Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

.... przeważnie dokładnie wymiatam ruszt jak przeładowuje kocioł no ale... prawdopodobnie przyczyną był tak jak piszesz mały przepływ powietrza bo jak miarkownik podwyzszyłem do 70oC i kołeczko otwarte było na 50% z 25% to wymiennik zrobił sie biały .... tylko na rancie drzwiczek nazbierało sie ok 1 cm drobniutkiego popiołu .... narazie wrzuciłem rury bo mam popołudniówkę a piec musi grzać jak rodzinka się zjedzie.... na pewno będę testowałm jeszcze budke suflera, zastanawiam sie czy jej nie obniżyć bo jak narazie boki są 60/60mm .... pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykluczone że są za wysokie i troche dławią przepływ . Mają działać jak kierownica ciągu a przy okazji odrobinę wydłużyć drogę spalin . Zobaczymy jak się spiszą przy róznych ustawieniach PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... przeważnie dokładnie wymiatam ruszt jak przeładowuje kocioł no ale... prawdopodobnie przyczyną był tak jak piszesz mały przepływ powietrza bo jak miarkownik podwyzszyłem do 70oC i kołeczko otwarte było na 50% z 25% to wymiennik zrobił sie biały .... tylko na rancie drzwiczek nazbierało sie ok 1 cm drobniutkiego popiołu .... narazie wrzuciłem rury bo mam popołudniówkę a piec musi grzać jak rodzinka się zjedzie.... na pewno będę testowałm jeszcze budke suflera, zastanawiam sie czy jej nie obniżyć bo jak narazie boki są 60/60mm .... pozdr

Nazbierało się pyłu bo części lotne budka kieruje na drzwiczki.

Musisz dążyc też do tego, żeby jak największa część spalin opływała po wymienniku. Tylko wtedy uzyska się maksymalny odbiór ciepła ze spalin. Na niewiele zda się budka jeśli za nią masz otwór jak w d.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin03, damdob

dlazego macie de longhi grzejniki?

..... starszy gość który robił mi instalację grzewczą i gazową polecił mi właśnie viadrusa i grzejniki de longhi od tamtej pory mineło juz 4 lata i jestem b.zadowolony :)

To samo u mnie, polecił mi instalator. Nie mogę porównac z ALU bo nie mam doświadczenia. Trzeba by pogoglować dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam alu,, bardzo szybko łapią temp i odwrotnie ,, kierowałem sie raczej estetyką bo w salonie mam dwa potężne po 25 zeberek i takich wielgutnych nie da się schowac..ogólnie gdy temp na kotle 65*C to przy złapaniu zeberka ręką 15 sekund i trzeba puścić - odczucie pazenia,, mają v4 wyloty powietrza i gdy się rozgrzeją czuc w odległości do 1 metra strumien podgrzanego powietrza lecący pod kątem w góre... jestem zadowolony z nich .. ale innych nigdy nie miałem więc nie wiem czy są lepsze czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toomm

ta moja polka pelni role wydluzacza obiegu spalin, deflektora i kpw. Wiem, ze chodzi ci o KPW pomyslu Last Rico ale moim zdaniem do naszych wiader jest lepsza taka blacha na drzwiczki jaka marcin03 pokazal. A moja blacha jest czlonowa i dlatego rozgrzewa sie do czerwonosci i dopala gazy. Czolo tej blachy dochodzi wysoko nad PW co powoduje ze wiekszosc PW leci pod blacha na palenisko i tez dobrze spelnia role. Przyznam, ze KPW Last Rico wydaje mi sie troche klopotliwe i nie za bardzo jestem do tego przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toomm

popatrz na fotki wczesniej; polka jest zbudowana z elementow luzno ze soba zlozonych. Nie jest w jednej czesci i latwiej kazdy z elementow sie rozgrzewa. Pomiedzy tymi elementami sa zawsze jakies milimetrowe przewy, przez ktore przechodza spaliny dopalajac sie i rozgrzewajac blachy. Polka jest czlonowa a nie blacha :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę z zainteresowaniem Wasz wątek i mam pytania:

 

1. Czy ktoś z Was mierzył temperaturę spalin w różnych fazach palenia w Viadrusie (rozpalanie, odgazowywanie itd.)?

2. Na ile zastosowane blachy, dławiki itp. wydłużają Wam stałopalność i polepszają ekonomikę grzania?

 

PS.

Shkiperfil, pomysł z tą "półko-kierownicą" bardzo ciekawy, zwłaszcza dla tych wersji D czy S albo Viadrusa BASIC. Zastanawiam się, jaki byłby efekt gdyby zamiast stali zastosować półkę szamotową - coś na wzór tego dodatkowego "obmurza" z Viadrusa U26, tylko umieszczony w sposób jak u Ciebie.

Edytowane przez WojtB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wiecie, że lubię eksperymentować i swego czasu rzeczywiście zmajstrowałem kierownicę PW a'la LsatRico. Nie byłem zadowolony bo kierowała PW w jedno miejsce a wokół było pełno dymu i sadzy. To było trochę tak, jakby w palenisko dmuchać w jedno miejsce a reszta niech się wędzi.

Poszedłem w kierunku kierowania PW na całe palenisko i tak powstała przypadkowo ta zaokrąglona blacha, która w tej chwili działa i ma się dobrze. Widać szczególnie przy rozpalaniu jak płomienie "szaleją" w strefie działania PW, wygląda to tak jakby dmuchać w palenisko np. wentylatorkiem gdy otworzę PW na 100%. Efektywne chyba to jest bo sadza zbiera się powoli i w kotle jest biało po wypaleniu. Temperatura spalin też jest wyższa, bo widać na dławikach jak są wygrzane szczególnie w przedniej części (nalot schodzi sam tak jakby się łuszczył).

 

1. Czy ktoś z Was mierzył temperaturę spalin w różnych fazach palenia w Viadrusie (rozpalanie, odgazowywanie itd.)?

2. Na ile zastosowane blachy, dławiki itp. wydłużają Wam stałopalność i polepszają ekonomikę grzania?

1. Temperatury spalin nie mierzyłem ale po zastosowaniu dławików wyraźnie spadła temp. czopucha i rury łączącej z kominem.

2. Każda modyfikacja służąca lepszemu odzyskaniu ciepła ze spalin to jest duży "+" na stałopalność i ekonomikę. Ogrzewanie to nie prepetum mobile, nie da się ciepła grzejnikom to jest zimno.

Wpiszcie w wyszukiwarkę "kalkulator zużycia węgla".

U mnie wyszło prawie bez błędu. Liczę 3 tony węgla na sezon i tyle mi podał kalkulator groszku pakowanego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj przeładowałem piec o 22:00, ok 4 łopatki x ok 3 kg, mniej wiecej na równi z drzwiczkami, miarkownik na 70oC, kólka z czopucha wyciagnieta na ok 5,5 cm, w wymienniku włozone rury, kółeczko otwarte na 50%, na zewnątrz ok -2oC, temp na sterowniku 41oC i rośnie po jakis 20 min juz było 45oC, ok godz 02:00 temp na sterowniku 58oC, ok godz 06:00 temp na sterowniku 49oC i tak utrzymywało sie do godz 09:08 po tym czasie temp zaczeła spadać i na te chwile tj 09:51 wynosi 43oC, na zewnątrz +1oC..... pozdr

 

 

post-26933-0-50192100-1359449530_thumb.jpgpost-26933-0-35170200-1359449537_thumb.jpgpost-26933-0-87224800-1359449544_thumb.jpgpost-26933-0-27198700-1359449560_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WojtB

do spraw modyfikacji w kociolku podchodze raczej od strony praktycznej a nie od naukowej. Do idealu to u mniej jest dalej niz blizej. Ale dzieki blasze tak jak Marcin03 zaobserwowalem zmniejszenie cieploty rury dochodzacej do komina a mam ja na 70cm. To jest dla mnie bardzo wazny element bo juz mi raz sciana kominowa popekala od komina. Ale jednoczesnie dzieki tej polce jest lepsze wykorzystanie ciepla i szybsze nagrzewanie instalacji. Na pewno wydluzenie stalopalnosci tez jest. Wczesniej rura tak mi sie nagrzewala ze izolacja na rurach pol metra dalej sie topila. O tych wszystkich efektach juz wczesniej byla mowa. Poczytaj. Tu na prawde wiele mozna wyczytac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem w kierunku kierowania PW na całe palenisko i tak powstała przypadkowo ta zaokrąglona blacha, która w tej chwili działa i ma się dobrze. Widać szczególnie przy rozpalaniu jak płomienie "szaleją" w strefie działania PW, wygląda to tak jakby dmuchać w palenisko np. wentylatorkiem gdy otworzę PW na 100%.

 

Jeśli chodzi o tą blaszkę, to tytułem ciekawostki dodam, że spotkałem się z troszeczkę podobnym, ale fabrycznym rozwiązaniem w jednym tureckich kotłów żeliwnych, gdzie dodatkowo zastosowano jeszcze zasłonę górnego wymiennika, żeby nie dymiło na kotłownię. W sumie ciekawy pomysł:

 

kociol-zasypowy-zeliwny-solid-130-175-kw.jpg

 

Ciekawy jest też 3-ciągowy wymiennik w tym żeliwniaku, choć co do trwałości tego pieca pojawiły się na tym Forum negatywne opinie.

 

kociol-zeliwny-o-mocy-13-17-5-kw%5B2%5D.jpg

 

Ale jednoczesnie dzieki tej polce jest lepsze wykorzystanie ciepla i szybsze nagrzewanie instalacji. Na pewno wydluzenie stalopalnosci tez jest. Wczesniej rura tak mi sie nagrzewala ze izolacja na rurach pol metra dalej sie topila. O tych wszystkich efektach juz wczesniej byla mowa. Poczytaj. Tu na prawde wiele mozna wyczytac.

 

Dzięki za informacje, wątek śledzę. O temperaturę spalin pytałem, bo nie znalazłem tu informacji o tym, a na podstawie tych danych można sporo powiedzieć o sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pękającego komina, to pięknie pęka po tym jak się zapalą sadze :) Miałem tak raz, gdy zapaliłem i zapomniałem drzwiczek dolnych zamknąć. Dostała sadza w kominie ognia, kocioł doszedł do 90 stopni, powłączały się alarmy, sms-y więc pędze do kotłowni pozamykać a na ścianie sznit z góry na dół jak po Kubie rozpruwaczu :)

Po założeniu dławików i blaszki na drzwiach ściana z kominem (jest wewnątrz domu) jest duuużo chłodniejsza niż bez wynalazków. Po prostu - nie goni ciepło prosto w komin i o to chodzi!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tą blaszkę, to tytułem ciekawostki dodam, że spotkałem się z troszeczkę podobnym, ale fabrycznym rozwiązaniem w jednym tureckich kotłów żeliwnych, gdzie dodatkowo zastosowano jeszcze zasłonę górnego wymiennika, żeby nie dymiło na kotłownię. W sumie ciekawy pomysł:

 

Widziałem już kiedyś ten kocioł. bardzo mnie interesował. Ale nie zwróciłem uwagi na szczegóły. Pomysł ciekawy z tą zasłoną, faktycznie. trzeba pomyśleć.... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę z zainteresowaniem Wasz wątek i mam pytania:

 

1. Czy ktoś z Was mierzył temperaturę spalin w różnych fazach palenia w Viadrusie (rozpalanie, odgazowywanie itd.)?

........

 

wczoraj po powrocie z pracy ok 23:15 przemierzyłem pirometrem Fluke 561 temperatury .....

 

1. na sterowniku temp 40oC na piecu 50oC...

2. temperatura na kołnierzu z rurą wody zasilającej.... (w tle czerwona kropka wskaźnika lasera)

3. temperatura na rurze z czopucha do komina .... (w tle czerwona kropka wskaźnika lasera)

4. temperatura wymiennika ..... (w tle czerwona kropka wskaźnika lasera)

 

post-26933-0-82337500-1359533306_thumb.jpgpost-26933-0-37442200-1359533321_thumb.jpgpost-26933-0-51257500-1359533337_thumb.jpgpost-26933-0-27521900-1359533348_thumb.jpg

 

 

.... dorobiłem jeszcze 2 szt rurek na 100 mm ....

 

post-26933-0-14508800-1359534167_thumb.jpgpost-26933-0-56304100-1359534174_thumb.jpg

Edytowane przez damdob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w tym roku spalilem juz 5ton wegla na 230m2 grzewczych domu 25lat nieocieplonego. Do konca sezonu zejdzie jeszcze jakies 1,5 tony pewnie. Ale to i tak mniej niz wylicaja mi kalkulatory w necie.

 

A od kiedy palisz węglem?? Mi poszło póki co 2,5t a mam 270m2 jedynie okna plastikowe a sciany i dach to istna ucieczka ciepła. Węglem pale od listopada a non stop od początku grudnia. I teraz kupiłem tone orzecha z Marcela i sadze że powinno mi to wystarczyć do końca sezonu.

 

 

 

Panowie a czy wystąpiło u Was takie coś mianowicie zszedłem teraz do piwnicy zobaczyć jak się pali i powiem tak, że miarkownik ustawiony miałem na 60 temp na piecy 55 i jak lekko jeszcze przykreciłem miarkownik to lekko buchało dymem z rozetki.

 

Coż to może być ?? za mało PW i gromadzi się wiecej dymu i lekki wybuch ??

Edytowane przez MichaŁ26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.