Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

 

 

Mamproblem z instalacją co. Miesiąc temu wymieniłem piec zasypowy napiec z podajnikiem, który wymaga gwarancji dogrzewania powrotu.

 

Posiadamstarą instalację jak widać na schemacie. Piec został zakupiony wraz zmontażem gratis.

 

Takzwany "FACHOWIEC'' zabudował mi zawór 3D za pompą. Po uruchomieniu piecaprzekręcając zawór 3D w pozycje 1, nie dogrzewa powrotu.

 

Natomiastw pozycji 3 dogrzewa, ale przestaje mi grzać pion 22 Cu (jak na schemacie),który zasila dwa grzejniki na parterze i jeden na piętrze.

 

Wyżejwymieniony "FACHOWIEC" zabudował mi osobny obieg CWU na rurze 28 Cu,nie instalując zaworu zwrotnego (w przyszłości planuje solary nazbiorniku 300 l).

 

Wchwili obecnej bojler podgrzewam grzałką i zamykam zawór kulowy na zasilaniu,ponieważ przy otwartym zaworze gorąca woda z bojler wraca do kotła.

 

Rysunek1 przedstawia obecną sytuację.

 

Mampytania:

 

1.Czy "FACHOWIEC" dobrze zainstalował zasilanie bojlera na rurze 28 Cu?Czy mogła być mniejsza?

 

2.Czy zawór zwrotny zastąpi mi zawór kulowy w obiegu CWU?

 

3.Czy zastosowanie zaworu 3D 1 calowego na większy coś da (w rys 1)?

 

4.Jakiej wielkości zawór mieszający zastosować w rys 2, 3, i 4 ?

 

5.Czy w rys 4 zabudowany zawór 4D spełni swoje zadanie ?

 

6.Mam obawę co do opcji na rys 2, ponieważ nie wiem czy powrót do 3D nie będziezaciągał ciepłej wody z powrotu bojlera?

 

post-30150-0-48734900-1307289973_thumb.jpgpost-30150-0-76949400-1307289984_thumb.jpgpost-30150-0-85869100-1307290012_thumb.jpgpost-30150-0-22683300-1307290019_thumb.jpg

Opublikowano

Mampytania:

 

1.Czy "FACHOWIEC" dobrze zainstalował zasilanie bojlera na rurze 28 Cu?Czy mogła być mniejsza?

 

2.Czy zawór zwrotny zastąpi mi zawór kulowy w obiegu CWU?

Witam,

 

1. Jeżeli bojler miał działać na grawitacji, to taka średnica jest jak najbardziej pożądana. Jeśli miał pracować z pompą, to wystarczyłoby 18.

2. W sensie nie wypuszczania ciepłej wody gdy pompa cwu nie działa - jak najbardziej wystarczy zawór zwrotny.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Na pozostałe pytania odpowiedzi są w załączonym rysunku. cop do średnic, a na niektóre można by odpowiedzieć mając więcej danych ,np. moc grzewczą od czego uzależnione są średnice. Jednak mniejsza średnica (oczywiście w pewnych granicach) powoduje większe opory przepływu do skompensowania pompa obiegową, za mały jak i za duży zawór trójdrożny to trudności z regulacją temperatury na instalację.

Opublikowano (edytowane)

Zaczynamy chyba prom kosmiczny budować koledzy, a wystarczy duży zawór 3D np: ESBE VTC 511 55/32 mm rys.1:

 

vtc_esbe_zawor_3drogowy_wi.jpgrys.1

dodatkowe2_vtc_esbe_zawor_3drogowy_wi.JPGrys.2

dajemy go aby cytuję ;) :

Zastosowanie

Trójdrogowy zawór temperaturowy ESBE serii VTC500 rys.1 zaprojektowany został w celu ochrony kotła przed zbyt niską temperaturą wody powrotnej. Dzięki utrzymaniu wysokiej temperatury wody powrotnej możliwe jest osiągnięcie większej sprawności kotła, ograniczenie osadzania się smoły i wydłużenie okresu eksploatacji kotła. Zawór VTC500 stosowany jest w układach grzewczych z kotłami na paliwo stałe o mocy do 150 kW, zasilającymi także zbiorniki akumulacyjne. Zawór instalowany jest na rurze powrotnej do kotła rys.3 (50°C, 55°C, 60°C, 70°C lub 75°C) lub na rurze zasilającej zbiornik akumulacyjny (70°C lub 75°C). Zalecane jest stosowanie pierwszego rozwiązania, które pozwala stworzyć prostszą instalację z możliwością rozbudowy.

 

Zasada działania

Zawór reguluje dwa przyłącza, dzięki czemu jest łatwy w montażu i nie wymaga stosowania zaworu regulacyjnego na obejściu. Działanie zaworu jest niezależne od jego usytuowania. Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze A przy 50°C, 55°C, 60°C, 70°C lub 75°C, a pełne otwarcie osiąga przy temperaturze o 10°C wyższej niż nominalna.

 

Do wyboru do koloru ile chcemy mieć na piecu celcjuszków na powrocie.

 

W instalacji z C.O. i C.W.U. będzie to tak:

37_1256024263.jpgrys.3

 

mamy układ w którym jedna pompa pociągnie C.O i C.W.U jeśli mamy możność to od znajomych pożyczamy 40 i 60-tkę lub hydraulik posiada , no i sprawdzamy czy czterdziestka uciągnie, a jeśli nie to energooszczędną 60- tkę i BAJKA !!!!B)

Można także wyregulować kaloryfery jak podłogówkę ;) i zrobić tak, :

82_1256025732_thumb.jpgpowinno też pójść bez tej dodatkowej pompy bo się sam zapędziłem, choć przepływy mogą wymusić wpięcie powrotu C.W.U między piecem, a 3D aby wymusić przepływ niezależnie od podmieszania. - co Kolega guitar na ten pomysł ?

A, drugą pompę dajemy dopiero jeśli wpinamy od dzielny układ do podłogówki na rozdzielaczu z własnym pod mieszaniem (drugim trójdrożnym zaworem) !!! Względnie trzecia dla widzimisię CYRKULACYJNA i to wszystko koledzy.

A, zastosowanie zaworu termostatycznego pozwoli uniknąć drogich siłowników do zaworów 4D . Muszę zaznaczyć, że sam mam zawór 4D bo chcę Mi się bawić, ale mam również bardziej skomplikowany układ z cyrkulacją i zdublowanym grzaniem podłogówki razem z kaloryferami. :) Cały czas rozważam oczywiście układ o zasilaniu POMPOWYM i pamiętajmy mamy źródło i powrót ,no i tyle. Pozdrawiam.

Edytowane przez Robocik

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.