Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wstawka - Zawór Trójdrogowy - Jest Schemat


gerbalk1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planowałem kiedyś montaż zaworu trójdrogowego w mojej instalacji, ale jakoś zaniechałem pomysłu bo byłem bardzo zadowolony z prostej instalacji, którą poosiadam. Jednak po namyśle wznawiam temat - głównie dla podniesienia komforu i żeby na noc obniżać sobie temp i dla przedłużenia trwałości kotła. Wszystkie dane są na schemacie, proszę tylko o ew. opinie i porady. Dwa schematy przedstawiają obecną sytuację i planowaną. Nie chciałbym zbytnio inwestować i budować jakiejś "przesadnie zautomatyzowanej siłowni okretowej", ponieważ nie sądzę abym dużo na tym zaoszczędził. Dlatego opierając się na tym co przeczytałem i tym jak jest zbudowana instalacja u mnie (patrz schemat) chciałbym w dalszym ciągu zachować jej prostotę obsługi (bardzo mi na tym zależy). Zakładam montaż dodatkowo do tego co jest:

1. Pompa CWU - z osprzętem (zawór różnicowy itd.)

2. Zawór trójdrożny na wyjściu (30cm nad kotłem, powrót jest 1 m poniżej), ale u mnie dobrze by było go zamontować za pompą CO.

3. Siłownik + reg pokojowy -ale to raczej w przyszłości po sprawdzeniu systemu manualnie.

Założenia:

1. Minimalna rozbudowa aby: w każdej chwili można było powrócić do poprzedniego układu:

- otwierając tylko zawór trójdrożny (czyli zaykając powrót całkowicie)

- otwierając zasilanie boilera z pompy CO (jak obecnie ale uwaga - tego nie ma na schemacie)

- wyłaczając pompę CWU lub zmnieniając nastawy sterownika pieca.

2. Podniesienie komfortu

3. Oszczędność

4. Polepszenie warunków pracy pieca.

post-4838-0-68986500-1297006130_thumb.jpg

post-4838-0-19590600-1297006141_thumb.jpg

Pozdrawiam szanowne grono, proszę o ew. rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę na powrocie.

+ zaworu od wyjścia z kotła (czyli woda gorąca z kotła)

- zaworu od powrotu z obiegu (czyli zimnej wody)

wylot z zaworu, czyli środek zaworu do pompy.

 

Myślę, że u ciebie trzeba by dać zaraz za pompą na + zaworu,

Na minus zaworu powrót zimnej wody z obiegu

Ze środka zaworu powrót do kotła

post-21620-0-51383100-1297359150_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby spełniał rolę podtrzymania wyższej temp w obiegu kocioł-boiler np 58stC, natomiast w obiegu CO tzn zaraz za linią CWU chciałbym aby temp wachała się na poziomie około 45stC. Ale wdrażając się głębiej w temat to chyba jednak zawór czterodrożny?

 

Ten warunek mozna spełnic bez zaworu 4 d

Piec zasilanie 60

powrut 50

cwu zasilanie 60

co zalilanie 45 min

post-24887-0-30923400-1297359423_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziękuję za odp i pomoc. Tak więc na razie wychodzi mi z tego taki np. obrazek:

post-4838-0-61065600-1297719327_thumb.jpg

 

i teraz nasuwają się dwan pytania:

1. Czy można zastosować zawór zwrotny na powrocie? jeśli tak to jaki np.

2. Czy w/w aplikacji zawór trójdrożny spełni rolę mieszacza jednocześnie, a tylko "rozdzielacza" wody ciepłej i zimnej z powrotu powiedzmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chłopie nie kombinuj w normalnym świecie robią to tak jak w załącznikach, zawór 3 drogowy podtrzymuje temp. na kotle , pompa na powrocie, za pompą zawór zwrotny - większa trwałość

Pozdrawiam

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle.pdf

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle 2 wersja.pdf

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.