Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3D/4D Czy Jest Niezbędny?


jola28

Rekomendowane odpowiedzi

słowa krytyki wskazane ale jednak nie pomagają no cóż ,ale jest jedna prawda że nawet najlepszym zdarzają się wpadki a z twojej wypowiedzi wynika że nigdy jej nie popełniłeś .
Dziękuję .
Jak ktoś napisze że kupił kocioł z firmy XXX to też piszą że porażka .
zawór 4D porażka
pompa Wilo też porażka bo za droga
eko groszek z xxx też lipa
komin murowany nie systemowy też kicha .
Cóż polak potrafi .

 


Ja raczej o grawitacji nie pisałem

 


Kolego papasmerfek oczywiście pompa obiegu kotłowego będzie a za rozdzielaczem chce zrobić coś w stylu tej fotki .

post-69635-0-71994600-1481228356_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Klaudiusz3

  Kombinuj bo ja też niedawno pytałem jak zabezpieczyć powrót kotła ale mieć możliwość regulacji temperatury na grzejniki.I powiem jak jest założyłem 4-drogowy z pompą za nim i jest regulacja ale tylko temperatury na grzejniki bo woda wracająca do kotła była za niska.

Wyjście założyć dodatkowo na powrocie pompę kotłową (nie wiem jak wtedy z ciśnieniem)

A jak jesteś przed robotą a nie już po to koledzy przecież podpowiadają sprzęgło...

Ja na tą chwile ratuje się obiegiem ciągłym z cwu przez co powrót mam 55* 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy sory za tak szczerą wypowiedz w dniu wczorajszym ale takie są moje odczucia i na prawdę myślę że to forum jest po to aby nawzajem sobie pomagać a nie krytykować bo na pewno z 75% forumowiczów nie jest instalatorami CO tylko normalnymi użytkownikami kotłów i szukają tu pomocy i dobrych rad,

Co do kombinowania będę kombinował i szukał rozwiązania abym dobrze eksploatował swój kocioł oraz mieć komfortową temperaturę w domu.

Pomysł zakupu takiego rozdzielacza narodził się z forum od wschodnich sąsiadów fajnie opisują zasadę działania( pewnie co do niektórych banalnie  prosta) ja jednak zapoznałem się z opiniami i o dziwo jest dużo pozytywnych doświadczeń i w 99% filmów na YT kotłownie są własnie wyposażone w takie ustrojstwo .

Zdaje sobie sprawę że to coś nie rozwiąże wszystkich problemów oraz kosztów ale od czegoś trzeba zacząć, osobiście uważam że na tym forum o sprzęgłach hydraulicznych nie ma informacji które na pewno by przekonały zwykłego Kowalskiego żę ma własnie kupić sprzęgło a nie zawór 4 D , spotkałem się tylko ze możne je zastosować i koniec.

To tyle ,jeśli chodzi o cenę to :

 ceny netto w zależności od konfiguracji 

80x80 1" -300 zł

80x80 1 1/2" -350 zł

100x100 1" -375 zł

100x100 1 1/2"- 425 zł

 

Oczywiście produkt made in PL producent w moim przypadku wzorował się na zdjęciu które umieściłem w wcześniejszych wypowiedziach .

Sprzedaż Olx tel .693-504-122. Wyprodukuję dowolny element według potrzeb urzytkownika.

http://gidruss.ru/catalog/termo-gidravlicheskie-razdeliteli/tgrss-40-20x3.html 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dołożę swoje 2 grosze :D

 

O ile zawór 4D można wyregulować i ustawić np. albo ciepły powrót albo ciepłe grzejniki to takie sprzęgło to czysta ruletka.

W sprzęgle nie ma żadnej regulacji, skali, pokrętła no nic :unsure:

Dajmy na to zamontujesz to zaraz za kotłem i tak naprawdę tylko temp. kotła można regulować powrót. Przy kliku obiegach pomp (do tego stworzone jest sprzęgło) rodzi się pytanie czy jak cała zimna woda poleci na powrót to czy będzie to te 40-45 stopni czy może niżej? -_-

Z reguły jak widziałem to sprzęgło było montowane ale już za zaworem 3D / 4D w grupie pomp a nie zaraz przy piecu.

 

 

PS.

KLAUDIUSZ3 fajny filmik na YT zapodałeś o SKZP-02. Prześlij coś więcej. ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest podgląd jak zawór 4 drożny firmy SM Wita z siłownikiem zabezpiecza powrót i ochronę kotła. Kolega DJBART ma rację dokładajcie więcej rozdzielaczy sprzęgieł pomp a na pewno będzie wszystko dobrze grzało.

post-67496-0-57857700-1481364659_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,wszystko cacy tylko jak przyjdzie co do czego to siłownik fachowiec i owszem założy ale żeby to poustawiać to ze świeczką szukać.Sam mam założony bez siłownika bo czekam aż się znajdzie ktoś ogarnięty... świeczka już mi się kończy...  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie , widzę że temat sprzęgła ma zwolenników i przeciwników no cóż tak to jest to podobnie jak w  motoryzacji jeden ma BMW i nigdy nie kupi Forda a znów inny nie kupi auta na gaz wiec i ja po prostu chcę wyjaśnić że w tej chwili mam tylko obieg grzejnikowy i też mam powrót w granicach 47-52 stopnie i jest ok i zawór 4 D spełnił rolę ochrona powrotu sprzęgło rozdzielacz będzie zamontowany abym mógł dołożyć CWU i chcę to zrobić na drugi sezon ,natomiast 3 obieg ma być wykorzystany w dalekiej przyszłości na podłogówkę oczywiście chciał bym to wykonać za jednym podejściem ale koszty na to nie pozwalają .

Jeśli chodzi o schemat podłączenia to chcę wykonać dwie próby bez zaworu 3 D ewentualnie wstawić go wraz siłownikiem na powrocie miedzy kotłem a sprzęgłem wtedy samo sprzęgło pełniło by rolę stabilnego rozdzielacza .

Oczywiście zdaje sobie sprawę że każde kolanko zawór i pompa robi zamieszanie w instalacji i do wszystkiego trzeba podchodzić z umiarem i rozsądkiem dlatego też najpierw podłączę sprzęgło bez 3 D tylko pompa na powrocie i samo się wyjaśni co to będzie z tą temperaturą powrotu zastosuję się też do kolegi Samor który wspomniał o wydajności pompy kotłowej która musi być wydajniejsza niż inne pompy za sprzęgłem ,

jak to się mówi pożyjemy zobaczymy obecnie mamy na śląsku łaskawą zimę i z tego powodu trzeba się cieszyć bo opał zostaje w  piwnicy a i oszczędności zostają w kieszeni .

Jedno jest pewne że na pewno będę robił fotki lub krótki filmik który pomoże przyszłym kolegą rozwiać wątpliwości co jest dobre a co złe .

kolego DJBART jeśli to szczera pochwała za filmik o sterowniku to bardzo dziękuję ,bo wyobraź sobie że na PW dostałem skrytykowany że mam się nauczyć mówić a jednemu to przeszkadzał brudny palec którym wchodziłem w menu sterownika wiem świat jest dziwny .Pozdrawiam wszystkich.

post-69635-0-69604100-1481370564_thumb.jpg

post-69635-0-75154900-1481371529_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dobrej jakości sprzęgło zapłacisz tyle co za tonę opału. Pytanie jest czy dzięki sprzęgłu oszczędzisz tą tonę. <_<

Schemat który podałeś jest wręcz idealny, wszystko wskazuje że musi to dobrze działać tylko pojawia się pewna anomalia odnośnie pompy kotłowej która może nadmiernie "kraść" ciepłą wodę na powrót i jednocześnie ograniczaj jej dostęp dla grzejników. Pamiętaj, że taki sprzęgło to dodatkowe opory dla pompy CO (od grzejników). Sprzęgło ma to do siebie że łączy zasilanie z powrotem i miesza. Może przez to wystąpić zjawisko, że pompa od CO (grzejniki) będzie tłoczyła wodę o zbyt niskiej temperaturze. Co w konsekwencji doprowadzi do tego, że będziesz miał chłodno w pomieszczeniach. Sprawa inaczej wyglądałaby z podłogówką. Tutaj sprzęgło ma prawo bytu ponieważ układy podłogówki są z reguły rozległe i pracują na kilku pompach gdzie powstają różnice ciśnień i sprzęgło to niweluje. 

Według mnie (ale to tylko moje prywatne zdanie, nie chce nikogo ani obrazić ani zniechęcić) sprzęgło w układzie z grzejnikami to zbędny wydatek. Zwłaszcza w domu jednorodzinnym gdzie układ jest stosunkowo nie duży.

 

Odnośnie Twoich filmików na YT to pisałem bardzo poważnie i oczywiście pozytywnie. Filmik na YT to nie "gala Oskarów"  ^_^ A jeśli ktoś uważa inaczej to niech nie ogląda. Ja z niecierpliwością czekam na kolejny filmik. Najlepiej nagraj taki z 30min aby zobaczyć jak SKZP-02 moduluje mocą kotła. Ludzie klikają po menu ale jakie są funkcje to można sobie w instrukcji poczytać. Ale według mnie warto zobaczyć sterownik w akcji  ^_^

 

PS.
Na powrocie masz 50 stopni zatem czego chcieć więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

..... tylko pojawia się pewna anomalia odnośnie pompy kotłowej która może nadmiernie "kraść" ciepłą wodę na powrót i jednocześnie ograniczaj jej dostęp dla grzejników. Pamiętaj, że taki sprzęgło to dodatkowe opory dla pompy CO (od grzejników). Sprzęgło ma to do siebie że łączy zasilanie z powrotem i miesza. Może przez to wystąpić zjawisko, że pompa od CO (grzejniki) będzie tłoczyła wodę o zbyt niskiej temperaturze. Co w konsekwencji doprowadzi do tego, że będziesz miał chłodno w pomieszczeniach. 

 

Co za stek bzdur, poczytaj ten temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19095-sprz%C4%99g%C5%82a-hydrauliczne-troch%C4%99-teorii-i-praktyki/

 

Sprzęgło może kosztować parę złotych, wystarczą 4 trójniki , korki i kawałek rury.

W podanym temacie są podane zasady regulacji sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak za sprzęgło dałem 425 zł uważam że cena jest na tyle niska aby pokusić się na próbę bo dobrej jakości grupa pompowa to koszt około 1000 zł bez pompy razy 3 obiegi plus jakiś rozdzielacz na 3  obiegi to dużo kasy jak na mnie dlatego taka próba z tym rozdzielaczem mojego typu ,cały czas szukam filmu w którym pewien sąsiad ze wschodu dokładnie pokazuje kocioł wraz z tym sprzęgłem  lub jak to woli rozdzielaczem bez 3 D  pokazał jak to działa miał na każdym z łącz zasilających termometry i było widać woda zasilająca miała 60 stopni a dwa zasilania wychodzące miały 48 ,a drugi 33 stopnie z tego co zrozumiałem to obieg grzejnikowy miał termostaty przy grzejnikach a całość była ustawiona szybkością przepływu wody filmik niestety nie był na YT tylko na jakimś serwerze .

Nawet jak dokupię zawór 3 D aby własnie zrobić tak jak na schemacie to i tak w 1000 zł  się zamknie i na pewno będę próbował .

Co do twojego pytania to 50 stopni na powrocie to super osiągniecie ale są tacy co piszą że dobra instalacja obniża temperaturę powrotu o 10 stopni i zadali pytanie gdzie te 5 i najgorsze to że sam sobie zadałem pytanie co będzie jak właśnie dojdą inne odbiorniki ciepła a pisałem już że w moim przypadku 50 stopni na powrocie jest kosztem temperatury maksymalnej na grzejniki to jest 37 stopni a to czasem za mało .

Co do sterownika to jest tu na forum temat odnośnie SKZP-02 prywatnie dodam że jestem bardzo zadowolony łatwo nie było na początku ,  ale teraz tylko sypie opał resztę kontroluje sterownik .

Jeśli masz taką potrzebę to mogę nagrać filmik i gdzieś go zamieścić ale modulację najlepiej chyba widać na wykresie ale nagram i wstawię na mój kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Patrząc na ilość sprzedanych na allegro zaworów 3D/4D w stosunku do "sprzęgieł" można tylko stwierdzić, że większość ludzie to sami głupcy że je kupują bo przecież sprzęgło to najlepsza forma ochrony powrotu kotła.

 

Brawo Ty (Sambor) ;)

 

Na rynku jest kilka rodzai sprzęgieł hydraulicznych. Ja widziałem pracujące w kotłowi sprzęgło SP i efektem czego były problemy które opisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten temat nie powinien byc w dziale instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ilość sprzedanych na allegro zaworów 3D/4D w stosunku do "sprzęgieł" można tylko stwierdzić, że większość ludzie to sami głupcy że je kupują bo przecież sprzęgło to najlepsza forma ochrony powrotu kotła.

Przykre, prawda?

Ludzie nie kupują zawsze tego co najlepsze tylko to co popularne. A to co popularne nie zawsze jest najlepsze. Vide popularność grupy vag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ilość sprzedanych na allegro zaworów 3D/4D w stosunku do "sprzęgieł" można tylko stwierdzić, że większość ludzie to sami głupcy że je kupują bo przecież sprzęgło to najlepsza forma ochrony powrotu kotła.

 

Brawo Ty (Sambor) ;)

 

Na rynku jest kilka rodzai sprzęgieł hydraulicznych. Ja widziałem pracujące w kotłowi sprzęgło SP i efektem czego były problemy które opisałem.

Brawo Ja!

 

Ale nikt nie pisze, że sprzęgło jest ochroną powrotu, ma wiele funkcji a to , że przy pewnym ustawieniu podobnie jak zaw 4-D może pełnić ochronę powrotu, to proste i oczywiste.

Z resztą zaw 4-D ogrzewając powrót kotła tak samo część ciepłej wody kieruje na powrót.

A sprzęgło podobnie jak zaw 4-D może działać na obiegu kotłowym na grawitacji.

Jak widać z ilości postów i tematów, obie te rzeczy nie są dla każdego kotła i nie do każdej instalacji

 

PS

A teraz odpowiedzcie, jednemu z kolegów, który pisząc do mnie na priv miał problem z zaw 4-D, który nie zapewniał mu temp powrotu na kocioł 55C przy temp na kotle = 50C!

On też uwierzył w magię zaw 4-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie są jak dzieci. Nie można zjeść ciastko i mieć ciastko!

Nie pomoże nawet pompa kotłowa jak przy oczekiwanej temp powrotu 55 st, zasilanie będzie miało 60. No nie da się! Ucierpi układ odbioru, dla którego ciepła zabraknie, a problem będzie rósł wprost proporcjonalnie do wzrostu zapotrzebowania cieplnego budynku.

 

Nie można też popadać w skrajność i rygorystycznie trzymać się tych 55 st na dole. Jedyna zasada jakiej należy się trzymać to ta, że w kotle ma być sucho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem filmik KLAUDIUSZA3 na YT gdzie pokazuje swoją kotłownie. Ma fajnie i schludnie. Ma zawór 4D o którym większość tutaj marzy a potem jak go ma to przeklina. ;)
Fajnie, że kolega ma pomysł i mu się chce spróbować z tym sprzęgłem jednak ja widziałem zainstalowane sprzęgło i sytuacja taka jak pisałem (którą Sambor nazwał bzdurą) czyli na piecu 60 stopni a na powrocie 57-58 natomiast na instalacji 37 i zimno jak cholera :D

Zatem żeby było "normalnie" trzeba było zrezygnować z powrotu 57-58 i puścić 45 na powrót żeby na instalację poszło więcej stopni i nagrzało grzejniki.

 

Według mnie nie ma uniwersalnych rozwiązań bo każdy dom to inna historia. Jeden docieplony, drugi z dziurawym dachem a jeszcze inny zamieszkały przez "centusia"  :D 

 

Pytanie czy montaż tego sprzęgła realnie podniesie temperaturę na powrocie I JEDNOCZEŚNIE nie wpłynie negatywnie na komfort cieplny w domu. Zawór 4D też miał być panaceum na całe zło a jeśli ustawisz powrót +/- 5 stopni od zasilania to w domu masz lodówkę.  ^_^ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos w tym jest, ja mam taki zawor 4D 

 

kociol 62, powrot 59, zasilanie CO (2 recznikowce) 33, podlogi 26. w Domu ~22 stopni

 

Ale jak przychodza mrozy ponizej -10 to wtedy na podloge musze dac min 28 a jak wieksze mrozy to i 30 nie zaszkodzi, wtedy jezeli jesze te 33 nie wystarczy musze podniesc temp. kotla do 66-68 wtedy wydusze moze z 35-36 na CO i na podloge 30

 

Fuks, ze mam ogrzewanie 100 % podlogowe bo te temperatury wystarczaja. Podlogowke mam bardzo gesto co 10 cm, 15 petli wiec nawet chlodniejsza woda jest w stanie utrzymac komfortowa temp. w domu.

 

Wiec podsumowujac, wszystko zalezy od instalacji jak jest zaprojektowana i wykonana i oczywiscie od ocieplenia domu. To ostatnie jest chyba najwazniejsze zadne sprzeglo czy zawor 4d nie poradzi jezeli mamy dom jak sito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego odpowietrznik możesz twój opis prostej instalacji poprzeć schematem bo pompa kotłowa ok bez zaworu 4 D też zgoda ale co dalej co z tymi obiegami niezależnymi be według mnie bez rozdzielacza się nie da i co najmniej jednej pompy nie licząc kotłowej .

Bardzo proszę o konkretne wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę @odpowietrznik. Taki układ jest prawie idealny do kotła na paliwa stałe. A przede wszystkim bardzo prosty w realizacji i regulacji.

 

 

kociol 62, powrot 59, zasilanie CO (2 recznikowce) 33, podlogi 26. w Domu ~22 stopni

Błąd. Najlepiej jeśli różnica między zasilaniem a powrotem wynosi co najmniej 10st.

 

Ludzie są jak dzieci. Nie można zjeść ciastko i mieć ciastko!

Nie pomoże nawet pompa kotłowa jak przy oczekiwanej temp powrotu 55 st, zasilanie będzie miało 60. No nie da się! Ucierpi układ odbioru, dla którego ciepła zabraknie, a problem będzie rósł wprost proporcjonalnie do wzrostu zapotrzebowania cieplnego budynku.

 

Nie można też popadać w skrajność i rygorystycznie trzymać się tych 55 st na dole. Jedyna zasada jakiej należy się trzymać to ta, że w kotle ma być sucho

Popieram w 200%. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.