Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Na Pellet


malard

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam że tu piszę ale nie chciałem zakładać nowego tematu .Panowie chcę kupić piec peletowy , ale w okolicy Żagania trudno o dobrego serwisanta do takich piec jak; Kostrzewa ,tekla,biawar i mam obawy że w razie problemów z palnikiem będę miał problem . Jest blisko firma Enka , która używa palników pellasa , ale w razie awarii też tylko serwis firmowy pellasa. Jedyne co mam na miejscu to gościa który montuje i serwisuje Eko palniki i on proponuje eko palnik vip 15 kw zamontować w piecu Forest 12 kw firmy termix plus z Bolesławca .Ponoć producent na etapie produkcyjnym wykonuje piec odrazu pod palnik zgodnie z sugestiami serwisu palnika. Serwisant mówi , że ten piec ma wymiennik , który wsam raz nadaje si3 do pełnego odbioru mocy z palnika . Acha dodam że zabudowie wewnątrz palnik szamotem .A teraz pytanie jak długo można używać piec , który ma niby powyżej 80% sprawności z palnikiem , który ma niby 94% sprawności.Jak mają się do tego przepisy i co wybrać; piec znanych firm , ale brak serwisu na miejscu czy ten z eko palnikiem.Pozdrawiam Albert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie ; czy będzie można mieć nowy kocioł zasypowy 12 kw przerobiony przez producenta pod palnik peletowy  , sprawność powyżej 80%   i do niego '' eko palnik ''15 kw  sprawność 94 %.Piec nie ma nadanej klasy , a palone w nim będzie tylko peletem , i co będzie z takim piecem jak wejdą nowe przepisy , że tylko 5 klasa. Pozdrawiam Albert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego wogóle nie obawiał bym się montażu  kotła w takiej konfiguracji, bo już sam palnik peletowy jest gwarancją czystego spalania,  dużo. wody Wiśle  upłynie zanim te przepisy wejdą,  w pierwszej kolejności do wymiany są zwykłe śmieciuchy pod warunkiem że będzie na to kasa ,bo skąd przeciętny użytkownik śmiecucha wytrzepie 8k na kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ponawiam pytanie ; czy będzie można mieć nowy kocioł zasypowy 12 kw przerobiony przez producenta pod palnik peletowy , sprawność powyżej 80% i do niego '' eko palnik ''15 kw sprawność 94 %.Piec nie ma nadanej klasy , a palone w nim będzie tylko peletem , i co będzie z takim piecem jak wejdą nowe przepisy , że tylko 5 klasa. Pozdrawiam Albert.

kolego, jeżeli chodzi o Biawara to masz chyba w Nowej Soli lub Zuelonej Gorze z tego co widzę na mapie.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przepraszam że tu piszę ale nie chciałem zakładać nowego tematu .Panowie chcę kupić piec peletowy , ale w okolicy Żagania trudno o dobrego serwisanta do takich piec jak; Kostrzewa ,tekla,biawar i mam obawy że w razie problemów z palnikiem będę miał problem . Jest blisko firma Enka , która używa palników pellasa , ale w razie awarii też tylko serwis firmowy pellasa. Jedyne co mam na miejscu to gościa który montuje i serwisuje Eko palniki i on proponuje eko palnik vip 15 kw zamontować w piecu Forest 12 kw firmy termix plus z Bolesławca .Ponoć producent na etapie produkcyjnym wykonuje piec odrazu pod palnik zgodnie z sugestiami serwisu palnika. Serwisant mówi , że ten piec ma wymiennik , który wsam raz nadaje si3 do pełnego odbioru mocy z palnika . Acha dodam że zabudowie wewnątrz palnik szamotem .A teraz pytanie jak długo można używać piec , który ma niby powyżej 80% sprawności z palnikiem , który ma niby 94% sprawności.Jak mają się do tego przepisy i co wybrać; piec znanych firm , ale brak serwisu na miejscu czy ten z eko palnikiem.Pozdrawiam Albert.

 

Drogi Albercie

Powiem szczerze, że Twój wpis mnie trochę zaintrygował... stąd moja odpowiedź. Producent, który wykonuje piec pod zamówienie brzmi dość dziwnie... Zastanawia mnie jak później to serwisuje i weryfikuję dokumentację. Rozumiem, że każda sztuka jest inna...?  To dopiero może być problem serwisowy. Posiadam kocioł Kostrzewy i z serwisu korzystaliśmy raz podczas mojej nieobecności w domu i nie było problemu mimo, że serwisant jest oddalony o ok 120km. co prawda nie chodziło o usterkę tylko montaż dodatkowego modułu. Kontaktowałem się też z serwisem telefonicznie i też nie mam zastrzeżeń.  Nie próbowano mnie zbyć.Oczywiście nie mogę się wypowiedzieć na temat serwisantów z Twojej okolicy bo to nie ten rejon ale z tego co widziałem na mapie to mają ich dość sporo więc jest z czego wybierać. Poruszyłeś bardzo ważną kwestię ale tak samo ważna ona była dla mnie i myślę, że dla większości. Dostępność serwisu był jednym z kilku kluczowych przy wyborze produktu jak i producenta. Mają kompleksowy serwis kotła, palnika i sterowania a to dość istotne, ze wszystko jest w jednym miejscu dodatkowo masz całą historię napraw na stronie logując się na swoje konto prawie jak w ZIP-ie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich

Stoję przed wyborem kotła na pellet i mam niezłego zgryza. Już byłem skłonny wybrać coś z oferty Biawar-a ( Pellux 100 ewentualnie Pellux 200 ) sporo dobrych opinii o nich jest na tym forum. Mają palnik samoczyszczący ( ale wiem, że na zły pellet to tylko dłutko haha)

 

Jednak będąc u znajomych za granicą zobaczyłem kocioł SLIMPEL 25 i bardzo mnie zainteresował. Z tego co się dowiedziałem  nie ma z nim problemów no i podoba mi się samoczyszczenie palnika (otwiera się klapka na dole). Podobno są to kotły turecki i mało firm je u nas oferuje ale udało mi się znaleźć https://www.pelletexpert.pl/oferta-slimpel

Czy ktoś z szanownych użytkowników forum miał z tym piecem do czynienia ?

Czy rzeczywiście są one bezawaryjne?

Jak wygląda czyszczenie tego kotła i czy nie jest upierdliwe?

A może dać sobie spokój i wybrać Biawar???

Proszę o radę i z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ci ciekawostka, widzę, że ma wysoko krawędź zasypu - około 160-170 cm i mało wchodzi do zasobnika bo 170 litrów to naprawdę niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt trochę mały ten zasobnik ale to samoczyszczenie palnika mi się podoba.

Nie mogę nigdzie znaleźć schematów budowy tego kotła no i czy samemu da się go czyścić. wygląda na to, że niewiele się na jego temat dowiem. Na moje laickie oko wygląd ana dość prosty kocioł.

A jakie jest Twoje zdanie na temat kotła Biawar Pellux 200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest prosty ale skuteczny i działa naprawdę fajnie. Nie potrzebuję zabezpieczeń powrotu - ma dobrze zrobiony algorytm sterujący. No i po 2 latach działa bezawaryjnie.. Do czyszczenia wygodny - czyszczenie wymiennika ręcznie - dzwignia lub automatyczne w zależności od opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też szukam kotła na pelet, Myślałem o Red Compact, Biawarze ale widze  że piszecie o Slimpelu, pasowałby mi do kotłowni. Sanit wiem że jesteś aktywny na forum muratora- montowałeś już taki? Jak się sprawuje?  Jakieś bliższe informacje? Wyczytałem też że ma internet w standardzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest prosty ale skuteczny i działa naprawdę fajnie. Nie potrzebuję zabezpieczeń powrotu - ma dobrze zrobiony algorytm sterujący. No i po 2 latach działa bezawaryjnie.. Do czyszczenia wygodny - czyszczenie wymiennika ręcznie - dzwignia lub automatyczne w zależności od opcji. 

Acha zapomniałem zasyp jest na 140. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też szukam kotła na pelet, Myślałem o Red Compact, Biawarze ale widze  że piszecie o Slimpelu, pasowałby mi do kotłowni. Sanit wiem że jesteś aktywny na forum muratora- montowałeś już taki? Jak się sprawuje?  Jakieś bliższe informacje? Wyczytałem też że ma internet w standardzie?

Montowałem fajnie pracuje. Netu nie ma podłączonego ale działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z tych dwóch kotłów jest bardziej warty polecenia? Co przemawiałoby bardziej za jednym albo drugim kotłem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sanit  zapewne chodzi o te dwa modele o które ja pytałem czyli Slimpel 25 lub Biawar Pellux 200.

Slimpel ma na Polskę tylko jednego dystrybutora ( przynajmniej ja nie znalazłem więcej) i trochę mnie martwi późniejsza dostępność części zamiennych ( w przypadku gdy firma zniknie). No i z tego co się domyślam to aby wyczyścić ten kocioł to trzeba trochę go porozkręcać, zarówno od góry jak i by wyciągnąć palnik.

Jak wygląda jego budowa, czy jest on w miarę niezawodny i łatwy w eksploatacji???

Nie znam się na kotłach a chcę kupić coś co będzie się sprawdzało przez lata.

Palnik w  Slimpel jest dość prostym mechanizmem bez żadnych siłowników ale za to trochę trybów. No i czy elektronika w tym kotle daje radę?

Biawar Pellux 200 jest wykorzystywany przez użytkowników tego forum i z tego co czytałem na początku potrafią sprawiać trochę problemów z ustawieniami ale ogólnie użytkownicy są z nich zadowoleni. Łatwy do czyszczenia palnik ale czy niezawodny tego nie wiem. Środek tego kotła wyłożony jest szamotem a Slimpel to chyba sama blacha.

Osobiście muszę się na coś zdecydować i przyznam, że mam straszny mętlik w głowie. Dlatego napisałem na tym forum i  proszę znawców tematu o pomoc w wyborze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w początkowym okresie Biawar tracił przez sterowanie, teraz jest dostępny z automatyką ecomax co wyszło ludziom na dobre;

a co tam - namieszam Ci bardziej - przyjrzyj się jeszcze HT DasPell (dostępny z nowymi palnikami PellHard+)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiałem się nad HT DasPell...ale jednak ten kocioł ma budowę "śmieciaka" z palnikiem pelletowym. A ja po lekturach na forum szukam jednak kotła, który swoją budową przypomina typowy kocioła na pellet...cenowo nastawiłem się na przedział od 10.000-14.000...złożyłem wniosek o dofinansowanie wymiany kotła na przyszły rok...4000 zł mi oddadzą...ale już zacząłem się rozglądać na forum i kilk kotłów chodzi mi po głowie.

Zastanawiam się tylko, że to czy np wybierze się kocioł np HT DasPell lub inny o podobnej budowie zamiast typowej konstrukcji pelletowej, czy to ma duże przełożenie na ilość i jakość spalanego pelletu w sezonie, a co za tym idzie na koszty(ilość spalonego pelletu) i jakośc obsługi kotła? Różnica w cenie kotłów nietypowych a typowych lub zbliżonych do typowych jest jednak spora, tylko czy warto oszczędzać na kotle lub czy jednak nie warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektronika jest w tym kotle dobrej jakości. A co do dystrybutora to Tomek zajmuje się kotłami i pelletem dużo lat sprzedaje montuje serwisuje i dobrze wie co znaczy dostęp do cześci zamiennych i jak to powinno wygladać nie patrzy tylko z pozycji importera ale też serwisanta co tak naprawdę całkowicie zmienia podejście. No napewno trzeba go rozkręcić po sezonie i wyczyścić ale to są zadania dla serwisantów lub sprytnych użytkowników. Kazdy kocioł po sezonie trzeba rozkręcać i czyścić. Ale to czynność którą się powinno wykonywać raz w roku no max raz na 2 lata. Popatrz na budowę np Windhagera jego też trzeba rozkręcać i czyścić. Acha i co do szamotów to dobre kotły nie mają komory spalania wyłożonej szamotem bo i po co skoro w samym palenisku odpowiednio skonstruowanym pellet się dobrze spala i czysto i nie ma potrzeby go dopalać na elementach szamotowych. Ceramika w kotłach też się wypala i rozpada producenci palników i kotłów pelletowych już powoli odchodzą od stosowania ceramiki tak jak teżnp ecovarm odchodzi od stosowania mechanicznego czyszczenia palnika na rzecz oczyszczania pneumatycznego - mechanika się nie do końca sprawdza. Żeby działała w tak trudnym środowisku musi być wykonana z dobrej jakości materiałów dobrze zaprojektowana i naprawdę dobrze przemyślana. Simpel akurat uważam że jest dobrze przemyślany i przygotowany do pracy w trudnym środowisku. Trochę jak kałasznikow - spasowany tak trochę mało precyzyjnie - elementy oczyszczania palnika. Reszta jest ładnie wykonana. Nie wymaga ochrony powrotu - pracuje i jest suchy nie widziałem na nim osadów smolistych jeszcze dokładnie nie wiem jak to rozwązali ale mam podejrzenia ( zasilanie na dole powrót na górze) Nie oczyszcza się po wystudzeniu palnika tylko "na ciepło" spieki nie zdążą zastygnąć łatwiej jest to wszystko zrzucić. I inne takie dziwne rozwiązania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli "typowa budowa kotła na pellet" to wtedy jak ma płomieniówki? Ja faktycznie takowych nie posiadam ...i jakoś nie narzekam.

Zresztą DasPella też można kupić wyposażonego w zestaw płomieniówek (tyle, że poziome).

Jakie mogą być różnice w spalaniu pytasz - nie mam Biawara, więc nie mam pojęcia czy to będzie różnica 1% czy 3,2% i na czyją korzyść.

Mi w każdym razie spalanie odpowiada, czyszczenie kotła jest łatwe, przez to i szybkie, nawet palnik mam 'starszej daty' bez mechanicznego oczyszczania i przy normalnym paliwie (a całe szczęście idzie jeszcze takie kupić) wystarcza sam przedmuch.

Tak czy inaczej proponuję skupić się najpierw na palniku i jego sterowaniu, bo możesz mieć najbardziej wymyślne konstrukcje, na których działanie nie będziesz miał żadnego wpływu - tylko sobie patrzysz na takie cudo i podziwiasz jak automat do kawy - coś wpada, coś wylatuje - zero kontroli.

Fakt faktem sporo ludzi kupuje kocioł, żeby tylko odpalić magiczny fuzzy logic i dosypywać paliwa - tak też w sumie można, pytanie komu na czym zależy.

Większe różnice powstają i tak nie przez sam kocioł tylko przez wywalane ciepło kominami o zbyt dużych przekrojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się jeszcze nad Pereko KSP Pelet, kolega ma i chwali, palnik Pellas X...ogólnie szukam kotła żeby jak najmniej przy nim robic i żeby był jak najmniej przy nim robić...zamysł mam taki, żeby czujnikiem temperatury w domu utrzymywać stała temperature. Co do samych kotłów wiadomo że sięnie p[rzewidzi co się kupi...moge wybrać najbardziej chwalony kocioł, a akurat  w moim coś siądzie...ważny też jest serwis...ale tego jużnie wiem jakie są serwisy u producentów, to wychodzi w praniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czytam i myślę  nad tymi kotłami ale im głębiej w las tym więcej drzew... Zdecydowanie jednak przemawiają do mnie kotły  z pionowym wymiennikiem z opcją czyszczenia. Chyba jednak o to chodzi w peleciakach żeby ich nei czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i doczekałem się... jestem trochę niepocieszony. Jak już wcześniej pisałem mam dwa kotły Kostrzewa pierwszy Mini bio drugi Twin bio luxury najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie jednego z drugim i taki produkt powstał... Mini Bio Luxury z palnikiem VG samoczyszczącym...  tylko dlaczego tak późno. Palnik VG to fajna nowość i nie ma z nim żadnego problemu nie zależnie od rodzaju pelletu czyści się sam. Zastanawiam się czy w przyszłości będzie możliwa wymiana palnika w moim Mini bo budowa kotła chyba się nie zmieniła. Tylko z drugiej strony to stan kotła i palnika po kilku latach nadal jest bardzo dobry zwłaszcza kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Posiadam piec RED / PELLET / DUO 25 kW Rok produkcji 2016  wyprodukowany dla Grupy ABG SP. z.o.o. od stycznia 2016 r. do maja  2016 zużyłam prawie 14 ton Wooden pellets high calorific na ogrzanie 180m2 , wszelkie ustawienia robił montujący, był też serwisant , ponieważ alarmowałam o ogromnym zużyciu pelletu. Ponadto znajdujący się ruszt- rynienka, wypalił się prawie 1/3 , dzwoniłam w tej sprawie kilkakrotnie, wysłałam zdjęcia rusztu, powiedziano mi, że wszystko się zużywa i mogę kupić nowy za 500 zł, czy to znaczy, że zrobiono go z takich materiałów aby co roku kupować nowy ruszt, bo na pewno niewłaściwie wkładam, ale tam nie ma innej możliwości wkładania rusztu, moje tłumaczenia, że montujący tak włożył i serwisant nie miał zastrzeżeń zostało zbyte milczeniem. W tej chwili palę drzewem tradycyjnie, bo wszelkie próby odpalenia na pelet spełzły na niczym. Skontaktowałam się ze znajomymi, dowiedziawszy się, że mają taki piec ale okazuje się za późno, bo mieli poważne problemy z osiągnięciem temperatury i producent też nie reagował więc zmienili na jakąś firmę z Tczewa i są bardzo zadowoleni. Stwierdził tylko, że szkoda że wcześniej się nie skontaktowaliśmy, odradzili by mi kupno, potwierdzili tylko, że ruszt zakładam prawidłowo – nie ma innej możliwości, co to za materiał z którego jest wykonany?, czy tylko mnie się trafił trefny egzemplarz pieca. Będę musiała , robić jakąś ekspertyzę i być może wystąpić na drogę sądową. Nie polecam!,Nie polecam !, Nie polecam! Irena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.