Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Tece Z Mieszaczem Pompowym - Długie Nagrzewanie


JokerReason

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... podobne tematy były wiele razy poruszane, ale żaden mi nie pomógł wystarczająco, dlatego piszę tutaj z nadzieją, że znajdę konkretne odpowiedzi...

 

Dom nowy, ogrzewany od jesieni, ale nie non-stop, tylko kilka dni paliłem ciągłowo, z nadzieją, że wyreguluję podłogówkę, ale nic z tego... podłogówka nagrzewa się bardzo powoli, a uzyskanie optymalnej temperatury na wejściu w podłogówkę (mam na myśli ok. 40 stopni) udaje się wyłącznie przy skręconych maksymalnie przepływomierzach do 0,5l/min co przy długości pętli 130m sugeruje że woda wchodząc w pętle, wyjdzie z niej po 30 minutach i będzie to totalnie zimna woda, a proces nagrzewania podłogi rozłoży się na tygodnie... przy przepływie ok 1,5/2 l/min temperatura cieczy wchodzącej w pętle wynosi około 25 - 30 stopni i powrót jest tak samo zimny po całym dniu palenia... :(

 

Oto opis instalacji:

Kocioł Defro Delta Plus 22kW, za nim jest wymiennik ciepła, za wymiennikiem pompa Omnigena 25/40 i dalej woda idzie do rozdzielaczy -

 

1. Parter - rozdzielacz podłogówki Tece z mieszaczem pompowym (pompa Wilo 15/6) - 8 pętli (4 po 120m i 4 po 90m)

tece225.jpg

2. Parter - drugi rozdzielacz to pięć kaloryferów, beż żadnych przepływomierzy, tylko zawory.

3. Poddasze - rozdzielacz Tece combo (pompa Wilo 15/4) - 4 pętle podłogówki + dwa kaloryfery.

846-thickbox_default.jpg

 

Nie ma tutaj już żadnych dodatkowych bajerów, zaworów trój- czy cztero-drogowych.

 

Pytania moje są następujące:

 

1. Czy pompa obiegowa nie jest zbyt mała??

2. Czy za pobieranie i oddawanie wody do rozdzielaczy podłogowych jest odpowiedzialna wyłącznie pompa mieszająca?? Czy pompa obiegowa powinna w znaczący sposób podawać wodę gorąca do mieszacza i odbierać wychłodzoną??

3. Czy proporcja naporu wody gorącej z pieca do mieszacza powinien być na tyle duży że dało by się ustawić w miarę normalny przepływ w pętlach wodą o optymalnej temperaturze i sterować podłogówką termostatem zamontowanym na rozdzielaczu??

4. Czy bieg pompy mieszającej na rozdzielaczu ustawia się na zasadzie nadwyżki mocy?? Czyli powiedzmy pompę ustawiamy na wydajność 16 l/m z czego 8 litrów pobiera wody gorącej z pieca, 8 litrów z powrotów podłogówki (przepływomierze ustawione na 1 l/m) a w podłogę wpycha tylko wymieszane 8 litrów z pozostałe 8 wygania z powrotem na piec do dogrzania??

 

Trochę chaotycznie to opisałem, ale podpowiedzcie coś... w razie pytań dodatkowych z chęcią dopiszę co trzeba... co do hydraulika który to robił - cisza... :/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że piec ustawiam najczęściej na 65 stopni i dosyć szybko od rozpalenia uzyskuje tą temperaturę. Wymiennik również nie ma problemu z dogrzaniem wody i przy wejściach na rozdzielaczy rury są gorące... Pompa obiegowa najczęściej pracuje na 2 biegu... Na poddaszu jednak kaloryfery są chłodniejsze nie na parterze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są pętle po 130m , ale nie o tym - tu jest instrukcja tego rozdzielacza  http://www.tece.pl/pl/ogrzewanie+pod%C5%82ogowe/rozdzielacze/rozdzielacz+tecefloor+2w1/Rozdzielacz+TECEfloor+2w1_290_598.html

 

Za przepływ w pętli odpowiada tylko pompa w rozdzielaczu

Ew trzeba sprawdzić ustawienie bypassu - na początku ustawień powinien być zamknięty

temp zasilania rozdzielacza musi być co najmniej o 20C wyższa niż temp wody podawanej na podłogę.

Jak to sprawdzisz i ew poprawisz i nadal są małe przepływy to trzeba pompę na większą wymienić.

 

Do wymiennika idzie 65C, a ile po stronie wtórnej z niego wychodzi i ile wraca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bypass sam już zakręciłem, gdy zwrócił moją uwagę szum wody w jego pętli.... rurki z pieca i za wymiennikiem są teoretycznie tak samo gorące... wymiennik wg. mnie daje radę, bo też na to zwróciłem uwagę... powrót z domu na wymiennik to zależy jak kaloryfery mocniej odkręcę to robi się cieplejszy, ale jak skręcę kaloryfery i zostawię samą podłogówkę to powrót jest znacznie chłodniejszy...

 

Co do przepływów... przepływy w rozdzielaczach są względnie dobre, chodzi o niską temperaturę utrzymującą się bardzo długo... zauważyłem też że jeżeli pozakręcam kaloryfery na totalnie minimum to na rozdzielnicy szybciej rośnie temperatura (więcej gorącej pchane jest w podłogę)... ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rurka na wejściu do rozdzielacza jest naprawdę gorąca... jak ustawię na piecu 70 stopnie to nie idzie się dotknąć... a jak dodatkowo (jak wcześniej pisałem) zmniejszę przepływy w pętlach do 0,5 litr,a to temperatura na mieszaczu wzrasta jak trzeba, tylko że taki przepływ jest za mały stanowczo, a i szum wody staje się nieprzyjemnie słyszalny na domu a jak tak samo zrobię na poddaszu to szum z poddasza oddawany przez terivę powoduje uczucie mieszkania nad wodospadem :)

 

Jeszcze jedna uwaga, jak dam pompę obiegową na 2-3 bieg to słuchać taki nieprzyjemny gwizd/pisk gdzieś w rurach... to pompa nie daje rady?? bo wymiennik raczej obsługuje do kilku ładnych metrów sześciennych na godzinę chyba??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słychać dźwięki z instalacji przy wyższych biegach pomp to masz za małe średnice rur za tą pompą - jakie rury, średnica?

Temp rury trzeba określić termometrem a nie paluszkiem  :P  inaczej będziesz z tym długo walczył.

 

Co do przepływów to przy mocy przenoszonej 20kW  i różnicy pomiędzy zasilaniem i powrotem 20C masz przepływ zaledwie  860l/h a nie kilka m3

 

Taka pompa nawet na 3 biegu przy wymienniku nie da więcej niż 1,2- 1,3m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie obiegowej są kształtki calowe stalowe... wyjście z wymiennika jest 1/2 cala... dalej idzie miedzią na rozdzielacze... ale jaka to rurka dokładnie?? do calowej kształtki stalowej jest nakręcona przejściówka na miedź i rura miedziana... nie ma chyba żadnych redukcji żadnych redukcji... poniżej zdjęcia tej instalacji:

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa będzie się zapowietrzać, ponieważ znajduje się przed nią odpowietrznik. Ta pompa winna się znaleźć na powrocie pomiędzy filtrem a wymiennikiem.

 

Czy wymiennik z kotła jest zasilany od dołu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wyjścia ma 3/4, tylko za nim jest raczej zwężenie i stąd zapytanie czy to nie powoduje właśnie tego piszczenia / gwizdu na większych biegach pompy obiegowej??? Druga sprawa to średnica rur doprowadzających wodę do rozdzielni z mieszaczem, wg. instrukcji Tece

 

http://www.tece.pl/pl/files/download/Instrukcja%20montażu%20rozdzielacza%20TECEfloor%20z%20mieszaczem%20pompowym.pdf?file_id=f8a17cdc797e1d827400895697cb87ead2f8c26b

 

przy mojej powierzchni parteru powinna to być rura 25, a u mnie chyba jest 20 (zdjęcie we wcześniejszych postach)?? Moglibyście rzucić okiem i powiedzieć czy mogę mieć rację?? Tutaj piję do tego utrudnionego osiągnięcia zadowalającej temperatury na mieszaczu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok... więc teraz pytanie teoretyczne... olewam piszczenie... daję powiedzmy trzeci bieg na obiegówce... woda w kotle 65 stopni... zakładamy że podobna temperatura dociera do rozdzielacza...

 

Po jakim czasie i przy jakim przepływie na rotometrach POWINIENEM być w stanie uzyskać powiedzmy 40-45 stopni wody zasilającej wszystkie pętle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.