Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Z Mieszaczem Przy Kotle Kondensacyjnym


nevar

Rekomendowane odpowiedzi

na Rotametrach przepływy na 2 tylko w łazience na maxa i w garderobie też na maxa bo tam jest najzimniejsze pomieszczenie rury od podłogówki są z większym rozstawem i tam też jest regulator pokojowy.

Opiszę moją sytuacje regulator pokojowy temp 21 stopni podłaczona pogodówka jak mam kocioł ustawiony na ogrzewanie tradycyjne i krzywą na 4 to kocioł grzeje do temp około 47-49 stopni i wtedy zużycie gazu jest spore około 1m3 na godzine jak zmienie na kotle na ogrzewanie podłogowe krzywa 3 wtedy kocioł grzeje do temp.37 stopni wtedy zużycie gazu prawie o połowe mniejsze ale temp.wody po wymieszaniu jest około 27 stopni troche mało grzejnik w łazience letni ale mogę to przeboleć bo zużycie gazu jest mniejsze jeszcze jest u mnie tak że kocioł grzeje około 3 godzin temp w pomieszczeniu osiągnięta i potem ma przerwę około 10-12 godzin nie wiem czy tak powinno być.

Teraz chciałbym jakoś sprawdzić jakbym przerobił ten rozdzielacz czy będzie lepiej czyli dać na kotle 35-40 stopni i wtedy na podłogę pójdzie taka sama temp i oczywiscie na grzejnik w łazience więc komfort będzie lepszy ale nie wiem jak go przerobić żebym mógł w razie czego wrócic do porzedniego stanu jeżeli to się nie sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rury są Cu22 i przepływy po 2l/min to nie ma szans aby taka rura w miarę cicho przeniosła ten przepływ, to ponad 1100l/min, tam potrzeba rury zmienić i one będą wąskim gardłem w tej instalacji a nie kocioł .

Tu jest potrzebna wymiana rur na Cu28 i wtedy można resztę przerabiać, a tak to zostaw to tak jak jest.

Trzeba było zrobić prawidłową instalację - wtedy można by było puścić ją wprost z kotła a tak to nie da rady .

11 minut temu, Grzesiekz182 napisał:

ale nie wiem jak go przerobić żebym mógł w razie czego wrócic do porzedniego stanu jeżeli to się nie sprawdzi

Przeróbka polega na tym, ponadto trzeba skrzyżować rury  zasilającą i powrotną, samych belek to tu nie wymienisz , gdyż są inne podłączenia rur.

rozdzielacz.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie da rady przełożyć belki górnej na dół a dolną do góry,to co mogę zrobić żeby coś z tym  zrobić żeby puscić z kotła 30-40 stopni i tyle miec na podłogówce bo teraz mam 10 stopni mniejszą temp jak rozdzielacz wymiesza wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz. Jak teraz dajesz na grzejniki 47-49* to po modyfikacjach jak zasilisz te grzejniki temp.27* ?

Ewidentnie masz za duża krzywą ustawiona skoro kocioł grzeje przez 2 godz.i później tyle stoi. Tu są duże straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzesiekz182 napisał:

,jak to zrobić?

Lewa skrajna rura to jest zasilanie, prawa skrajna to powrót, musisz je zamienić. Zerknij pod kocioł masz oznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Ksieciunio napisał:

Zaraz zaraz. Jak teraz dajesz na grzejniki 47-49* to po modyfikacjach jak zasilisz te grzejniki temp.27* ?

Ewidentnie masz za duża krzywą ustawiona skoro kocioł grzeje przez 2 godz.i później tyle stoi. Tu są duże straty

Teraz mam kocioł przełaczony na ogrzewanie podłogowe żeby uzyskać temp na rozdzielaczu i podłogówce 29 stopni muszę ustawić krzywą na 4,1 wtedy kocioł grzeje temp 40 stopni ale mieszacz miesza wodę i mam 10 stopni mniej na podłogę jak zmniejszę krzywą to wtedy na podłoge pójdzie mi moze około 22-23 stopnie to chyba troche mało grzejnik to drabinka w łazience jest letnia jak ma zrobić żeby nie było takich długich przerw około 10 godzin wolałbym żeby kocioł chodził częsciej ale krócej ale dom długo trzyma temp.

Miałem nadzieję że lepiej coś zmienić przy rozdzielaczu bo przy kotle to już jest chyba zabawa z gazem a sam tego nie chcę ruszać bo to gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest tak po lewej stronie kotła:

po lewej znaczek grzejnika czerwony rurka jest ciepła/po prawej stronie symbol kranika też czerwony kolor jest gorąca

po prawej stronie kolor niebieski:

po lewej symbol kranika rura gorąca/po prawej symbol grzejnika letni

czyli co mam pozamieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ok wielkie dzieki czyli tak będzie najszybciej i najprosciej to zrobić chodzi mi o to żeby to jakoś sparawdzić czy to będzie wogóle jakoś działać czyli wywalam lewą stronę w kotle i wywalam głowice na rozdzielaczu,i na kotle zamieniam powrót z zasilaniem myslisz że to jakoś zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co stoi na przeszkodzie, żeby zostawić mieszacz,na podłogę puszczać max 30C, a na kotle 50C?

Wtedy te "rureczki" DN 20 z pewnością wystarczą.

Przy mieszaczu pompowym zasadą jest, że zasilanie z kotła musi być podłączone do belki powrotu OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ma racje jest większe zużycie gazu jezeli na kotle mam 50 stopni wtedy na podłoge idzie 30 stopni ale kocioł słabo moduluje jak ma 50 stopni jak dam np.krzywą 3 wtedy na kotle jest około 37-38 stopni wtedy kocioł ładnie moduluje spalanie gazu ma około 0,60m3 na godzinę a jak dam na kotle 50 stopni wtedy spalanie około 1m3 na godzinę i kocioł słabo moduluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, sambor napisał:

Rurę zasilania grzejników - czerwony grzejnik zamień z rurą powrotu grzejników - grzejnik niebieski

 

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Co stoi na przeszkodzie, żeby zostawić mieszacz,na podłogę puszczać max 30C, a na kotle 50C?

Wtedy te "rureczki" DN 20 z pewnością wystarczą.

Przy mieszaczu pompowym zasadą jest, że zasilanie z kotła musi być podłączone do belki powrotu OP.

 

1 godzinę temu, sambor napisał:

Raczej nie będzie wymaganego przepływu - więc zostaw sobie otwartą furtkę do powrotu na stan pierwotny

Problem w tym że teraz sprawdziłem jak zamienić powrót z zasilaniem pod kotłem ale tam nie ma zabardzo miejsca jak odkręce zasilanie lub powrót nie będę miał chyba wystarrczajaco miejsca żeby cokolwiek wkręcić żeby to pozamieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to normalne że musisz ciąć rurki i podłączyć od nowa tylko na odwrót.

Tyle tylko że dalej nie będziesz miał mniejszego spalania bo wciąż masz grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Raczej nie będzie wymaganego przepływu - więc zostaw sobie otwartą furtkę do powrotu na stan pierwotny

Sambor możesz mi jeszcze powiedzieć co oznacza: belek to tu nie wymienisz , gdyż są inne podłączenia rur?

na tym filmie z youtube niby wygląda że można zamienić belki,ktoś mi jeszcze powiedział żeby zamienić belki, po lewej stronie rozdzielacza zakręcić zawór górny i dolny od pompy i puścić wodę   przez bajpas rozdzielacza i zobaczyć czy to coś da,czy tak można byłoby zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz inne podejścia do górnej belki a inne do dolnej - jak zamienisz belki to jedne będą za długie a drugie za krótkie!- czyli trzeba obcinać lub przedłużać PEX

Albo rury zasilające - widać że tego nigdy nie robiłeś więc opcja przełożenia rur na kotle jest najprostsza dla ciebie.

Wiedza z yutuba to w wielu przypadkach podpucha, ale np ja u siebie mogę zamienić te belki , gdyż są jednakowe a u ciebie są inne.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ksieciunio napisał:

Przecież to normalne że musisz ciąć rurki i podłączyć od nowa tylko na odwrót.

Tyle tylko że dalej nie będziesz miał mniejszego spalania bo wciąż masz grzejniki.

Nie chcę ciąć rur chcę jesli to jest wogóle  możliwe przerobić to jak najmniej inwazyjne żeby mieć furtkę do pierwotnego stanu bo tak jak powiedział Sambor to może nie zadziałać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.