Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[Pomożecie?] Dobór Kotła Pod Bufor


KrzysG

Rekomendowane odpowiedzi

powierzchnia domu i standard ocieplenia raczej bez znaczenia, "świat kotła" będzie się kończył na buforze zdolnym zgromadzić 180kWh ciepła (2700l). W związku tym wytyczne są z grubsza takie:

- komora ładunkowa sporawa

- nie za maly popielnik

- niezła sprawność

- brak potrzeby pracy w podtrzymaniu. Brak potrzeby jakiejkolwiek regulacji. Może chodzić z mocą nominalną, jeśli to tylko wyjdzie sprawności na dobre.

- mile widziany raczej wysoki niż głęboki

- Dobrze jeśli wajchy będą z prawej a miejsce na wentylator z lewej (o ile ten byłby potrzebny)

 

Moi kandydaci: http://domkopedia.pl/index.php/Tmp-pytanie-o-kociol

a może jakiś inny?

 

Jeśli warto dolniaka (wyższa sprawność), to może buderus logano 32kW D (najdroższy na liście). Jeśli raczej bez znaczenia to bym się skłaniał ku ogniwo s6wc (najtańszy na liście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym brał dolniaka. Chodzi o to, że możesz sobie w takim dolniaku ustawić optymalne parametry pracy (szczególnie powietrze wtórne oraz temp. spalin) i w zasadzie cały czas będą one jednakowe = optymalne.

A w górniaku się nie da tego ustawić, bo zmienia się w nim grubość warstwy podczas wypalania i warunki się zmnieniają.

Myślę, że jak się to dobrze poustawia to różnica w sprawności może wynieść ponad 10%.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bufora - jak dla mnie tylko dolniak. Chcąc w górniaku palić ekonomicznie, trzeba by cyklicznie rozpalać od góry. Dolniak z możliwością dosypywania dowolnych ilości w dowolnym momencie ma tu sporą przewagę. Poza tym ciągła praca blisko mocy nominalnej to dla dolniaka idealne warunki.

 

Z tych kotłów, które podajesz, KWKD jak dla mnie ma konstrukcję niezbyt nastawioną na sprawność odbioru ciepła, ale solidności nie można mu odmówić.

Dakon DOR (F) i Buderus Logano to niemal identyczne konstrukcje. W każdym występuje ruchomy ruszt oraz praktycznie wszystko inne, co w dolniaku jest potrzebne.

 

Porzuć zawczasu myśl o nadmuchu (zwłaszcza w dolniaku), gdy masz 8m komina ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja mam Juzef tako mało uwagę do kwkd , myślę że wiele można mu zarzucić ale nie to że ma mały odbiór ciepła. czytałem twoją strone ,czyste ogrzewanie, i jest to kawał dobrej roboty. nie zgodzę się tylko z opinio o kotle metal-fach sdg brakuje mu PW i ceramiki ale jest to kocioł dolnego spalania i stawianie go razem kotłami które mają stałe szczeliny do przewietrzania jest trochę krzywdzące. ta klapka do rozpalania i tak po kilku dniach zarośnie smoło że się jej nie otworzy. pozdr. janklos ps. klapkę do rozpalania ma też chyba kalvis oraz kwkd 112-200x200.jpgkwkd_przekroj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę skrótem myślowym pojechałem. Wymiennik w KWKD nie sprawia wrażenia nadmiernie rozbudowanego. Możliwe, że w odczuciu użytkownika nie jest źle, ale u innych producentów droga spalin do komina jest przynajmniej dłuższa/bardziej skomplikowana.

 

Co do Metal-Facha SDG, sam producent twierdzi, że to górno-dolniak, ale po zatkaniu klapki bliżej mu do dolniaka i to go różni od innych górno-dolniaków, że jest taka opcja. Dzięki za uwagę, poprawię nieco opis, by tę różnicę pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem że temat kotła pod bufor był już omawiany, ale bez jednoznacznych konkluzji :/

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14775-nowy-kociol-do-bufora-ciepla

 

Zapytam jeszcze o (będący na mojej liscie) dakon dor F 32. Dedykowany do węgla brunatnego. Co to oznacza w praktyce? Większy popielnik? Czy węgiel kamienny byłby w nim spalany gorzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.