Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naczynie Przeponowe - Ciśnienie Gazu ?


arthek

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ nie mogłem sie doszukać informacji więc zakładam watek.

Mam instalację z wymiennikiem płytowym.

Na obiegu wtórnym ( zamkniętym) jest zbiornik przeponowy.

Chciałbym się dowiedzieć jakie ciśnienie gazu powinno być w takim zbiorniku i od czego ono zależy.

Jest wentyl , można sprawdzić i ewentualnie dopompować pompką ale najpierw trzeba wiedzieć jak ciśnienie jest optymalne.

I druga sprawa , dotyczy ciśnienia w instalacji w układzie zamkniętym.

Na zimnej nie pracującej instalacji mam w okolicach 0,2 atm.

W nagrzanej , pracującej ( temp CO - 50'C ) jest w okolicach 0,8 do 1 atm.

Tak powinnmo być ? Czy wszystko jest ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ,że podana przez Ciebie wielkość ciśnienia w zamkniętej instalacji na poziomie 1,5 bar dotyczy wszystkich rodzajów instalacji grzewczych zamkniętych ?

Czyli maksymalna oscylacja ciśnienia przy sprawnym naczyniu przeponowym to ~0,5 bara.

U mnie jest ponad 0,8 bara oscylacji.

 

Właśnie zdemontowałem swoje naczynie w celu sprawdzenia - Reflex 18 L .Na zbiorniku pisze 1,5 bar.Natomiast po zmierzeniu manometrem do kół ciśnienie wynosiło 1,0 bar.Czyli 0,5 bara gdzieś uciekło.....

Z wentyla woda nie leciała , więc naczynie jest chyba sprawne.Niepokoi mnie tylko ten ubytek ciśnienia.

Dopompuję na 1,4 , a w instalacji ( zimnej) dobiję 1,2 bara.Zobaczę co się będzie działo.

 

Zapomniałem dodać że mam instalację na kotle z podajnikiem ( miał) a naczynie jest na stronie wtórnej z wymiennikiem płytowym.Zastanawia mnie tylko to czy aby napewno jest konieczność w tym przypadku utrzymywania tak dużego ciśnienia ( 1,5 bar) , czy nie wystarczy np 1,0 bar ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie powinno byc 0.3 bar wyższe niż ciśnienie statyczne słupa wody CO na zimno.

10 m h2o to 1 bar.

A to powie manometr po stronie wtórnej, czyli gdy najwyższy grzejnik jest 10 m powyżej kotła to na zimni wystarczy 1.1 bar a w nacz. wzb. 1.2bar.

 

A jak układ jest niższy to trzeba gazy upuścić. H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ,że podana przez Ciebie wielkość ciśnienia w zamkniętej instalacji na poziomie 1,5 bar dotyczy wszystkich rodzajów instalacji grzewczych zamkniętych ?

Czyli maksymalna oscylacja ciśnienia przy sprawnym naczyniu przeponowym to ~0,5 bara.

U mnie jest ponad 0,8 bara oscylacji.

 

Te oscylacje u Ciebie wynikają z faktu, że naczynie wzbiorcze pracuje od 1 bara! Wcześniej nie.

Czyli dopiero jak dojdzie do 1 bar to się stabilizuje. Świadczy to o tym, że zbiornik jest raczej w porządku.

Jednak jeśli go dopompujesz do 1,4 bar, to oscylacje wzrosną :D

 

Z podanych przez Ciebie danych wynika, że wysokość układu zamkniętego nie przekracza 2m (1 kondygnacja od naczynia wziorczego, a właściwie manometru :D ).

W takim przypadku stosując zalecenie Bacy, należałoby w naczyniu ustawić 0,5 bar a do układu napuścić 0,4 bar zimnej wody.

 

Ja bym w takim przypadku naczynie ustawił na 0,5 bar ale zimnej wody bym napuścił 0,6 bar (naczynie min. 10% ilości wody w układzie zamkniętym).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że masz dobrze dobraną wielkość

Spuść wodę z instalacji /żartowałem/ lub napompuj naczynie do cińnienia 1,5 bara

Odłącz naczynie.. i wypełnij instalacje i odpowietrz.

Zmierz ciśnienie w punkcie podłączania naczynia wzbiorczego np będzie 8 mh2O to jest 0,8bara

Teraz spuść ciśninie z naczynia i otwórz zawór do instalacji. Następnie napomuj je tak aby w instalacji osiąnąć 0,8 + 0,3 bara

W tym momencie jest juz wszystko w porządku.

Zapisz sobie ciśninie na naczyniu wzbiorczym i sprzawdzaj je 2 razy w sezonie - naczynia reflex sa kiepskie widziałem kilka badan i pozostawiam je bez komentarza

Jak będziesz dopuszczał wodę do instalacji kup sobie reduktor ciśnienia który nie napełni jej więcej niż do ciśnienia /po uprzednim sprawdzeniu ciśniniea na naczyniu wzbiorczym/ w instalacji - trzeba je odpowiednio ustawić wydatek 200 zł i jesteś zabezpieczony na wszystko

Miłej eksp. urządzenia

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimnej nie pracującej instalacji mam w okolicach 0,2 atm.

W nagrzanej , pracującej ( temp CO - 50'C ) jest w okolicach 0,8 do 1 atm.

Tak powinnmo być ? Czy wszystko jest ok ?

1bar = 10 mH2O=0,98atm

0,2 atm to 2 mH2O Nie mam poczucia Twoich wysokości ale normalnie powinno być

H /wysokość od punktu włączenia naczynia do punktu najw. poziomu przejnika w inst./ + 3mH2O

Póżniej napisze coś na temat ciśninie maksymalnych i zabezpieczeniach na instalacji

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za info.

Rozjaśniliście mi trochę temat.

Opiszę sytuację u siebie.

Dom bez piwnic , parter i piętro.

Kocioł stoi na parterze na poziomie podłóg.

Najwyższy grzejnik sięga sufitu na piętrze ( drabinka w łazience).

 

Mam więc możliwość w miare dokładnego zmierzenia odległości - od manometru przy naczyniu przeponowym ( parter )do najwyższego punktu grzejnika drabinkowego w łazience ( piętro).Odległość to 4 m

Czyli w przeliczeniu 4 metry wysokości to 0,4 bara

 

Czyli robię tak ( jeśli coś napiszę nie tak to prosze o korektę) :

- zdejmuję z instalacji naczynie przeponowe

- dobijam cisnienia do naczynia 0,4 + 0,3 = 0,7 bara

- przed załozeniem naczynia do instalacji , spuszczam ciśnienie z zimnej instalacji ( obecnie mam z założonym naczyniem 1,5 bar) do 0,4 bar.

- przykręcam naczynie do instalacji.

- odpowietrzam instalację ewentualnie dopuszczajac wody do 0,4 bar ( w trakcie odpowietrzania ciśnienie spada)

 

Tak na marginesie.

Nie bardzo wiem jak można zmierzyć ciśnienie statyczne słupa wody CO na zimno w instalacji zamkniętej ( bez naczynia przeponowego) .

Przecież w trakcie napeniania wodą tejże instalacji zamkniętej ,obserwując manometr możemy dolać wody na zero ( bez nadcisnienia) lub też dolejemy jej więcej tworząc w niej nadciśnienie ? Więc w jaki sposób po napełnieniu instalacji zmierzyć ciśnienie statyczne słupa wody CO ? W instalacji otwartej nie ma problemu ze zmierzeniem ciśnienia słupa wody z wiadomych względów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to instalacja z wymuszonym obiegiem to należy zapewnić w instalacji ciśnienie powyżej 1 Bar. Zapobiegnie to zjawisku kawitacji oraz podniesie granicę gotowania się wody. Mając ciśnienie wstępne 1 bar (gaz, zakładając je jako najniższe dla pracującej instalacji) napełniamy instalację wodą do ciśnienia 1bar + 0,3 bar. To taka uproszczona metoda ustalania ciśnienia w zbiorniku, ale wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , jest to instalacja z wymuszonym obiegiem ( instalacja na wymienniku ciepła , wtórny obieg napędzany pompą 25/6 , naczynie przeponowe 18 L )

 

Czyli odłączam naczynie od instalacji , pompuję je do np 1,2 bara.

Potem naczynie podłaczam z powrotem do instalacji , uzupełniajac wodę do instalacji do ciśnienia 1, 5 bar ?

 

Tylko proszę o wyjasnienie , ponieważ pojawiły się sprzeczne informacje :

Gdzie ma być wyższe ciśnienie o te 0,3 bar :

- gazu w naczyniu przeponowym ( np 1,5 bar naczynie i 1,2 bar wody ) czy wody w instalacji ( np 1,2 bar naczynie i 1,5 bar wody ) ?

 

Wstawiam załacznik który znalazłem w necie.Proszę o objaśnienie.

post-2034-1279525410_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz 1,2 bara woda 1,5. rys. ciśnienie statyczne w instalacji + 0,2 bar to ciśnienie gazu. Ponieważ tu ciśnienie statyczne jest niskie a ze względu na pompę obiegową jest wymagane ciśnienie napływu rzędu 1 bar to należy to ciśnienie podnieść do 1 (1,2) bar . Następnie napełniamy instalacje do ciśnienia o 0,3 bar wyższego tj. 1,5bar . Można je tak zostawić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Bardzo jasna i rzeczowa odpowiedź.

 

Zastanawiam się czego dokładnie dotyczy trzeci rysunek ( jest trochę niewyraźny - mała rozdzielczość) - ciecz po nagrzaniu .Są tam podane jakieś wartości ale sa nieczytelne.Mowa jest o "ciśnieniu końcowym".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to,ze po odgazowaniu ciśnienie może się zmienić. Ale to stosuje się przy doborze naczynie przez program. Wyliczone zostaje max. ciśnienie jakie może pojawić się w instalacji przy max. temperaturze. Wtedy odejmuje się pewną wartość ciśnienia od wartości (max. pe [bar] ≤ pSV - 0,5 bar) (otwarcie zaworu bezpieczeństwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam. Odswiezam temat. Koledzy mam zastosowany ukl. zamkniety i naczynie przeponowe25litr.podłączone w rure powrotna 1,30m wyzej od wejscia powrotu do pieca. Zmiezylem wysokość od podlaczenia naczynia w powrot do nawyzszego grzejnika i wyszlo mi 2,70m a po dodaniu tych 1,30m daje mi 4m. Kombinuje z tym cisnieniem w naczyniu przeponowym i ilosc wody w obiegu, ale nie wiem wlasnie jaka wartosc przyjac wysokosci slupa wody, czy w granicach 3m, czy 4m?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam,

opisze moja sytuacje:

 

Mam instalacje z pompą (to znaczy obieg wymuszony?) i naczyniem przeponowym Reflex 35l.

Od miejsca podlaczenia naczynia do najwyzszego punktu jest okolo 10m. Grzejniki sa nizej, ale ze wzgledu na budowe domu rury sa poprowadzone wyzej i dlatego to ich wysokosc uwzgledniam do obliczenia wysokosci.

Zbiornik zostal podlaczony z roboczym cisnieniem 1,5 bara, instalacja zostala napelniona do cisnienia 1 bar i odpowietrzona.

Dopiero potem zaczlaem czytac instrukcje, znalazlem wzory na cisnienia i stad moje pytanie co dalej?

 

Czy powinnienem:

1. upuscic cisnienie gazu do 1,2 bara

2. dopompowac cisnienie wody do 1,5 bara? (zawor bezpieczenstwa jest na 2 albo 2,25 bara nie pamietam teraz).

 

We wzorze na cisnienie poczatkowe po sa jeszcze dwa wspolczynniki, jeden pomijam bo naczynie przeponowe jest na powrocie, ale nie rozumiem do konca tego drugiego, "cisnienie parowania w intalacjach goracej wody..." - czy to chodzi o to gdy woda ma przy grzaniu powyzej 100 stopni?

 

Z gory dziekuje za podpowiedz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam

U mnie problem zauważyłem klika dni temu, ciśnienie w instalacji 0,4 bar na zimnym piecu po rozpaleniu do 50 st. ciśnienie wzrasta do 2,4 bar ( układ zamknięty od 10 lat, zawsze było 0,8 na zimnej instalacji 1,4 na rozgrzanym piecu) wysokość słupa 8m, naczynie przeponowe Reflex 25l.

Po ściągnięciu osłonki i naciśnięciu wentyla ani woda nie leci, ani nie wydostaje się gaz, po puknięciu w naczynie wydaje się że naczynie jest całe wypełnione wodą.

Czy to oznacza że naczynie przeponowe do wymiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to oznacza że naczynie przeponowe do wymiany?

 

Możliwe, ale najpierw trzeba uzupełnić powietrze w naczyniu do właściwego ciśnienia wstępnego i upewnić się, że nie ucieka wentylem lub przez membranę do układu. Ciśnienie wstępne należy kontrolować przynajmniej raz do roku, albo wtedy gdy zauważysz,  że wahania ciśnienia się zwiększają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba uzupełnienia powietrza do naczynia nie udała się zwykłą pompką samochodową bez spuszczania wody z instalacji (powietrze uciekało przez tłok i wężyk od strony pompki i nie wchodziło do naczynia, taka marna pompka) , membrana musi mocno przylegać do wentyla tak mi się wydaje.

W sobotę mam wolne postaram się zorganizować kompresor, wtedy spuszczę wodę z całej instalacji i zobaczę czy będzie dało się dobić naczynie, czy konieczna wymiana na nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się pożyczyć kompresor, spuściłem wodę by było ciśnienie 0 w układzie, nabiłem naczynie do 0,7 bar i dalej pełne wody, więc po pracy jadę kupić nowe naczynie przeponowe, jakieś propozycję jakiej firmy kupić, obecnie mam firmy Reflex 25l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.