Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark - Tłokowiec 17Kw


detox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie.

 

Jest to dla mnie drugi sezon grzewczy, tym razem przygotowując się do sezonu zakupiłem ekogroszek Kazimierz -Juliusz,, w zeszłym roku byłem producentem koksu gdyż zakupiłem na cały sezon czeski ekogroszek :) Ale do rzeczy borykm się nadal z prawidłowymi ustawieniami kopczyka na palenisku, a mianowicie problem tkwi w regulacji czasu podawania do ustawień dmuchamy. Nie potrafię dalej ustawić tych parametrów tak aby palenisko znajdowało się na środku czyli na powierzchni powywiercanego rusztu. Zanim podam parametry dodam iże mój kocił nie posida przysłony na wentylatorze.

Trenuję na takich ustawiniach:

dmuchama na pozycji 1, ustawiałem ją w ramach prób do wartości 2,3,4, lecz zawsze wracam do wartości 1 gdyż gdy przechodę na wyzsze obroty zaczynam dogrzewać bardzo rurę już na piecem i komin, zatem dlatego 1, czas podawania opłału ustawiam obecnie na 55 s , ale i tak ta mała przerwa nie zapewnia mi odpowiedniej pozycji żaru w palenisku, żar znajduje się za blisko tłoka, robiłem już dłuższą przerwę max do 1,30 ale to nie wnosi poprawy. Tylko na poczatku jak startuję z rozpalaniem kotła i jest dużo ekogroszku palenisko znajduje się we właściwej pozycji czyli na środku, ale po upływie 1 h cofa się do tylu i jest w punkciw wyjścia. HELP

Panowie jak według was odpowienio wyregulować te parametry ???? gdzie popeniam błąd w ustawieniach ?

Edytowane przez detox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wsparcie, przetestuję twoje sugestie, tylko zastanawiam sie nad tym dlaczego ponosząc tak duży wydatek na ten piec mam teraz dorabiac sobie własny regulator obrotów, przecież że piece zanim trafiły na rynek przeszły odpowiednie testy,...

Firma od ładnych paru lat na rynku a ja mam sie zając modernizacją pieca, w poprzednim roku według sugestii kolegów dorobiłem deflektor z szamotu, ale jego konstrukcja okazała się mało stabilna, spieki po jakims czasie zaczeły przyklejać się do bocznych cegiełek i deflektor podczas przesuwania sie opału był wypychany wkierunku szyflady, projekt. Upadł. Teraz zastanawiam sie jak umieścić u góry przy tłoku tylko 1 cegiekę pomijając 2 boczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filozoficzne pytania zadajesz :)

 

jak zapewnisz mu takie warunki jak na testach, to i pracować ci będzie w miarę optymalnie. A tak masz kocioł 17 kW na 120m2 nowego ocieplonego budynku, który pewnie kisi się na 2-3 kW.

Rozmawialiśmy wcześniej o zaklejaniu dmuchawy taśmą samoprzylepną, próbowałeś tego?

 

 

Co do przeróbek, to jest tak: że jak jest popyt na takie kotły, do producent dostosuje podaż. Jak klient ma zerowa wiedzę w temacie to kupi ten kocioł który będzie o parę złotych tańszy. Jak klient jest bardziej świadomy, to dla niego cena już nie jest jedynym wyznacznikiem i zwraca większą uwagę na palnik czy sterownik.

 

Z cegiełek szamotowych nie rezygnuj, jak będziesz mógł sterować strumieniem powietrza, ogranicz moc kotła do 5-7 kW, a spiekanie się popiołu i przyklejanie do szamotu powinno ustąpić

 

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie:

 

dzięki 'Vlad24 za zainteresowanie się moimi problemami, wynikającymi z posiadania Stalmarka :)

Faktycznie mam kocił 17 kW i obecnie on obsługuje 120m2 ale wiosną mam zamiar wykończyć poddasze w moimi świeżo postawionym housie i tym samym dorzucę ok 50m2 i wtedy bedzie wzorcowo.....

taki jak podpowiedziałeś mi słusznie w zeszłym sezonie kiedy starotowałem z tym piecem przykleiłem taśmę zaklejająć 50 % dolotu powietrza do wentylatora ( prowizoryczna przysłona, której u mnie brakuje) była znaczna poprawa spalania czeskiego ekogroszku, kiedy puściłem w eter 4 tony tego opału, ściągnąłem taśmę z wentylatora gdyż zakupiłem lepszy opał K. Juliusz, może nie potrzebnie, teraz wracam do tego rozwiązania ,opał opałowi nie równy,

w tym sezonie aby poprawić ciąg kominowy i aby nie mieć " cofki" do komina dorzyciłem tz strażaka, teraz komin ma rewelacyjny ciąg ,ale powstał kolejny problem, ciag naturalny jest tak duży , że gdy piec przechodzi w stan uśpienia na palenisku pojawia się płomień i niepotrzebnie wychładzami mi komorę spalania, pozbyłbym się tego problemu, gdyby wentylator który zafundował mi Stalmark posiadałby przepustnicę, ale tak nie jest. !!!! ,

tak jak sugerowałeś dorobie faktycznie regulator obrotów do wentylatora gdyż zakres 1 -10 które mi on zapewnia do istna wichura... , kolega Blackbird zadeklarował pomoc, Miło bardzo.

 

Jeszcze wrócę do tego deflektora, kórego jak powiadasz nie pozbywac się, to fakt, że spalanie było dużo efektywniejsze jak on znajdował sie wewnątrz, napewno piec znacznie mniej produkuje sadzy , wykonanie tego deflektora do zaden koszt 3 cegiełki szamotowe po 3 zł , chyba, że ja coś podczas jego dorabiania sknociłem , sygestie były takie, 2 boczne cegieły przyciąć od góry pod katem aby opał mógł swobodnie opadać na palenisko, 3 szt ułozona na nich i dosunieta na max do tyłu. tak tez wykonałem ten deflektora ,lecz musze tu wsponieć ,że te dwie boczne cegiełki musiałem cofnąć w kierunku powiwiercanego ruszt gdyż mimi przycięcia ich pod kątem blokowały spadającym ekogroszek i słuchac było jak tłok miażdży cześć porcji ekogroszku gdyż nie mógł swobodnie opaść na dół, dlatego zapytałem jak móżna bybyło pozbyc sie tych bocznych szamotek

 

Muszę dodać, jeszcze fakt, że w zeszłym sezonie prawie nie wtłączałem pieca , ale w tym sezonie jest wyłączany codziennie, pracuje tylko od godz 20.00 - 6.00, po nocy mam 24,5 st do kolejnego rozpalenia w kotle temp w domu wacha się od 21,8 do 22.00, zszedłbym z tymi temperaturami w dół ale w domu zagościł od pół roku nowy lokator i tym samym komfort cieplnym jest trochę zawyżony:), dlatego rozpanianie codzienne wewnątrz tego ciasnego deflekora jest uciążliwe i pozbyłem się tej modernizacji, ale faktycznie poprawa jest po jego zamontowaniu. Proszę podpowiedz mi jak cos nie tak zrobiłem przy jego konstruowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz mocniej zastanawiam się nad aspektami ekonomicznymi stosowania takiego właśnie deflektora,który sam posiadałem.Rzeczywiście spalanie było od października prawie bezdymne.Ilość sadzy to pojęcie względne i trudno powiedziec czy bylo mniej czy tyle samo.Ale nastały niższe temperatury i coś strasznie ciężko kocioł miał z osiągnięciem temperatury,pomimo lekkich zmian nastaw.Kocioł częściej chodził ,a temperatura paleniska się podniosła i zaczęło lekko szlakować.

Po zdemontowaniu deflektora płomienie spokojnie lizały 1 półkę i kocioł lepiej dochodził do zadanej.Pojawiło się dymienie,ale czy nie jest tak przypadkiem,że stosując taki deflektor nakrywający cały palnik tracimy bezpowrotnie energię kosztem czystego spalania? Moje obserwacje nie są poparte żadnymi wyliczeniami i mogą być błędne.

Czy to przypadkiem płomienie nie dają największej energii w kotle? Zastanawiam się jeszcze nad jednym pomysłem,ale jeśli teraz źle rozumuję to nie jest zły pomysł.

Wyprowadzi mnie ktoś z błędnego myslenia?

Edytowane przez gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy piec przechodzi w stan uśpienia na palenisku pojawia się płomień i niepotrzebnie wychładzami mi komorę spalania, pozbyłbym się tego problemu, gdyby wentylator który zafundował mi Stalmark posiadałby przepustnicę, ale tak nie jest. !!!! ,

tak jak sugerowałeś dorobie faktycznie regulator obrotów do wentylatora gdyż zakres 1 -10 które mi on zapewnia do istna wichura... ,

płomien wychładza komore ?? płomien jest zimny ?

 

przepustnice- klapke do dmuchawy mozna dorobic jak nie potrafisz można sobie zafundowac

a dorabianie regulatora to rozwiazywanie problema od zada

najlepiej zapytaj producenta czy wentylator ( PODAJ TYP ) jest własciwy do tego kotła

jesli na 1 biegu wentylator jest za szybki to nalezy zastosowac mniej wydajny , ograniczanie przesłonami to półsrodek

zmierz jakie nap jest na wentylatorze gdy pracuje na 1 biegu , zmniejszanie moze okazac sie kolejnym problemem wtedy wentylator nie wystartuje

nie mozna zmniejszac nap do zera , jest jakies minimum ( ok 80-100 V ) od którego zacznie poprawnie robic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy piec przechodzi w stan uśpienia na palenisku pojawia się płomień i niepotrzebnie wychładzami mi komorę spalania, pozbyłbym się tego problemu, gdyby wentylator który zafundował mi Stalmark posiadałby przepustnicę, ale tak nie jest. !!!! ,

tak jak sugerowałeś dorobie faktycznie regulator obrotów do wentylatora gdyż zakres 1 -10 które mi on zapewnia do istna wichura... ,

płomien wychładza komore ?? płomien jest zimny ?

witam, może źle to sprecyzowałem chodziło, mi o to, że w moim przypadku gdy mam dość duży "ciag natularny" powinienem posiadać przepustnicę na wentylatorze:

Przepustnica powinna być zamknięta kiedy kocioł "stoi" - nie pracuje, a nakrętki na niej są po to aby ją dociążyć w momencie ( kocioł w fazie podtrzymania) , kiedy zbyt duży ciąg w kominie ją podnosi wypalajac niepotrzebnie opał i dawkując powietrze do środka a tym samym wychładzając palenisko

 

 

przepustnice- klapke do dmuchawy mozna dorobic jak nie potrafisz można sobie zafundowac

a dorabianie regulatora to rozwiazywanie problema od zada

najlepiej zapytaj producenta czy wentylator ( PODAJ TYP ) jest własciwy do tego kotła

jesli na 1 biegu wentylator jest za szybki to nalezy zastosowac mniej wydajny , ograniczanie przesłonami to półsrodek

zmierz jakie nap jest na wentylatorze gdy pracuje na 1 biegu , zmniejszanie moze okazac sie kolejnym problemem wtedy wentylator nie wystartuje

nie mozna zmniejszac nap do zera , jest jakies minimum ( ok 80-100 V ) od którego zacznie poprawnie robic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

15kg/dobę to tylko mit i nic poza tym, chyba że na podwórku jest przynajmniej 10st na plusie.

To tak jak z samochodami, jak z silnikiem 1.0 spali 6l/100km to nie znaczy, że 1,5 spali 9/100. Jest pewne minimum, którego nie przeskoczysz.

 

Piszę to na własnym przykładzie odnoście zużycia przez kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Black a ile Ci teraz spala?

Mi się udaje zjeść do 20-25 dziennie przy temp do -10 przy 4D na 3. Ale mam za duży piec 30kW (St. tłok), który i tak kończy już swój żywot.

A dla tych co nie mają przysłony na wentylatorze: sprawdzali z drugiej strony wentylatora....??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.