Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Do Podłogówki - Czy Poprawinie Podłączony ?


prins

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na początku witam wszystkich na forum.

 

Chciałem zapytać czy zamontowany rozdzielacz do podłogówki w moim ogrzewaniu jest poprawnie zamontowany. Kupiłem go jakieś 2 ale widzę, że nadal jest w ofercie u tego sprzedawcy (chciałem w stawić zdjęcie ale jakoś nie mogę, nie chcę żeby uznano mój post jako reklamę czy coś):

 

http://allegro.pl/rozdzielacz-5-mieszajacy-do-podlogowki-alpha-2l-i6667246767.html

 

 

U mnie w instalacji ten rozdzielacz jest zamontowany troszkę inaczej tzn. głowica z kapilarą jest z drugiej strony belki tam od strony pompy a zawór spustowy tam gdzie głowica. Tak samo jest odwrócone na górnej belce tzn. tam gdzie jest odpowietrznik to jest powrót a tam gdzie powrót na zdjęciu jest odpowietrznik. Zrobię zdjęcie jak będę w domu.

 

W ubiegłym sezonie nie było grzane. W tym sezonie po uruchomieniu okazało się, ze słabo grzeje i już coś było przekładane w tym rozdzielaczu bo okazało się że był chyba pomylony powrót z zasilaniem. Obecnie wydaje mi się, że również że ogrzewani grzeje słabo i długo się podłoga nagrzewa. Dodatkowo pompa głośno chodzi na 3 biegu tzn. słychać szum w instalacji jak jest cichutko w nocy. Mam jeszcze inne pytania ale na początku chciałbym zweryfikowac poprawność instalacji. Będe bardzo wdzięczny za opinie. A dodam że kocioł, że zasila to kocioł gazowy kondensacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiesz ze rozdzielacz do instalacji z kotłem kondensacyjnym się nie nadaje.Jak instalator bezmyślnie zamontował ten rozdzielacz to myślę że nie ma na pewno sprzęgła i układów mieszających. Myślę że jak zamieścisz zdjęcia to parę "białych kruków" znajdziemy. Liczycie który to już przypadek w tym sezonie bo ja straciłem rachubę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiminero zepsułeś koledze wieczór. ;)

Będzie tylko o tym myślał

 

A tak na serio to jaki ten kocioł i dlaczego taki rozdzielacz.

Czy są grzejniki?

Witam

 

Nie wieczór ale dzień bo odczytałem dopiero dzisiaj.

 

Już wiem jak dodać grafikę więc załączam zdjęcie "oryginału" oraz jak ja mam to zmontowane. Mam również grzejniki do których jest oddzielny rozdzielacz. Zasilanie rozdzielacza od podłogówki jest na dole tam gdzie ta czerwona taśma jest na rurce. Zasilanie kotłem kondensacyjnym.

post-71643-0-43061400-1484219590_thumb.jpg

post-71643-0-77783600-1484219601_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to prawda, że się nie nadaje - twoja instalacja jest takim przykładem.

 

Ponadto enigmatycznie piszesz o tym kotle kondensacyjnym, jakbyś się wstydził tego kotła.

 

 

Po pierwsze ten rozdzielacz wymaga sam w sobie regulacji hydraulicznej - jak to zrobić znajdziesz na tym forum lub w googlu

Po drugie wymaga doprowadzenia odpowiedniej ilości wody z kotła , woda musi mieć temp min 20C wyższą niż temp nastawiona na zaworze wejściowym.

Po trzecie - aby pkt 2 był spełniony to trzeba wyregulować nastawy wstępne na grzejnikach i dobrać bieg na pompie w kotle aby rozdzielacza zaczął pracować

Po czwarte - temp 55 może być za mała i trzeba będzie nastawić na kotle 60C 

 

Po piąte dlaczego nie dopilnowałeś aby uruchomiania dokonał wykonawca tej instalacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W dalszym ciągu nie wiem dlaczego się nie nadaje ? Dlatego, że jest źle zmontowane - nie tak jak na tym schemacie ? Czy coś jeszcze innego ?

Nie wiem jakie tu ma znaczenie jakiej marki jest kocioł ? Kotła się nie wstydzę - jes to De Dietrich MCR3 PLUS 24T. Czy z kotłem innej marki lepiej by to pracowało ?

 

Nad regulacją hydrauliczną pracuje. Co do pompy w kotle to jej biegu raczej zmienić nie mogę. Ten rodzaj kotła nie ma możliwości podłączenia sterowania pompą od podłogówki - De Dietrich MCR3 24T miał możliwość a ten z PLUSEM nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędnie zmontowany rozdzielacz to pierwszy problem. Ale nawet jak przepniesz zasilanie  to i tak działać poprawnie nie będzie. Napisał Ci kol. "Sambor", napisał kol. "Kiminero" napisałem i ja  i piszę po raz kolejny: rozdzielacz nie nadaje się do współpracy z kondensacyjnym kotłem gazowym.  To że rozdzielacz jest do niczego to i błędnie jest zbudowana instalacja  w której brak jest sprzęgła hydraulicznego, brak układu mieszającego dla podłogówki (3D + pompa albo divicon z oferty producenta kotła) i pompy dla części grzejnikowej  (albo divicon bez mieszacza z oferty producenta kotła), brak komunikacji pomiędzy urządzeniami,  brak sterowania instalacją. Do mieszanej instalacji grzejnikowo podłogowej kocioł powinien posiadać sterownik pogodowy z obsługą 2 obiegów grzewczych w tym obiegu z mieszaczem i zdalne sterowania do sterowania obiegami grzewczymi. Poza tym "zaoszczędzono na średnicach rur". Możesz pracować nad regulacją układu ale sukcesu nie przewiduję bo nie uda Ci się zrównoważyć przepływów  bez sprzęgła, a pompa kotłowa ma zbyt mała wydajność. Instalator uruchamiający kocioł powinien Cię poinformować  o błędach w instalacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rozdzielacz nie nadaje się do kotła kondensacyjnego.

 

Przeglądając rozdzielacze znalazłem rozdzielacz firmy capricorn:

 

https://www.artbud.pl/pl/p/Zestaw-pompowo-mieszajacy-z-by-pasem-do-ogrzewanie-podlogowego,-CAPRICORN/23577

 

Sposób zasilania jest chyba identyczny jak teraz u mnie.

 

Podłączenie zestawu do instalacji zasilającej i rozdzielacza ogrzewania podłogowego:
 
Instalację zasilającą układ należy podłączyć do zaworu termoregulacyjnego (1) uzbrojonego w głowicę termostatyczną (2) z czujnikiem przylgowym (3). Czujnik przylgowy bada temperaturę powrotu instalacji ogrzewania podłogowego i steruje głowicą termostatyczną otwierając bądź zamykając zawór regulacyjny dopuszczający gorącą wodę do układu. 
Układ chroniony jest przed przegrzaniem za pomocą sterownika elektrycznego pompy z czujnikiem (5) wyłączając pracę pompy w Momocie przekroczenia wartości nastawionej temperatury. Zawór regulacyjny (4) pełni funkcję przydławienia powrotu do instalacji zasilającej. Układ wyposażony jest dodatkowo w by-pass z możliwością przydławienia dzięki zamontowanemu zaworowi regulacyjnemu (6).
 
Zwróciłem uwagę, że 3 czyli czujnik u mnie jest na górnej belce.
 
I jeszcze Kan-therm z identycznym podłączeniem zasilania i powrotu i identyczną budową rozdzielacza:
 

post-71643-0-95857800-1484230598_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 Co do pompy w kotle to jej biegu raczej zmienić nie mogę. Ten rodzaj kotła nie ma możliwości podłączenia sterowania pompą od podłogówki - De Dietrich MCR3 24T miał możliwość a ten z PLUSEM nie ma.

 

Cytat ze strony na temat tego kotła :

 

Kotły serii MCR3 Plus posiadają modulowaną pompę klasy A marki Wilo. 

 

Więc masz płynną zmianę prędkości pompy w kotle - poszukaj w instrukcji jak to wykonać.

Albo to jakiś inny kocioł.

 

Co do pompy podłogówki to aby nią sterować z kotła potrzebujesz sterownika takiej pompy, który jednocześnie steruje siłownikiem mieszacza i nadzoruje temp wody podawanej na podłogę wg producenta to moduł C-MIX, mający oznaczenie AD290

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy jedno na początek. Czy mam uznać, że mój "wynalazek" jest prawidłowo podłączony i nie zmieniać sposobu podłączenia jak to jest na schemacie załączonym we wcześniejszym poście.

 

 

No to teraz przeglądnij kilkadziesiąt stron jak to wyregulować i jakie są zasady działania tego "wynalazku"

 

 

Cytat ze strony na temat tego kotła :

 

Więc masz płynną zmianę prędkości pompy w kotle - poszukaj w instrukcji jak to wykonać.

Albo to jakiś inny kocioł.

 

Co do pompy podłogówki to aby nią sterować z kotła potrzebujesz sterownika takiej pompy, który jednocześnie steruje siłownikiem mieszacza i nadzoruje temp wody podawanej na podłogę wg producenta to moduł C-MIX, mający oznaczenie AD290

 

Chodziło mi o możliwość sterowania przez kocioł pompą przy rozdzielaczu od podłogówki a nie pompę w kotle kondensacyjnym.

 

Skoro już jestem przy pompie to pompa przy rozdzielaczu to Alpha2 L i ma 2 skale. Po lewej 3 prędkości takie z kreseczkami a po prawej 4 prędkości takie z trapezów mniejszych i większych. Które należy wybrać ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga będzie się szybciej nagrzewała na CP1 czy na CP2 ?

Tzn CP2 to większy przepływ(ale i większe zużycie energii) Jak nie można uzyskać wymaganych przypływów na rotametrach na CP1 to wtedy należy przełączyć na CP2 Przepływami na rotametrach ustawiasz temp.danego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już grzeje 3 miesiąc. Obecnie testuje grzanie na jednakowej temperaturze prze 24H. Jak miałem ustawioną różną temperaturę w ciągu doby to podłoga strasznie stygła i nagrzanie jej bardzo długo schodziło - podniesienie temperatury o 1 stopień zajmowało około 3-4 godziny. Zastanawiam się jak się to ma do zużycia gazu. Czy lepiej podtrzymywać stałą temp, czy lepiej obniżać np. o 1-2 stopnie kiedy nie ma nas w domu - oczywiście mam na myśli podłogówkę a nie grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rozpocząłem dlatego, że chciałem się dowiedzieć czy rozdzielacz mam poprawnie podłączony pod zasilanie ponieważ jest inaczej niż na schemacie do rozdzielacza. Zastanawiałem się nad tym bo długo mi się podłoga nagrzewa - jak pisałem wcześniej - 1 stopień to około 3-4 godziny. Co do krzywej pogodowej to czujnik zewnętrzny założę pewnie w przyszłym sezonie chociaż kilku instalatorów mnie przed tym przestrzegało. Mam znajomych, którzy to mają i mają wieksze spalanie gazu niż ja w porównywalnym metrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.