Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Antracyt + Pid


vernal

Rekomendowane odpowiedzi

Z proporcji pomiędzy podawaniem a przerwą można z jakimś tam błędem wyliczyć ilość opału w cyklu 24 godzinnym.

I tak w pierwszym przypadku było to 11,35 kg na dobę a w drugim przypadku 18,53 kg na dobę.

 

Moje porównanie efektów spalania antracytu i ekogroszku oparłem właśnie na dobowym zużyciu opału.

 

Wyniki po wykluczeniu wszystkich, czy prawie wszystkich błędów na pewno będą inne, ale wydaje mi się, że proporcje pozostaną nie zmienione.

Witam,

To nie jest kwestia błędów w pomiarach lecz samej metodyki pomiaru.

Nie można w ten sposób (na podstawie mocy kotła) porównać tych paliw.

Trzeba zmierzyć ciepłomirzem ilość wyprodukowanej energii i podać wynik dla zmierzonej ilości paliwa. To tak w skrócie.

 

P.S. Istnieje taki układ pomiarowy, w którym dałoby się w ten sposób porównywać, ale jest to przypadek szczególny [mozna powiedzieć jedynie laboratoryjny].

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Trzeba zmierzyć ciepłomirzem ilość wyprodukowanej energii i podać wynik dla zmierzonej ilości paliwa. To tak w skrócie. ,,,,

 

Pierwszy pomiar spalania ekogroszku dla zużycia dobowego 11,35 kg

2011.12.17 01:01 stan licznika ciepłomierza 20,888 GJ

2011.12.17 11:13 stan licznika ciepłomierza 20,982 GJ

Czas testu 10godz 12 min

Ilość energii 94 000 kJ

 

Drugi pomiar spalania ekogroszku dla zużycia dobowego 18,53 kg

2011.12.17 22:24 stan licznika ciepłomierza 21,131 GJ

2011.12.18 10:46 stan licznika ciepłomierza 21,347 GJ

Czas testu 12 godz. 22 min

Ilość energii 216 000 kJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie będę się bawił w odmierzanie określonej wagi opału i czekanie kiedy to się wypali.

 

 

Ja pomiary wykonuje tak.

 

Zrobiłem próbne podawania pomiarowe w określonym czasie i to przeliczam na bieżące zużycie opału.

Na podstawie czasu podawania i przerwy w podawaniu opału obliczam ilość cykli w badanym okresie spalania.

 

 

Podawanie pomiarowe dla antracytu

czas podawania 1350 sek

waga paliwa 5500 g

 

Podawanie pomiarowe dla ekogroszku

czas podawania 1350 sek

waga paliwa 4000 g

 

 

Dla pierwszego pomiaru spalania ekogroszku

ilość cykli w okresie pomiaru 232,41

zużycie opału w okresie pomiaru 4,82 kg

 

Dla drugiego pomiaru spalania ekogroszku

ilość cykli w okresie pomiaru 322,61

zużycie opału w okresie pomiaru 9,56 kg

 

 

Te pomiary mogę najłatwiej zweryfikować, o czym już wspominałem parę postów wcześniej.

Muszę się dokładnie przyjrzeć pomiarowi temperatury powrotnej, tu może być największy błąd o czym wspominał Vlad24.

Czujnik mam prawidłowo założony i zaizolowany ale z powodu, że oryginalne przewody ciepłomierza nie grzeszą długością czujnik jest umieszczony w pobliżu zaworu czterodrożnego i podejrzewam, że on może powodować nadmierne wychładzanie 28 mm rury miedzianej.

 

No i została jeszcze kaloryczność opału.

Ja przyjmuję średnią tego co podaję kopalnia. Ale gdy przyjmę 25 MJ to te sprawności już wyglądają całkiem inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie będę się bawił w odmierzanie określonej wagi opału i czekanie kiedy to się wypali.

 

 

Ja pomiary wykonuje tak.

 

Zrobiłem próbne podawania pomiarowe w określonym czasie i to przeliczam na bieżące zużycie opału.

Na podstawie czasu podawania i przerwy w podawaniu opału obliczam ilość cykli w badanym okresie spalania.

Trochę pokrętne ale chodzi o to, żeby obliczyć ile paliwa w danym czasie poszło.

Bez tego tych paliw nie porównasz.

 

Do porównania paliw umieszczenie czyjnika nie ma większego wpływu.

Kaloryczność paliw też jest nieistotna - wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takie są fakty.

Proszę jedynie o uwzględnienie iż mogę popełniać (jestem pewny, że popełniam) błąd pomiarowy, ale jest on stały dla wszystkich doświadczeń przeprowadzonych przeze mnie.

Przewidywane zużycie opału 11.35kg na dobę

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 48,41 zł

Ekogroszek

Przewidywane zużycie opału 11.34kg na dobę

Sprawność kotła 81,23% (z udoskonaleniami)

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 40,01 zł

Antracyt

Przewidywane zużycie opału 18.53kg na dobę

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 41,25 zł

 

Antracyt

Przewidywane zużycie opału 18.53kg na dobę

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 38,33 zł

Ekogroszek

Przewidywane zużycie opału 18.55kg na dobę

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 34,51 zł

 

dzięki za przewidywania, szacunki i wróżby, jako że andrzejki już za nami przeto wróżby odłóżmy.

 

ponieważ przyznawanie do błędu w pomiarach na początku wypowiedzi budzi słuszne obawy co do miarodajności tych badań,

i prawdopodobnie też wątpliwe wyniki nie uwzględniające tego, że na retorciaku w ogóle jest problem z antracytem, (ilosc powietrza, czas przetrzymywania na palenisku,wielkosc żaru)

dlatego ja też przyłączam się do wątpliwości co do poprawności pomiarów. a tym samym wynikow

howgh

 

ogłaszam jednocześnie, że moje zuzycie antracytu z ostatnich 3 dób wyniosło 50kg.

 

jezeli jednak roznica w energetycznosci jest niewielka, to caly trick polega na czystosci spalania tego koksu zwanego antracytem i niezabrudzania wymiennika przez dlugi czas.

jesli w danym retorciaku nie ma problemu z sadzą, to czemu nie - palcie czym sie da, ja nie moge sobie na to pozwolic.

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej, po co sie wypowiadać na temat antracytu, jesli sie go nie używa,

Osobiscie Andrzeju bardzo mnie to zaskakuje, po co zadawac sobie tyle trudu i znoju znosic

jeśli od początku było źle... w kazdymr razie podziwiam za ten cały .. wysiłek

w celu udowodnienia wyzszosci zwyklego groszku, toz to praca na miarę syzyfa co najmniej.

 

ja mialem chwile zwątpienia ale sie nie poddawałem,

rozumiem tez że ktoś od początku miał niefart i mu nie szło i wiesza psy, ale nie kumam

zachwytu (gadalismy nawet o tym zeby sie poogrzewac w ciepelku antracytu) w trakcie popzedniego sezonu

a tymczasem dzisiaj jest totalny odwrót w oparciu o wyliczenia ... z błedami.. stałymi czy nie...

 

Osobiscie opada mi szczęka ze zdziwienia, bo chyba cos jest nie tak z tymi liczbami

a na pewno z tym paleniskiem :)

 

daj sobie spokój z tymi liczbami od tego są kalkulatory i księgowi,

i to samo z antracytem. Przeciez jest oczywiste, że nie ma sensu dopłacać 10% czy ileś tam

do antracytu i jeszcze sie z nim męczyć i marznąć w domu....

 

ja tam sie nie męczę, wręcz odpoczywam, ciepło w domu jak nigdy dotąd, czysto, tanio

i PID, co więcej trzeba? Tylko czekać na swięta z bananem na twarzy

 

 

 

Reasumując:

?Czucie i wiara silniej mówi do mnie / Niż mędrca szkiełko i oko? ? jak mawiał niegdyś Adam Mickiewicz

 

Straciłeś wiarę Andrzeju, ja ją utrzymałem, patrzaj w serce, uhe he

 

pozdrowienia!

Edytowane przez montez
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za przewidywania, szacunki i wróżby, jako że andrzejki już za nami przeto wróżby odłóżmy. ,,,,

 

Montez we wróżbach nie jestem dobry, nawet dobry dowcip umiem spalić, ale w przewidywanie lubię się czasem pobawić.

 

Poprzednio bardzo drażnił Cię nadmiar liczb, teraz widzę u Ciebie wstręt do słowa "przewidywanie i błąd".

 

Zrobiłem proste pomiary. Napisałem, że mogą być niedokładne i wspomniałem, że z biegiem czasu będę te wszystkie pomiary jeszcze raz powtarzał i błędy weryfikował.

A Ty od razu twierdzisz, że wyniki pomiarów są miało wiarygodne. NIE, one nie są mało wiarygodne, ale są obarczone błędem narzędzia pomiarowego i osoby która te pomiary wykonywała.

 

 

Przykład.

Chciałem sprawdzić jaką ilość opału podajnik mego kotła przemieszcza w określonym czasie.

 

Narzędzia pomiarowe: stoper w komórce i waga łazienkowa.

 

Uruchomiłem podajnik na 22minuty i 30 sek (miało być 20 minut, ale się zagapiłem).

Błąd pomiarowy bardzo mały. Zegar w komórce opóźnia mi się na dobę może 1 sek. Ja jako człowiek nie młody przy załączaniu i wyłączaniu podajnika mogłem popełnić błąd dochodzący do 2 sek.

Czyli jak podsumujemy to błąd jest ale minimalny.

 

To co podajnik wyrzucił do popielnika należało zmierzyć czyli zważyć.

Tutaj posługując się wagą łazienkową nie popisałem się i w tym pomiarze błąd może okazać się poważny.

Tylko ten błąd może być na plus lub na minus.

 

Kilka postów wcześniej pisałem, że ten pomiar zweryfikuję poprzez krótszy czas pomiaru, po to aby ilość przesypanego opału można było zważyć na wadze kuchennej.

Ponadto wspomniałem, że pomiar wykonam trzykrotnie a na dodatek zrobię trzykrotnie pomiar z przerywanym podawaniem. Tak aby suma podawania była taka sama jak w pojedynczym pomiarze.

 

 

Ale powróćmy do danych z moich poprzednich pomiarów i przewidywania, którego nie lubisz.

 

Z pomiarów wyszło, że w czasie 1350 sek podajnik przerzucił 4000 g opału typu ekogroszek.

Ja na podstawie czasu podawania opału( opieram się na danych z doświadczenia) 10 sek i czasu przerwy pomiędzy podaniami 128 sek, mogę obliczyć ilość cykli w określonym czasie, np. 24 godziny.

 

24 godziny = 86 400 sek

86 400 / (10 + 128) = 626,09 cykli na dobę

w czasie 1 sek podajnik podaje 4000g / 1350 sek = 2.96 g

 

podajnik pracuje przez 10 sek w cyklu podawania a cykli na dobę mamy 626,09

(10 * 626,09) * 2,96 g = 18,55 kg na dobę przewidywanego spalania ekogroszku

 

 

Myślę, że w ciepłych domowych pieleszach nie będzie to dla Ciebie zbyt skomplikowane aby zrozumieć to, co napisałem.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

mógłbyś tak w skrócie wytłumaczyć w czym ten ruszt wodny miałby przeszkadzać?

 

przy paleniu czechem wiem co daje ruszt wodny, ale antracytem !?

 

 

WITAJ!!!!!

 

Ciekawy dyskurs Jareckiego z Zawijanem::

 

http://www.forumbudo...-plus-czy-minus oraz to :http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

 

To pewnie znasz ale może przyda się innym.

 

 

 

pozd. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale powróćmy do danych z moich poprzednich pomiarów i przewidywania, którego nie lubisz.

 

Z pomiarów wyszło, że w czasie 1350 sek podajnik przerzucił 4000 g opału typu ekogroszek.

Ja na podstawie czasu podawania opału( opieram się na danych z doświadczenia) 10 sek i czasu przerwy pomiędzy podaniami 128 sek, mogę obliczyć ilość cykli w określonym czasie, np. 24 godziny.

 

24 godziny = 86 400 sek

86 400 / (10 + 128) = 626,09 cykli na dobę

w czasie 1 sek podajnik podaje 4000g / 1350 sek = 2.96 g

 

podajnik pracuje przez 10 sek w cyklu podawania a cykli na dobę mamy 626,09

(10 * 626,09) * 2,96 g = 18,55 kg na dobę przewidywanego spalania ekogroszku

 

 

Myślę, że w ciepłych domowych pieleszach nie będzie to dla Ciebie zbyt skomplikowane aby zrozumieć to, co napisałem.

 

U mnie na tloku przy 6-13mm sprawa jest bardziej skomplikowana.

Juz o tym pisalem wczesniej ale powrócę

 

U mnie dawka wynosi 150g wzorcowo 10-20 czy 10-25

Jednak zaobserwowałem anomalie:

80g, 100g, 120g, 200g też zaobserwowałem ale to już dawno i nieprawda :)

 

O ile na slimaku wydaje sie ta dawka stała, o tyle na tłokowcu wcale taka nie musi byc:

 

Kiedy górka narasta i jest zgromadzone około 8kg opału (po brzegi),

tłok próbując dodać x dziesiątą porcję na zapełnione palenisko

które jest podtrzymywane "zaklejonym" żarem z przodu

- tłok cofa się a w tym momencie tę pustą przestrzeń którą pozostawia po sobie wypełnia nie zawartość z góry

ale zawartość z jego czoła (z paleniska) - powodując zmniejszenie miejsca na nową porcję opału.

Innymi słowy zsypuje się z górki paleniska zamiast z górki zasobnika :)

 

dawka w trakcie stanu paleniska/temp. zewn. caly czas sie zmienia

dla antracytu na kotle z podajnikiem tłokowym.

 

Co to ma do rzeczy?

Do retorciaka?

 

Przyklad pokazuje, że ja nie moge policzyć tego po cyklach.

Analogicznie możesz mieć problem policzyć stratę energii przy nieprawidłowym spalaniu

(za mało żaru - niedokładne spalanie)

 

Inaczej: jesli ja nie moge okreslic masy przez cykle podawania

jesli Ty nie mozesz okreslic energii spalania przez "zbyt małe palenisko/zbyt małą masę żaru"

 

To czego dowodzimy?

Jak to można iinaczej policzyć?

 

Tylko w takim przypadku wyliczenia spalania beda prawidłowe, kiedy nie zostanie nic popiołu

inaczej są przekłamania i generalnie to miałem na mysli.

 

I analogicznie przy duzej mocy spalania antracytu, ilosc straty niedopalków całkiem sporo maleje.

Czego nie można powiedzieć o powolnym porcjowaniu i "spychaniu" koksiku do popielnika

bo to są juz spore straty

 

Z wrózbami mnie poniosło, sorki

 

pozdrowienia!

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAJ!!!!!

 

Ciekawy dyskurs Jareckiego z Zawijanem::

 

http://www.forumbudo...-plus-czy-minus oraz to :http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

 

To pewnie znasz ale może przyda się innym.

 

 

 

pozd. henryk1953

 

Witam

 

 

tak znam to i gdybym teraz kupował jeszcze raz kocioł wybrałbym wersję bez tego udogodnienia.

 

natomiast co do antracytu: nie wiem czy paliłeś, ale płomień z tego paliwa ledwie opuszcza ceramikę palnika, a już o tym by sięgnął ruszt w ogóle nie ma mowy.

 

a teraz cytat z profesora z powyższych linków "Stopień szkodliwości rusztu wodnego zależy od wysokości jego zamontowania. Jeżeli znajduje się on w strefie, gdzie spaliny są już dopalone - jest po prostu elementem wymiennika ciepła."

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

tak znam to i gdybym teraz kupował jeszcze raz kocioł wybrałbym wersję bez tego udogodnienia.

 

natomiast co do antracytu: nie wiem czy paliłeś, ale płomień z tego paliwa ledwie opuszcza ceramikę palnika, a już o tym by sięgnął ruszt w ogóle nie ma mowy.

 

a teraz cytat z profesora z powyższych linków "Stopień szkodliwości rusztu wodnego zależy od wysokości jego zamontowania. Jeżeli znajduje się on w strefie, gdzie spaliny są już dopalone - jest po prostu elementem wymiennika ciepła."

 

Pozdrawiam

 

u mnie obecnie ogień ze spalania antracytu, oplata ruszt wodny swobodnie i bez przeszkod - lazar tłok 2009 MK21

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!

 

 

Dlatego prosiłem o usunięcie deflektora i sprawdzenie jaki przyniesie to skutek.

 

poz. henryk1953

 

ponawiam pytanie dot. zalecenia kolegi szanownego pt : "NIE MONTUJ SZYBRA"

aż się przestraszyłem... i nie wiem ... na razie nie montuję.... ale

 

czy mogę prosić o więcej informacji nt temat????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ostatniego mojego oswiadczenie dot. zuzycia antracytu a bylo to 17.12.2011, do dzisiaj minęły kolejne 3 doby,

zużycie za ten okres pozostało na niezmienionym poziomie a nawet trochę zmalało i jest poniżej 50kg.

 

temp. w domu nie zmieniła się średni, również biorąc pod uwagę mrozy z wczoraj i przedwczoraj

Załączę wykres dzisiejszej walki ze spiekiem i niestety nie idealnym działaniem PID (zbyt duza inercja - kocioł gorący max, a żaru prawie nie ma = taka typowa sytuacja mijania

się z rzeczywistością)

(na tym poziomie oczujnikowania kotła nie potrafię zrobić tego lepiej, ale pracuje nad tym - dołoże kolejny czujnik i po sprawie oczywiscie umieszczony w sekretnie dobrym miejscu :)

 

mroz z ostatniej doby (do zoltej fali dodac minus 4 do -5 st. C) wynosił okolo -10, najnizsza amplituda .

Mimo to zużycie nie wzrosło, w ciągu dnia już po nocy, sytuacja się nawet poprawiła - popiołu było bardzo niewiele.

 

Jeszcze mam pytanie do Andrzeja - czy moglbys zalaczyc fotografie wymiennika po testach? albo podczas pracy po 3 dobach palenia jakimś ekogroszkiem itp lub podobnym czyms :)

liczby niechby są ok,

 

w takim razie to by oznaczalo, że do ogrzania mojej chałupy wystarczą 2 tony groszku,

bo tyle przewiduję zuzycie antracytu, póki co

od 09.10.2011 do 20.12.2011, zużyłem 33 worki x 25kg granulacji 6-13mm czyli 825kg

wiec nie ryzykuję "kaloryczniejszego" zwykłego ekoroszku, którego normalnie wchłaniała chałupa ok 6 ton.

post-21313-0-31473700-1324406089_thumb.jpg

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to gratuluję ci antracytu

a raczej wyrobu antracytopodobnego :D

 

dziękuję, dziękuję :) smakuje jak prawdziwy...

 

ale serio - to jest antracyt przynajmniej z oferty w Polsce i żaden chrzczony - po prostu konkretnie go spalam na koncu paleniska :lol:

tak sie zastanawiam, twoj kociolek jest 2010 moze ruszt jest duzo wyzej??

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.