Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy Z Ogrzewaniem


tommroz1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od roku używam pieca Vaillanta VSC 196 + sprzęgło hydrauliczne i 2 szt. divikonów (1 dla podłogówki, 1 dla grzejników) + dodatkowo poprzez wymiennik instalacja zasilana jest z kominka z płaszczem wodnym.

Problem polega na tym że niezależnie czy na poddaszu czy na parterze domu wszystkie grzejniki grzeją do połowy Góra grzejnika jest gorąca a dół letni, grzejniki były odpowietrzane wielokrotnie (nie ma w nich powietrza od razu idzie woda bez powietrza).

Co może powodować że grzejniki grzeją do połowy ???

 

Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj zbyt mała ilość energi doprowadzana do grzejników w odniesieniu do ich realnej mocy.pytanie w domu zimno czy wystarczająco ,było tak zawsze czy dopiero teraz

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od roku używam pieca Vaillanta VSC 196 + sprzęgło hydrauliczne i 2 szt. divikonów (1 dla podłogówki, 1 dla grzejników) + dodatkowo poprzez wymiennik instalacja zasilana jest z kominka z płaszczem wodnym.

Problem polega na tym że niezależnie czy na poddaszu czy na parterze domu wszystkie grzejniki grzeją do połowy Góra grzejnika jest gorąca a dół letni, grzejniki były odpowietrzane wielokrotnie (nie ma w nich powietrza od razu idzie woda bez powietrza).

Co może powodować że grzejniki grzeją do połowy ???

 

Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź.

 

czy grzejniki maja głowice termostatyczne? Na jaką temperaturę są nastawione, a jaka temperatura jest w pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi

 

Czy zbyt mała ilość energii - VSC INT 246/2-C 170, moc: 9,4-27,0 kW piec ma 27KW

Temperatura na divikonach jest zawsze taka jak na sterowniku patrząc w zaawansowane opcje

 

Wydaje mi się że gdyby była zamała moc to te dalsze grzejniki od rozdzielaczy byłyby zimne a w moim przypadku nie ma standardu czy grzejnik jest blisko czy też jest ostatni (wcześniej nie były zkryzowane głowice wszystkie miałem ustawione na największy przepływ, teraz zostały ustawione w zależności od bliskości ale to nie pomogło) w rozwiązaniu mojego problemu.

 

W domu jest chłodno pomimo zwiększania temperatury na sterowniku ( w bardzo zimne dni dochodzę do 23-25 stopni i krzywej grzewczej 1.0 do 1,2)

Tak było od samego początku przychodzili hydraulicy i zwiększali pompę obiegu grzejników, odpowietrzali grzejniki, ustawiali od nowa ustawienia pieca - nic to nie pomogło

 

TM

 

Witaj zbyt mała ilość energi doprowadzana do grzejników w odniesieniu do ich realnej mocy.pytanie w domu zimno czy wystarczająco ,było tak zawsze czy dopiero teraz

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki nie mają założonych głowic termostatycznych posiadają jedynie wkładki zaworowe

temperatura w pomieszczeniach około 20 stopni przy ustawieniu na sterowniku 23-25 i krzywej grzewczej 1.0 do 1.2

I wysokiej temperaturze na divikonach

Góra grzejnika jest gorąca bardzo a dół chłodny tak mniej więcej od połowy grzejnika.

 

 

 

czy grzejniki maja głowice termostatyczne? Na jaką temperaturę są nastawione, a jaka temperatura jest w pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem te wkładki zaworowe bo jeśli są to zawory przystosowane do założenia głowicy termostatycznej to po odkreceniu tego pokrętła powinna byc skała i na niej ustawia się ręcznie przepływ wody przez zawór może tam tkwi problem.Zbyt mocne przykrecenie samego pokrętła powoduje też wciśnięcie iglicy czyli zakręcenie zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch miesięcy borykałem się z podobnym problemem, przestawiałem pompę na różne biegi i każdy z grzejników z wyjątkiem łazienkowego był w górnej połowie gorący, a w dolnej zimny, zasilanie grzejników było gorące - powrót zimny. Odpowietrzałem wielokrotnie, ustawiałem nastawę zaworów termostatycznych na maksymalną wartość i nie przynosiło to porządanych rezultatów. Problemem okazał się niedostateczny przepływ czynnika grzewczego, pomimo utrzymywania wysokich temperatur na piecu i pompy CO na trzecim biegu. Przyczyną okazał się zabrudzony filtr pompy, mnóstwo zanieczyszczeń wydostało się z filtra. Po wyczyszczeniu filtra pompy wszystkie grzejniki zrozgrzały się od razu na całej powierzchni. Gorąca woda zaczęła szybciej krążyć i w większej ilości. Powrót zrobił się ciepły. Teraz wszystkie grzejniki znakomicie oddają ciepło i tym samym temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach wzrosły.

Edytowane przez noiserave
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz trochę więcej o instalacji. Już wiemy że jest sprzęgło i dwa divicony. Ale czy oba są z zaworem mieszającym, czy tylko jeden? Moim zdaniem na podłogówkę powinien być z mieszaczem na obieg grzejnikowy bez mieszacza. O wyczyszczeniu filtrów koledzy wspominali, gdy nie pomoże proponuję wyłączyć obieg podłógówki i sprawdzić działanie obiegu grzejnikowego. napisz jakie efekty. Czy zjawisko występuje również przy ogrzewaniu kominkiem (przydał by się schemat lub zdjęcia podłączeń ). .

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu zdjęcia

Tak divicony są naścienne z boku mam sprzęgło i od niego rurki łączące z divikonami na belce rozdzielacza

pompa po lewej stronie z mieszaczem do podłogówki druga do grzejników

 

Zdjecie-R4FFJRCC-D.jpg

Zdjecie-PE6WUQDU-D.jpg

Zdjecie-SSCD67HQ-D.jpg

 

Jedyny filtr to ten który jest tutaj na zdjęciu 2

Jakiś czas temu hydraulik usunął środek z tego zaworu zwrotnego który jest pod belką - nic to nie zmieniło w działaniu grzejników

 

Jak widać na zdjęciu temperatura wody powrotnej jest około 35 stopni temperatura zasilania 43 - ogrzewanie z kominka poprzez wymiennik zdjęcie nr 3

 

Mógłbyś zdjąć izolacje i zrobić zdjęcie jak to jest podłączone? Te zestawy diviconów to rozumiem naścienne, na belce rozdzielacza + sprzęgło. Opisz która pompa od czego itp. Może coś wykombinujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś jeden jest z mieszaczem drugi bez. Filtra nie czyściłem co jutro postaram się zrobić, ale przy ogrzewaniu z kominka (poprzez wymiennik) jest taka sama sytuacja grzejniki grzeją do połowy. Oba filtry które znajdują się w wymienniku zostały wyczyszczone (nie były mocno brudne) został do wyczyszczenia filtr który znajduje się na wyjściu z kotła.

Nie ma znaczenia czy obieg podłogówki jest włączony czy wyłączony efekt jest taki sam.

Taka sama sytuacja ma miejsce przy ogrzewaniu kominkiem jak i piecem.

Różnica na divikonie pomiędzy zasileniem i powrotem jest prawie zawsze dokładnie 10 stopni.

 

 

Napisz trochę więcej o instalacji. Już wiemy że jest sprzęgło i dwa divicony. Ale czy oba są z zaworem mieszającym, czy tylko jeden? Moim zdaniem na podłogówkę powinien być z mieszaczem na obieg grzejnikowy bez mieszacza. O wyczyszczeniu filtrów koledzy wspominali, gdy nie pomoże proponuję wyłączyć obieg podłógówki i sprawdzić działanie obiegu grzejnikowego. napisz jakie efekty. Czy zjawisko występuje również przy ogrzewaniu kominkiem (przydał by się schemat lub zdjęcia podłączeń ). .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może problem leży po stronie za małego przekroju przyłączy PEX? Instalacja widać rozprowadzona miedzią (chyba 28) a PEX wszystko zasilający to chyba 26. Dlaczego nie zrobiono przyłącza kocioł-sprzęgło-rozdzielacz w miedzi 28?

Tak jak teraz, ten PEX obsługuje całą podłogówkę i grzejniki. Swoją drogą jak duża to instalacja?

 

Niemożność wyrównania temperatur góra-dół grzejnika to ewidentnie kwestia przepływu. Skoro tak samo jest przy pracy kotła i kominka, to szukać trzeba kryz na instalacji. Dla mnie takimi kryzami są tutaj kształtki PEX, ale niech inni się wypowiedzą, czy dobrze kombinuję.

 

Sytuacja powinna się zmieniać na plus, gdy z układu "wycinane" będą poszczególne elementy: podłogówka i kolejne grzejniki. Gdy zostaną powiedzmy trzy, cztery grzejniki, powinny po paru minutach rozgrzać się po całości, a na termometrach układu CO różnica akceptowalna to powiedzmy 5 sC. Gdy to już osiągniesz, otwieraj pojedyńczo kolejne grzejniki i obserwuj wskazania termometrów. Kiedy zacznie ona wyraźnie spadać na powrocie, to będzie punkt krytyczny, gdzie przepływy już "nie wyrabiają".

 

Taką mam teorię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź

Tak widzę że całe zasilanie jest zrobione PEX 25 a rurki miedziane są szersze trochę.

W tej chwili zasilane jest 12 grzejników - cała instalacja to 24 grzejniki ale część jest zakręcona.

Spróbuję tak jak radzisz zamknąć poszczególne grzejniki zostawić tylko kilka i zobaczymy co będzie się działo.

Wcześniej miałem grzejniki zkryzowane na "N" czyli z tego co wiem oznacza to pełen przepływ, później gdy poustawiałem w zależności od bliskości od rozdzielacza. Ale to nic nie zmieniło (nawet jest chłodniej w pokojach zbliżonych bardziej do rozdzielacza czyli ze zmniejszonym przepływem).

 

 

Może problem leży po stronie za małego przekroju przyłączy PEX? Instalacja widać rozprowadzona miedzią (chyba 28) a PEX wszystko zasilający to chyba 26. Dlaczego nie zrobiono przyłącza kocioł-sprzęgło-rozdzielacz w miedzi 28?

Tak jak teraz, ten PEX obsługuje całą podłogówkę i grzejniki. Swoją drogą jak duża to instalacja?

 

Niemożność wyrównania temperatur góra-dół grzejnika to ewidentnie kwestia przepływu. Skoro tak samo jest przy pracy kotła i kominka, to szukać trzeba kryz na instalacji. Dla mnie takimi kryzami są tutaj kształtki PEX, ale niech inni się wypowiedzą, czy dobrze kombinuję.

 

Sytuacja powinna się zmieniać na plus, gdy z układu "wycinane" będą poszczególne elementy: podłogówka i kolejne grzejniki. Gdy zostaną powiedzmy trzy, cztery grzejniki, powinny po paru minutach rozgrzać się po całości, a na termometrach układu CO różnica akceptowalna to powiedzmy 5 sC. Gdy to już osiągniesz, otwieraj pojedyńczo kolejne grzejniki i obserwuj wskazania termometrów. Kiedy zacznie ona wyraźnie spadać na powrocie, to będzie punkt krytyczny, gdzie przepływy już "nie wyrabiają".

 

Taką mam teorię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręciłem większość grzejników

Niestety to nic nie pomogło dalej grzejniki góra jest gorąca że nie da się do niej dotknąć a dół zimny.

 

Temperatura powrotu na divikonie zbliżyła się do temperatury zasilania różnica około 5 stopni.

 

 

Dziękuję za podpowiedź

Tak widzę że całe zasilanie jest zrobione PEX 25 a rurki miedziane są szersze trochę.

W tej chwili zasilane jest 12 grzejników - cała instalacja to 24 grzejniki ale część jest zakręcona.

Spróbuję tak jak radzisz zamknąć poszczególne grzejniki zostawić tylko kilka i zobaczymy co będzie się działo.

Wcześniej miałem grzejniki zkryzowane na "N" czyli z tego co wiem oznacza to pełen przepływ, później gdy poustawiałem w zależności od bliskości od rozdzielacza. Ale to nic nie zmieniło (nawet jest chłodniej w pokojach zbliżonych bardziej do rozdzielacza czyli ze zmniejszonym przepływem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hura pomogło po dłuższym czasie te kilka grzejników zaczęło się ocieplać również dołem

Wprawdzie jest dosyć duża dysproporcja pomiędzy górą (nie da się dotknąć do grzejnika) i dołem który jest ciepły.

Różnica na divikonie to dalej około 5 stopni pomiędzy zasilaniem a powrotem.

 

Zerknąłem na rurki które wychodzą z divikonów i idą do rozdzielaczy one mają średnicę 25mm i takie same są na zasileniu sprzęgła i listwy pod divikonami.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tego doświadczenia ????

 

 

Zakręciłem większość grzejników

Niestety to nic nie pomogło dalej grzejniki góra jest gorąca że nie da się do niej dotknąć a dół zimny.

 

Temperatura powrotu na divikonie zbliżyła się do temperatury zasilania różnica około 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hura pomogło po dłuższym czasie te kilka grzejników zaczęło się ocieplać również dołem

Wprawdzie jest dosyć duża dysproporcja pomiędzy górą (nie da się dotknąć do grzejnika) i dołem który jest ciepły.

Różnica na divikonie to dalej około 5 stopni pomiędzy zasilaniem a powrotem.

 

Zerknąłem na rurki które wychodzą z divikonów i idą do rozdzielaczy one mają średnicę 25mm i takie same są na zasileniu sprzęgła i listwy pod divikonami.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tego doświadczenia ????

Jeżeli na termometrach jest zaledwie 5 sC różnicy, to jakim cudem doły grzejników są "ciepłe"? Powinny być gorące. Wygląda to tak, jakby gdzieś był "mostek" na instalacji. A może te divicony mają jakiś bypass, albo coś w rodzaju zaworu nadmiarowo upustowego.

Sprawdź organoleptycznie temperaturę na rurach CO za diviconami jakiś metr od nich. Jeśli prawdę pokazują grzejniki, to zasilanie powinno być "gorące" a powrót "ciepły". Jeżeli prawdę pokazują termometry, to powinno być podobnie (różnicy 5 sC ręką nie wyczyjesz).

 

Co do średnic, to 28mm na miedzi to wewnątrz ok.25mm, zaś 25mm na PEX-sie, to jakieś 15mm na prześwitach złączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na termometrach jest zaledwie 5 sC różnicy, to jakim cudem doły grzejników są "ciepłe"? Powinny być gorące. Wygląda to tak, jakby gdzieś był "mostek" na instalacji. A może te divicony mają jakiś bypass, albo coś w rodzaju zaworu nadmiarowo upustowego.

Sprawdź organoleptycznie temperaturę na rurach CO za diviconami jakiś metr od nich. Jeśli prawdę pokazują grzejniki, to zasilanie powinno być "gorące" a powrót "ciepły". Jeżeli prawdę pokazują termometry, to powinno być podobnie (różnicy 5 sC ręką nie wyczyjesz).

 

Co do średnic, to 28mm na miedzi to wewnątrz ok.25mm, zaś 25mm na PEX-sie, to jakieś 15mm na prześwitach złączki.

 

Witam

Takie divikony mają fabrycznie zainstalowane zintegrowane zawory przelewowe umieszczone pomiędzy termometrami wyjściowymi - taka poprzeczna rura łącząca wyjście i powrót.

W załączniku podaję konstrukcje mieszacza WOLF -zawór przelewowy musi być uszkodzony lub instalacja na za duże opory hydrauliczne wink.gif

 

Pozdrawiam

montaż mieszacza.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo znam się na hydraulice

Divikony są to standardowe urządzenia Vaillanta które zaleca do zestawu do pieca (wymieniona jest jedynie pompa w diviokonie grzejnikowym na mocniejszą z większym przepływem.

Jak zerknąłem na nie jest na środku pomiędzy zasileniem i powrotem jakieś coś co można przekręcić ale wydaje się ono zakręcone na górze jest strzałka w kierunku powrotu.

W tej chwili przez jakieś 30 -40 min utrzymuje się różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem na poziomie 6-8 stopni.

Zasilanie na rurkach jest gorące a powrót ciepły.

Zmierzyłem temperatury miernikiem elektronicznym i zasilenie 42" (termometr w divikonie 46") powrót 35" (termometr w divikonie 38")

 

 

 

Jeżeli na termometrach jest zaledwie 5 sC różnicy, to jakim cudem doły grzejników są "ciepłe"? Powinny być gorące. Wygląda to tak, jakby gdzieś był "mostek" na instalacji. A może te divicony mają jakiś bypass, albo coś w rodzaju zaworu nadmiarowo upustowego.

Sprawdź organoleptycznie temperaturę na rurach CO za diviconami jakiś metr od nich. Jeśli prawdę pokazują grzejniki, to zasilanie powinno być "gorące" a powrót "ciepły". Jeżeli prawdę pokazują termometry, to powinno być podobnie (różnicy 5 sC ręką nie wyczyjesz).

 

Co do średnic, to 28mm na miedzi to wewnątrz ok.25mm, zaś 25mm na PEX-sie, to jakieś 15mm na prześwitach złączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję za informacje

Czy można jakoś sprawdzić te zawory przelewowe ???

I co oznacz za duże opory hydrauliczne ???

 

 

 

Witam

Takie divikony mają fabrycznie zainstalowane zintegrowane zawory przelewowe umieszczone pomiędzy termometrami wyjściowymi - taka poprzeczna rura łącząca wyjście i powrót.

W załączniku podaję konstrukcje mieszacza WOLF -zawór przelewowy musi być uszkodzony lub instalacja na za duże opory hydrauliczne wink.gif

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak to prawda są 3 ale 2 z nich są umieszczone na wymienniku od kominka a tylko jeden z tyłu za piecem do instalacji zasilającej z Pieca.

 

Co znaczy zawory przy powrotnych "gałązkach" ????

 

 

Witam! Piszesz o jedynym filtrze na zdjęciu 2.Osobiście widzę w sumie trzy ( 3) filtry.Dwa zamontowane w pionie??..

Jeśli masz zawory przy powrotnych "gałązkach"-mogą być przydławione-sprawdż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo znam się na hydraulice

Divikony są to standardowe urządzenia Vaillanta które zaleca do zestawu do pieca (wymieniona jest jedynie pompa w diviokonie grzejnikowym na mocniejszą z większym przepływem.

 

 

I dlatego przepuszcza zawór przelewowy - jest on dobrany do danego typu pompy- głównie wydatek i wysokość podnoszenia.rolleyes.gif

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem muszę wymienić zawór przelewowy dobrać go do danego typu pompy :-) i sytuacja powinna się unormować z tymi moimi nieszczęsnymi grzejnikami ??

 

 

I dlatego przepuszcza zawór przelewowy - jest on dobrany do danego typu pompy- głównie wydatek i wysokość podnoszenia.rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co znaczy zawory przy powrotnych "gałązkach" ????

zaworki przy grzejnikach na powrocie , pod nakrętką jest zawór na imbus czy jest do końca odkręcon ?- tylko nie wykręć do końca bo zalejesz mieszkanie

może oto grzejnika jak i zawou w środku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.