Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy wymiana samych grzejników ma sens?


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie, czy ma sens wymiana samych grzejników żeliwnych na bardziej nowoczesne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Zastanawia mnie, czy ma sens wymiana samych grzejników żeliwnych na bardziej nowoczesne?

Sprawa nie jest tak prosta ja k się wydaje jeżeli rozpatrujemy same grzejniki to oczywiście ma bo mają dużo większą sprawność.Mogą nastąpić po wymianie problemy z obiegami.należało by wymienić całą instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam - mam teraz żeliwne, żeberkowe grzejniki. Wiem, że ich zaletą jest większa "stałocieplność", ale znowu dłużej się nagrzewają.

 

Moje pytanie konkretnie dotyczy tego, czy wymieniając tylko grzejniki (pozostawiając stare, metalowe i dość grube rury - instalację wykonaną koło 1980 roku) cokolwiek zyskam. Generalnie chodzi o zyski finansowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem zyski będą nieadekwatne do nakładów.piszę tak nie znając izolacyjności budynku,pieca[jaki opał i czasopalność].najwięcej można zyskać inwestując w docieplenie budynku i samą kotłownie.grzejniki żeliwne najwięcej tracą na ekonomi przy piecach które bardzo często są rozpalane i wygaszane.jak byś nie zrobił i tak będzie to jakiś koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam - ja również mam grzejniki żeliwne, żeberkowe jak również kilka konwektorów.

Zaletą żeliwnych jest większa "stałocieplność", ale znowu dłużej się nagrzewają , konwektory prawie momentalnie stygną.

Myślę że globalnie w sezonie grzewczym nic nie zaoszczędzisz przy wymianie grzejników żeliwnych na konwektorowe.

Energię cieplną którą wytworzysz w kotle i tak zostaje w budynku.

Gdybym robił "nową instalację c.o na pewno zainstalowałbym grzejniki konwektorowe, ze względu na:

-estetykę samego grzejnika

- mniejszą średnicę rur , również estetyka.

- szybkie rozgrzanie budynku w sezonie przejściowym

- natomiast wykonanie "starego" tradycyjnego ogrzewania c.o na grawitacje jest bardzo kosztowne i mało który instalator podjął by się takiej pracy.

Kwestia żywotności grzejników to na pewno żeliwne mają dłuższą żywotność niż konwektory

pozdrawia:

Jerzy K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

Nie wiem to się wypowię:)
Z tego co mi wiadomo to zmiana grzejników da efekt przy zmianie/modyfikacji źródła ciepła.
Charakterystyka grzejników zeliwnych jest przydatna przy "przepalaniu" zasypowcem. Przy ciągłym paleniu już nie ma znaczenia jakie grzejniki.
Po ociepleniu budynku gdzie przepalamy żeliwo traci na atrakcyjnosci bo "bufor" w postaci energii zgromadzonej w masie murów jest dużo większy stosunku to bezwglednej straty ciepla budynku. Ot co.
Jak chcesz zmienić grzejniki to wpierw trzeba przemyśleć co będzie robione w temacie termomodernizacji i zmiany źródła ciepła.
Z tego co wiem to przy zmianie grzejników może być problem z przeplywami przez kocioł po zmianie delta T.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.