Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym Ogrzać 3000L Wody Na Dobe


Rekomendowane odpowiedzi

Z tym doborem zbiornika to bym tak nie demonizował. Wiadomo: mniejszy jest tańszy a duży droższy.

Choć podejrzewam, że ten "mały co potrafi szczytowe zapotrzebowanie zabezpieczyć" kosztuje razem z odpowiednim źródłem jednak drożej.

 

Zbiornik to jedno a źródło ciepła to drugie i nie jest to komplet. Zbiornik o specjalnej konstrukcji o dużych wydatkach szczytowych nie jest tańszym rozwiązaniem niż powiedzmy 3 zbiorniki tradycyjne, ale daje oszczędności w eksploatacji ze względów na konieczność utrzymywania mniejszej ilości wody i względów higienicznych jak i strat postojowych.

Wielkość takiego zbiorniki dobiera się pod kątem gwarantowanego źródła ciepła do dyspozycji a nie z źródłem ciepła bo jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

 

Ale z tym zładem to już problemu nie widzę.

Bo skoro jesteśmy tacy nowocześni i ąę, to zrobić można tak:

Duży wygodny zbiornik a źródło mniejsze tańsze podpięte przez zawór przełączający 3D z siłownikiem i albo grzejemy cały albo pół.

Skąd wiemy kiedy ile grzać w zależności od obłożenia?

Obłożenie znamy, bo przecież gości się rejestruje i jak zajęte >50% to sygnał z programu leci do 3D: "Grzej wszystko co się rusza..."

 

No właśnie optymalizacja układu pod kątem nakładów i kosztów eksploatacji nie polega na tym aby dać "duży wygodny zbiornik". Bo to tak jakby przyjąć iż raz na rok potrzebujemy przewiesić 5 tom ziemi i kupujemy ciężarówkę a na co dzień potrzebujemy jechać tylko do małego sklepu o bok po zakupy spożywcze.

Co da zaworu, to co ktoś będzie biegał i przełączał zawór 3-D bo recepcjonistka powie iż może być taka potrzeba bo przyjechało dużo gości, i jeszcze będzie przekładał czujnik który mówi o wyłączeniu zbiornika? Można coś takiego zrealizować przy np. zastosowaniu automatyki swobodnie programowalnej i odpowiedniego oprogramowania z poziomu obsługi programu hotelu, ale to są dość duże koszty i nie wiem czy w tym przypadku opłacalne.

 

 

zgadzam sie z Tobą tomar w 100%, że im mniejszy zasobnik gwarantujący zaspokojenie poboru szczytowego tym lepiej

Ale problemem w tym hotelu jest tak jak wcześniej pisałem zasobnik bo będzie wykonywany na zamówienie dokładnie pod potrzeby źródła zasilania

i własnie próbuje bybrać najbardziej optymalne żródło zasilania na okres letni dla owego hotelu

 

Można wykonać zasobnik pod zamówienie albo skorzystać z gamy rozwiązań dostępnych na rynku. Kwestia jak pisałem poznania dokładnych danych odnośnie profilu rozbioru ciepłej wody jak i możliwości zastosowania odpowiedniego źródła ciepła. Jak wszędzie chodzi o skalkulowanie cena inwestycji i cena eksploatacji aby wybrać cos optymalnego. Bez dokładniejszych danych jak dla mnie to nadal nie wiem czy opłaca się pompa ciepła, kolektory słoneczne, kocioł gazowy na propan czy napalić w szczycie w kotle istniejącym zatrudniając bezrobotnego czy grzałka elektryczna ( w dość sporym przerysowaniu tego ). Kwestia jakie masz możliwości zastosowania źródła ciepła w tym okresie i jak wygląda dokładniej zapotrzebowanie wody.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki tomar za wyczerpującą odpowiedz która dużo dała do tematu

napewno następnym posunięciem bedzie instalacja wodomierza na CWU

zasobniki istniejące zostały pospawane wiec morze przetrzymają do następnego sezonu w którym napewno nastąpi modernizacja

 

a tak apropo to obecny koszt grzania CWU kociolkiem 150KW jest równy grzania jej czystym prądem

ps to nie przerysowanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik to jedno a źródło ciepła to drugie i nie jest to komplet. Zbiornik o specjalnej konstrukcji o dużych wydatkach szczytowych nie jest tańszym rozwiązaniem niż powiedzmy 3 zbiorniki tradycyjne, ale daje oszczędności w eksploatacji ze względów na konieczność utrzymywania mniejszej ilości wody i względów higienicznych jak i strat postojowych.

Wielkość takiego zbiorniki dobiera się pod kątem gwarantowanego źródła ciepła do dyspozycji a nie z źródłem ciepła bo jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Ja myślałem, że jak kupujesz zbiornik to od razu ze źródłem ciepła jest.

Taki komplet.

 

A tak poważnie, to pod jakim kątem ma być optymalizacja tego doboru?

Kosztów?

Jeśli tak, to twierdzę, że oprócz optymalnie dobranego zbiornika ma być też optymalnie dobrane źródło ciepła.

Powiem więcej: jedno, jedyne optymalne dobrane dokładnie do tego zbiornika i sposobu jego działania.

Jeszcze dokładniej mówiąc: ma być optymalnie dobrany zbiornik i źródło ciepła, oba naraz dobrane do sytuacji oraz dobrane do siebie, dokładnie 1 komplet.

 

Chciałeś to zoptymalizować zakładając, że dobór zbiornika oraz źródła ciepła nie mają ze sobą nic wspólnego?

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co da zaworu, to co ktoś będzie biegał i przełączał zawór 3-D bo recepcjonistka powie iż może być taka potrzeba bo przyjechało dużo gości, i jeszcze będzie przekładał czujnik który mówi o wyłączeniu zbiornika? Można coś takiego zrealizować przy np. zastosowaniu automatyki swobodnie programowalnej i odpowiedniego oprogramowania z poziomu obsługi programu hotelu, ale to są dość duże koszty i nie wiem czy w tym przypadku opłacalne.

Recepcjonistka to kto to jest? Człowiek?

Naprawdę myślałeś, żeby człowiekowi zaprzątać tym głowę?

To ma robić program, maszyna, human ma pić kawę.

 

"Ta automatyka swobodnie programowalna" (która kojarzy się z wydatkami rzędu paru tysięcy złotych) to ma za zadanie załączyć 1 przekaźnik gdy stwierdzi, że zajęto ponad 50% miejsc lub human z prawami uber_human_rights uruchomił Alarm7 (np. poprzez podwójne mrugnięcie lewą powieką).

 

To nie te czasy, już nie trzeba klasycznej drogiej "automatyki swobodnie programowalnej".

Dziś myśl zamienia się w czyn z szybkością... myśli.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślałem, że jak kupujesz zbiornik to od razu ze źródłem ciepła jest.

Taki komplet.

 

A tak poważnie, to pod jakim kątem ma być optymalizacja tego doboru?

Kosztów?

Jeśli tak, to twierdzę, że oprócz optymalnie dobranego zbiornika ma być też optymalnie dobrane źródło ciepła.

Powiem więcej: jedno, jedyne optymalne dobrane dokładnie do tego zbiornika i sposobu jego działania.

Jeszcze dokładniej mówiąc: ma być optymalnie dobrany zbiornik i źródło ciepła, oba naraz dobrane do sytuacji oraz dobrane do siebie, dokładnie 1 komplet.

 

Chciałeś to zoptymalizować zakładając, że dobór zbiornika oraz źródła ciepła nie mają ze sobą nic wspólnego?

Powodzenia.

 

Chyba nie bardzo rozumie Pan dobór urządzeń.

Dobór źródła ciepła zależy od możliwości technicznych i dostępu do danego paliwa ( gaz, węgiel, prąd, energia gruntu, wiatru itd.) i tu nie mając gazu nie zastosujemy kotła na gaz, nie mając wystarczającej mocy elektrycznej nie ubierzmy się w grzanie prądem.

A zbiornik czy zbiorniki możemy zastosować bez względu na dostępne źródło ciepła, i ze tak powiem dosłowniej to czy podepniemy do niego kocioł gazowy, śmieciucha czy pompę ciepła to da niego jest to wszystko jedno skąd dostanie energię byle by ją dostał w odpowiedniej wielkości do zapotrzebowania ciepłej wody.

Wiec jak dla mnie dobór nie ma nic wspólnego ze sobą jak Pan pisze. Najpierw dobieramy źródło ciepła ze względów na paliwo i koszty a potem zbiornik optymalny do potrzeb zapotrzebowania ciepłej wody z uwzględnieniem źródła ciepła do dyspozycji. Odwrotnie tego nie da się zrobić.

A optymalizacja doboru zbiornika polega na tym w przypadku obiektów o zróżnicowanym rozbiorze, aby jak naj mniej energii dostarczać kiedy nie jest potrzebny szczytowy rozbiór który zdąża się rzadko. A takimi obiektami są hotele czy inne obiekty gdzie zapotrzebowanie na wodę jest bardzo zróżnicowane. I w takich obiektach warto zastosować zbiornik 800 l. dający szczytowo 5000 l./h niż zbiornik 4000 l. ogrzewany niepotrzebnie.

 

 

Recepcjonistka to kto to jest? Człowiek?

Naprawdę myślałeś, żeby człowiekowi zaprzątać tym głowę?

To ma robić program, maszyna, human ma pić kawę.

 

"Ta automatyka swobodnie programowalna" (która kojarzy się z wydatkami rzędu paru tysięcy złotych) to ma za zadanie załączyć 1 przekaźnik gdy stwierdzi, że zajęto ponad 50% miejsc lub human z prawami uber_human_rights uruchomił Alarm7 (np. poprzez podwójne mrugnięcie lewą powieką).

 

To nie te czasy, już nie trzeba klasycznej drogiej "automatyki swobodnie programowalnej".

Dziś myśl zamienia się w czyn z szybkością... myśli.

 

Chętnie poznam tanie rozwiązanie potrafiące rozwiązać taki problem, każdy może sie czegoś nauczyć.Jak rozwiązać tanio i prosto ładowanie dużego zbiornika aby ładować minimum do danych potrzeb, jest 20 % gości, jest 30% gości jest 60%gości, hotel jest pełny i potrzeba maksimum.

 

 

 

a tak apropo to obecny koszt grzania CWU kociolkiem 150KW jest równy grzania jej czystym prądem

ps to nie przerysowanie

 

Z tym się zgadzam całkowicie i nie wątpię w to, tak to wygląda w praktyce (niestety).

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jak dla mnie dobór nie ma nic wspólnego ze sobą jak Pan pisze. Najpierw dobieramy źródło ciepła ze względów na paliwo i koszty a potem zbiornik optymalny do potrzeb zapotrzebowania ciepłej wody z uwzględnieniem źródła ciepła do dyspozycji. Odwrotnie tego nie da się zrobić.

Odwrotnie się nie da?

Przy tak dziwnym założeniu trudno mi dalej polemizować.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja robi się ciekawsza i zmierza we właściwym kierunku - poniżej podaję kartę ACV na zbiornik 1000l, który bez problemu zaspokoi ten obiekt, jedynym problemem jest moc grzewcza potrzebna do "uciągnięcia " tego - zasobnika , wynosi ona ponad 110kW,

 

W takim układzie o potrzebie grzania wody decyduje czujnik temp CWU a nie recepcja ;) .

 

Można to zmodyfikować przez dodanie zaworu mieszającego CWU i sterowanie grzaniem odpowiednim programatorem, np po za szczytem woda jest nagrzewana do temp 60-65C, a w godzina szczytu np do 45-50C

 

 

 

Koszt takiego zasobnika z e stali nierdzewnej to ok 20000zł.

 

Pozdr.

post-18578-0-91294000-1370463955_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zbiornik czy zbiorniki możemy zastosować bez względu na dostępne źródło ciepła, i ze tak powiem dosłowniej to czy podepniemy do niego kocioł gazowy, śmieciucha czy pompę ciepła to da niego jest to wszystko jedno skąd dostanie energię byle by ją dostał w odpowiedniej wielkości do zapotrzebowania ciepłej wody.

 

Niestety tutaj się nie zgodze ponieważ musimy dobrać zasobnik z odpowiednio wydajnymi węrzownicami dostosowanymi do źródła zasilania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.