Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie fachowców.

Korzystaliśmy z Waszych rad przy uruchamianiu instalacji centralnego ogrzewania.Instalację zakładał nam ,,fachowiec,,-resztę,czyli podłączenie pieca zrobił mąz-niestety po podłaczeniu pieca(GALMET ze sterownikiem luksus) i pompy nie działa nam nic!-mąz juz przerobił zbiornik wyrównawczy według wszych rad ,bo od razu okazało się ,że jest podłączony żle.

Instalacja jest z PCV -nie mamy przecieków na nitce ani na grzejnikach-na szczęście nie ma też innych przecieków.Niestety po rozpaleniu w piecu temperatura ciągle rośnie aż mąż musi wygaszać,bo jest błyskawicznie.Korzystając z waszych rad-załozylismy odpowietrzniki na wszystkim (powrót i zasialnie):-)powyżej poziomu pieca i grzejników-nawet na zbiorniku wyrównawczym-odpowietrzaliśmy grzejniki zaworami odpowietrzającymi i nadal nic-mążmówi ,że nie moze odpowietrzyć pompki i że nie ruszz ogólnie cały układ,bo tem.jest a grzejniki są zimne,lub robią sie lekko letnie koło zaworów.Moze pompka padła.Mam zdjęcie-nie umiem rysować schematu ale to bardzo prosta instalacja.

Można prosic o pomoc-mąz siedzi w kotłownia a ja próbuję coś znaleźć na forum,ale nic nie pasuje do naszej instalacji,oprócz drobnych praktycznych rad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używamy tego pieca do grzania wody-jedynie do co.To podłaczenie pieca do instalacji-jest bypass i pompa-przezroczysta rura to dolewnie do zasilania wody,gdy jej braknie w instalacji-dwa zawory równolegle ustawione sa otwarte i prowadzą do grzejników-tyle,że w górę-obejście górą w zabudowiez płty ,potem schodzą do grzejników i dalejinstalacja już idzie poziomo.post-22815-1292688441_thumb.jpg

 

to powrót-też wraca pod górkę pod zabudową,a potem w dół do pieca-wiemy,że instalacja się odpowietrza bo syczą odpowietrzacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowiec jest z rodziny-nie zna się za dobrze,ale wszystko jest szczelne a to juz sukces-twierdził,że pompa da rade przepchać wodę-wychodzi z pieca-idzie pod sufit-schodzi z kartongipsu w kuchni rozdzielaczem do grzejników pokój-pokój -kuchnia-pokój-potem wraca ,,dołem,, i równolegle do zasilania wraca z pokoi-kuchnia(pod górę w regipsie )aż do kotłowni w przybudówce w dół do pieca.

Wiem,wiem...i:-))ale nie działa,jest sobota wieczór a fachowca na lekarstwo.:-)

 

Jest rura,która odpowietrza zbiornik wyrównawczy )wszystko jak na waszych schematach.post-22815-1292689194_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie jestem hydraulikiem ale gdzies wyczytalem (nie wiem czy to pewne mysle ze koledzy sie wypowiedza )ze pompa powinna byc w pionie a nie jak u ciebie w poziomie. No i skoro wszystko wyglada ok. moze jeszcze czy pompa jest zamontowana tak zeby pracowala zgodnie z kierunkien strzalki na korpusie pompy(kto nic nie robi ten sie nie myli).A sprawdzaliscie bez pompy tylko na grawitacji co sie dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gdzies wyczytalem (nie wiem czy to pewne mysle ze koledzy sie wypowiedza )ze pompa powinna byc w pionie a nie jak u ciebie w poziomie.

 

Pompa może być w dowolnym położeniu nawet po przekątnej. Obowiązuje jedna zasada: oś wirnika pompy musi być w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chociaż raz wam zagrzało?

Filtr siatkowy czysty?

Zawór różnicowy właściwie ukierunkowany?

Bo jeśli wszystko OK, to nie ma opcji żeby chociaż jeden grzejnik nie zagrzał.

Ta pompa pracuje chociaż? Słychać ją?

Spróbujcie uruchomić na początek obieg najbliższy kotła i zamknąć pozostałe. Pompa na trzeci bieg i kilka kilkanaście razy włączajcie ją na krótkie impulsy, powiedzmy 5s praca, 5s postój. Napiszcie o efektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... prowadzą do grzejników-tyle,że w górę-obejście górą w zabudowie z płyt ,potem schodzą do grzejników i dalej instalacja już idzie poziomo ... powrót-też wraca pod górkę pod zabudową, a potem w dół do pieca-wiemy, że instalacja się odpowietrza bo syczą odpowietrzacze.

 

Czy odpowietrzniki są w najwyższych punktach przebiegu tych rur ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy odpowietrzniki są w najwyższych punktach przebiegu tych rur ?

Ta pionowa PP szara to do naczynia wzb - toż ona w środku ma 13mm zamiast 25, no i mięknie w 90st ;)

Powinien być METAL koniecznie i najlepiej DWIE - jedna od powrotów: wznośna i druga calowa od zasilania, ale BEZPOŚREDNIO z kotła, czyli PRZED pompą i zaworkami - najlepiej dać trójnik CALOWY na poziomej PRZED filtrem pompowym!!! Taki układ jak na zdj jest GROŹNY dla ludzi i domu jako całości (wybuch instalki demoluje wszystko skutecznie) :lol:

Poziomy w plastikach powinny OPADAĆ w kierunku grzejników tak na PÓŁ bąbelka w poziomicy - wtedy grzejniki pięknie się odpowietrzą, pod warunkiem, ze same będą tak samo pochylone jak rurki ZASILANIA. Powroty z grzejników - pochylenie ODWROTNE, czyli w dół OD grzejnika :lol: ale to już mniej istotne, bo odpowietrzą się i tak...

A może na zaworach grzejnikowych nie puszcza - czy zdjęliście nakręcane kołpaki plastykowe z zaworów termostatycznych (bez głowic) ? Widziałem ja i takie kwiatki :D

A pompa faktycznie lepiej jakby w pionowej pozycji, bo pięknie się wtedy odpowietrza! A poza tym to skrzynką zaciskową do dołu też nie można, w razie zalania - elektryka mokra...

Pokaż jeszcze fotki z samym powrotem do kotła i przyłącza grzejników z zaworami wej/wyj!

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: Zapomniałem dodać, że plastiki na ZASILANIU MUSZĄ być typu STABI czyli z wtopioną wkładką Al bo inaczej przy zagotowaniu kotła zrobi się MARMOLADA z nich :lol:

 

No i wogóle ten układ przestrzenny jest do du...żej przeróbki, bo potrzebne odpowietrzniki. Przy prostych instalkach swobodnie daje się uniknąć awaryjnych i kosztownych odpowietrzników :lol: . No choćby poprzez trójnikowanie kolektora górnego zasilania do rury bezpieczeństwa i naczynia wzb z odpowiednim wzniosem... To jest dozwolone, ale takie kombinacje z zaworami po drodze absolutnie NIE !

 

Z Twoich uwag wynika, że zrobiliście tzw. rozdział górny - bardzo 'klasyczne' rozwiązanie ale dobre przy poziomym układzie rur. W takim układzie jednak stosuje się DUŻE przekroje na kolektorach rozprowadzających. Dla plastików to fi32, a tutaj widzę 20tki zaledwie i tak jakoś nisko poprowadzone. Przydałby się jasny i przejrzysty schemat tego Hydro-tworu, to i inni Koledzy z pewnością pomogą.

Każdy z nas ma w końcu COnieCOdoświadczenia z CO ;) za sobą.

 

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabe zdjęcia i nie widać jaki to model pompy, ale stawiałbym na to, że jest zamontowana odwrotnie i pcha wodę na kocioł zamiast podawać dalej na grzejniki...

 

Witam!

SONY23 twoja opinia jest chyba prawdziwa, ja też mam takie odczucie, że pompa jest zamontowana odwrotnie.

Jeżeli dobrze odczytałem z zamieszczonych fotek, to jest to pompa Weberman i powinna być obrócona o 180 stopni żeby prawidłowo pracować w tym układzie.

Nie wiem jak doszło do takiej pomyłki, bo pompa powinna mieć na korpusie strzałkę wskazującą kierunek tłoczenia. Liczę na Twoją odpowiedź mirek00, czy nasze przypuszczenia się potwierdziły. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest nowa-filter raczej jest czysty,gdy mąż odkręca śrubkę odpowietrzającą w pompce ciągle wypluwa powietrze tym zaworem,jakby mieszała powietrze -nie wodę.Alew grzejnikach woda jest.Pompa pracuje,bo ją słychać.

Czy chociaż raz wam zagrzało?

Tak,gdy mąż zaczął spuszczać wodę na full z powrotu-wtedy nagle zrobił się jeden wielki bulgot w zbiorniku wyrównawczym ,ale nagle grzejniki zaczęły grzać-po prostu,zaczęła -przez powrót schodzić ciepła woda z kotła.

Zawór też dobrze,zgodnie z kierunkiem przepływu wody(z forum:-))

Odkryliśmy,że przy próbach dolania wody do instalacji(stale jej ubywało) tworzy się coś na kształt podciśnienia ,bo wygląda na to ,że jakoś ją wysysa prze zbiornik wyrównawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMPA JEST DOBRZE-ZGODNIE ZE STRZAŁKAMI-WSZYSTKO OK-MĄŻ TO FACHOWIEC OD WYKOŃCZENIÓWKI ,WIĘC RACZEJ NIE MA PROBLEMÓW Z ZAMONTOWANIEM URZĄDZEŃ-niestety nie zna się na hydraulice:-).

pozamykaliŚmy pozostałe obiegi-został najprostszy-jak ruszy to znaczy,że reszta też,albo gdzieŚ na innych jest problem.

Dlaczego wysysa tę wodę?

To nasz schemat po odcięciu pozostałych nitek.Zbiornik wyrównawczy jest zamontowany na zasilaniu,a na obu obiegach odpowietrzniki.post-22815-1292766462_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zbiornika wyrównawczego woda dolewana jest przez ,,dopompowanie jej ,,z wodociągu do zasilania,na górze jest , rurka doprowadzajaca powietrze i wyrównująca ciśnienie i rurka do przelewu schodząca do kotłowni.

Nie działa-momentalnie 89 stopni po rozpaleniu w piecu i gorące naczynie wyrównawcze,za to zimne grzejnik.Może trzeba zbiornik wyrównawczy wyżej ?-jest miejsce na strychu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze...Wytrzymuje cała instalacja całkiem dobrze temperatury,bo było już 90 stopni na kotle-mąż wyrzucał drewno z pieca,bo szalała temperatura ,a instalacja PCV ani drgnęła-była gorąca,ale sztywna-zapewniano nas,że ma wytrzymałość równą miedzi a nawet lepiej się sprawdza,bo miedź jest w takim przypadku,lub podczas zamarzania krucha-pęka po prostu,a PCV ..puchnie i się wygina,ale trudno przerwać jej ciągłość.No i łatwo ją ,,poprawić-świadczy o tym chociażby brak przecieków i szczelność instalacji zakładanej przez ,,amatora,,czyli jeśli ma się jakiekolwiek pojęcie-nie jest trudno taką rurkę ,,złączyć,,maszynką-schody zaczynają się jednak przy projektowaniu i uruchamianiu instalacji.My popełniliśmy ten błąd,że nie zrobilismy żadnego projektu instalacji i jej nie przemyśleliśmy-tylko była zakładana ,,na oko,, pseudo-fachowca.

Jak sprawdzić zawór kulowy,czy działa?Moze on jest uszkodzony i woda jakoś,,wraca ,,do pieca,nie idąc na obiegi dlatego tak szybko rośnie temp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zbiornika wyrównawczego woda dolewana jest przez ,,dopompowanie jej ,,z wodociągu do zasilania,na górze jest , rurka doprowadzajaca powietrze i wyrównująca ciśnienie i rurka do przelewu schodząca do kotłowni.

Nie działa-momentalnie 89 stopni po rozpaleniu w piecu i gorące naczynie wyrównawcze,za to zimne grzejnik.Może trzeba zbiornik wyrównawczy wyżej ?-jest miejsce na strychu..

 

Skoro pompa tłoczy gorącą wodę do zb. wyrównawczego, a grzejniki są zimne, to zaworki przy grzejnikach na zasilaniu są pozamykane, albo na wyjściu o których wspominał już wcześniej bobek310 pisząc:

"Jeżeli masz zawory na powrotach od grzejników - to często się zdarza, że są zakręcone. Trzeba wtedy odkręcić nakrętkę i wykręcić kluczem imbusowym kilka obrotów, ale z wyczuciem,żeby jej nie wykręcić całkowicie."

Było już to sprawdzane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toj eszcze raz schemat podłączenia zbiornika wyrównawczego-porównajcie z fotkami w tym temacie.Posprawdzane są zaworki przy grzejnikach-mąz przed odpaleniem centralnego wykręcił przy grzejnikach zawory inbusem,po odkręceniu najpierw takich metalowych nakrętek-czy tak to się robi?

Chcieliśmy spróbować bez włączania pompy,ale u nas chyba niema szans na grawitacyjne rozwiązanie,bo ciepła woda ,,utknie w górze .

BYŁ kolega męża -podrapał sie po głowie i tez tego nie rozumie:-Dpost-22815-1292770436_thumb.jpg

Ja stawiam na tzw.ssawkę,czyli róznicę ciśnień,która gdzieś sie wytworzyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.