Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Antracyt + Pid


vernal

Rekomendowane odpowiedzi

Ale wątpię czy to coś zmieni.

Pozdrawiam

 

próbowałeś palić to na ruszcie, jak koks?

 

 

Będziesz tam miał coś ok 0,5 m2 powierzchni i już przy minimalnym nadmuchu spokojnie ogrzejesz cały swój dom.

 

Moim zdaniem u ciebie tylko tam palenie antracytem się sprawdzi.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że się wq na mnie Vlad24 z tym cieplomierzem, chcialem tylko podkreślić, że ważne jest podawanie parametrów w korelacji z masą opału.

Ciepłomierz zainstaluję, w tym sezonie sie nie udało, ale ważne jest ile opału się zużywa /licznik energii cieplnej. Wtedy można policzyć stratę w komin

i dopiero jest ok.

 

Zakupiłem go wiec go zainstaluję, ale chcialem napisać o innej rzeczy:

 

moc znamionowa jest osiagana przy 3,6kg/h podobno producent tak uwaza dla MK21

 

jeżeli ja mam na palenisku około 50 czy 70 porcji (naprawde nie wiem) dochodzi opał do górnej płyty szamotowej prawie na całej głębokości

z tego żaru jest na ok 14-18cm patrząc na ściankę stożka i jest to około połowa paleniska to z jaką mocą "jadę"?

jesli to jest masa 8-10kg i wezmy niech to bedzie 5 kg w żarze takim bielusienkim, to przekraczam znamionową moc kotła.

5kg to jakieś 38% większa moc, czyli około 29kW

 

Proszę mi napisać co z tego wynika.

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałeś palić to na ruszcie, jak koks?

 

 

Będziesz tam miał coś ok 0,5 m2 powierzchni i już przy minimalnym nadmuchu spokojnie ogrzejesz cały swój dom.

 

Moim zdaniem u ciebie tylko tam palenie antracytem się sprawdzi.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Witaj, myślałem o tym ale co to za palenie?

Jak nie szłoby w ogole tym palić na retorcie to próbowałbym spalić to na tym ruszcie ale znowu problem polega na tym że to się po częsci wysypie z rusztu, ponieważ są tam ponad 1 cm prześwity.

Ale generalnie zależy mi na komforcie obsługi pieca, na zasadzie automatyzmu, dlatego takie doświadczenie nie wchodziło w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi napisać co z tego wynika.

 

1W = 1 J/s dżul na sekundę, I jest to jednostka MOCY

 

 

1Wh = 1J x 3600s = 3600 J, to jest jednostka PRACY w naszym przypadku CIEPŁA

 

i dalej przeliczając

 

1 kWh = 3600 J x 1000 = 3600000 J= 3,6 MJ

 

1 kg tetracytu ma według szaru 28 MJ/kg, według innych źródeł 30-31 MJ.

 

Spalając w swoim kotle 1 kg w ciągu 1 godziny, dostarczasz do niego 28 MJ energii "w postaci chemicznej", a twój kocioł spalając co godzinę 1 kg będzie pracował z teoretyczna mocą 28 MJ / 3.6 MJ/kWh = 7,7 kW!

Mając ciepłomierz na wyjściu kotła mierzysz rzeczywistą ilość energii cieplnej przekazanej z kotła na instalację i tu twój ciepłomierz w ciągu tej samej 1 godziny zarejestruje np wartość 18,2 MJ, co równoważne jest 5,05 kWh. A twój kocioł będzie pracował z mocą rzeczywistą 5,05 kW w ciągu tej badanej godziny.

 

 

Zapytasz, a gdzie reszta ciepła, przecież włożyłem do skurczybyka 28 MJ, a otrzymałem w postaci ciepła tylko 18 MJ? Odp: Odleciało kominem i pozostało niespalone w popielniku + część została wypromieniowana do kotłowni.

Dzieląc ilość otrzymaną 18 MJ przez ilość włożoną do kotła 28 MJ otrzymujesz tzw sprawność 18,2 / 28 x 100%=65%, reszta 100% - 65% = 35% to są twoje straty!

 

 

A teraz odpowiadając na pytanie: kiedy kocioł pracuje z mocą nominalną?

 

Moc nominalna to 22 kW, to znaczy ze w ciągu każdej godziny musi z siebie wydać z uwzględnieniem sprawności 22 kWh ciepła.

 

A więc: producent deklaruje sprawność 82%, spalanie 3,6 kg/h węgla o kaloryczności 27 MJ/kg. Licząc 3,6kg x 27 MJ/kg x 0,82 (sprawność) = 79,07 MJ / 3,6 MJ/kWh = 22,14 kWh / 1h = 22,14 kW

 

Stąd też wyliczenie: jak spalasz na dobę 15 kg antracytu w trybie ciągłym, to z tej ilości ze sprawnoscią 65% otrzymujesz 28kg x 15kg x 0,65 = 273 MJ / 3,6 = 75,83 kWh / 24h = 3,159 kW

Chcąc palić z nominalną musiałbyś policzyć w drugą stronę : 22 kW x 24h = 528 kWh x 3,6 = 1900,8 MJ / 28 MJ/kg / 0,82(sprawność) = 82,78 kg na dobę. Oczywiście nigdy tej mocy i tej sprawnosci na antracycie w tym kotle nie osiągniesz.

 

 

mam nadzieje, że wystarczająco jasno napisałem co z czym się je i jakie to przynosi efekty.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez myśl mi przeszło wykonać jakąś obręcz która położyłby na retorcie, powiększając jej powierzchnię tak żeby tylko zostało max 3-4 cm od retorty do ścianki wymiennika na przedostanie się popiołu z retorty do popielnika.

Obręcz ta najszybciej by zrobił z grubej blachy (min 10 mm) oczywiście wycinanej palnikiem gdzieś w wyspecjalizowanym zakładzie.

Dodatkowo z tej samej blachy zrobiłbym deflator który przysłoniłby ok 80% retorty. Wtedy ciepło szłoby do góry wzdłuż ścianek wymiennika.

Pytanie tylko w jakie koszty bym wszedł żeby to wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1W = 1 J/s dżul na sekundę, I jest to jednostka MOCY

 

 

1Wh = 1J x 3600s = 3600 J, to jest jednostka PRACY w naszym przypadku CIEPŁA

 

i dalej przeliczając

 

1 kWh = 3600 J x 1000 = 3600000 J= 3,6 MJ

 

1 kg tetracytu ma według szaru 28 MJ/kg, według innych źródeł 30-31 MJ.

 

Spalając w swoim kotle 1 kg w ciągu 1 godziny, dostarczasz do niego 28 MJ energii "w postaci chemicznej", a twój kocioł spalając co godzinę 1 kg będzie pracował z teoretyczna mocą 28 MJ / 3.6 MJ/kWh = 7,7 kW!

Mając ciepłomierz na wyjściu kotła mierzysz rzeczywistą ilość energii cieplnej przekazanej z kotła na instalację i tu twój ciepłomierz w ciągu tej samej 1 godziny zarejestruje np wartość 18,2 MJ, co równoważne jest 5,05 kWh. A twój kocioł będzie pracował z mocą rzeczywistą 5,05 kW w ciągu tej badanej godziny.

 

 

Zapytasz, a gdzie reszta ciepła, przecież włożyłem do skurczybyka 28 MJ, a otrzymałem w postaci ciepła tylko 18 MJ? Odp: Odleciało kominem i pozostało niespalone w popielniku + część została wypromieniowana do kotłowni.

Dzieląc ilość otrzymaną 18 MJ przez ilość włożoną do kotła 28 MJ otrzymujesz tzw sprawność 18,2 / 28 x 100%=65%, reszta 100% - 65% = 35% to są twoje straty!

 

 

A teraz odpowiadając na pytanie: kiedy kocioł pracuje z mocą nominalną?

 

Moc nominalna to 22 kW, to znaczy ze w ciągu każdej godziny musi z siebie wydać z uwzględnieniem sprawności 22 kWh ciepła.

 

A więc: producent deklaruje sprawność 82%, spalanie 3,6 kg/h węgla o kaloryczności 27 MJ/kg. Licząc 3,6kg x 27 MJ/kg x 0,82 (sprawność) = 79,07 MJ / 3,6 MJ/kWh = 22,14 kWh / 1h = 22,14 kW

 

Stąd też wyliczenie: jak spalasz na dobę 15 kg antracytu w trybie ciągłym, to z tej ilości ze sprawnoscią 65% otrzymujesz 28kg x 15kg x 0,65 = 273 MJ / 3,6 = 75,83 kWh / 24h = 3,159 kW

Chcąc palić z nominalną musiałbyś policzyć w drugą stronę : 22 kW x 24h = 528 kWh x 3,6 = 1900,8 MJ / 28 MJ/kg / 0,82(sprawność) = 82,78 kg na dobę. Oczywiście nigdy tej mocy i tej sprawnosci na antracycie w tym kotle nie osiągniesz.

 

 

mam nadzieje, że wystarczająco jasno napisałem co z czym się je i jakie to przynosi efekty.

 

Pozdrawiam

 

Dziękuję, Vlad24.

Zgadzam się.

 

w moim krotkim przykladzie 38% wiecej na palenisko, co ma dać 38% wiecej energii - jest ujęta już sprawność kotła, zgadza się? jesli dokładam masę opału powyżej nominalnej to wyciągam z kotła te 29kWh a na instalcji CO

bedzie bodaj 65% z tej kwoty czyli 29 x 0.65 = 18,85kW [kWs energii] (35% strat jak to ująłeś z grubsza w przykładzie).

 

czyli zaokrąglając 19kW, jadąc tak parę godzin byłoby jak w parowozie.

I z antracytem to możliwe, czy to zdrowe dla kotła? a dlaczego nie? chłodziwa pod dostatkiem więc parowóz może jechać dalej.

Ja jechałem tak dobrych 10 godzin bez w ogóle popiołu (-6st. C), to znaczy nie usuwałem popiołu, po prostu wcale go nie było. Wypalało się dokładnie do zera.

 

Takie spalanie powinno dać jakieś oszczędności na zużyciu

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do teoretycznych 18,85 kW i 65% sprawności, musiałbyś podać w ciągu godziny 3,73 kg antracytu, w dawkach 150gr musiało by to być 25 cykli podawania w ciągu godziny. 3600s / 25 cykli = 144s na jeden cykl - 54s czas podawania = 90s czas przerwy pomiędzy kolejnymi podaniami, kolejnej dawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz zaraz, nastąpiła pomyłka, powinno być nie 65% z 29kW tylko 84-65=19 czyli 65%+19% * 29kW, gdyż 29kW już zawiera obniżkę do 84% :) zatem realnie ilosc opału to 5kg o ktorym pisałem, ale moc to będzie 24.36 kW nie 18 coś tam,

 

z podaniem takiej masy nie ma problemu i bedzie to rzadziej niż napisałeś, gdyż antracyt spala się powoli, i mam czas to zapodać, tylko do tego czasu takiej mocy nie będzie rzecz jasna, ta moc będzie wtedy kiedy masa osiagnie 5kg na palenisku i sie bedzie utrzymywać, wiec spoko moc. 25kW to jest coś z kotła 22kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niestety w twoich rachunkach nie mogę się połapać.

 

Nie o to chodzi by było 5kg na palenisku, zresztą tam więcej niz 2 się nie zmieści, tylko te np 5 kg musisz podać i spalić tak by nie było żaru w popiele. I nic tu nie zmienia fakt że on się wolniej pali.

Powiedz montez szczerze, jesteś w stanie palić z przerwą 90s?

Według mnie 10-11 kW dla tego kotła to jest już ściana!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, kiedy nic jeszcze nie kombinowałem, paliłem z przerwą 2 minuty i po kilku godzinach miałem popielnik rozżarzony do czerwoności i przeźroczysty, czegos takiego w życiu nie widziałem.

Następnie ustawiłem 255s i to samo obserwowałem ale po 24 godzinach, cała komora zawalona aż po ruszta wodne, w wymienniku miałem popiół szarutki i jasniutki, nie tak jak teraz brązowy piasek,

to było palenie....

 

ale do rzeczy. Chodzi o to ze już po kilku godzinach podawania hieraklitu w odstępie 120sek. mamy zawalone palenisko po brzegi, wiec nie jestem w stanie palić z przerwą 90s, gdyż właśnie

antracyt sie wolno spala, wolno przemienia w popiół....

 

Jak pisałem wejdzie z 5 i 10kg, jeszcze to sprawdze, ale jestem pewien że wejdzie, podchodziłem w zimie kotłem wiele razy pod 86 st. C i taki stan trwał godzinami, przy normalnej pracy zaworu 4d a nawet byly już wyrzuty gorącej wody

i odłączanie wentylatora wiec było gorąco i moc byla za mną.

 

Mam przed soba porcję w woreczku odważoną wagą kuchenną ma 200g i jest to naprawde mała kupka, 5 x taka i jest kg, gestość ro=m /v węgla jest ok. ??? a wody jest 1000, jaki mąki? z tego kg węgla to nie jest torebka 1kg mąki ale znacznie mniej

Wiec gdyby porównać do mąki to już teraz w tej sekundzie upchnę na palenisko co najmniej 6 opakowań mąki 1kg objętościowo zmnieści mi się.

 

1kg mąki zajmuje objętość jaką? zapytaj żony albo piekarza.

1kg antracytu zajmuje zdecydowanie mniejszą objętość a liczyć to można przeksztalcając wzór wyżej z ro (gęstość) na v: v:= m/ro [m3] (ro sie weznie z tabeli gestosci) wiec mozna łątwo wyliczyć obj.

i już teraz mówię z odpowiedzialnością że wejdzie 8kg spokojnie , zatrzyma tę masę żar, normalnie mechanicznie robiąc barierę budyniem

 

Zatem jak już udowodniłem, ale zrobie jeszcze te obliczenia na objętość, bo oko to oko., robiąc masę żaru 5kg uzyskujemy realnie (w praktyce stosując wskazany tutaj przez forumowiczów przykladowe straty i sprawnosc kotla)

ok. 25kW dla kotła 22kW, ja to uzyskałem przy -6 st. C, a przy wiekszych mrozach osiągnę wyższą temp. przez większą masę żaru zatem moze i moc poszybować do magicznych 35kW z kotła 22kW

a to dzięki szczególnym własnościom antracytu :) i dobrego chłodziwa z CO...

 

jak tego dokonać? jak to możliwe?

to całkiem proste - trzeba miec tylk zimno w chałupie jak ch....ra a to dzięki dużym stratom ciepła.

 

FAQ

Najczęstsze pytania.

1. Montez dlaczego kocioł nie exploduje, dałem za niego kupę pieniędzy, nie chce eksplozji w kotłowni ani ofiar śmiertelnych

Nie można wyciągać 35kW z kotła o mocy 22kW, to raczej niezdrowe,to tak jakby tuningowac silnik który nie był to tego stworzony...

 

Odp. I Tak i Nie - nie był, ale okkolicznosci mówia co innego -- jesli przepływ i powrót zimnej wody powoduje tak szybkie wychłodzenie kotła nie ma żadnego problemu go dogrzewac opowienio większą mocą,

mankament polega na tym, że przy mniejszym buforze (zbyt małym ) jest większa strata kominowa,

 

2. Czy mozna bezpiecznie tuningowac kociol antracytem?

Odp. I tak i nie. Siarą smierdzi to na wlasne ryzyko w stalowcu. Wiec nie.

A tak, bo on tego nie odczuwa az tak znowu, przy sterowniu umiejętnym PID kiedy tylko zapotrzebowanie na moc sie zmniejszy

automatycznie sterowanie ograniczy tę moc.

I znów tak - czyli po drugie tak - sterownik wbudowany ktory producent dał z kotłem ma za zadanie przecwdziałać zbyt wysokim temperaturom, co jest powszechnie wiadome...

 

Dziękuje za uwage,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając do korekty poprzednią wypowiedź zauważyłem sprzeczności :

- nie da się palić z przerwą 90sek. bo zawala kocioł po paru godzinach

 

Parę linijek dalej wszystko już pasuje, dokładnie inaczej piszę:

rozpalajcie do 35kW z nominalnej 22kW....

 

O co tu chodzi ???

 

1. Wszystko zależy od ciągu

Miałem tak, że nie im więcej na palenisku tym kolor sie zmieniał w czerwien i wychodziły kostki do popielnika niczym kawałki metalu z pieca hutniczego, duze czerwone klocki, przy takiej masie niedostateczna ilosc powietrza ale i niedostateczne rozpalenie

powodowalo taki efekt

.2. Przy zatrzymaniu podawania w peewnym punkcie na osi czasu rotapiamy opał na palenisku a następnie po odczekaniu odpowiedniej ilosci minut np 7 czy 9 dokładamy kolejne porcje, moze i nawet częściej

aby utrzymać taką wysoką moc, powiedzmy 27kW.

Wazne wtedy jest aby nie dokładac za dużo by żar nie lądował w popielniku, mnie osobiście się to udało. jak pisałem w testach naocznych

 

ale w trakcie zimy takie sytuacje mają miejsca bez udziału naszej swiadomości

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrazowo ja rozumiem to tak:

 

zapraszasz na imrezkę 25 gości (kW) w drzwiach każdemu dajesz po piwie. (kg)

nastepnie zamykasz barek (przerwa)

mówisz No to sobie popiliśmy, teraz bawimy się gorąco do rana (temperatura)

 

jaki będzie finał tej imprezy? :D

przyklad nie jest adekwatny gdyz gość (kW) ma 1 sekundę życia, poza tym wypijane piwo powinno tworzyć gościa a nie odwrotnie...

ale przyjmując twoją analogię powiedziałbym tak:

 

wypuszczam ich po czasie badania alkomatem i kiedy alkomat pozwala,

wpuszczam kolejnych gości i w łapę daję browar, ile wypiją aby poziom alkoholu w powietrzu utrzymywał odpowiednią ilosc %%?.

Jak są bardzo trzeźwi to daję kolejne browarki ale tak żeby nie powypadali przez okna.

Jakk jest zimno na dworze to częściej i gęsciej wchodzą do baru...

 

czy nie sprowadzasz Vlad24, prostego tematu o objetości 1kg mąki porównanej do 1kg węgla ,, na manowce?

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumując tak jak wyżej napisałeś, utrata ciepła w domu jest z szybkością 25kWh (czyli 25kW w przeciągu godziny, dobrze powiedziane, przeciągu he he he)

To chyba otwierasz wszystkie okna i lufciki i grzejesz po to 25kW ? :) he he he

 

tam gdzie pisze kWs to oznacza energie lub prace (tu sie zgadza ale nie o prace chodzi) czyli energie bo wzór jest ten sam W=P * t [W * s= Ws] czyli watosekunda jesli potrzebujemy kWs czyli kilowatosekunde to czyli 1000 J (dżuli) (bo 1 J = 1 W * s )

 

a zwiazek z pracą to jest 1J = 1N * m i to jest równoważne dzulowi energii

 

 

Ale ok z tą sekundą to przesadzilem zeby zobrazowac ze nie mozemy mowic o mocy w kontekscie kotła bez czasu,

moc to jest taka abstrakcja energii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi najbardziej podoba się pomysł usunięcia rusztu   :lol: 

 

Witaj.!!!!

 

 

Może cały problem ze spalaniem antracytu w waszych kotłach polega na tym ze macie ruszta wodne.?

 

tak w retorciakach spala się antracyt  w kotłach produkowanych w polsce przez firmę niemiecka  Funktionsprinzip - www.robay-heizsysteme.dewręcz błagają o kontakt zeby wszystko  tłumaczyć.(przynajmniej tak piszą)

 

w sprawie '' POGRZEBACZA"-znalazłem .to: per-eko

 

 cytat "Wersja KSRM jest rozwinięciem linii kotłów KSR. Łączy w sobie możliwość spalania węgla kamiennego sortymentu miał MI/MII z możliwością kruszenia powstających spieków."-nie mam zielonego pojęcia na czym to polega. To moj wkład w wasze problemy.PRZYPOMINAM -od kilkunastu lat nie muszę spalać węgla.Dlatego sprawy techniczne staram się pomijać.Interesują mnie sprawy bezpieczeństwa w ciepłownictwie.

 

Teraz parę słów do monteza:

 

1.kominy należy czyscić minimum 2 razy w roku(jeżeli potrafisz zrobić to sam to jak najczęsciej)

 

2.szybra nie montuj. (sprawdz szczelność kotła może dostaje lewe powietrze- uszczelki)

 

 3.poczytaj w necie o bezpieczenstwie pracy w kotlowniach. Zapewniam ze to nie będzie zmarnowany czas.

 

pozdrawiam.henryk1953

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.!!!!

 

 

Może cały problem ze spalaniem antracytu w waszych kotłach polega na tym ze macie ruszta wodne.?

 

 

pozdrawiam.henryk1953

 

Witam

 

 

mógłbyś tak w skrócie wytłumaczyć w czym ten ruszt wodny miałby przeszkadzać?

 

przy paleniu czechem wiem co daje ruszt wodny, ale antracytem !?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.!!!!

 

 

Może cały problem ze spalaniem antracytu w waszych kotłach polega na tym ze macie ruszta wodne.?

 

tak w retorciakach spala się antracyt  w kotłach produkowanych w polsce przez firmę niemiecka  Funktionsprinzip - www.robay-heizsysteme.dewręcz błagają o kontakt zeby wszystko  tłumaczyć.(przynajmniej tak piszą)

 

w sprawie '' POGRZEBACZA"-znalazłem .to: per-eko

 

 cytat "Wersja KSRM jest rozwinięciem linii kotłów KSR. Łączy w sobie możliwość spalania węgla kamiennego sortymentu miał MI/MII z możliwością kruszenia powstających spieków."-nie mam zielonego pojęcia na czym to polega. To moj wkład w wasze problemy.PRZYPOMINAM -od kilkunastu lat nie muszę spalać węgla.Dlatego sprawy techniczne staram się pomijać.Interesują mnie sprawy bezpieczeństwa w ciepłownictwie.

 

Teraz parę słów do monteza:

 

1.kominy należy czyscić minimum 2 razy w roku(jeżeli potrafisz zrobić to sam to jak najczęsciej)

 

2.szybra nie montuj. (sprawdz szczelność kotła może dostaje lewe powietrze- uszczelki)

 

 3.poczytaj w necie o bezpieczenstwie pracy w kotlowniach. Zapewniam ze to nie będzie zmarnowany czas.

 

pozdrawiam.henryk1953

 

brzmi ciekawie,

dzęki.

 

osobiscie uwazam, ze ruszt wodny w kazdym przypadku jest szkodliwy.

 

ad3. bezpieczenstwo w kotlowni, ok poczytam i przypomne sobie co nieco na pewno warto

 

ale ten szyber, czemu nie? szybko sie zapcha?

 

pozdrawiam!

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wszystkich przepraszam jeżeli tym moim postem wywołam burze w szklance wody i to na dodatek przed świętami.

 

Ale takie są fakty.

 

 

Proszę jedynie o uwzględnienie iż mogę popełniać (jestem pewny, że popełniam) błąd pomiarowy, ale jest on stały dla wszystkich doświadczeń przeprowadzonych przeze mnie.

 

Postanowiłem porównać efekty spalania antracytu o granulacji 6-13 mm i kaloryczności 28 MJ oraz węgla typu ekogroszek o kaloryczności 24 MJ z KWK "Kazimierz-Juliusz" Sosnowiec. Antracyt jak i ekogroszek kupiłem w takiej samej cenie 780zł za tonę.

 

 

Antracyt

Podawanie 6 sek

Przerwa 180sek

Przewidywane zużycie opału 11.35kg na dobę

Sprawność kotła 57,54% (bez moich udoskonaleń w wymienniku kotła)

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 48,41 zł

 

Ekogroszek

Podawanie 7 sek

Przerwa 151sek

Przewidywane zużycie opału 11.34kg na dobę

Sprawność kotła 81,23% (z udoskonaleniami)

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 40,01 zł

 

Antracyt

Podawanie 10 sek

Przerwa 180sek

Przewidywane zużycie opału 18.53kg na dobę

Sprawność kotła 66,40% (bez moich udoskonaleń w wymienniku kotła)

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 41,25 zł

 

Antracyt

Podawanie 10 sek

Przerwa 180sek

Przewidywane zużycie opału 18.53kg na dobę

Sprawność kotła 72,68% (z udoskonaleniami)

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 38,33 zł

 

Ekogroszek

Podawanie 10 sek

Przerwa 128sek

Przewidywane zużycie opału 18.55kg na dobę

Sprawność kotła 94,17% (z udoskonaleniami)

Koszt wytworzenia energii 1 GJ = 34,51 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za dane ;)

 

widać, że potwierdziły się moje twierdzenia i przypuszczenia, że ze zwykłego cywilnego opału da się wycisnąć więcej niż z antracytu. Po prostu łatwiej go spalić, w związku z tym mamy mniejszy nadmiar tym samym stratę kominową i mniejszą stratę w niedopalonym popiele.

 

Co do samych wyników (liczb) to gdzieś masz coś nie tak i to o co najmniej 10%. Jak masz czujnik powrotu zainstalowany? Sprawdzałeś czy w tych samych war wskazują tę samą temperaturę?

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genezą porównania efektów spalania antracytu i ekogroszku były przeprowadzone poprzednio doświadczenia ze spalania antracytu.

 

Przypomnę, że chciałem koledze Montezowi przedstawić problemy jakie napotkałem przy spalaniu antracytu w palniku retortowym wraz z planowanym zwiekszeniem mocy energii cieplnej.

 

 

Pierwsze doświadczenie z antracytem było przeprowadzone przy parametrach : podawanie 6 sek i przerwa 180 sek.

Przy drugim doświadczeniu chciałem zwiększyć moc dwukrotnie poprzez zwiększenie parametru podawanie do 12 sek przy zachowaniu tej samej przerwy.

Oczywiście była także zmiana wydajności dmuchawy. Niestety dawka antracytu była zbyt duża by spalił się całkowicie i dla tego zmniejszyłem ją do 10 sek.

 

Z proporcji pomiędzy podawaniem a przerwą można z jakimś tam błędem wyliczyć ilość opału w cyklu 24 godzinnym.

I tak w pierwszym przypadku było to 11,35 kg na dobę a w drugim przypadku 18,53 kg na dobę.

 

Moje porównanie efektów spalania antracytu i ekogroszku oparłem właśnie na dobowym zużyciu opału.

 

Ustawiłem tak parametry podawania i przerwy ekogroszku aby w odpowiadały zużyciu dobowemu antracytu w przeprowadzonych poprzednio doświadczeniach, oczywiście dobierając odpowiednio ilość powietrza dostarczaną przez dmuchawę.

 

 

No i wyszło, tak jak wyszło.

 

Czasy przeprowadzonych doświadczeń z ekogroszkiem wynosiły odpowiednio 10 godz i 12 godz a więc bardzo krótko , z tym, że ustawienia parametrów dmuchawy w tym drugim przypadku zajęły mi około 6 godzin a i tak nie jestem pewny czy to było najlepsze ustawienie.

 

Wyniki po wykluczeniu wszystkich, czy prawie wszystkich błędów na pewno będą inne, ale wydaje mi się, że proporcje pozostaną nie zmienione.

 

 

Co nie musi wcale oznaczać, że antracyt jako paliwo jest mało wydajny energetycznie ale może oznaczać, że go źle spalam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzmi ciekawie,

dzęki.

 

 

 

 ale ten szyber, czemu nie?  szybko sie zapcha?

 

pozdrawiam!

 

Witaj!!!

 

Montez----Ty lubisz pisać----Ja nie.

 

                   Ja lubię czytać-----Ty nie.

 

Przeczytaj instrukcję obsługi kotła, tam znajdziesz rozwiązanie problemu ciągu kominowego. 

 

pozdr.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.