Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jakie grzejniki do pieca retortowego


Teresa4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie,

Dotychczas ogrzewamy dom grzejnikami zeliwnymi starej generacji (60 lat). Sa zupelnie dobre ale czy sensownym jest wymiana ich na lekkie estetyczne obecnie oferowane w sklepach aluminiowe. Nasza instalacja zawiera ok 600 litrow wody, kubatura budynku 300m2. czy wymiana grzejnikow dalaby wymierne oszczednosci. Piec jaki posiadam to Primus Interpares dwupaleniskowy. Z gory dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Teresa.

 

Kiedyś zadałem już podobne pytanie:

Czy wymiana samych grzejników ma sens?.

 

Zapraszam do zapoznania się z tamtym wątkiem. Wniosek z dyskusji był taki, że generalnie nie warto. No chyba, że grzejniki się jakoś sypią, ale napisałaś, że są dobre.

 

Ponadto tutaj podobny temat:

zmiana grzejników z żeliwnych na aluminiowe

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak stare grzejniki są już mocno zakamienione przez co ich sprawność jest znacznie obniżona, bo kamień działa jak izolataor oraz zmniejsza przepływ wody przez grzejnik. Jeżeli warstwa kamienia jest duża, to przynajmniej przydałoby się je oczyścić choć to dośc karkołomne zadania ;), dlatego warto zdjąć jeden z grzejników i się mu przyjrzeć od środka, a potem podejmować decyzje. Jeżeli jakimś cudem kamienia nie ma, to nie widzę sensu wymiany.

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym napisał;

''Jeżeli jakimś cudem kamień jest w grzejnikach....''

Zdemontowałem już parę ton żeliwnych grzejników,nawet ponad 40-to letnich,i jeszcze nigdzie nie spotkałem tego mitycznego już dla mnie tworu,jakim jest kamień kotłowy.Ani w rurach,ani w grzejnikach.

Owszem,bywa tam czasem sporo czarnego szlamu,który i tak spokojnie sobie leżakuje w najniższych miejscach grzejników i kotła,ale kamień....,jeszcze nie widziałem czegoś takiego w instalacji CO.

Taki kamień niby powinien byc spotykany w instalacjach w blokach,a to ze względu na częste spuszczane starej i dolewanie swieżej wody,ale tam też czegoś takiego nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

duża ilość wody to sam zalety ,dzisiejsze mikroinstalacje to potrzebują bufora czyli tez zładu wody bo inaczej nie idzie opanować instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z tymi samochodami osobowymi to też jest różnie - jeden z nas ma z silnikiem 0,6l a inny z silnikiem 5,7l. ;)

Przykład z autobusem jest podobny do tego że jak ktoś się chce napić piwa musi kupić browar. :P

 

Do kotłów na paliwo stałe lepsza jest instalacja z dużym zładem wody a do kotła gazowego kondensacyjnego tej wody w instalacji powinno być jak najmniej -

- przy czym jedna i druga instalacja jest dobra do celu do którego została wykonana.

Gorzej jest jak zaczynamy kombinować i wtedy można się  z ręką w nocniku obudzić.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.