Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa Instalacja (Zapowietrza Sie, Kociol Sie Gotuje,itp.)


darek00725

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym by mi ktoś pomógł z moją instalacją a w czym rzecz

przerobiłem starą instalacje grawitacyjną na nową, stara grzała mury domu i rdzewiała

Nowa instalacja skąada się :

piec protech ekoplus 15kW st37 podajnik ślimakowy

pompa ze starej instalacji była dołożona dab 60/185

rozdzielacz calowy

grzejniki aluminiowe zasilane pex16

zawór trójdrogowy danfos

od pieca do rozdzielacza wszystko w miedzi

piec w piwnicy ja grzeje tylko jedno piętro taki układ

cały układ zapowietrza się, piec sie gotuje po przekroczeniu zadenej 70

woda szumi w dwóch rurkach i grzejnikach w pokoju dziennym i małym grzejnik w kuchni i w dużym pokoju na jednym wyjściu pex16 trójnik dalej pex16

zawory termostatyczne na grzejnikach

jeszcze jeden grzejnik w przedpokoju bez głowicy termostatycznej ponieważ się pompa dlawiła

na schemacie jest zaznaczony cwu narazie go nie ma

zrobiłem zdjęcia może ktoś na coś wpadnie czemu są takie czary

post-17404-0-74995300-1311867828_thumb.jpg

post-17404-0-94717900-1311874837_thumb.jpg

post-17404-0-03812300-1311874909_thumb.jpg

post-17404-0-37645700-1311874974_thumb.jpg

post-17404-0-94780300-1311875009_thumb.jpg

post-17404-0-49611500-1311875042_thumb.jpg

post-17404-0-34436800-1311875080_thumb.jpg

post-17404-0-01481300-1311875125_thumb.jpg

post-17404-0-53673700-1311875181_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie rozgrzewania kotła grzejniki są OK? Wszystkie się rozgrzewają równomiernie?

Może to kwestia ustawień kotła na podtrzymaniu.

Rozdzielacz faktycznie chyba w promocji od szwagra... Bez sensu.

Zawór 3D właściwie skonfigurowany? Może przestawiałeś skalę i przestawa jest w niewłaściwym miejscu.

Napisz dokładnie jak to wygląda. Cały proces od rozpalania do momentu zagotowania. Jak przebiega wzrost temp na kotle i grzejnikach. Jaka jest temp na termometrze powrotu.

Generalnie im więcej info tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Piszesz że piec się gotuje przy 70 st. na sterowniku . Jak w tym kotle jest rozwiązane podłączenie czujnika temperatury kotła z kotłem ?Może czujnik nie dolega do ścianki kotła i przekłamuje odczyt tak, że na sterowniku jest 70 st a faktycznie woda w kotle ma więcej.Natomiast jeśli kocioł jest zapowietrzony to odgłosy też będą przypominać gotowanie wody lub będzie to miejscowe gotowanie co też czasem występuje.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To tak rozpalam kocioł wszystko ok pompa włącza się przy 35C piec dalej się grzeje grzejniki nagrzewają się szybko grzeją całe prawie taką samą temperaturą z dołu troszke niższa

przy 60C słychać syczenie(piszczenie) z przodu kotła jak dochodzi do 70-71C zaczyna bulgotać w kotle grzejniki całe gorące

temperatura powrotu przy temperaturze na kotle 65C wynosi 45C

zawór trójdrożny na zdjęciu jest w pozycji zamknięty dla powrotu ustawiałem go juz i do góry i w doł zawsze to samo może źle zainstalowany

zainstalowałem tam zamiast pompy dab 60 omnigene 40 to słychac jakby się woda cofała na każdym jej biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia gdzie znajduje sie czujnik temperatury kotla sterownik jest schowany w obudowie zasobnika wegla

ale nie wydaje mi sie zeby klamal bo przy temperaturze 50 na kotle to jest 50

mam drugi termometr na rurce miedzianej zasilajacej i on pokazuje z opóźnieniem to samo a woda i tak sie zaczyna gotowac przy 70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary pomieszczeń:

Duży pokój 5,7m na 3,7m 20 zeberek alu

Kuchnia 4,5m na 3,7m 15 żeberek alu

mały pokój 3,5m na 3,25m 10 żeberek alu

pokoj dzienny 4,6m na 4,0m 15 żeberek alu

hol 4,0m na 3,25m nie ogrzewany znajduje sie w środku na około pokoje

wysokość 2,6m

łazienka nie ogrzewana przedpokój 1,5m na 3,2m grzejnik żeliwny 5 żeberek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile znasz się na hydraulice.

 

Dlaczego potrzebne ci aż 70 st C? Żaden kocioł nie zatrzyma się na 70 przy niewielkim układzie odbioru ciepła i pogoni dalej.

Czy mówimy o próbie grzewczej przeprowadzanej teraz? Może po prostu zamykają ci się termostaty?

 

Zmniejsz temp zad do 55 i zaobserwuj co się dzieje i jak daleko wzrośnie na kotle.

 

Za każdym razem gdy zagotuje się woda w kotle powinno się wyczyścić filtr siatkowy. W efekcie gotowania dużo zanieczyszczeń odrywa się od ścianek kotła.

 

Mieszacz ustaw na odcięcie powrotu. ESBE na trzpieniu ma nacięcie informujące gdzie jest przestawa. Wystarczy zdjąć pokrętło.

 

Jeszcze jedno. Czy odpowietrzniki na belkach pracują? Słychać syczenie? Może są zmknięte?

 

Co to znaczy "szumi w dwóch rurkach"? Które to rurki na schemacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

woda sszumi w dwóch ostatnich pętlach na rozdzielaczu najkrótsze pętle woda szumi i w rurkach i kaloryferach w małym pokoju i pokoju dziennym

zawór esbe jest na zdjęciu ustawiony na zamkniety powrót i teraz moje pytanie odnośnie tego zaworu mam go zamykac do góry czy do doły dławiąc piec tak to do tej pory robiłem

co do odpowietrzników na belkach kiedyś były zainstalowane bez zaworków odcinających pracowały ale wydawało mi się że układ się przez nie zapowietrza i zainstalowałem zaworki i je pozamykałem

jak nie miałem zaworków przed odpowietrznikami co 2 tygodnie zapowietrzała się pompa po zamknięciu zaworków pompa przestała się zapowietrzać tak często raz na 1,5 miesiąca

nie potrzebna mi temperatura 70 ale czemu przy tej temperaturze sie piec gotuje w zimie mam zadaną 58 nic sie nie dzieje poza szumem w tych dwóch pętlach aha i raz w tygodniu musze odpowietrzac wszystkie grzejniki

po około szklanke wody tyle mniej więcej powietrza uchodzi z kaloryferów cały czas pisze o pracy pieca w okresie zimowym w lato nie pale nie mam jeszcze cwu i przy tych czarach narazie lepiej jak go nie ma nie chce zeby mi cos wybuchło pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że gotowanie wody jest wynikiem zapowietrzenia obiegu i najpierw zająłbym się skutecznym usunięciem powietrza.

Do przeróbki proponuje wpięcie pompy:

post-18583-0-09335000-1312023242_thumb.jpg

 

Część powietrza wychwyci naczynie, resztą zajmie się separator.

Na początek warto spróbować bez niego pod warunkiem, że od kotła w górę do naczynia zamontuj rurę o średnicy co najmniej takiej jaka wychodzi z kotła. Może to być mini kolektor pionowy skręcony z trójników i nypli. Kolejno: kolano z kotła-nypel-śrubunek-nypel-trójnik na boiler-nypel-trójnik na grzejniki-redukcja. Im wyższa średnica tym lepiej.

Dzięki temu woda na tym odcinku będzie przepływała dużo wolniej niż przez 3D i pompę, co pozwoli na lepsze wytrącenie pęcherzyków powietrza w kierunku naczynia.

Idealnie byłoby założyć separator ale wiadomo - koszty. Twoja decyzja.

 

Można też zacząć od założenia automatycznych odpowietrzników na każdy kaloryfer. Do tych alu są gotowe wkręcane bezpośrednio w żeberko.

 

Pytanie, czy i kiedy grzejniki przestają grzać oraz jak rozprowadzona jest instalacja, górą czy dołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Na początku ustaw zawór ESBE na 1A ( czy masz oznaczenia jak na zdjęciu?)

post-16946-0-71124800-1312061032_thumb.jpg

otwórz odpowietrznik na górnej belce (ZASILAJĄCEJ) , odpowietrznik powrotni - zamknięty i dopuszczaj wode , włącz ręcznie pompę na 1 ,zawory na grzejnikach w pełni otwarte ( nawet zdejmij głowice termostatyczne ), ,odkręć rotametry na dolnej belce do oporu , oczywiście wszystko na ZIMNYM PIECU . Jeszcze jedno , w którą strone jest strzałka na pompie , w strone rozdzielacza ? i jakie średnice rur są do rozdzielacza z pieca i do pieca ? i czy grzejniki mają automatyczne odpowietrzniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zrobie co bedzie trzeba

instalacja poprowadzona jest pod stropem piwnicy i pionem do grzejnika

grzejniki przestają grzać jak sie pompa zapowitrzy a tak to cały czas grzeją

 

zawór esbe zawsze był w takiej pozycji ustawiony tylko mi się wydaje że wtedy pompa ciągnie wode z powrotu na nzasilanie

strzałka na pompie pokazuje kierunek w strone rozdzielacza rotametry sa otwarte dwa na max a dwa przykręcam do przepływu 2l/min wtedy nie szumi mi w tych dwoch woda jak odkręce na maxa to wada w tych dwóch szumi, od pieca do rozdzielacza wszystko w miedzi 28" od rozdzielacza pex16 rura wzbiorcza tez idzie 1m miedzai 28 a potem do samej góry pex16 grzejniki nie maja automatów raz w tygodniu odpowietrzałem wszystkie grzejniki sory ze tak pozno pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A ja chciałbym zapytać jakie zadanie ma spełniać ten zawór 3d bo jeżeli ma obniżać temp czynnika grzewczego to w jakim celu. Jezeli zadaniem jego by miało być podmieszanie temp powrotu do wyższych wartości to jest źle zamontowany. Teraz działa to tak że miesza wodę z powrotu i zasilającą co skutkuje niedogrzaniem grzejników i niepotrzebne podnoszenie temperatury na piecu.post-13940-0-80007400-1314536216_thumb.png

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

załączam foto jak to teraz zrobiłem ale jest gorzej niz było i zastanawiam sie czy tego zaworu 3d nie wywalic wogóle pewien instalator mi tak polecil nie wiem czy go słuchac chciałem zrobic podmieszanie powrotu ale jak odkrece zawor 3d to woda płynie małym obiegiem tylko przez kocił co skutkuje nie grzaniem grzejników zawór musi byc cały czas zamkniety na powrot prosze o jakies rady bo jak pompa jest za zaworem to ciągnie wode z powrotu i schladza wode podawaną na grzejniki aha i jak wrzuciłem pompe 25/40 to wogóle woda ciepła nie dociera do grzejników

Pozdrawiam

post-17404-0-46461000-1319374186_thumb.jpg

post-17404-0-10889300-1319374202_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to to napewno nie bedzie działac , to juz to co było przedtem było lepsze . Zawór 3d który wykorzystujesz jakie miał zadanie , chronic kocioł czy regulować temperature na grzejnikach ? Instalacja sie zapowietrzała bo pompa zasysała powietrze z odpowietrznika na rozdzielaczu powrotnym z instalacji . A kocioł sie gotował bo nie miał odbioru ciepła kiedy pozamykały sie termostaty . Skoro zastosowałes zawór 3d to po kie licho Ci termostaty na grzejnikach , nie twierdze że nie można ich stosowac ale nigdy na 100% grzejników , piec weglowy to nie kocioł gazowy który wyłączy sie po osiagnieciu temperatury w pomieszczeniach . Co odbierze ciepło z kotła kiedy pozamykaja sie termostaty ? dry.gif

 

Pompa powinna byc za zaworem mieszajacym patrzac od kotła w tym połączeniu cisnienia na powrocie i zasilaniu sie równoważą i przepływu przez grzejniki nie bedzie a woda kraży tylko w obwodzie kotłowym .

 

Jezeli juz masz ten zawór to wykorzystaj go na regulacje temperatury wody w obiegu grzejników zachowując stała temperature żródła ( kotła) , przyniesie to lepsze efekty i stabilniejsza prace kotła , a termostaty ustaw wtedy na pełny przepływ skoro już je masz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze,że nie które rurki wyglądają na dziwnie pogięte (fizyka się kłania).Po za tym jeśli pompa jest na zasilaniu to na powrocie nie powinno być żadnych odpowietrzników (strona ssąca pompy-będzie zasysała powietrze).No chyba ,że ktoś uważa inaczej,a potem:::: ratunku. To są naczęściej instalacje wykonane przez "glazurników",lub tych co na wszystkim się znają.

Apel do wszytko wiedzących i umiących---"wykonujesz robotę musisz odpowiadać za jej nie tylko jakość,ale również bezpieczeństwo zleceniodawców.Ponosisz za to odpowiedzialność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.