Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt instalacji


Jachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Czytając tu i ówdzie postanowiłem na podstawie zdobytych informacji zaprojektować i wykonać u siebie w mieszkaniu instalacje CO jako zastepczą formę ogrzewania do tradycyjnych piecy kaflowych.

Miałoby to wyglądać jak na załączonym schemacie.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&id=628

Niestety nie udało mi się zdobyc informacji na temat srednic rur jakimi to wszystko miałoby być rozprowadzone.

Wobec powyzszego poprosiłbym o opinię na temat poprawności zaprojektowanej instalcji jak również miejsca wpięcia wymiennika CWU i ewentualna korektę.

 

Pozdrawiam.

Jachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym posunięciem do zmian by było dołożenie rury z powrotu do naczynia wyrównawczego, i przeniesienie obecnej rury , która leci do naczynia w jego górny punkt, a resztę bym uprościł wyrzucając zawór 4D i połączył tradycyjnie, ze wględu na niewielką ilość grzejników spadek temperatury na powrocie nie będzie wielki., tak poza tym by było w miarę ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym posunięciem do zmian by było dołożenie rury z powrotu do naczynia wyrównawczego, i przeniesienie obecnej rury , która leci do naczynia w jego górny punkt.....

 

Witam.

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Co przemawia za takim rozwiązaniem podłączenia naczynia wzbiorczego ?

Owszem, spotkałem sie z takim sposobem podpięcia zbiornika trzema przewodami zasilanie , powrót i przelew , ale co niektórzy twierdzą, ze prościej jest podpiąć zbiornik od dołu i gdzieś wyżej podłączyć przelew.

Na moim etapie wszystko jeszcze można zmienić, potrzebuję tylko przeanalizować wszystkie za i przeciw i podjąć właściwą decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym układzie pompa będzie wtłaczać wodę przez rurę powrotną do boilera.

 

Witam.

Dziękuję za odpowiedź.

No faktycznie, będzie sie to kłóciło.

Czyli powrót z bojlera powinien być podpięty przed pompą.

Dokonałem zmian na schemacie i tak by to teraz wyglądało:

post-3702-1225041647_thumb.jpg

 

Zapytam jeszcze raz: jakie średnice rozprowadzających rur zastosować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest OK.

Co do rur,to zacznij od kotła 22.Do boilera,naczynia wyrównawczego-22,do grzejnika z lewej 15,Do pierwszego grzejnika z prawej-22,do góry 15,do drugiego z prawej 18,i do ostatniego-15.

Podałem takie średnice,bo wnioskuję,że to instalacja będzie na jednym poziomie,więc i tak grawitacyjnie nie ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest OK.

[...]

Podałem takie średnice,bo wnioskuję,że to instalacja będzie na jednym poziomie,więc i tak grawitacyjnie nie ruszy.

 

Witam.

Dziękuje za udzielenie odpowiedzi.

Słusznie zauwazyłeś, ze instalcja bedzie na jednym poziomie i na grawitację raczej liczyć nie bedzie można.

Ktos z forumowiczów, wczesniej wspomniał o zaworze 4d, że jest zbedny w takiej małej instalacji.

Byc moze ma rację , ale chciałbym zasięgnąc opinii równiez innych osób udzielających na forum o ogrzewaniu.

Tak więc poprosiłbym jeszce o kilka słow na temat zasadnosci zastosowania takiego zaworu w moim projekcie, który niebawem zacznie byc realizowany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d nie tylko pozwala na "ochronę" powrotu, lecz także na utrzymanie na kaloryferach niższej temperatury niż na piecu co może korzystanie wpłynąć na jego trwałość. Tak więc ja jednak bym przy zaworze 4d pozostał. Autentycznie czasami kaloryfery o temperaturze np. 35 stopni pozwalają na utrzymanie fajnego klimatu w domu gdy na dworze jest np. 13 stopni. Temperatura 35 stopni nie jest dla pieca zbyt korzystna.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d nie tylko pozwala na "ochronę" powrotu, lecz także na utrzymanie na kaloryferach niższej temperatury niż na piecu co może korzystanie wpłynąć na jego trwałość. Tak więc ja jednak bym przy zaworze 4d pozostał. Autentycznie czasami kaloryfery o temperaturze np. 35 stopni pozwalają na utrzymanie fajnego klimatu w domu gdy na dworze jest np. 13 stopni. Temperatura 35 stopni nie jest dla pieca zbyt korzystna.

 

Pozdrawiam

Marcin

 

 

Ooooo, i to jest konkret...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.