domin17 Opublikowano 6 Stycznia 2011 #1 Opublikowano 6 Stycznia 2011 czesc mam problem z piecem firmy termix o mocy 1,5 kw dymi zqrarasta szybko sadzą muszę go czyścić co czwarty dzień i nie chce się bujać oto jego zdjęcie Cytuj
emus Opublikowano 6 Stycznia 2011 #2 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Jest to kocioł górny. Poczytaj tematy związane z paleniem od góry w kotłach górnych. Będziesz musiał w drzwiach zasypowych zrobić otwory dla powietrza wtórnego. Cytuj
domin17 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Autor #3 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Dodam jeszcze że jak uchylę dolne drzwiczki to temperatura na kotle jest wyższa i nawet buja się do 60 c mam jeszcze miarkownik ciągu ustawiony na50 przy tej temperaturze załącza się pompa producent twierdzi że to dolniak. Cytuj
emus Opublikowano 6 Stycznia 2011 #4 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Dałeś się nabrać na chwyt marketingowy producenta. Możesz ten kocioł przerobić na na dolniaka zatykając szczelnie na całej długości otwór pokazany na rysunku czerwona strzałką. Cytuj
domin17 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Autor #5 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Ale jak go zatkam to gdzie spaliny będą leciały .Odetnę im wejście do komina Cytuj
lama71 Opublikowano 6 Stycznia 2011 #6 Opublikowano 6 Stycznia 2011 dokładnie. Na dolniaka go nie przerobisz. TO górniak, poczytaj o sposobie palenia. A raczej zadowolonym będziesz. Ps. Ciekawa konstrukcja. Choć dziwna. ALe ciekawa. A jak obserwujesz lepsze spalanie przy otwarciu górnej klapy, dorób klapkę wtórnego powietrza Cytuj
emus Opublikowano 6 Stycznia 2011 #7 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Odetnę im wejście do komina Rysunek przekroju kotła beznadziejny to i moja odpowiedź zła. Pozostaje aktualna moja odpowiedź w poście #2 Cytuj
lama71 Opublikowano 6 Stycznia 2011 #8 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Tu masz dolniaka tego producenta: Przekrój kotła DS Cytuj
domin17 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Autor #9 Opublikowano 6 Stycznia 2011 tak konstrukcja dziwna i sprawia dużo problemu mam opory przed przeróbkami w górnych drzwiczkach. Ja cały czas mam wrażenie że ta przepustnica powietrza z boku jest w złym miejscu i to przez nią piec nie osiąga temperatury i zarasta sadzą Cytuj
domin17 Opublikowano 6 Stycznia 2011 Autor #10 Opublikowano 6 Stycznia 2011 ta konstrukcja jest podobna tak mi się wydaje tylko wydłużony jest obieg spalin . Dodam że mój kocioł ma możliwość dołączenia wentylatora Cytuj
lama71 Opublikowano 6 Stycznia 2011 #11 Opublikowano 6 Stycznia 2011 tak konstrukcja dziwna i sprawia dużo problemu mam opory przed przeróbkami w górnych drzwiczkach. Ja cały czas mam wrażenie że ta przepustnica powietrza z boku jest w złym miejscu i to przez nią piec nie osiąga temperatury i zarasta sadzą Bzdura. Miarkownik w tym miejscu jest jak najbardziej na miejscu. Ma to zarazem zaletę i wadę. Zaletą jest to, że podajesz powietrze bliżej środka rusztu, co nieco poprawia napowietrzenie w zasypie. Wadą zaś jest to, że jak będziesz wybierał z kotła popiół, będziesz sobie zasypywał miarkownik, będzie sie do niego pył dostawał. Przeróbka to duże słowo. Kocioł pewnie masz na gwarancji, stąd opory. Ale sprawę powinien załatwić tel. do producenta. Albo w najgorszym razie kupno dodatkowych drzwiczek. A sapa przeróbka? Jak się zdecydujesz, napiszę CI jak to zrobić bezboleśnie. Ale najpierw musisz tego chcieć. Wtórne powietrze jest bardzo istotne w górnym spalaniu. Poczytaj o tym. Jak długo na jednym zasypie CI pracuje? Cytuj
domin17 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Autor #12 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Producent twierdzi że to dolniak i kanały są tylko pionowe.Bo na mój rozum jak był by to górniak to miałby przepustnicę w górnych drzwiczkach zasypowych. Ładuję go do pełna tylko w nocy , bo jak go załaduję do pełna to dymi i niema możliwości go rozchulać natomiast gdy lekko uchylę dolne drzwiczki od popielnika to nawet 70 osiągnie ale węgiel idzie w mig i trzeba szuflować . Na pełnym załadunku gdzieś 4 godziny Cytuj
Xawer Opublikowano 7 Stycznia 2011 #13 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Witam. Zapal kociol od gory i przekonasz sie czy to dolnego spalania czy gornego . http://termix.boleslawiec.pl/home/oferta/k...tly_weglowe_bkw Przeczytaj pierwsza linijke opisu tego kotla ze strony producenta. Cytuj
domin17 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Autor #14 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Ale jak go zapalę od góry to skąd on będzie brał powietrze Cytuj
lama71 Opublikowano 7 Stycznia 2011 #15 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Od dołu. Nie dopalisz węgla do końca, wytworzysz smołę i sadzę (jak robisz to do tej pory) ale spalisz znacznie efektywniej i na dłużej starczy CI zasyp. Poczytaj o tym spalaniu. Dorób doprowadzenie wtórnego powietrza. A zobaczysz, że nie pożałujesz. Cytuj
Xawer Opublikowano 7 Stycznia 2011 #16 Opublikowano 7 Stycznia 2011 A co tam jest na gorze kotla obok pokrywy wyczystki? Jesli producent zrobil kociol i opisal go jako gorny to przewidzial dostarczanie powietrza . Cytuj
domin17 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Autor #17 Opublikowano 7 Stycznia 2011 a jak ten model najlepiej przerobić albo sprawdzić bez przeróbek czy lepiej pali z górnym spalaniem Cytuj
lama71 Opublikowano 7 Stycznia 2011 #18 Opublikowano 7 Stycznia 2011 UWaga - tak się nie robi. Ale dla sprawdzenia, jak będziesz kontrolował proces spalania... Najprościej jest uchylić minimalnie drzwiczki górne, tak na milimetr, może więcej.Tak , żeby sie paliło dobrze, ale nie zakrzywiało płomienia. Oczywiście musisz zapalić od góry. Cytuj
domin17 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Autor #19 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Ja już myślałem o tym i może wyciąć kawałek sznura w górnych drzwiczkach . A jak to zrobić już na stałe Cytuj
lama71 Opublikowano 7 Stycznia 2011 #20 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Najpierw spróbuj jak napisałem. A na stałe? Zrób zdjęcie drzwiczek górnych, z przody i od strony kotła. Jak są zrobione. Zadzwoń do producenta, czy jak uszkodzisz drzwiczki to tracisz gwarancję. Jak tracisz, kup nowe drzwiczki. Ta przeróbka to naprawdę pikuś, nic trudnego Cytuj
adam757L Opublikowano 7 Stycznia 2011 #21 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Kocioł to typowy górniak - czyli rozpalasz od dołu i od góry uzupełniasz paliwo. Obejście spalin to typowa konstrukcja "U" - dość często spotykana. Na dolniaka nigdy go nie przerobisz, jak radzi emus - to całkiem inna konstrukcja kotła. Jeśli miarkownik masz ustawiony na 50 to oznacza, że klapa powietrza zamyka się jeśli kocioł osiągnie 50stC - trochę za mało. Spaliny mają zbyt małą temperaturę aby przejść przez "U" i nie mogą wywołać prawidłowego ciągu w kominie. Ustaw miarkownik na 65 i zobacz co będzie się działo. Żeby pozbyć się sadzy daj mu raz na dzień (raz na dwa dni) popracować na 85-90 stC (oczywiście jeśli sterownik do pompy ma taki zakres). Jeśli palisz węglem lepiej sprawdzi się miarkownik, jeśli palisz miałem, flotem itp. to lepiej byłoby z wentylatorem. Cytuj
domin17 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Autor #22 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Już próbowałem go ustawić na 60 sadzy jest mniej ale opał spala się w mgnieniu oka Cytuj
lama71 Opublikowano 7 Stycznia 2011 #23 Opublikowano 7 Stycznia 2011 więc spróbuj jak ja napisałem. CO masz do stracenia? Jak nie wyjdzie, wybierzesz węgiel z pieca i zapalisz tradycyjnie Cytuj
domin17 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Autor #24 Opublikowano 7 Stycznia 2011 muszę tego spróbować mam nadzieje że będzie ok już napisałem do producenta czy mają drzwiczki na sprzedaż Cytuj
lama71 Opublikowano 7 Stycznia 2011 #25 Opublikowano 7 Stycznia 2011 Spytaj, czy uszkodzenie (np. nawiercenie) powoduje utratę gwarancji. NIc puki co nie kupuj, nasyp tak 1/3, może 1/2 ilości węgla, która dajesz normalnie, i zrób taką próbę jak napisałem. Pozwól, aby kocioł doszedł spokojnie do zadanej temp, nie pozwól się zbytnio rozbujać. Ustaw z 50 stopni, nie za dużo i nie za mało. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.