Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Z Tą Przesłoną Na Wentylatorze?


zdz79

Rekomendowane odpowiedzi

Może jakieś lepsze porównanie - chętnie bym załapał różnicę działania przesłony za i przed wentylatorem oraz jej powiązanie z obrotami wentylatora.

 

Na jednym z forum ekspert w temacie dmuchaw napisał ( nie podam linka bo nie potrafię go zlokalizować)

Dmuchawy zostały stworzone do pieców zasypowych a tam złoże węgla wiadomo dużo większe to i opory większe

więc dmuchawy miały odpowiednio duże wydajności

Weszły kotły retortowe gdzie złoże opału na retorcie znacznie mniejsze tak i opory znacznie mniejsze

a dmuchawy pozostały w swoich parametrach

Moim skromnym zdaniem znacznie przewymiarowanym

 

Tak więc zdławienie dmuchawy na wylocie uznałem jako mechaniczne ograniczenie wydajności dmuchawy

W ten sposób mogłem podnieść obroty dmuchawy a co z tym związane utrzymać odpowiednie ciśnienie

z jakim powietrze jest doprowadzane do palnika

Bo jak podają w specyfikacjach przy obrotach poniżej 40% ciśnienie spada drastycznie ( zbliża się do zera )

 

Teraz mam do dyspozycji cały zakres manipulacji przesłoną na wlocie celem dobrania odpowiedniej ilości powietrza

pozostawiając ciśnienie prawie w tej samej wielkości

 

Ale to tylko moje zwykłego palacza spostrzeżenia żadnego naukowego poparcia na tą tezę nie posiadam

 

Janusz

Edytowane przez BJanusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wlasnie tak jak mowi robogaz, wnettylator od 5 do 100%, a przyslony na wentylatorze brak - producent nie przewidzial :) Jest tylko klapka, otwierajaca sie w zaleznosci od mocy dmuchawy, wiec nie mam problemu z jej przysłanianiem :lol: Jedno mnie tylko zastanawia - skąd przecietny zjadacz chleba (czyt. uzytkownik) ma wiedzieć ile tego powietrza ma byc i pod jakim cisnieniem czy przyslona ma byc na 10% czy na 22% zeby bylo dobrze i zeby powietrze bylo dostarczane pod odpowiednim ciśnieniem. Moze studia inzynierskie powinienem skończyc zeby kuchwa kociol na ekogroszek obslugiwac :D ?? Paranoja jakas :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na pewno też za dużą dmuchawę, bez klapki bocznej, jedynie z klapką na wylocie taką jak robogaz przedstawił.

Przymknąłem tą klapkę na wylocie, dając większą przeciwwagę na zamykanie, podniosłem wentylator z 30% do 50% i już po 2 dniach obserwacji widzę, że jest dużo lepiej. Gdy temp, spada poniżej zadanej histerezy ( u mnie 5o,C) piec po podtrzymaniu dużo szybciej się zbiera do grzania. Jakie ciśnienie wentylator wytworzył i czy wytworzył, nie wiem, nie mam przyrządów pomiarowych do zmierzenia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem korzyści wynikające ze zwiekszeniem podawanego ciśnienia powietrza.Przecież ten strumien nie działa bezpośrednio na żar tylko jest wtłaczany do komory.

Podnosząc obroty wentylatora proszę nie zapominać ,że wtedy wzrasta temperatura spalin i strata kominowa.

Sprawdziłem to u mnie i temp.spalin wzrasta o około 10-15% więc gdzie tu oszczednosci? A czy sadzy mniej? Gdybym ważył to wagą to może byłaby zauważalna.

Lepiej wg mnie jest zwiekszyć histereze kotła np. z 1 st na 3 st. Dlaczego? Ano dlatego ,że kocioł dłużej pracuje gdzie nie jest specjalnie duzo wytwarzanych sadzy oraz jest dłużej w podtrzymaniu ,gdzie najwięcej sadzy wytwarza sie zaraz po zakończeniu pracy.

Mogę się mylić,ale żeby oszczędzać należy palić z mocą max kotła.Moje przemyslenia dotyczą tylko tłokowca i mogą byc błędne,za które autor postu nie bierze odpowiedzialności.

 

Doprowadzenie pod wentylator rurą świeżego powietrza jak najbardziej poprawia spalanie ze wzgledu na dużą zawartość tlenu w dostarczanym powietrzu.

Edytowane przez gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wlasnie tak jak mowi robogaz, wnettylator od 5 do 100%, a przyslony na wentylatorze brak - producent nie przewidzial :) Jest tylko klapka, otwierajaca sie w zaleznosci od mocy dmuchawy, wiec nie mam problemu z jej przysłanianiem :lol: Jedno mnie tylko zastanawia - skąd przecietny zjadacz chleba (czyt. uzytkownik) ma wiedzieć ile tego powietrza ma byc i pod jakim cisnieniem czy przyslona ma byc na 10% czy na 22% zeby bylo dobrze i zeby powietrze bylo dostarczane pod odpowiednim ciśnieniem. Moze studia inzynierskie powinienem skończyc zeby kuchwa kociol na ekogroszek obslugiwac :D ?? Paranoja jakas :ph34r:

 

jest jeden bardzo prosty sposób

 

palnik w pracy ciągłej musi być cały nawęglony i nie przerzucać niedopalonego koksu do popielnika. Słowo klucz w tym zdaniu to "ciąglej" bo tylko podczas takiej pracy jest możliwość ustawienia odpowiednich parametrów nadmuchu. Cały problem polega na tym, że po wyjściu z podtrzymania palnik np w tłoku takim jak mój potrzebuje 4-5 cykli podawania, by osiągnąć właściwy poziom nawęglenia + kilka kolejnych podań by osiągnął roboczą temperaturę ceramiki. Wnika z tego, że ocenić poziom nadmuchu po nawęgleniu palnika można dopiero po 30-40 min pracy, a jak ten poziom ocenić u kogoś komu kocioł już po dwóch cyklach przechodzi znów w podtrzymanie?

nie da się!

bo stan przejściowy, jak sama nazwa wskazuję jest tylko prześciowy i nigdy nie będzie ciągłym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem korzyści wynikające ze zwiekszeniem podawanego ciśnienia powietrza.Przecież ten strumien nie działa bezpośrednio na żar tylko jest wtłaczany do komory.

Podnosząc obroty wentylatora proszę nie zapominać ,że wtedy wzrasta temperatura spalin i strata kominowa.

Sprawdziłem to u mnie i temp.spalin wzrasta o około 10-15% więc gdzie tu oszczednosci? A czy sadzy mniej? Gdybym ważył to wagą to może byłaby zauważalna.

Lepiej wg mnie jest zwiekszyć histereze kotła np. z 1 st na 3 st. Dlaczego? Ano dlatego ,że kocioł dłużej pracuje gdzie nie jest specjalnie duzo wytwarzanych sadzy oraz jest dłużej w podtrzymaniu ,gdzie najwięcej sadzy wytwarza sie zaraz po zakończeniu pracy.

Mogę się mylić,ale żeby oszczędzać należy palić z mocą max kotła.Moje przemyslenia dotyczą tylko tłokowca i mogą byc błędne,za które autor postu nie bierze odpowiedzialności.

 

Doprowadzenie pod wentylator rurą świeżego powietrza jak najbardziej poprawia spalanie ze wzgledu na dużą zawartość tlenu w dostarczanym powietrzu.

 

Masz racje ale nie do konca poniewaz jak zauważyłeś słusznie przy większej ilości powietrza temperatura spalin wzrasta ale tylko pod jednym warunkiem jeżeli jest bardzo dużo opału na płycie paleniska.Jeżeli jest wyregulowane podawanie na tzw. granicy to nigdy nie będzie wysokich spalin.I najważniejsze to wszystko zależne jest od budowy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako sprawca całego zamieszania z przesłanianiem dmuchawy na wylocie po przeprowadzonym teście stwierdzam :

 

brak oszczędności w paliwie

Popiół nawet nieco gorszy ( więcej małych ,kruchych ale jednak spieków )

a przez zastosowanie przesłony na wylocie tylko uzyskałem efekt w postaci głośniejszej pracy dmuchawy

Widoczne do mojej ( zwykła retorta ) chyba nawet nie Pancerpola nie ma potrzeby generować tak dużego ciśnienia

 

Więc wracam do starych nastaw

 

Pracę mojego pieca można podejrzeć tu

 

https://esterownik.pl/remote/921

 

Janusz

Edytowane przez BJanusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśliby dostarczać niewielką ilość powietrza po zakończeniu pracy tłoka to czy możemy osiągnąć mniejsza ilość sadzy,a co w związku z tym pewne oszczędności w opale? Ale dlaczego mielibyśmy przez to więcej spalać?

Więcej spali w podtrzymaniu,ale dłużej w nim pozostanie przeciagając temperature. To jak to będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem rozne wyjasnienia, jedne bardziej inne mniej pokretne i nic oczywistego z tego nie wynika. Moim zdaniem wywolywanie cisnienia w ukladzie poza dozowaniem ilosci powietrza ma tez na celu prowadzenie procesu spalania, ktory nie bedzie sie bez przerwy zmienial ze wzgledu na zmiany ciagu kominowego. Przy otwartej klapie ilosc dostarczanego powietrza bedzie zmieniac sie duzo bardziej w zaleznosci od temp zewnetrznej i wiatru. Przy przymknietej wentylator pracujacy pod cisnieniem (chyba mniej wazne czy pod czy nad) bedzie podawal jednakowa ilosc bez wzgledu na zmiany cugu. Taki uklad jest bardziej stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesiony forum przez weekend robiłem próby z przysłoną wentylatora. Oczywiście wylotu, którą w końcu znalazłem. U mnie jest to rozwiązanie z klapką obciążoną takim malutkim obciążniczkiem w formie kilku podkładek na 4cm dzwigni podłaczonej do klapki przymykajacej wewnątrz wentylatora. Oryginalnie ma ona chyba zadanie zamykania dopływu powietrza w momencie zaprzestania pracy wentylatora. Zastanowiła mnie jednak ta dzwigienka i pozycja podkładek, która jest regulowana. Dzięki przesunieciu podkładek, ku dołowi uzyskuje efekt przymknięcia klapki ponieważ siła grawitacji i dźwignia powoduje, że musi wzrosnąc cisnienie na wylocie żeby podnieść klapkę i dopuścić powietrze na retortę.

Efekty jakie uzyskałem dość mocno mnie zaskoczyły. Mogłem zdecydowanie bardziej otworzyć wlot powietrza na wentylatorze, dopuszczając tym samym więcej tlenu, oraz zmniejszyć obroty wentylatora przez co stał się mniej głośny. Z pewnościa także spadło zużycie prądu:-).

Paliwo na retorcie ładnie się żarzy, zdecydowanie mniej sadzy na rusztach i płomieniówkach. Piec bardzo ładnie i szybko dochodzi do temp zadanej. Popiół wyglada bardzo przyzwoicie i zdecydowanie lepiej niż na wcześniejszych nastawach. Zapewne jest jednak coś z tą stratą kominową ponieważ czopuch jest cieplejszy niż miało to miejsce przed wprowadzeniem zmian - chyba jednak coś za coś. Muszę jednak przyznać, że nie obserwuję większego zużycia. Poobserwuję jeszcze kilka dni i będę wiedział na 100%.

Obecnie testuję 3 rodzaje węgla z Atex-u. w cenach 800-kamienny Bobrek, 760 kamienny z brunatnym - podobno super mieszanka i 720 z Piasta. Przetestowałem mieszankę za 760 i nie bardzo jestem zadowolony, ładnie sie spala, ale idzie tego strasznie duzo. Następnie zasypałem tańszym grochem z Piast-a i jestem dośc mocno zaskoczony, efekt zdecydowanie lepszy. Może z tego powodu, że jest drobniejszy lepiej się dopala i piec ładnie wchodzi na obroty. Został mi Bobrek, jest jednak doś mokry wiec poczekam aż doschnie, żeby widzieć różnice.

Po zakończeniu testu będę dalej kombinował z przesłoną na wylocie i dam znać jak postępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Stary, niezłego suchara odkopałeś :) jeśli od 2013r testuje te dmuchawe to myśle, że opanował ją do perfekcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.