Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam,

 

W budynku o wysokości komina 17 m ;przekroju komina 240 mm, powierzchnia ogrzewania 680 m ?, dałem zainastalować

piec zasypowy CO (Q PLUS z firmy Heiztechnik) na węgiel kamienny o mocy 75 KW, który wymaga ciąg kominowy 22 Pa, z wentylatorem wspomagającym.

Dobór pieca został dokonany - po oględzinach komina i pomieszczenia na miejscu zainstalowania - przez fachowca z Heiztechnik. Używany jest węgiel kamienny orzech I gatunku. Piec jest rozpalany raz dziennie (rano).

Czopuch został zainstalowany poziomo (bez nachylenia po kątem 45 Stopni).

Komin okazał się nieszczelny (dom ma prawie 100 lat i do tego wymuszony obieg powietrza przez wentylator) i dałem zainstalować wkład kominowy stalowy (rura o średnicy 220 mm).Kocioł CO nie mógł uzyskać prawidłowej temperatury spalania, codziennie był czyszczony ze smoły.

Ciąg kominowy był tylko 12 Pa. Komin był raz w tygodniu czyszczony ze smoły.

Piec CO został - nogawicami (portki) ? podłączony do drugiego komina o przekroju 240 mm. Nogawice zostały zainstalowane poziomo (bez nachylenia po kątem 45 Stopni) Do kominów podłączony jest tylko kocioł CO. Drugi komin ma ciąg 10 Pa.

Piec CO nadal jest codziennie zasmołowany, dym ulatnia się przez drzwiczki pieca, teraz 2 kominy są w dolnej części zasmołowane , w mieszkaniach jest temperatura poniżej 17 stopni, kominy są co dwa tygodnie czyszczone przez kominiarzy.

Kominiarze twierdzą, że kominy są wporządku, wina jest pieca.

Specjaliści z Heiztechnik twierdzą odwrotnie. Nie umiem znaleźć fachowca od rozwiązania całości problemu.

Co zostało żle zrobione lub co należy zrobić, żeby uzyskać

-prawidłową temperature w mieszkaniach?

-Czy założenie nogawic na wylocie kominów jest celowe?

-Czy można zainstalować wkład na gaz ziemny (jeżeli tak, to jakie musi mieć parametry) i czy wkład kominowy (stal żaroodporna, kwasoodporna) trzeba wymienić?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

Edytowane przez nawa24
Opublikowano

Dzień dobry!

Może przyczyna tkwi w tym, że komin jest zbyt zimny. Może znajduje się w ścianie zewnętrznej (zła izolacja), lub wewnątrz budynku, lecz przechodzi przez pomieszczenia nie ogrzewane)?

 

Po rozpalenia w piecu komin powinien się nagrzać. Jest szczelny, bo jest wkład. Do tego 17 metrów - jeśli był by ciepły, to ciąg powinien być, że "wywieje teściową".

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Dzień dobry!

Może przyczyna tkwi w tym, że komin jest zbyt zimny. Może znajduje się w ścianie zewnętrznej (zła izolacja), lub wewnątrz budynku, lecz przechodzi przez pomieszczenia nie ogrzewane)?

 

Po rozpalenia w piecu komin powinien się nagrzać. Jest szczelny, bo jest wkład. Do tego 17 metrów - jeśli był by ciepły, to ciąg powinien być, że "wywieje teściową".

 

Pozdrawiam

 

Witam,

dziękuje za odpowiedź. Kominy są w środku domu (między mieszkaniami, które są ogrzewane).

Mam kolejne pytanie: czy moc kotła (75 kw) została prawidłowo dobrana. Fachowiec z Heiztechnik wyliczył 680 m ? powierzchni grzewczej (parter: 160 m ? +4,5m wysokości; 1 piętro 160 m ? + 3,6 m wysokości;

2 piętro 160 m ? + 3,6 m wysokości; 3 piętro 60 m ? + 2,3 m wysokości)

Pozdrowienia

Opublikowano

Witam,

w dni ciepłe utrzymujemy temperature na piecu 50 do 55 stopni. W okresie mrozów (na dworze poniżej -5 stopni) utrzymujemy temperature na piecu 70 stopni .

Piec jest czyszczony codziennie dokładnie ( m.in. wyciorami ). świetlówki są codziennei zanieczyszczone smołą i zgarem węglowym (świetlówki trzeba przekłówać prętami bo wyciory zapieczonej smoły nie umią usunąć).

 

Pozdrowienia

Opublikowano

Widziałbym tu dwie przyczyny.

1. zbyt niska temperatura spalin na wylocie z kotła

2. Możliwy zły węgiel z dużą zawartością ciał smolistych typ 32 lub co gorzej 33.

Przy podanej temperaturze w mieszkaniu 17 stopni należy sądzić,że na kotle jest utrzymywana zbyt niska temperatura. Czy w kotłowni jest dość powietrza do spalania takiej ilości paliwa? Przy tej mocy potrzeba ok. 100 a nawet więcej m3 powietrza na godzinę. Jakie wysokości maja kominy? Proponowałbym uchylić okno , drzwi do kotłowni, zmienić temperaturę na wyjściu z kotła aby uzyskać temperaturę 20 22 st. w mieszkaniach. Pomyśleć o obiegu kotłowym wymuszonym (pompowym) aby podnieść temperaturę powrotu. Proponowałbym podnieść temperaturę w ciepłe dni do 60- 65 stopni a w mroźne dni do 75 i więcej stopni. Dowiedzieć się też o typ węgla. W przypadku typu 31 powinno się poprawić a przy 33 należałoby dokupić 31 i wymieszać. Może też być problem innego rodzaju. Zbyt duża różnica mocy na okres przejściowy przy temperaturach w plusie. Lepszym rozwiązanie jest ustawienie dwóch kotłów jeden mniejszy na okres dodatnich temperatur i okresy jesienne i wiosenne, drugi duży na mrozy poniżej -5 st. lub dwa o mocy łącznej 75 kW Jeden 25 kW drugi 50 kW i w przypadku dużych mrozów palenie w dwóch kotłach.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Witam

 

Pierwsza rzecz, nikt z moich kolegów nie jest uprawniony do dokonywania doboru kotła do danego obiektu.

Jednakże każdemu z użytkowników naszych kotłów służymy pomocą.

Co do portek kominowych to każdy fachowiec wie, że aby działały odpowiednio kanały połączone na dole muszą być ponownie połączone na górze. W innym wypadku powietrze może cyrkulować między oboma kanałami jak przez U-rurkę.

Jeśli idzie o ciąg kominowy to zadziwiające, że przy tak dużym przekroju i przy takiej wysokości jest go tak mało. Podobnie jak kolega Guitar sugerowałbym doprowadzenie kanału napowietrzającego (zetki) do kotłowni, co jest bezwzględnym wymogiem poprawnego działania kotłowni określonym normą.

Kolego Nawa, piszesz, że na kotle w małe mrozy trzymasz 55 stopni a przy większych 70, mam pytanie, z jakiej przyczyny przy tak wysokim parametrze w mieszkaniach jest tak zimno, przecież nie jest to szklarnia. Od dawna nie spotkałem się z potrzebą podnoszenia temperatury zasilania tak wysoko.

Rozumiem Twój problem, dlatego proszę abyś napisał zgłoszenie na adres [email protected] a sam zajmę się tym problemem.

 

Pozdrawiam

Serwis Heiztechnik

Opublikowano

Witam ponownie

 

Jeszcze jedno, dla pozbycia się smoły sugeruję, abyś po wyczyszczeniu kotła zasypał cały kocioł węglem i rozpalił go od góry. Warstwowe spalanie powinno ograniczyć gazyfikację węgla i spowodować czyste spalanie jak również wydłużyć czas stałopalności.

 

Pozdrawiam

Serwis Heiztechnik

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.