Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie Ekogroszkiem I Drewnem W Tym Samym Momencie


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, z góry uprzedzam jestem nowy na forum.

Wpadlem na pomysł na palenie ekogroszkiem i drewnem w tym samym momencie czyli ekogroszek przez retorte rynnową a drewno na ruszcie awaryjnym w celu zmniejszenia spalania ekogroszku a utrzymania stałej temperatury noc-dzień (niesystematyczne dokładanie drewna).

Mam pytanie czy ktoś tego już próbował jak tak to jaki był tego efekt?

Kocioł defro duo uni

Opublikowano

Tak ja tak palę od grudnia tamtego roku. Zmusiło mnie do kombinowania szybkie spalenie pewnego, znanego ekogroszku z forum. Mam piec KWM-SR Biadała 19KW (podajnik retorowy). Mam straty w ogrzewaniu domu ( 120m2, w tym 80 m2 podłogówki)z czego 25 m2 podłogi grzeje prawie w powietrze, nad nim tylko dach z blachy. Nie zdążyłem finansowo przed zimą ukończyć stropu nad salonem. Mam te 25 m2, przykryte styropianem i folią, aby ograniczyć straty.

Założyłem awaryjny ruszt, który dodstałem w zestawie,po miesiącu do wyrzucenia, powyginał się. Zrobiłem swoje ruszta i jest git.

Spalanie wynosiło 50kg/dzień. później z rusztamii drzewem 25kg/dzien, czyli spadło o połowę. Dokupiłem sterownik pokojowy , lepszy węgiel i po 3 dniach teraz mi ubyło ok 25 kg. Z tym, że przy sterowniku pokojowym, potrafi zagotować piec, ale jak widać nawet oszczędza drewno.

także palę i tym i tym. Muszę jakoś przemęczyć ten sezon, a jest moim pierwszym. Na przyszły rok, chcę ocieplić dokładnie dom i palić tylko ekogroszkiem.

Opublikowano

Widze, ze nikt wiecej tak nie kombinuje. Prosze sie wypowiedziec doswiadczonych forumowiczow na ten temat, co o tym sadzicie? Na pewno jest oszczednosc, kosztem lazenia ciaglego do pieca. W sumie jak nie pojde, to nie wygasnie. A co ze skokami temperatury na piecu? Czasem jak sie rozpedzi do 90 stopni, ale trzeba mniej drewna i sie w miare opanuje.

Opublikowano

próbowałem

w przypadku niewielkiego odbioru ciepła odradzam- można zagotować kocioł

w duże mrozy mniejsze ryzyko ale sterownik może zgłupieć

trzeba uważać

lepiej już chyba palić samym drewnem na ruszcie niż korzystać z dwóch jednocześnie

Opublikowano

jest to dobry sposób na sprawdzenie poprawności ustawień spalania i szczelności palnika/kotła

jak jest wszystko ok na ruszcie powinien zostawać czarny węgiel drzewny, a w wymienniku smoła.

Jak jest źle drewno całkowicie się spali.

Opublikowano

to ciekawe wiadomości podajesz

a ja się zastanawiałem czemu mi się drewno nie dopala całkowicie- czyżby to oznaczało że miałem prawidłowe ustawienia??

pracowałem wtedy na st37 jeszcze i nie miałem jakiegoś super popiołu ale palę ekoretem więc się nie spodziewam popiołu z papierosa.

to chyba dobra wiadomość z punktu widzenia mojej wiedzy o prowadzeniu procesu spalania

Opublikowano

Mam duzy pobor ciepla domu, m.in ze wzgledu o ktorym wyzej pisalem, strat ciepla. Nie moge sobie pozwolic palic tylko drewnem, bo nie upilnuje, a male dziecko mam w domu, a zreszta to w moim piecu by bylo niewygodne. Otwiera sie drzwiczki paleniska i jest doslownie 2 cm w dol do ruszt, tylko w gore moge ukladac. przydalyby sie ruszta pionowe zeby nie wypadal zar, ale to znowu nie bedzie jak tego drewna zaladowac. A tak jak mam, podajnik podaje, ladny kopczyk udalo mi sie ustawic i co 3 godziny ide dolozyc drewna. Zdaza sie ze przez weekend nic nie doloze bo mnie nie ma i chodzi sam podajnik. Mam na piecu zadane 60 stopni, a na powrocie 50,

Opublikowano

Witam ponownie

ja spróbowałem 5-8 razy dołożyć drewna na ruszt wodnu w moim kotle (duo uni) i co ? Jest ok zostaje tylko czarny węgielek z drewna piec w trybie praca chodzi mniejwięcej o połowę krucej w awiec i spalanie groszu się zmniejsza, sterownik nieszaleje. Jeżeli chodzi o zagotowanie C.O. to trzeba dokładnie wyregulowac zapadke (klapke) w nadmuchu aby po osiągnięciu temp. i wyłączeniu sie wentylatora klapka opadła i odcina dopływ powietrza. Ja ustawiłem dwie nakrętki prawie na środku gwintu przy mocy went.40% i przesłona 15-20% otwarta. Przy takim ustawieniu gdy wentylator zatrzma sie to po okolo jedna dwie minuty drewno juz sie nie pali.

Opublikowano

To ja ciągle próbuję jak najlepiej ustawić palnik na eko, od jakichś trzech sezonów, a tutaj co niektórzy jadą na dwa paleniska :o Ten czarny węgielek z drewna to raczej z braku tlenu do spalenia drewna. Zaglądaj często do komina, żeby się nie zdziwić po jakimś czasie. Przeczytaj dokładnie co napisał Vlad.

Opublikowano

Witam

Spalanie równoczesne to moim zdaniem nie najlepszy pomysł.

Zostawiam czasem na ostatniej półce wymiennika sadzę z czyszczenia kotła, to jak szybko się spali wskazuje na nadmiar tlenu.

Czasem spali się w godzinę a czasem leży kilka dni i się nie spali, zależy od ustawień. Sadza jest bezpieczna nic się z niej nie odestyluje i osadzi w kominie.

Drewna w ten sposób bym nie spalał, ryzyko zaklejenia komina.

Pozdrawiam

Opublikowano

Ja tak palę od początku sezonu. Dorzucam drewna jak mam czas i chęć iść do kotłowni. Przesłona na wentylatorze zamknięta na tyle że po wyłączeniu się dmuchawy drewno przestaje się palić. Spalanie ok 60-100kg groszku + 0,3-0,5m3 drewna / tydzień. Dom 120m2. Piec Tilgner Ekr 20.

Opublikowano

drewno nie może przestawać się palić

jak mu zabierzesz tlen, na tyle że zniknie płomień, będzie nadal gazowało i wydzielało z siebie tzw części lotne, a te z kolei będą tworzyć tzw smołę - kreozot - sadzę szklistą w kotle i kominie.

Za którymś razem, to coś może się zapalić w kominie i może być, jak by to powiedział kol Sambor "BAL"

Opublikowano

Drewno przestaje się palić ale nie tak dosłownie, dostarczana jest jakaś dawka tlenu, która pozwala mu się tlić/żarzyć ale jednocześnie jest na tyle mała że nie ma obaw o zagotowanie kotła.

Opublikowano

POWIEM TAK probowalem tak palic i nic zlego sie nie dzieje.Tylko nie ma co przesadzac z iloscia drewna nalozonego na ruszt wodny poniewaz mozna zagotowac kociol.Ale 2 3 kawalki na ruszta wodne i spokojnie sie spala. Ekogroszku idzie mniej wiec jak ktos ma drewno czas i ochote chodzic czesciej do kotlowni to jak najbardziej .

Opublikowano

Mam pierwsze dane o spalaniu, przy dokładaniu drewna. Nie ma już znaczenia jaki mam piec i ile do ogrzania, chodzi o porównanie. Kupowałem zawsze po 6 worków 25kg. Piec z rusztami awaryjnymi założony nad palenisko.

Bez dokładania drewna i bez rusztów z deflektorem wiszącym nad paleniskiem wychodziło, 150kg/3dni ekogroszku: taniopał zielny, taniopał czerwony, wszystkie dostępne w marketach (obi, castorama, brico) i to palone od października (czyli średnie temp, zew, ok 0 stopni)

Z dokładaniem te same gatunki opału 150kg/5-6 dni i ostatni rekord, po regulacji wentylatora, założeniu termostatu pokojowego i czasów podawania ( dzięki forum) i kupieniu w miejscowym sklepie normalnego ekogroszku zbiornik miałem 8 dni :), przy obecnej pogodzie (od -5 do -13).

Czyli kosztowo: w marketach ekogroszek można było dostać od 17zł/25kg do później 21zł/kg (węgiel ciemno brązowy, pewnie czeski). Normalny ekogroszek, bez wody kupiony w miejscowym sklepie 22zł/25kg.(węgiel czarny, polski)

 

-czyli paląc bez drzewa w pierwszym okresie 150kg/3dni 19złx6=114zł na 3 dni, czyli 1140zł na miesiąc, tyle paliłem przez 3 msc :angry: (brak termostatu pokojowego, tutaj będzie błąd w porównaniu do ostatecznego wyniku)

-paląc z drzewem 150kg/5 dni 19złx6=114zł na 5 dni, czyli 684zł na msc.(brak termostatu pokojowego, )

-paląc drzewem i drogim ekogroszkiem 22złx6 8dni= 132zł 495zł na msc (termostat pokojowy założony)

 

to są tylko na razie liczby, ile na miesiąc mogłoby wyjść, oraz błędy dotyczące termostatu pokojowego.Palę pierwszy sezon i to co napisałem, raczej przedstawia zalety czytania forum i wynikające z niego oszczędności, dochodzi tylko moja kombinacja z drewnem i ekogroszkiem palonym w jednym czasie. W przyszłym sezonie nie mam zamiaru palić jeszcze drewnem i biegać do kotłowni, bo mam trochę do niej ;), a ocieplić dom i kupić dobre paliwo do pieca :) W tym roku muszę dokładać drewna, bo zima zaskoczyła mój ekogroszek, mój portfel i moje ustawienia pieca :D

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.