Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy - Instalacja A Zawór 4d


zibi500

Rekomendowane odpowiedzi

czyli zawór do przestawienia o jeden obrót:-(

Chyba tak.

 

Z tym że tak ustawiony zawór powinien puszczać trochę wody na zasilanie, chyba że pompa jest wyłączona. Stąd było moje pytanie, czy w ustawieniach serwisowych jest ustawiona praca pompy na ciągłą czy przerywaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak.

 

Z tym że tak ustawiony zawór powinien puszczać trochę wody na zasilanie, chyba że pompa jest wyłączona. Stąd było moje pytanie, czy w ustawieniach serwisowych jest ustawiona praca pompy na ciągłą czy przerywaną.

 

Sprawdze w ustawieniach serwisowaych tą pompę. Z tego co ją sam zaobserwowałem to chodzi cały czas. A tak przy okazji zapytam jak prawidłowo powinna byc ustawiona ta pompa (zakładając że instalacja działa super hi hi hi) na pracę ciągła czy przerywaną?

 

Aha no i po czym stwierdzic że trochę wody idzie na zasilanie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już trochę też pogubiłem się. Ale teraz patrzę i cóż widzę. U Ciebie wlot c.o. jest po prawej a tu po lewej natomiast wylot na instalacje jest u góry tak jak u ciebie. Powrót do kotła jest jak u Ciebie a powrót z instalacji z prawej. Siłownik dąży więc do otwarcia zaworu a nie zamknięcia. A więc trzeba zamienić powrót z instalacji z zasilaniem z kotła ale bez odwracania zaworu tylko rury trzeba zamienić. Wczoraj walczyłem z komputerem ciągle mi się wieszał i nie mogłem się na tym skupić. Dlatego jak wygrzałeś instalację zawór był przez siłownik teoretycznie otwarty ale jak instalacja stygła to zawór właściwie zmierzał do otwarcia przepływu. Przypatrz się i sam oceń to co teraz napisałempost-4692-1232611846_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po otwarciu zaworu 4D rura za zaworem jest gorąca. Nie mam pompy CWU. Bojler na razie jest zamkniety (na razie nie mieszkamy jeszcze) a gdyby byl otwarty to grzaby sie tak jak kaloryfery.

Dla jasnosci rurka dolna i na lewo od zaworu to powrót a prawa i górna to zasilenie

 

zgodnie z tym co pisałem należałoby zamieni zasilanie z powrotem albo odwrócić zawór siłownikiem do ściany w osi pionowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeszcze inaczej - wg wskazówek zegara licząc od północy:

 

Zibi500 ma: ZASILANIE ("półksiężyc") - Z KOTŁA ("kwadrat") - DO KOTŁA ("kółko") - POWRÓT ("trojkąt")

Powinno być: ZASILANIE ("kwadrat") - Z KOTŁA ("połksiężyc") - DO KOTŁA ("trójkąt") - POWRÓT ("kółko")

 

Ma więc przekręcone podwójnie, gdyby opisać to matematycznie to jest to obrót o 90 st (co sam zauważył) plus odbicie wzdłuż poziomej osi symetrii.

 

Trzeba na spokojnie zrobić rysunki wychodząc od zdjęcia instalacji, które zamieścił i opisu połączeń, które podał.

 

Ale tak na gorąco, z instrukcji wynika, że zamkniętemu zaworowi odpowiadają obiegi: kółko-kwadrat, oraz półksiężyc-trójkąt. A więc teraz jest także przy zamkniętym zaworze - "z kotła do kotła".

 

Zastanowiłbym się nad sugestią jednego z wcześniejszych dyskutantów, że jest za cienka rura powrotna do kotła i stąd problem z grawitacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika że zawieradło można obracać. opis_dzia_ania.bmp

Została by tylko zamiana powrotu z zasilaniem ale również odwrócić skalę, wiec może można też spowodować aby siłownik chodził w drugą stronę np. zamieniając przewody zasilania siłownika i wtedy problem zostanie rozwiązany bez demontażu i przeróbek. o zamianie przewodu zasilającego pisałem już w tym poście, ale pozostał bez echa.

post-4692-1232616951_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma niby dać zamiana powrotu z zasilaniem? Problemem jest mały obieg, bo to, że w przypadku zimnego czujnika powrotu sterownik nie otwiera zaworu jest jak najbardziej prawidłowe. Więc tu nie chodzi o to, że zasilania nie ma, tylko o to, że zimny jest powrót i to przy całkowicie zamkniętym zaworze.

 

Sprawdzenia poprawności połączeń przewodów - czy siłownik otwiera zawór i czy w dobrą stronę - dokonuje się z menu sterownika, w trybie testowym. O tym była już mowa.

 

Także w zwykłym trybie, jak sterownik chce otworzyć zawór, to od razu to widać na wyświetlaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma niby dać zamiana powrotu z zasilaniem? Problemem jest mały obieg, bo to, że w przypadku zimnego czujnika powrotu sterownik nie otwiera zaworu jest jak najbardziej prawidłowe. Więc tu nie chodzi o to, że zasilania nie ma, tylko o to, że zimny jest powrót i to przy całkowicie zamkniętym zaworze.

 

Sprawdzenia poprawności połączeń przewodów - czy siłownik otwiera zawór i czy w dobrą stronę - dokonuje się z menu sterownika, w trybie testowym. O tym była już mowa.

 

Także w zwykłym trybie, jak sterownik chce otworzyć zawór, to od razu to widać na wyświetlaczu.

 

To trzeba zamontować dodatkową pompę, na małym obiegu. Grawitacja widać sobie nie radzi. Od czegoś trzeba zacząć. Więc krok po kroku najpierw duży obieg a gdy już będzie trzeba zając się następnym krokiem. Nadal uważam, że zawór trójdrożny lepiej się sprawdza, a do obiegu kotłowego niezależny układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z zaworem 4d ale są podpowiedzi że może to coś z instalacją. Mam piec Ling Combi 23 KW w pełnej wersji pogodowej. Użytuję go od trzech miesięcy i od 2-3 tyg mam taki problem że temp na piecu jest ok70 stopni a woda w CO ok28 stopni, a na powrocie 32. Zawór prawie cały czas zamknięty. Doradzono nam żeby na ok2 godz otworzyć go ręcznie i podgrzać powrót. Owszem to pomogło ale na krótki czas bo juz na drugi dzień sytuacja powróciła. pomomo ustawień temp. pokojowej na 20 stopni noc i dzień w domun 16 stopni i nic nie drgnie. Woda w co chyba nigdy nie przekroczyła 40 stopni. dziwi mnie to ze jeśli zawór 4D jest w większości zamknięty a temp na piecu ok 70 dlaczego nie jest w stanie podgrzeć trochę rurki z powrotem do tych 40-45 stopni przecież to jakiś bez sens.

Bardzo prosze o pomoc. W załaczeniu zdjęcie mojej instalacji

 

Obawiam się że masz taki sam problem jak ja. Przed chwilą zadzwoniłem do kolegi z naszego forum o niku (gronowojtek" i wyjaśnił mi że problem tkwi w ustawieniach mocy kotła czyli U1/U2. Mam nadzieję że jak zajdę do domu to problem zniknie. Pozdrawiam usera gronowojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia U1/U2 nie mają wielkiego wpływu na otwieranie się zaworu 4d w tym przypadku. Kocioł Ling Combi 23 kW ma tylko 36 l wody w sobie (o ile pamiętam) i można go ogrzać nawet zapałką ( :D - to oczywiście żart). Brak mocy może pojawić, ale dopiero PO OTWARCIU zaworu, wtedy mając złe ustawienia U1/U2 kocioł może nie być w stanie podnieść temperatury instalacji o 1 st w ciągu 30 minut (ustawienie fabryczne). Jemu kocioł grzeje i nie gaśnie, ale tylko jak ustawi zawór 4d ręcznie.

 

Sterownik RecalArt A3000 nie otworzy zaworu 4d, gdy jest ustawiony w trybie pełnej regulacji pogodowej i ma wyjątkowo nisko dobraną krzywę grzania. Z tego jednak co pamiętam, zibi500 ma krzywę grzania ustawioną 5-6, a temperatura na zasilaniu 28C, czyli grubo poniżej wyliczonej z krzywej grzania. Tym, co blokuje w jego przypadku sterownik jest niska temperatura powrotu. Dopóki jest poniżej 38C (ustawienie fabryczne) to sterownik nigdy nie otworzy zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

le problem pojawił się u niego około 2-3 tygodni temu z tego co wynika problem pojawił się niedawno. Może spadek temp. na zwenątrz:

 

((" Mam problem z zaworem 4d ale są podpowiedzi że może to coś z instalacją. Mam piec

Piece

Twoja baza firm z całej Polski pkt.pl wszystko i w porządku

www.pkt.pl

Ling Combi 23 KW w pełnej wersji pogodowej. Użytuję go od trzech miesięcy i od 2-3 tyg mam taki problem że temp na piecu jest ok70 stopni a woda

Uzdatniacze wody

Uzdatniamy każdą wodę. I robimy to to naprawdę dobrze - sprawdź to.

www.watersystem.pl

w CO ok28 stopni, a na powrocie 32. Zawór prawie cały czas zamknięty. Doradzono nam żeby na ok2 godz otworzyć go ręcznie i podgrzać powrót. Owszem to pomogło ale na krótki czas bo juz na drugi dzień sytuacja powróciła. pomomo ustawień temp. pokojowej na 20 stopni noc i dzień w domun 16 stopni i nic nie drgnie. Woda w co chyba nigdy nie przekroczyła 40 stopni. dziwi mnie to ze jeśli zawór 4D jest w większości zamknięty a temp na piecu

Zakład produkcji kotłów

Kotły z podajnikiem na eko groszek, całodobowe, uniwersalne od 1590zł

aukcjewp.wp.pl

ok 70 dlaczego nie jest w stanie podgrzeć trochę rurki z powrotem do tych 40-45 stopni przecież to jakiś bez sens.

Bardzo prosze o pomoc. W załaczeniu zdjęcie mojej instalacji "))

 

Ja mam bardzo podobną sytuację. Nie wiem dzisij bede testował to co podpowiedział mi gronowojtem i się okaże - ma mnadzieję że to jest przyczyna moich kłopotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeszcze inaczej - wg wskazówek zegara licząc od północy:

 

Zibi500 ma: ZASILANIE ("półksiężyc") - Z KOTŁA ("kwadrat") - DO KOTŁA ("kółko") - POWRÓT ("trojkąt")

Powinno być: ZASILANIE ("kwadrat") - Z KOTŁA ("połksiężyc") - DO KOTŁA ("trójkąt") - POWRÓT ("kółko")

 

Ma więc przekręcone podwójnie, gdyby opisać to matematycznie to jest to obrót o 90 st (co sam zauważył) plus odbicie wzdłuż poziomej osi symetrii.

 

Trzeba na spokojnie zrobić rysunki wychodząc od zdjęcia instalacji, które zamieścił i opisu połączeń, które podał.

 

Ale tak na gorąco, z instrukcji wynika, że zamkniętemu zaworowi odpowiadają obiegi: kółko-kwadrat, oraz półksiężyc-trójkąt. A więc teraz jest także przy zamkniętym zaworze - "z kotła do kotła".

 

Zastanowiłbym się nad sugestią jednego z wcześniejszych dyskutantów, że jest za cienka rura powrotna do kotła i stąd problem z grawitacją.

 

dzięki wielkie za dogłebną analizę i własnie na taka odpowiedź czekałem. A właściwie to czekałem czy ktoś potwierdzi moją zwariowana teorie o odwróceniu zaworu i przekręcenie o 90 stopni. Nic nie piasałem o odwróceniu bo wydawało mi się to głupie ale zrobiłem sobie wzory zaworu z kartek :-) łacznie ze znakami graficznymi i tak mi właśnie wyszło jak tobie.

Wezwałem na dziś innego serwisanta (mój dotychczasowy to totalna klapa) chcę aby potwierdzi mi na pismie to wszystko - bo jak przerabiać to przynajmniej żeby było pewne. A i przez telefon stwierdził że rurki 1" na powrocie nie powinny przeszkadzać w obiegu grawitacyjnym i piec powinien chodzić dobrze.

Zobaczymy co z tego wyjdze.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

Dam znać jak to się wszystko skończyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie.

DZIAŁA !!!!!!!!

To chyba najważniejsze co chciałem przekazać. Tak jak pisałem wcześniej pojawił sie u nas nowy serwisant (o dotychczasowym lepiej nie wspominać). Po dłuższym "obmacaniu" wszystkich rurek szybka diagnoza: zawór otwarty na 100% tak naprawdę nie jest otwarty, a zamkniety tak naprawdę nie jest zamknięty. Teraz pytanie czy konieczne jest przekręcenie zaworu. Okazało się że zawór ma jakieś łopatki czy coś takiego. Nie będę potrafił opisać tego fachowo ale facet zdjął siłownik, tak że został sam zawór z takim trzpieniem. Potem zaczął przekręcać jakieś zapadki i kontrolować ciepłotę rurek. Potem założył siłownik i jak wszystko gra :-)

Testowaliśmy piec przez te kilka dni żeby być na 100% pewnym że jest ok. Teraz bez problemu w domu jest 22 stopnie. Nawet przy zamkniętym zaworze woda na powrocie ma powyżej 50 stopni więc bez problemu otwiera sie zawór gdy okazuje się że woda w CO jest już za niska.

Dla tych wszystkich którym wciskają ze rurki 1" na powrocie są za małe informuję, że u mnie działa bez zarzutu i nie był to problem tej rurki co usilnie próbowali nam wcisnąć panowie z działu technicznego. Owszem w rurach 1" woda w małym obiegu może wolniej się nagrzewa ale nie do tego stopnia aby uznać to za wadliwą instalację co stanowczo potwierdził nam pan serwisant.

Reasumując serwisant z prawdziwego zdarzenia to 99% sukcesu.

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc i wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Został mi zamontowany zawór czterodrogowy ESBE z tym, że położenie zostało obrócone o 90 stopni w stosunku do schematu. Kolejność podłączenia została zachowana Hydraulik twierdzi, że sposób montażu nie ma znaczenia. Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie w/w iformacji.

 

U mnie jest:

"z kotła" - mam trójkąt"

"zasilenie" - półksiężyc"

"powrót" - kwadrat"

"do kotła" - kółko"

 

 

W instrukcji jest:

"z kotła" - półksiężyc"

"zasilenie" - kwadrat"

"powrót" - kółko"

"do kotła" - trójkąt"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam serdecznie

chciałbym odświerzyc trochę temat ponieważ toczę spór z instalatorem o poprwności zamontowania zaworu 4D, i wmawia mi że jest zamontowany dobrze, a patrząc na http://www.luskar.pl...acja_zawor.html moim zdaniem jest on obrócony o 90st. Załaczam poniżej zdjęcie z kotłowni wraz z opisem i prosze o diagnozę.

post-46955-0-00805800-1360705737_thumb.jpg

post-46955-0-29610500-1360705740_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wiem że odkopalem temat ale czy mają znaczenie te wzory. Ja mam kółko z kotła trójkąt zasilanie. Mam problem z tym zaworem. Cały czas pilnuje powrotu co powrót się nagrzewa do 56 to się otwiera i puszcza na instalację 4 stopnie spadnie temperatura powrotu zamyka zawór i tak w koło. Jak wylacze ochronę powrotu to jest ok stała temperatura zasilania no i powrót się dogrzewa. Co może być nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz włączoną ochronę powrotu, to jest to dla sterownika priorytet i grzejniki są "olewane". Taki urok 4D.

Masz prawdopodobnie pompę na dużym obiegu a mały obieg kotłowy działa siłami grawitacji, stąd wolna reakcja, gdy powrót wymaga dogrzania. Sytuację poprawi większa różnica między temp minimalna powrotu, a temp zadaną kotła.

Ile masz na kotle, ile posyłasz na grzejniki, a ile chcesz mieć na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.