych jednostek składa się z dwóch mniejszych(wtedy pompa ciepła posiada 2 sprężarki).

 

Zdjęcie z testu wydajności przy różnych temperaturach.

 

Jakiej marki posiadasz powietrzną pompę ciepła? Jaka sprężarka? Co najważniejsze ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Może powiedz coś na temat miesięcznych rachunków gdy ogrzewasz samą pompą. Porównamy.

 

 

Moc pompy 18kw

COP-inverterowej-pompy-ciepa.png

COP-EVI-Air-Source-Heat-Pumps.jpg

 

 A tu wykres mitsubishi. 

 

ecodan+graph.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oczywisćie udaję sie ogrzeqac moją malenka pompą ciepła samoróbką inwerterem 7kW budynek 400m2 do temp 23st i  30m2 do temp 15st zuzycie energi za poszczegolne miesiacę razem z potrzebami bytowymi

Dla wyjasnienia nie bedę grzał nią w duze mrozy bo niestety 7kW nie poradzi sobie z tak duzym budynkiem

wrzesień        -744kWh

pazdziernik  --1660kWh

listopad        --1465 kWh

grudzień do dzis --1187kWh

srednia z rachunku około 49gr /kwh

 

 

 

Adekwatnie rozliczenie bytowe za rok 2013 gdzie nie było fotoogiw ani pompy ciepła

wrzesień 432kWh

pazdziernik 418kWh

listopad 456kWh

grudzień 468kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej najniższej temperaturze powietrza na zewnętrznej nią grzejesz? Moc 7 kw nawet inwerter to maks 150m2 oczywiście pompa posiada grzałkę jako wspomaganie ogrzewania. 

Czy twoja konstrukcja posiada dodatkową grzałkę czy może wykorzystuje powietrze odpadowe np z rekuperacji?

Jeżeli zrobiłeś samoróbkę to proszę o zdjęcia.

Jakiej mocy użyłeś sprężarkę , wymienniki? 

Ciekawy jestem jak ją wykonałeś. Pewnie zrobiłeś monoblok ponieważ łatwiej taki złożyć w domowych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.