Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Z Mieszaczem Przy Kotle Kondensacyjnym


nevar

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, sambor napisał:

Masz inne podejścia do górnej belki a inne do dolnej - jak zamienisz belki to jedne będą za długie a drugie za krótkie!- czyli trzeba obcinać lub przedłużać PEX

Albo rury zasilające - widać że tego nigdy nie robiłeś więc opcja przełożenia rur na kotle jest najprostsza dla ciebie.

Wiedza z yutuba to w wielu przypadkach podpucha, ale np ja u siebie mogę zamienić te belki , gdyż są jednakowe a u ciebie są inne.

A czy nie mogę przedłużyc mufkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor dzięki za pomoc

Sambor jeszcze mam pytanie gdybym wywalił ten rozdzielacz i dał inny ale taki żeby nie robić dużo przeróbek czy pompa z kotła da rade czy raczej  nie będzie wymaganego przepływu przez ta rurę 22?

Edytowane przez Ryszard
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć przepływy w pętlach co najmniej 2l/min to rura Cu22 jest za mała - potrzeba rury Cu28.

Można sie pobawić np większą deltą między zasilaniem a powrotem, ale do tego trzeba mieć przerobiony ten rozdzielacz.

Przy delcie 10C rura wystarczy

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 22.12.2019 o 22:19, sambor napisał:

Jak chcesz mieć przepływy w pętlach co najmniej 2l/min to rura Cu22 jest za mała - potrzeba rury Cu28.

Można sie pobawić np większą deltą między zasilaniem a powrotem, ale do tego trzeba mieć przerobiony ten rozdzielacz.

Przy delcie 10C rura wystarczy

Sambor jeszcze jedno pytanie na wiosnę wywalę ten rozdzielacz bo to jest nieporozumienie jak dam nowy rozdzielacz bez pompy mieszajacej wtedy pompa kotła zasili cała podłogówkę ale skoro mam rury przy rozdzielaczy 22 to czy przepływy będą ok czy może być problem jeśli tak co czy mam kupić rozdzielacz z pompą i jakiej firmy byłby dobry ale nie za drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szkoda ,,wywalać" skontaktuj się zemną na priv podam Ci adres, gdzie to trzeba wysłać  za 2 dni będziesz miał z powrotem już przerobiony rozdzielacz z wymienionymi nowymi elementami , napewno wyjdzie dużo taniej niż nowy .  :) pozdrawiam  Tomekb

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 9.01.2020 o 21:32, Grzesiekz182 napisał:

Sambor jeszcze jedno pytanie na wiosnę wywalę ten rozdzielacz bo to jest nieporozumienie jak dam nowy rozdzielacz bez pompy mieszajacej wtedy pompa kotła zasili cała podłogówkę ale skoro mam rury przy rozdzielaczy 22 to czy przepływy będą ok czy może być problem jeśli tak co czy mam kupić rozdzielacz z pompą i jakiej firmy byłby dobry ale nie za drogi

Witam,rozdzielacz został przerobiony wywalona lewa strona z pompą powrót zamieniony z zasilaniem belki zostały odwrócone kolega Tomekb wysłał mi 9 nowych Rotometrów magnetycznych wielkie dzięki dla Tomka super firma.

Odpaliłem ogrzewanie żeby sprawdzić jak to działa wszystko wydaję się być ok ale najlepiej bedzie sprawdzić w sezonie grzewczym teraz ma inne pytanie do kolegów przepływy nie są za duże jak zakręce grzejnik w kotłowni i łazience przepływy się zwiększają na około 1,5-2 mam kocioł termet ecocondens gold plus 20 z pompą modulującą wszystko chodzi na pogodówce mam wrażenie że pompa moduluje sobie moc i wtedy chyba za mało pompuje wodę mam możliwość przełaczenia żeby pompa pracowała bez modulacji czy to poprawi przepływy?

Teraz, Grzesiekz182 napisał:

Witam,rozdzielacz został przerobiony wywalona lewa strona z pompą powrót zamieniony z zasilaniem belki zostały odwrócone kolega Tomekb wysłał mi 9 nowych Rotometrów magnetycznych wielkie dzięki dla Tomka super firma.

Odpaliłem ogrzewanie żeby sprawdzić jak to działa wszystko wydaję się być ok ale najlepiej bedzie sprawdzić w sezonie grzewczym teraz ma inne pytanie do kolegów przepływy nie są za duże jak zakręce grzejnik w kotłowni i łazience przepływy się zwiększają na około 1,5-2 mam kocioł termet ecocondens gold plus 20 z pompą modulującą wszystko chodzi na pogodówce mam wrażenie że pompa moduluje sobie moc i wtedy chyba za mało pompuje wodę mam możliwość przełaczenia żeby pompa pracowała bez modulacji czy to poprawi przepływy?

Zdjecie rozdzielacza

tece.jpg

W dniu 22.12.2019 o 22:19, sambor napisał:

Jak chcesz mieć przepływy w pętlach co najmniej 2l/min to rura Cu22 jest za mała - potrzeba rury Cu28.

Można sie pobawić np większą deltą między zasilaniem a powrotem, ale do tego trzeba mieć przerobiony ten rozdzielacz.

Przy delcie 10C rura wystarczy

Sambor,rozdzielacz mam przerobiony czy możesz mi wytłumaczyć jak pobawić się z deltą między zasilaniem a powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzesiekz182 napisał:

jak pobawić się z deltą między zasilaniem a powrotem

Prosta sprawa - delta x przepływ x ciepło właściwe wody = moc

Ciepło właściwe - stała, nie zmienisz

przepływ jest ograniczony przez średnicę rur

więc zostaje delta - im większa to tym większa moc grzania podłogi.

W  twoim przypadku większa delta to wyższa temp na zasilaniu - nie 35C czy 38C jak się liczy podłogówkę a 40C lub nawet 42C

Tą temp trzeba doświadczalnie ustalić - potrzeba czasu i zimy, takiej prawdziwej z -10C lub niżej.

Podłogówka wolno reaguje , więc zabawa będzie trochę trwała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, sambor napisał:

Prosta sprawa - delta x przepływ x ciepło właściwe wody = moc

Ciepło właściwe - stała, nie zmienisz

przepływ jest ograniczony przez średnicę rur

więc zostaje delta - im większa to tym większa moc grzania podłogi.

W  twoim przypadku większa delta to wyższa temp na zasilaniu - nie 35C czy 38C jak się liczy podłogówkę a 40C lub nawet 42C

Tą temp trzeba doświadczalnie ustalić - potrzeba czasu i zimy, takiej prawdziwej z -10C lub niżej.

Podłogówka wolno reaguje , więc zabawa będzie trochę trwała.

Ok,dla mnie to nie taka prosta sprawa,czy muszę w kotle zmieniać jakieś parametry żeby ustawić tą deltę,czy chodzi o to żeby róznica pomiędzy temp.zasilania a powrotem była jak największa,czy po prostu ustawić kocioł np.na temp 40-42 i obserować czy przepływy będą wieksze niż np.ustawiona temp.35C.

A co z pompą teraz miałem wszystko podłaczone za pomocą pogodówki krzywa 3.5 kocioł grzał temp.około 35C pompa ustawina w trybie modulacji czy lepiej przełaczyć pompę w normalny tryb bez modulacji czy wtedy będzię lepiej pchała wodę i będą lepsze przepływy czy to nie ma znaczenia,a może odłaczyć pogodówkę i ustawić na kotle stałą temp?

22 godziny temu, Grzesiekz182 napisał:

Ok,dla mnie to nie taka prosta sprawa,czy muszę w kotle zmieniać jakieś parametry żeby ustawić tą deltę,czy chodzi o to żeby róznica pomiędzy temp.zasilania a powrotem była jak największa,czy po prostu ustawić kocioł np.na temp 40-42 i obserować czy przepływy będą wieksze niż np.ustawiona temp.35C.

A co z pompą teraz miałem wszystko podłaczone za pomocą pogodówki krzywa 3.5 kocioł grzał temp.około 35C pompa ustawina w trybie modulacji czy lepiej przełaczyć pompę w normalny tryb bez modulacji czy wtedy będzię lepiej pchała wodę i będą lepsze przepływy czy to nie ma znaczenia,a może odłaczyć pogodówkę i ustawić na kotle stałą temp?

Jak miałem ten rozdzielacz z pompą mieszającą i prędkość pompy była ustawiona na 1 biegu przepływy były mniejsze jak przełaczyłem na 3 bieg przepływy były większe bo pompa tłoczyła więcej wody,jeżeli teraz pompa z kotła moduluje i pracuje na mniejszych obrotach to chyba mniej wody idzie na podłoge i przepływy są mniejsze jeżeli przełaczę pompę w normalny tryb bez modulacji wtedy powinna pracować na większych obrotach i przepływy będą większe czy dobrze rozumuję?

22 godziny temu, Grzesiekz182 napisał:

Ok,dla mnie to nie taka prosta sprawa,czy muszę w kotle zmieniać jakieś parametry żeby ustawić tą deltę,czy chodzi o to żeby róznica pomiędzy temp.zasilania a powrotem była jak największa,czy po prostu ustawić kocioł np.na temp 40-42 i obserować czy przepływy będą wieksze niż np.ustawiona temp.35C.

A co z pompą teraz miałem wszystko podłaczone za pomocą pogodówki krzywa 3.5 kocioł grzał temp.około 35C pompa ustawina w trybie modulacji czy lepiej przełaczyć pompę w normalny tryb bez modulacji czy wtedy będzię lepiej pchała wodę i będą lepsze przepływy czy to nie ma znaczenia,a może odłaczyć pogodówkę i ustawić na kotle stałą temp?

Jak miałem ten rozdzielacz z pompą mieszającą i prędkość pompy była ustawiona na 1 biegu przepływy były mniejsze jak przełaczyłem na 3 bieg przepływy były większe bo pompa tłoczyła więcej wody,jeżeli teraz pompa z kotła moduluje i pracuje na mniejszych obrotach to chyba mniej wody idzie na podłoge i przepływy są mniejsze jeżeli przełaczę pompę w normalny tryb bez modulacji wtedy powinna pracować na większych obrotach i przepływy będą większe czy dobrze rozumuję?

To z instrukcji

2.4.5. Praca pompy z regulowaną prędkością obrotową. W kotłach wyposażonych w pompę z regulowaną prędkością obrotową (PWM) podczas podgrzewania ciepłej wody użytkowej: - w kotłach dwufunkcyjnych pompa pracuje z maksymalną prędkością, - w kotłach jednofunkcyjnych pompa pracuje z prędkością określoną przez parametr P19. Podczas podgrzewania wody do c.o. sterownik reguluje pracą pompy w zależności: Dla tradycyjnego trybu pracy pompy PWM (parametr P15=0): Pompa z modulacją PWM (aktywacja parametrem P12) pracuje z modulowaną prędkością obrotową w przypadku grzania obiegu WG od wymuszenia RT. Prędkość obrotowa dobierana jest w taki sposób, aby przy współpracy z modulatorem osiągnąć wartość ∆T (określoną parametrem P13) między temperaturą wyjściową i powrotną WG. Zachowany pozostaje priorytet osiągnięcia i utrzymania nastawionej temperatury WG. Minimalną dozwoloną prędkość obrotów pompy określa parametr P14. Maksymalną dozwoloną prędkość obrotów pompy określa parametr P18.

Edytowane przez Ryszard
Niepotrzebne cytowanie wcześniejszych fragmentów własnego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Grzesiekz182 napisał:

czy przepływy będą wieksze

Przecież pisałem że przepływy już nie wzrosną!

Ograniczeniem jest wydajność pompy i średnice rur zasilających.

Jak będziesz grzał wodę z 30C do 42C zamiast do  35C, to pójdzie więcej gazu i tu jest wada tego rozwiązania, może się okazać ze po 1-2 sezonach nowe rury zarobiłyby na siebie, a delta wynika z odbioru ciepła ( zapotrzebowania) i  przepływu.

Instrukcja kotła w tym przypadku nie ma nic do powiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sambor napisał:

Przecież pisałem że przepływy już nie wzrosną!

Ograniczeniem jest wydajność pompy i średnice rur zasilających.

Jak będziesz grzał wodę z 30C do 42C zamiast do  35C, to pójdzie więcej gazu i tu jest wada tego rozwiązania, może się okazać ze po 1-2 sezonach nowe rury zarobiłyby na siebie, a delta wynika z odbioru ciepła ( zapotrzebowania) i  przepływu.

Instrukcja kotła w tym przypadku nie ma nic do powiedzenia.

Ok,tylko jak ta rura 22 która jest przy rozdzielaczu jest taka sam w posadzce to czy to coś zmieni jak przy samym rozdzielaczu zamienię na rurę 28 a co z pompą w kotle ma pracować z modulacją wtedy pracuje na małych obrotach czy przełaczyć na normalny tryb,dlaczego jest tak jak zakręce zawory przy grzejnikach to przeplywy na rotometrach są dużo większe

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz to zajęcie na kilka tygodni sezonu grzewczego.

Rury powinny być Cu28 od samego kotła do rozdzielacza, o tym już kilka razy pisałem w tym temacie

11 minut temu, Grzesiekz182 napisał:

dlaczego jest tak jak zakręce zawory przy grzejnikach to przeplywy na rotometrach są dużo większe

Brak regulacji hydraulicznej układu- woda  idzie tam gdzie są mniejsze opory przepływu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sambor napisał:

To o czym piszesz to zajęcie na kilka tygodni sezonu grzewczego.

Rury powinny być Cu28 od samego kotła do rozdzielacza, o tym już kilka razy pisałem w tym temacie

Brak regulacji hydraulicznej układu- woda  idzie tam gdzie są mniejsze opory przepływu

Nie mam możliwości zmienienia rur na 28 bo bym musiał podłogi zrywać,a co mogę zrobić żeby pompa z kotła pompowała wiecej wody żeby przepływy były większe

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzesiekz182 napisał:

a co mogę zrobić żeby pompa z kotła pompowała wiecej wody żeby przepływy były większe

Praktycznie nic - za mała przepustowość, już byś 10 razy zmienił te rury, lub puścił je inną trasą, nawet drugie Cu22 dodatkowe, ale to dopiero teraz widzisz w praktyce.

To nie urząd gdzie wsadzisz zwitek  w łapę i pójdzie do przodu - to czysta technika i tu nie ma siły ani możliwości.

Cu28 przeniesie ok 8-9kW dla delty 5C a Cu22 tylko 4-5kW.

Aby przenieść rurą Cu22 8kW trzeba delty około 10C.

Ale powodzenia.

PS

A rury to pewnie dość szybko wymienisz - po prostu wysokie przepływy szybko wypłukują metal , szczególnie na zakrętach ( kolankach )

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sambor napisał:

Praktycznie nic - za mała przepustowość, już byś 10 razy zmienił te rury, lub puścił je inną trasą, nawet drugie Cu22 dodatkowe, ale to dopiero teraz widzisz w praktyce.

To nie urząd gdzie wsadzisz zwitek  w łapę i pójdzie do przodu - to czysta technika i tu nie ma siły ani możliwości.

Cu28 przeniesie ok 8-9kW dla delty 5C a Cu22 tylko 4-5kW.

Aby przenieść rurą Cu22 8kW trzeba delty około 10C.

Ale powodzenia.

PS

A rury to pewnie dość szybko wymienisz - po prostu wysokie przepływy szybko wypłukują metal , szczególnie na zakrętach ( kolankach )

Ok,czyli skoro delte trzeba 10C to może lepiej wrócić do pierwotnego stanu tak jak było wczesniej a co wtedy też będą rury do wymiany bo wypłuczą metal?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2019 o 17:28, Grzesiekz182 napisał:

Oczekuje tego że jak z kotła dam temp 40 stopni to tyle samo pójdzie w podłogę teraz jak mam to przez rozdzielacz to na podłoge idzie temp.około 27-28 stopni.

Podałem ci jak to zrobić, ale ty tego nie zrobiłeś, więc może zniknę z tego tematu, gdyż kopanie się z koniem nie ma sensu.

PS

Wypłukiwanie miedzi zależy od prędkości  przepływu wody w rurze, możesz zostawić tak jak masz ale dod kupić kilka farelek i dogrzać tam gdzie potrzeba .

Więcej na temat wypłukiwania rur miedzianych szukaj w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,dzięki za pomoc i poświęcony czas  czyli  mam kuć podłogi w nowy domu żeby dać rurę 28 ja tu szukam optymalnego rozwiązania bo nie jestem hydraulikiem i sam sobie nie zrobiłem tej instalacji jest zrobione jak jest we wczesniejszych postach pisałeś że umnie nie da rady przerobić tego rozdzielacza bo rury trzeba skracać a inne przedłużać a jednak dało radę to zrobić i to w ciągu 1 godziny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2019 o 19:43, sambor napisał:

Jak rury są Cu22 i przepływy po 2l/min to nie ma szans aby taka rura w miarę cicho przeniosła ten przepływ, to ponad 1100l/min, tam potrzeba rury zmienić i one będą wąskim gardłem w tej instalacji a nie kocioł .

Tu jest potrzebna wymiana rur na Cu28 i wtedy można resztę przerabiać, a tak to zostaw to tak jak jest.

Co pisałem można poczytać w tym temacie w grudniowych postach 

Przeczytaj dokładnie moje posty , gdyż od początku pisałem o wymianie rur , a reszta przeróbki to mały pikuś.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sambor napisał:

Co pisałem można poczytać w tym temacie w grudniowych postach 

Przeczytaj dokładnie moje posty , gdyż od początku pisałem o wymianie rur , a reszta przeróbki to mały pikuś.

Wiem że od początku pisałeś o wymianie rur ale nie będę przecież w nowym domu zrywał posadzkę przez cały garaż,pisałeś również o delcie że to też jest jakięś rozwiązanie,a czy nie można do tego rozdzielacza dać pompę bez mieszacza żeby pompowała wodę do podłogówki?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grzesiekz182 napisał:

czy nie można do tego rozdzielacza dać pompę bez mieszacza żeby pompowała wodę do podłogówki?

Dasz dodatkową pompę to będzie instalacja głośna i szybko się rury wypłuczą

6 godzin temu, sambor napisał:

Wypłukiwanie miedzi zależy od prędkości  przepływu wody w rurze,

 

18 godzin temu, sambor napisał:

Cu28 przeniesie ok 8-9kW dla delty 5C a Cu22 tylko 4-5kW.

Aby przenieść rurą Cu22 8kW trzeba delty około 10C.

Ale ty nadal nie rozumiesz lub myślisz że fizykę można oszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.