Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Moc Viadrus U26 ( Nowy Dom)


arkpie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Szukam teraz kotła do nowo wybudowanego domu, powierzchnia z projektu 190 m 2 ( wys. min 1,5 m ). Po podłodze 220 m2. Wysokość dołu 2,6 góra 2,5.

Sciana jednowarstwsowa 29 cm max + 15 cm styropianu, okna 6 komorowe ( 3 szybowe )

Grzejniki aluminiowe pewnie ok 150 ( żeberek ) do tego 50 m2 podłogówki i zbiornik na wodę 140 l.

 

Palił bede głównie drzewem , zrębki z tartaku oraz węglem przy mrozach. Ale głównie drzewo. Jaką moc wybrać.

Zdecydowałem się wstępnie na U26 29 Kw , przy drzewie wychodzi ok 23 kw.

 

Prosze o poradę czy nie za mocny.

 

Kolejne pytanie, czy ten poec moze działać w ukl. zamkniętym.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli drzewo będzie powiedzmy świeże i wilgotnawe ;), to żeliwniak będzie dużo trwalszy od blaszaka na wilgoć i kwasy w niej zawarte.

 

VIADRUS U26 30 kW

 

Zakres mocy - koks: 15 - 30 kW

Zakres mocy - węgiel: 11,25 - 22,5 kW

Zakres mocy - drewno: 6,5 - 23,5 kW

Liczba członów: 5 szt

Sprawność: ~80 %

Pojemność komory załadowczej: 51 dm3

Drewienko daje dużo mniej kolego i jeśli postawisz na nie,to bierzesz kocioł przewymiarowany i później w największe mrozy możesz zrobić mieszankę drewna i groszku :) Ale koksu, to już do niego wtedy nie pchaj :P A jak się trochę Zalepi to na dopalające drewno trochę węgla kostki i wypalić;)

A, U26 jest cytat.

Hercules II jest idealnym kotłem grzewczym do spalania wszystkich rodzajów paliw stałych. Paliwem podstawowym jest koks lub węgiel, jako paliwo zastępcze może być stosowane drewno oraz dowolne paliwa stałe.

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten mały drobny szczegół "jako paliwo zastępczemoże być stosowane drewno". A w pierwszym poscie było zaznaczone ze palenie głównie drewnem. A błotem w żadnym kotle nie należy palić dlaczego to chyba nie muszę tłumaczyć było to poruszane setki razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Panowie,

Ze teraz nie wiem juz nic. Te kotły które mi polecacie są to kotły typowo zagazujące drzewo. Jednak z doświadczenia palenia tym co teraz, to drzewo jest gorszej jakości dodatkowo zdarza się drzewo iglaste ( różnej posatci ). Dlatego szukam czego ( wiem że nie ma ) uniwersalnego. Chcę piec żeliwny w którym spalę prawie wyszstko. Zastanawiam sie tylko nad mocą bo viadrus na 100 % zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Panowie,

Ze teraz nie wiem juz nic. Te kotły które mi polecacie są to kotły typowo zagazujące drzewo. Jednak z doświadczenia palenia tym co teraz, to drzewo jest gorszej jakości dodatkowo zdarza się drzewo iglaste ( różnej posatci ). Dlatego szukam czego ( wiem że nie ma ) uniwersalnego. Chcę piec żeliwny w którym spalę prawie wyszstko. Zastanawiam sie tylko nad mocą bo viadrus na 100 % zostaje.

 

Witam

A może Dakon Dor 32D moc na drewnie do 28kW :

-przewymiarowana komora ,

- praca w układzie zamkniętym,

- wbudowana wężownica schładzająca,

- szamotowa wykładzina - główne paliwo drewno,

- przemyślana konstrukcja,

-cena niższa niż litewskie wynalazki kolegi @SanitSystem .

 

Sam mam taki kocioł jako drugi, podstawowy to pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukam teraz kotła do nowo wybudowanego domu, powierzchnia z projektu 190 m 2 ( wys. min 1,5 m ). Po podłodze 220 m2. Wysokość dołu 2,6 góra 2,5.

Sciana jednowarstwsowa 29 cm max + 15 cm styropianu, okna 6 komorowe ( 3 szybowe )

Grzejniki aluminiowe pewnie ok 150 ( żeberek ) do tego 50 m2 podłogówki i zbiornik na wodę 140 l.

 

Palił bede głównie drzewem , zrębki z tartaku oraz węglem przy mrozach. Ale głównie drzewo. Jaką moc wybrać.

Zdecydowałem się wstępnie na U26 29 Kw , przy drzewie wychodzi ok 23 kw.

 

Prosze o poradę czy nie za mocny.

 

Kolejne pytanie, czy ten poec moze działać w ukl. zamkniętym.

Witaj

Pozwoliłem sobie przeliczyć orientacyjne zapotrzebowanie Twojego domu na ciepło i stwierdzam że piec co 15 KW z uwzględnieniem CWU byłby wystarczający ale tutaj pojawia się haczyk . Jeżeli chcesz palić sposobem ciągłym kup piec mniejszy z dolnym spalaniem np U24 (jest to równiez piec Zeliwny) .Natomiast jeśli będziesz palił metodą przepalania to piec odpalony 1x dziennie o mocy nie przekraczającej 20 KW

W przypadku palenia drewnem i zrębkami uwzględniając stałopalność drewna i ewentualną konieczność dokładania zdecydował bym się jednak na http://kotly.com/product_info.php?products_id=1389

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, kolega ma dobrze ocieplony dom( ściany ok.U = 0.2262 [W/m2K] i te okna!!!) więc zapotrzebowanie 50-70W/m2 jest na pewno ok., piec NA DREWNIE NIE POWINIEN PRZEKRACZAĆ 18kW moim zdaniem.Więc 23-29 kW będzie za duży moim zdaniem kolego, po to inwestowałeś w izolację żeby oszczędzać !!! Ale najlepiej jak ktoś ci dokładnie policzy zapotrzebowanie na ciepło które w twoim przypadku na pewno będzie MAŁE :)

Zapotrzebowanie cieplne:

starsze ( budowane przed rokiem 1980 ) - 140-180 W/m2

- stasze po wymianie okien na nowe - 110-140 W/m2

- docieplone - 80-120 W/m2

- nowe, energooszczędne - 50- 80 W/m2

Więc :

Q = 220 m2 * 70 W/m2+30%woda = 15400 W ( 15,4 kW ) + 30% =15,4+4,62= 20,02 kW

 

Tak wychodzi Mi z obliczeń i jeśli nie masz tragicznych mostków i strat, to 20 kW jest z dużym zapasem :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dakon Dor 32D kolego, to dopiero wynalazek z 2-letnią gwarancją trzepany w fabryce z Junkersem i Buderusem, tylko w wersji junkersa zmiana w ruszcie?

Pokaż mi kocioł mogący pracować w układzie zamkniętym, z dużą komorą zasypową, z wężownicą schładzającą za ok 3600 zł brutto, nie wymaga uruchomienia przez serwis i corocznych płatnych przeglądów.

Konstrukcja sprawdzona i prosta jak konstrukcja cepa.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolejne pytanie, czy ten poec moze działać w ukl. zamkniętym.

Teoretycznie kocioł musi mieć specjalny certyfikat, w praktyce wystarczy dobrze zabezpieczyć i mieć świadomość co wolno, a czego nie wolno robić. Nie napisałeś jak poddasze, ale podejrzewam, że ocieplone równie dobrze, więc nie szalałbym z tym kotłem. Skłaniałbym się do tego co napisał kolega wcześniej, moim zdaniem nawet te 20kW to będzie za dużo, zresztą jeśli budynek jest nowy, to takie informacje powinny być w projekcie. Jaki kocioł wybrać, to już inna para kaloszy, ale unikaj dmuchaw! Skłaniałbym się do zaproponowanych vienybe czy klavis lub irleh. Generalnie jestem zdania, że w kotłach opalanych drewnem powinien być palnik szamotowy i takich szukaj. Sprawdź też koniecznie czy masz odpowiedni komin. Często domy budowane są pod instalację gazową, niski komin o niewielkiej średnicy, a potem wychodzą różne kwiatki, bo zachciało się innego źródła.

 

Zastanawiam sie tylko nad mocą bo viadrus na 100 % zostaje.

http://www.viadrus.cz/web/document/cms_library/222.pdf Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, tak poza wszystkim, to polecałbym dla ciebie do drewna piec dolnego spalania taki jak U24 czy bardziej tradycyjna konstrukcja Zębiec KDU http://www.zebiec.com.pl/images/stories/kotly/kdu_przekroj.gif , który ma także dodatkowe napowietrzanie w drzwiczkach zasypowych oraz klapkę krótkiego obiegu, ja też myślałem o żeliwniaku, ale są to konstrukcje zazwyczaj mniej sterowalne od stalówek, lub może Biawar Viking z koncernu NIBE czy chociażby cichewicz Ultima II http://www.cichewicz.com/data/foto.php?f=1611104024%2Fprzekr%C3%B3j%20ultima8.JPG&w=150 , a logica II i III też ciekawe dolno-górniaki. Ogólnie jak widzisz nawet żeliwniaka robią dolniaka i z opisu wynika, że robili go z dużą myślą o paliwach długo płomiennych :) i jest z trzecim powietrzem wtórnym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dom jest dobrze ocieplony i opalamy bez wychładzania, to nie jest to już taka porażka. Choć węgiel, daje i mam czas poklikać, a nie sterczeć co 4-6 godzin przy piecu jak trzeba dokładać:P Choć punkt widzenia... ja mam własne drewno ;) więc darmo :D Raczej skupiłbym się na odwiedzeniu kolegi od żeliwniaka, który może palić wszystko i jest długowieczny, ALE jest kotłem na paliwa krótko płomienne niestety, jak by nie zalecać jago długowieczności, więc najefektywniej spala się w nim KOKS następnie węgiel itd według kaloryczności i długości płomienia. Dlatego kolego choć sam lubię żeliwniaki mam stalówkę i ogólnie doradzałbym jak koledzy stalówkę, góra czy dół to już inna kwestia i przy naszym ociepleniu, to dobry górniak też fajowsko trzyma bez zagłębiania się kotły dolnego spalania i ich przerabiania B)

Ps Ja osobiście wyznaje zasadę, iż kocioł im prostszy tym przyjemniejszy, a wynalazki dla fascynatów dlatego polecałbym Ci dolniak to biawar lub KDU zębiec , a górniaka, to konstrukcję takie jak zębiec KWK czy KWP choć ten( nie ma fabrycznego napowietrzania w zasypowych jak KWK):blink: Namąciłem, ci kolego ale kW doradzam z wyliczeń, a piec to zależy od ciebie i TWOICH UPODOBAŃ lecz drewno najmniej efektywnie spali się w żeliwniaku, a najlepiej w piecu zgazowującym. W zależności od gotówki ja wybrałbym coś po środku dolne lub górne najlepiej jak by z ceramiką było. Uf Dobrnąłem i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.