Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe 100% - Sterowanie.


djmaly

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że nigdy nie odda dlatego podałem że to są czysto teoretyczne obliczenia.

Sambor, gdzieś w postach doczytałem że masz 800L i piec z palnikiem 24kW? Wiec jak masz to zrobione, podłączone, sterowane, że uzyskujesz takie wyniki jak czytałem w postach? Jak ocieplony bufor? Czy grzanie do 65 wystarczy spokojnie lub czy to taka wartość optymalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slusznie @sambor wszystko “prawda”.

Nie jestem zwolennikiem za ladowaniem do wysokich temperatur (nie kotlem) grzalka owszem ale to tez nie wiecej jak 80C. Po przekroczeniu tej wartosci grzalka muejscowo podgotowuje wode co slychac po jej pracy.

Nie przekraczam 65 zariwno na kotle jak i buforze. Tylko takie temperatury wymagaja wiekszego zladu (bufora) jesli celem jest utrzymanie ilosci cyklow rozpalen.

Jesli moc kotla tylko pozwala na prace ciagla bez bufora to tak zrobic instalacje aby bufor robil za niewielkie sprzeglo np. 50-100l i isc prosto w instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Viking Bio ma 20kW, praktycznie daje 18kW, ale jak go podkręciłem to i 24-25kW można z niego wyciągnąć.

Sterowanie - regulator R3 prod Wolfa, bufor ocieplony standardowo- chyba 10cm miękkiej pianki.

Podłączenie mam nietypowe.dla waszych (polskich) kotłów będzie zabójcze.

R3 nie pozwala na zejście z temp na kotle poniżej 40C, ale to jest ustawiana wartość w sterowniku.

Sam palnik ma własny sterownik, tylko od palenia z minimalną ilością opcji regulacji - tylko podawanie w ograniczonym zakresie + reg powietrza też minimalna.

Kocioł, bufor i instalacja pracują na krzywej pogodowej od 40C do 65C, te 65C są przy -20C.

Normalnie temp nie przekracza 50-55C.

Czyli tam gdzie większość was zaczyna grzać kocioł ja już kończę grzać instalację - i stąd są takie a nie inne moje spalania + bardzo dobra izolacja sporego (ponad 300m2) domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin jak wygląda u ciebie ilość rozpaleń na dobę tak średnio? Do ilu minimalnie wychładzasz bufor? Jak długo go ładuje piec? 

PioBin, "prace ciągłą pieca bez bufora" masz na myśli że piec działa 24h? Moc kotła raczej jest aż nadto jakie mam zapotrzebowanie, dlatego na pewno będzie modulował i działał z mniejszą mocą ale czy to przyniesie jakieś korzyści w mniejszym spalaniu lub czasie działania ewentualnie ilość rozpaleń niż mieć bufor 500L? 

Sambor, piszesz "R3 nie pozwala na zejście z temp na kotle poniżej 40C", czyli sterownik pilnuje temp na kotle nawet jak on nie pracuje, jak spadnie temp poniżej 40C ewentualnie histereza to sterownik utrzymuje temperaturę kotła z wody w buforze?

Sambor "Kocioł, bufor i instalacja pracują na krzywej pogodowej" czyli jeden regulator reguluje temperatura kocioł bufor a drugi bufor instalacja? Ja mam w planie pogodowo sterować bufor instalacja, a kocioł bufor na sztywno ustawionej temperaturze. Producent zaleca zastosowanie zaworu zabezpieczającego 55C wiec i tak trzeba grzać wyżej więc w okolicach 60-65 jak będzie kocioł ustawiony to chyba będzie optymalnie i jakiś kompromis z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-2 rozpalenia / dobe.

Minimum z gornego czujnika 38C (ja mam w srodku CWU). Ten czujnik jest umieszczony pod wewnetrznym zbiornikiem. Czyli jakies 1/3 od gory.

Ladowanie do czujnika dolnego - ustawienie pogodowe, teraz 48C.

Temperatura kotla osiaga nie wiecej jak 60, powrot 50. To zalezy od ustawien wydajnosci pompy. Przeplyw 1.2-1.4 m3/h.

Czas ladowania nie mierzylem szczerze, okolo 1,5-2h - troche strzelam.

Tak prace ciagla mam na mysli tak podlaczyc bufor aby pracowal jako niewielkie sprzeglo gdy obciazenie cieplne budynku jest nie mniejsze jak moc minimalna kotla. Innymi slowy nie magazynuje ciepla tylko produkujemy i zuzywamy na bierzaco. Kociol pracuje 24h.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-2 rozpalenia to fajny wynik jak przy buforze 500L i obwodach mieszanych. Mówisz o warunkach pogodowych jakie teraz są co do ilości rozpaleń?

Z drugiej strony to faktycznie nie ma sensu grzać wysoko bufora piecem pelletowym, jeśli jest 100% podłogówki. Po pierwsze im wyższa temperatura tym wyższe spalanie co wiąże się z długim czasem nagrzewania jak wspomniał sambor.

A 60-65C to i tak spora temperatura w buforze jak ma być wykorzystana tylko w podłodze przez mieszacz.

Pogodowo sterujesz ładowanie bufora ale tylko temperaturą z jego dołu do jakiego poziomu ma być dogrzany a górny parametr sztywno tak jak zadany na kotle? Skoro czujnik jest w 1/3 wysokości od góry to i tak nie ma znaczenia do pomiaru temperatury bo i tak więcej nie pójdzie na niego jak 60C. Minimum górnego czujnika 38C na uruchomienie pieca do ładowania to spowodowane jest wbudowanym CWU czy grzejnikami? Przy podłogówce myślałem aby zejść do poziomu 33-35C?

W kotle wbudowana jest pompa Grundfosa UPM3 25-70 więc będzie można jakieś przyzwoite wyniki otrzymać temperatury na powrocie.

W takim razie chyba nie będę kombinował i szukała na siłę większego bufora, kupie golasa 500L dobrze ocieplę i wszystkie połączenia też i myślę, że przy moim zapotrzebowaniu energetycznemu będę zadowolony z wyników, ale i tak wszystko wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Zawór temperaturowy zabezpieczający powrót kotła:

ESBE VTC312 55 Stopni

Afriso ATV 335 55 Stopni

Wiem jak działa jeden i drugi ale czy jest jakieś uzasadnienie zastosowanie ESBE lub Afriso lub nie ma żadnego i można stosować zamiennie?

Zawór Afriso było by chyba lepiej zastosować 45 stopni ponieważ przy 55 stopniach otwiera on się w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@djmaly przeoczylem post wyzej.

Dwa rozpalenia na dobe. Obecnie okolo 0 to beda 2-3.

60C kotla wystarcza bynajmniej u mnie. U Ciebie Przy samej podlodze zszedl bym nizej z rozladowaniem niz te 38C ale ja utrzymuje CWU i tylko dlatego. Grzejniki przy -15C potrzebuja jakies 45C wiec pomysle o zmianie tego parametru od temperatury zewnetrznej czyli podobnie jak dolny czujnik - tez pogodowo.

Reszta tak jak piszesz.

Co do zaworu nie pomoge, nie mam ani jednego ani drugiego. Mam z silownikiem i ustawiam temperature powrotu jaka chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.