Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam B)

Miałem kilka problemów z zarejestrowaniem ale już jest wszystko dobrze <_<

Szukam porady. Jakiś czas temu zacząłem budować dom :angry: No i teraz nadszedł czas na instalację grzewczą. W związku z tym szukam różnych porad.

Moja działka nie ma przyłącza gazowego i póki co nie ma w planach instalacji gazu ziemnego w tej okolicy. Wszystkie opcje z paliwami kopalnymi typy gaz płynny czy olej opałowy raczej odpadają ze względu na koszty instalacyjne a i potem problemy eksploatacyjne :angry: Poza tym te nośniki energii idą cały czas w górę :/

No i zastanawiam się nad pompą ciepła. Fakt, że pobierają trochę prądu ale wydaje mi się, że to będzie dobre rozwiązanie :D Patrzyłem na różne oferty wszelakich firm między innymi Junkers, Buderus i IVT. Czy możecie mi doradzić, z czyjej oferty najlepiej skorzystać? Obecnie jestem przychylny Junkersowi, bo kolega zainwestował w ich kocioł i jest bardzo zadowolony :D Co radzicie?

Proszę o szybką pomoc bo na jesieni chciałbym już zasiedlić moje gniazdko a robót jeszcze mnóstwo :D

Opublikowano

Z mojej wiedzy układ z pompy ciepła to koszt około 70 – 80 tyś. ( dla mieszkania 160 mk) Jak dla mnie stanowczo za dużo. A uroki estetyczne w mieszkaniu żadne. Polecam nie tylko lekturę ale oględziny takiego projektu. Pozdrawiam.

Opublikowano

Witaj,

 

Zobacz ofertę NIBCO. Jeśli jesteś zdecydowany na pompę ciepła to szukaj takiej o współczynniku co najmniej 4:1. Z tym, że są firmy, które podają współczynnik 5:1 a małymi literkami gdzieś na dole dopisują, że przy 23 st C.

 

Pompa ciepła niezależnie od typu i producenta ma tym większą efektywność im niższą temperaturę ma wytworzyć w instalacji. Prowadzi to do tego, że o pompie ciepla należy myśleć już w fazie budowy domu lub domu w stanie surowym, gdyż należy do pompy ciepła wykonać instalację c.o. niskotemperaturową, np. ogrzewanie podłogowe, ścienne lub grzejniki o parametrach 40/35. I to dlatego koszt samej pompy z robocizną im osprzętem to pół do 2/3 wartości inwestycji w instalację c.o. Reszta to sama instalacja. I faktycznie wychodzi 60 - 80 tysięcy lekkim leszczem. Za pół ceny masz totalnie wypasioną instalację z kotłem na opal stały. Odrobinę więcej pracy, ale i koszty ogrzewania są mniejsze od pompy nie wspominając o samych kosztach kompletnej instalacji na opal staly, która wyniesie połowę tego, co pompa.

 

Jeśli ktoś z moich inwestorów myśli o pompie ciepła, a ze względów finansowych nie chce lub nie może sobie pozwolić na taką instalację proponuję wykonać wszystko do pózniejszego podłączenia pompy wstawiając jako zródło ciepla kocioł na opał stały, np. z podajnikiem.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Dziękuję za szybką odpowiedź :D

 

Wiem, że pompa ciepła to spory koszt ale ja patrzę w przyszłość i chcę zapewnić sobie niezależność od wahań cen paliw kopalnych, dlatego nie chcę inwestować tylko w piec na opał stały (węgiel) B)

Rozumiem, że chodzi o współczynnik COP ? O co chodzi z małymi literkami ?

 

Co do instalacji c.o. to zdaję sobie sprawę, że musi być to niskotemperaturowa instalacja. Póki co myślę o podłogówce, ale gdzieś słyszałem o instalacji ściennej a nawet sufitowej :D Muszę to przemyśleć i zaczerpnąć jeszcze języka :)

 

W sumie to jestem już prawie zdecydowany na pompę ciepła :) Powiedzmy, że jestem wstanie zainwestować te 80tyś zł (chociaż to spora suma :/) i nie chcę bawić się w kocioł na początek a później pompę :) Jak już robić to porządnie i od razu to co się chce :D

 

Patrzyłem na ofertę NIBCO ale nie mogę znaleźć info o pompach ciepła :/ Mają solary i kotły ale nie znalazłem pomp :angry: Może źle szukam <_<

Bardzo chciałbym dowiedzieć jeszcze od innych użytkowników co myślą o moim problemie: czyjej firmy pompę ciepła wybrać?

 

Pozdrawiam :angry:

Opublikowano

witam serdecznie

 

Chciałbym sie dołączyć do dyskusji, bo w niedalekiej przyszłości zamierzam także wybudować swój własny dom <_< I interesują mnie też pompy ciepła.

Zaczynam szukać info i będę się dzielił tym czego sie dowiem :angry:

Tak na wstępie to nie wiem nic o pompach Junkersa ale wiem, że to dobra i solidna firma. Od lat mam ich podgrzewacz wody i nie zawiodłem się na nim.

Z resztą poszukam info i będę pisał :angry:

 

Pozdrawiam

Opublikowano

cieszę się, że aż tyle osób jest przychylnych ku mojemu pytaniu :angry: Bardzo fajnie. Mam nadzieję, że wspólnie dojdziemy, na kogo warto postawić jeżeli chodzi o pompę ciepła <_<

Opublikowano

witam ponownie

 

Jak obiecywałem tak też zrobiłem <_< Popatrzyłem dzisiaj na ofertę Junkersa dostępną w necie. Musze powiedzieć, że mają całkiem niezły asortyment do wyboru. Tylko pogratulować :angry: Powiedz martinezqu, który dokładnie typ pompy Cię interesuje albo przynajmniej opisz jakie masz warunki na działce. To pomoże nam w dalszej dyskusji :angry: Myślę, że piotrek automatyk się ze mną zgodzi B) Prawda?

Opublikowano

Pompa ciepła jest OK ....ale...... przy obecnych cenach energii elektrycznej ma sens bezwzglednie we współpracy z GWC ( gruntowy wymiennik ciepła) i wentylacją mechaniczną z centrala rekuperacyjną. A przede wszystkim dom musi być doskonale wyizolowany. W innym przypadku pomimo wydanej kasy mozna się rozczarować jak mój sasiad ........... pierwszy sezon grzał PC......i zabecelował za prąd 12000 zł............ :D :D B) W drugim sezonie zamontował kominek z płaszczem wodnym........i zrobił sobie z salonu kotłownię <_<

 

 

 

curde ..... zdaje mi sie że wcieło mi mój post w tym wątku gdzie dokładniej sie rozprawiłem z tematem........ albo mam już "zwidy" :angry: :angry: :D

Opublikowano

Kurczę. Strasznie duży rachunek za prąd. A jesteś przekonany, że Twój sąsiad miał dobrze wykonana instalację? Całą?! Nie wierzę, że byłby dostępny towar, który do niczego się nie nadaje.

Co do konkretnej pompy Junkersa. W zasadzie to jeszcze sam nie wiem. Dlatego jestem na forum, żeby sie dowiedzieć <_< Patrząc na ich wybór to interesowałaby mnie ta ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. Ale dokładnie jakiej mocy to nie wiem. To w sumie chyba zależy od zapotrzebowania.

A co do warunków na mojej działce to są kiepskie :/ Mam glinę i będę musiał na koniec ziemię jeszcze kupić, żeby cokolwiek mi na tym wyrosło. Powierzchnia działki to ok 6 arów.

Czy taki opis działki jest wystarczający zordonie? :angry:

Opublikowano

Glina nie jest przeciwskazaniem do wykonania gruntowych wymienników dla pompy ciepła i wentylacji. Trzeba tylko jeden zrobić na zewnątrz chałupy a drugi

można pod nią..... :angry: Tak naprawde bardziej istotny jest poziom wody gruntowej . Bo dla dolnego wymiennika PC - woda nawet poprawia warunki odbioru ciepła. Ale przy GWC(wentylacyjnym) moze być drobną komplikacja wymuszajac dostosowanie technologii.

 

A wracajac do rachunku za prad mojego sasiada :

- po prostu chałupa niechlujnie ocieplona . Przy porannych jesiennych przymrozkach widac na dachu dosłownie każdą krokwę ........ Jeszcze nie widziałem aby śnieg na nim utrzymywał sie dłużej jak dobę nawet przy mrozach ponizej 10*C. Po prostu przysłowiowa "kaszanka" spieprzona "koncertowo"..

Napisałem o tym nie dlatego aby odstraszać potencjalnych klientów na to źródło ciepła - tylko żeby zwrócić uwage ,że tak naprawdę istota niskich kosztów ogrzewania leży w prawidłowej izolacji budynku........... A izolację już trzeba mieć rozpracowaną na etapie przystąpienia do wykonania fundamentów - i to samo dotyczy obu wymienników ciepła.<_<

Opublikowano

O kurczę! 12 tyś za prąd? Albo Twój sąsiad jest bardzo bogaty albo bardzo głupi. No ale skoro piszesz, że ma tak genialnie ocieplony dom to sie wcale nie dziwię. Tu zgadzam się bez dwóch zdań, że dom musi być bardzo dobrze ocieplony a dach bezwzględnie dobrze. Wiecie. Jak ja bym musiał zapłacić 12tyś za prąd to szukałbym jakiegoś lewego przyłącza <_<

Wracając do tematu marinezqu z pompą Junkersa. Uważam tak samo jak Kogeneracja, że glina nie stanowi żadnego problemu. Czytałem ostatnio artykuł, że jak jest glina to jeszcze lepiej. Piszą, że najwięcej ciepła odzyskuje się właśnie z gliny albo z wilgotnej ziemi. Też gdzieś słyszałem, że najlepszym rozwiązaniem jest torf :angry: Ale nie wiem czy chciałbym mieć torfową działkę B) Samozapłony i takie tam :D Kurczę. Poszukam tego artykułu bo jest gdzieś w sieci właśnie o pompach Junkersa. Tylko muszę go odnaleźć :angry:

Nie rozumiem jednej rzeczy. Kogeneracja, czy oby na pewno można kłaść kolektory gruntowe pod chałupą? A co w razie uszkodzenia rur? Słyszałem, że nie można nawet sadzić na kolektorze a co dopiero stawiać chałupę :D

Opublikowano

Kol. "zordon" - z tym kolektorem pod chałupą miałem na myśli gruntowy wymiennik ciepła (GWC) do wentylacji wykonany jako złoże kamienne ( Tak jest zrobione w dawnej siedzibie EXBUD-u w Kielcach).

Jeżeli jest wysoki poziom wód gruntowych to niestety trzeba go wykonać z rur co najmniej kanalizacyjnych fi 250 - 315 mm układanych zawijasami na głębokości tak z 1,8 m od górnej krawędzi rury . Rury te musza być bezwzglednie doskonale uszczelnione coby nie właziła do nich woda z gruntu a i muszą być wyposażone w układ usuwania skroplin (czyli wody skraplającej się z powietrza) ..... Takiej "rurwy <_< " raczej pod chałupą nie da sie zmieścić a i nie ma to sensu technicznego z uwagi na problem ewentualnych uszkodzeń. Dlatego "per saldo" jestem zwolennikiem wersji kamiennej pod chałupą - ale zaznaczam muszą być warunki gruntowo-wodne do wykonania czegoś takiego lub zastosowane specjalne materiały (grube przemysłowe maty hydro-izolacyjne). Trzeba pamiętać ,ze w gruntach słabo przepuszczalnych może zaistnieć zjawisko podsiąkania wody opadowej do GWC. Wymiennik musi być wykonany przez "kumatego instalatora" a nie takiego co to się mu wydaje ,że wszystko umie. :angry:

Opublikowano

źle Ciebie zrozumiałem :angry: Poza tym wspominałem, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale lubię główkować i wyciągam szybko wnioski <_<

Szukałem tego artykułu o pompach Junkersa ( w sumie to na nim bazowałem :angry:) i odnalazłem. Zasugerowałem sie użytymi obrazkami mówiąc o tym kolektorze pod chałupą B)

Sami zobaczcie: https://www.info-ogrzewanie.pl/art,id_m-65,...-otoczenia.html

Opublikowano

Bardzo fajny ten artykuł. Dziękuję zordonie, że pokazałeś gdzie można znaleźć takie info. Nie wiedziałem, że pompy Junkersa odzyskują aż 80% ciepła z otoczenia. Myślałem, że to mniejsza część <_<

Opublikowano

Zdanie z artykułu:

Najczęstszym błędem popełnianym przez wykonawców jest sztukowanie przewodów z solanką (medium odzyskujące ciepło z gruntu, składające się z wody i nieszkodliwej dla środowiska substancji niezamarzającej – glikolu etylenowego lub spirytusu technicznego).

 

Chciałaem zauwazyć ,że w tekście autor pomylił solankę z .....płynem niezamarzajacym B)

 

- solanka to (jak sama nazwa wskazuje) - wodny roztwór soli (kuchennej) cechujacy się temperaturą zamarzania poniżej zera w zależnosci od steżenia NaCl. Jest to najtanszy płyn mogący stanowić " miedium transportowe" energii z dolnego wymiennika do pompy c.

 

- roztwór glikolu etylenowego to nic innego jak zwykły płyn do chłodnic samochodowych.

- roztwór spirytusu technicznego(etanolu) ....... to inaczej mówiąc .........gorzała <_< :angry: :angry:

 

 

Poza tym nie zgadzam się z e stwierdzeniem iź błędem jest łączenie przewodów wymiennika w gruncie. O ile jest to zrobione zgodnie z technologią to nie widze powodu dla utraty szczelnosci takiego połaczenia tym bardziej że w tych obwodach nie stosuje sie "extremalnych cisnień" :D

Opublikowano

A może to tylko taka ich nazwa wewnętrzna. Spotykałem się z wieloma określeniami różnych rzeczy. Może w Junkersie wewnętrznie tak nazywają to medium.

Poza tym dlaczego Kogeneracja uważasz, że można łączyć te rury z tą "solanką". Myślę, że skoro pojawił się taki artykuł to tak musi być. Tak mi sie bynajmniej wydaje. Możliwe, że pompy Junkersa dziają najlepiej jak ta rura nie jest sztukowana <_< Poza tym dobry artykuł. Dowiedziałem się, że jednak mam nieźle z tą gliną :angry: Myślicie, że te odwierty są takie drogie ?

Opublikowano

hehehe - 'wewnetrznie" to można na zamrożoną kupę powiedzieć "lody"....... ale czy to będą lody ????

Należy wyrażać się precyzyjnie - szczególnie w technice - bo później pojawiają się nieporozumienia czego mieliśmy już tutaj na forum przykład.

Co do łączenia przewodów w ziemi :

w technice stosowane jest wiele typów i rozwiązań złączy i zawsze zasada jest taka ,że dobre złącze jest bardziej wytrzymałe pod każdym względem od samego przewodu - jedyny warunek - musi być poprawnie i zgodnie z technologia wykonane :angry: Jeżeli z góry zakłada się ,że wykonawca będzie 'kretynem" i nie potrafi poprawnie połączyć dwóch rur - no to cóż ....bez komentarza. <_<

 

PS :"Junkers" jest za poważną firmą aby sobie pozwolić na takie "babole" semantyczne.

Opublikowano
PS :"Junkers" jest za poważną firmą aby sobie pozwolić na takie "babole" semantyczne.

 

"babole" semantyczne ? Co to znaczy?

A to, że Junkers jest poważną firmą to nie trzeba przekonywać. Wystarczy spojrzeć ile lat istnieją. Fajnie, że mają też pompy ciepła <_< Jak kiedyś wybuduję dom i nie będę miał gazu to na pewno poważnie rozpatrzę założenie pompy ciepła właśnie Junkersa :angry:

A co do sztukowania rur to jestem jak najbardziej zgodny z Kogeneracją. Jeżeli będzie dobrze wykonane to nie będzie żadnej różnicy. To jest tak jakby nie można było sztukować rur do c.o :angry:

Opublikowano
"babole" semantyczne ? Co to znaczy?

 

Za Wikipedią :

"..Semantyka (gr. σημαντικός, semantikós, istotne znaczenie, od sema, znak) to dyscyplina badająca relacje pomiędzy znakami a przedmiotami, do których się one odnoszą. Semantyka zajmuje się badaniem znaczenia słów, czyli interpretacją znaków oraz interpretacją zdań i wyrażeń języka. Semantyka logiczna (nazywana też czasem teorią modeli) bada języki sztuczne, gdzie badany język, zwany językiem przedmiotowym, jest interpretowany za pomocą metajęzyka...."

 

"babole , babol" - gwarowe określenie odnoszące się błędu, bzdury , pomyłki.....itd. <_<

 

W ogólnym znaczeniu miałem na myśli : "babole semantyczne = "bzdurne( nie trafne , błędne) określenia"................ :angry:

Opublikowano

Fajne tłumaczenie <_< Ale wracając do tematu bo trochę zboczyliśmy. Dobry artykuł ale ja nadal nie wiem co z moją pompą :angry: Coraz bardziej jestem przychylny Junkersowi, bo wgłębiłem się w ich ofertę. Poza tym znajomy poleca tę firmę a i Wy dobrze się wypowiadacie o niej. Bo chodzi o to, że nie chce mieć w przyszłości żadnych problemów z instalacją i ewentualnie z serwisem :angry:

Opublikowano

Odpowiem tak : Junkers jest O.K. ale ja osobiście bym go nie kupił ( z uwagi na koszty). Co prawda nie znam aktualnej oferty cenowej ale z doswiadczenia wiem ,ze w przypadku znanych firm płaci sie przede wszystkim za nazwę..........

Rzecz w tym ,że że istota dobrego działania urządzenia( w tym konkretnym wypadku omawianej PC ) nie leży w nim samym lecz najistotniejszy jest sposób zaprojektowania i wykonania instalacji. W żadnym wypadku nie Możesz oszczędzać na wymienniku dolnym i na instalacji wewnętrznej.

PC lepiej działa im niższa jest średnia temperatura górnego wymiennika. W związku z powyższym będzie bardzo pożądane zwiększenie powierzchni ( również długości rur i głębokości ich ułożenia) dolnego wymiennika w stosunku do projektu , to samo dotyczy instalacji wewnętrznej - Bo PT jest tylko mniej lub bardziej dokładnym przybliżeniem obliczeniowym warunków pracy urządzenia. Nie sposób jest utrafić 'akuratnie" tym bardziej ,że tak naprawdę nie znamy dobowego zapotrzebowania energetycznego budynku - i ktos kto powie ,ze potrafi to dokładnie wyliczyć opowiada dyrdymały.

Dlatego jest potrzebna duża doza 'ostrożności technicznej" w wykonawstwie czegoś takiego. Ja osobiście poskładał bym ją z "gratków" kupionych w hurtowniach 'chłodniczych" i hydraulicznych. W wersji "SAM" myślę że koszt nie przekroczyłby 20.000 zł kompletnej instalacji. Tak naprawdę sercem instalacji jest sprężarka - i jest to taka sama maszyna jak w klimatyzatorach czy ladach chłodniczych....... :angry: Lepiej spreżarkę nieco przewymiarować niż zamontować o mniejszej mocy. Większa co najwyżej będzie się częściej wyłączała a mniejsza może w skrajnym wypadku chodzić "na okrągło".

 

Na koniec i tak całość budowy domu i wykonania instalacji grzewczej PC zweryfikują rachunki za prąd...... :angry:

 

Problem polega na tym ,że jak już dostaniemy taki rachunek to jest "po ptokach" - niewiele można wtedy już poprawić bez pakowania sie w ogromne koszty.... <_< B)

Opublikowano

O kurczę. Jak ja zazdroszczę Ci takiej wiedzy :angry: Wiesz ale w Twojej wypowiedzi jest nauka dla mnie. Sam się nie odważ zrobić pompy ciepła a jak mówisz dokładność techniczna jest tu najważniejsza. Będę musiał poszukać jakiegoś dobrego instalatora, bo jak mówiłem nie chcę mieć żadnych problemów później a tym bardziej nie chcę dopłacać dodatkowo pieniędzy do jakiś poprawek. Słyszałem, że Junkers ma autoryzowanych instalatorów, więc myślę że będę musiał zaangażować któregoś z nich. Myślę, że będą znali sie na pompach na tyle żebym potem nie musiał się bujać z żadnymi poprawkami a całość będzie działała jak szwajcarski zegarek <_<

Opublikowano

Hmmm..... to że instalator zna sie dobrze na instalacji PC - nie znaczy że Będziesz miał niskie rachunki za prąd............ rzecz również w tym żeby murarz też znał się na swojej robocie........

Niestety w "zabawie z PC" ( jak nigdzie przy innych źródłach ciepła) widać bardzo ostro zależność pomiędzy zapotrzebowaniem energetycznym budynku a kosztami ogrzewania . Nie chodzi mi o budowę tzw. "domu pasywnego" ( co moim zdaniem stanowi przerost formy nad treścią) ale o budynek w pełni zasługujący na miano energo-oszczędnego. Budowę takiego domu trzeba zacząć już na etapie kopania fundamentów........ a zaniechanie wykonania GWC + wentylacja mechaniczna z rekuperacją to po prostu nieporozumienie - i w takim wypadku szkoda sobie zawracać głowę z PC.............

 

Jest jeszcze jeden problem który mnie zawsze niepokoił przy PC......... mianowicie sposób ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Ta woda winna mieć temperaturę 55 - 60 *C a okresowo do 90*C( dezynfekcja bojlera) a kłóci się to z ideą PC albowiem nie ma sensu forsować tej ostatniej do tak wysokich parametrów cieplnych bo drastycznie spada jej sprawność. Moim zdaniem należało by się posłużyć zbiornikiem buforowym ( i tu żadnej ameryki nie wymyśliłem :angry: ) ale w inny sposób : bufor ma trzymać większą ilość podgrzanej wody z obiegu CO po to by nią w szybki sposób wstępnie podgrzać wodę użytkową ( do 40 - 45*C) ale poprzez dodatkowy wymiennik przepływowy z pompą ładującą. Dlaczego ta komplikacja ? Ano dlatego że podgrzewanie dużej ilości wody użytkowej do w sumie niskich temperatur powoduje w niej wyleganie się bakterii Legionelli powodującej ciężkie i oporne na antybiotyki zapalenia płuc............... <_< :angry:

Z kolei dodatkowe dogrzewanie elektryczne znacznej ilości wody w bojlerze podnosi zużycie energii elektrycznej o straty na izolacji tegoż baniaka ( jest to czasami do kilkunastu - a nawet kilkudziesięciu kW/dobę) czym mało kto z instalatorów zawraca sobie głowę (nie oni płacą rachunki - ani nie kupują wagonami antybiotyków).

 

Tę wodę z wymiennika przepływowego o temp ok. 40 *C można ewentualnie dogrzać też prądem w podgrzewaczu przepływowym - ale mniejszym kosztem bo omijamy w/w straty.

Reasumując : w tym układzie podgrzewamy niewielką ilość akurat potrzebnej ciepłej wody użytkowej , której nie musimy sterylizować bo bakcyl w takich warunkach nie ma szans na wyhodowanie się. :D

 

PS : Dobrze by było rozważyć możliwość podgrzewania tego bufora dodatkowo kolektorami słonecznymi( ino nie jakiegoś "weismana" bo Ci się i za 20 lat nie zamortyzują) B) - latem to istotne zmniejszenie kosztów ogrzewania cwu.

Opublikowano

Kogeneracja wiem, że sie powtórzę ale JESTEŚ GENIALNY! Jak ja Ci zazdroszczę takiej wiedzy. Nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Myślę, że inni jak będą to czytać też to powiedzą B)

 

Piszesz o tej strasznej bakterii ;) Myślisz, że ludzie Junkersa którzy robią te pompy nie przewidzieli tego? Jak tak czytam o tym zapaleniu płuc to aż mi się robi niedobrze B)

 

A co do tych kolektorów słonecznych. Myślisz, że mogą być sprzedawane w zestawie z pompą ciepła? Bo widziałem, że są też te systemy u Junkersa :)

Opublikowano
Piszesz o tej strasznej bakterii :) Myślisz, że ludzie Junkersa którzy robią te pompy nie przewidzieli tego? Jak tak czytam o tym zapaleniu płuc to aż mi się robi niedobrze B)

A co do tych kolektorów słonecznych. Myślisz, że mogą być sprzedawane w zestawie z pompą ciepła? Bo widziałem, że są też te systemy u Junkersa :)

 

 

...no Przestań z tymi peanami bo się jeszcze zamknę w sobie B)

 

Ci co robią pompy ciepła nie mają pojęcia o bakteriach bo ich po prostu niedotyczą , ci od bojlerów również niewiele. Problem powinni znać instalatorzy - ale też na ogół ewentualnie wiedzą 'że gdzieś dzwoni" tylko nie wiedzą w którym kościele. Najwięcej mają z tym do czynienia ludzie od eksploatacji instalacji wentylacyjno/klimatyzacyjnych ......... niejeden przechorował dłubiąc w zużytych filtrach powietrza bez zabezpieczenia B) B) . Ale znowuż ci co są od wentylacji nie znają sie na ogół na ....hydraulice. ;) i kółko się zamyka.

 

Moim zdaniem szanowny Kolega niepotrzebnie sie ogranicza do tego Junkersa......... jest wiele innych firm znacznie tańszych a moim zdaniem bardziej w tej materii doświadczonych - np. Japończycy królują w agregatach klimatyzacyjnych a PC ma identyczne "serce" ( agregat sprężarkowy) - a i automatyka jest podobna. Niech szanowny Kolega poszuka raczej dobrego instalatora niż "sprzedawcy gratków" z "zakumplowanym" montażystą...... Istota PC nie leży w samym urządzeniu lecz w sposobie wykonania całości instalacji.................... równie dobrze można zapakować ruski agregat sprężarkowy - jak wytrzyma pierwszy sezon to i będzie chodził dalsze 15 lat...a cena wiadomo 10x niższa. B) Niestety w tej akurat materii ilość wydanej kasy w żadnym wypadku nie idzie z jakością instalacji jako całości. :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.