Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Napełnianie Instalacji Co (Ciśnienie Nazczynia Przeponowego, I Cały Know How :p )


Bartek83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno skończyłem remont domku i miałem koniecznośc spuszczenia całej wody z instalcji co. W związku z tym mam problemik. Napełniłem instalację wodą do 1,3 - według wskazań manometru i w dalszym ciągu dwa grzejniki słabo mi grzeją. Po nagrzaniu instalacji ciśnienie jakie wskazuje manometr to mnie więcje 1,6 w zalezności od temperatury jaką pogodówka wpuszcza w instalację (grzejniki). Wydaje mi się że to za dużo. Mam naczynie przeponowe reflek o pojemności 18L, ciśnieniu wstępnym 1,5 bara i maksymalnym 6 bar. Czy przyczyną może być to że jest za małe ciśnienie w naczyniu przeponowym? i czy mogło one zejść z niego podczas spuszczania wody ? Bo jak spuściłem całą wodę z instalacji to na manometrze było 0 (zero). Czy macie jakieś pomysły co z tym zrobić ? Jeżeli tak to proszę o łopatologiczne wytłumaczenie - jak dla kołka bo kompletnie się na tym nie znam :P

 

Trochę wyrozumiałośći i bez pojazdu :) Z góry dzięki za info.

 

Aha dodam jeszcze że to uład zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zbiornik ma ciśnienie wstępne 1,5 bara to zachowanie opisane jest prawidłowe (gdyby było inaczej, to byłoby źle).

Ustawianie ciśnienia roboczego (1,3) poniżej ciśnienia przepony (1,5) nie jest generalnie praktykowane [choć wg mnie nie jest błędem].

Zgodnie z zaleceniami ciśnienie robocze powinno być co najmniej 0,2 bara większe niż ciśnienie przepony (tu >1,7 bar).

Jeśli urządzenia w instalacji na to nie pozwalają, to trzeba obniżyć ciśnienie przepony...

 

Odnośnie grzejników, to po napełnieniu instalacji trzeba ją odpowietrzyć albo dopilnować, żeby sama się odpowietrzyła (jak jest dobrze zrobiona to tak się stanie ale niekoniecznie od razu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze ustawia się na zimnym.

Trzeba wiedzieć jakie ma być ciśnienie robocze w Twojej instalacji - to nie zbiornik o tym decyduje, tylko projektant.

Do projektu dostosowuje się ciśnienie wstępne w przeponie a potem ciśnienie robocze o 0,2-0,4 wyższe.

Potem powinieneś zrobić tak, że najpierw odpiąć zbiornik i zmierzyć ciśnienie w przeponie (wentylu) i ew. dopuścić lub wypuścić azot (powietrze) jak w kole od samochodu.

To w samochodzie się pilnuje zaleceń w oponach a w instalacji to co? Jak fabryka zbiorników napuściła?

To jest poważna sprawa i nie ma tutaj wymyślania czy 1,3 albo może 1,7...

Ten zbiornik ma chronić drogie urządzenia (kocioł) a nie tak sobie wisieć bo układ jest zamknięty.

Zdobądź te informacje to będzie dobrze.

 

A potem dopiero lać wodę do instalacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś pytania w dwóch postach własciwie nie wiem po co? Po pierwsze to jaki kocioł masz w instalacji? Jak zabezpieczony jest kocioł? Na oko przy takiej ilości grzejników te 18l naczynia przeponowego może być skromne a nic nie wiemy o pojemności wodnej kotła. Ciśnienie w instalacji nie ma wiele wspólnego z grzejnikami które nie grzeją. Vernal napisał już o odpowietrzeniu grzejników, i powietrze może być głównym twoim problemem, kolejny to regulacja hydrauliczna. Układ przerabiałeś coś zostało starego, zmieniłeś srednice rurociągów, zmieniłeś część grzejników może są jeszcze jakieś zmiany o których nie wspomniałeś ( np zawory termostatyczne na grzejnikach). Woda ma taką właściwość że płynie tam gdzie ma łatwiej i czasem trzeba ją zmusić aby płynęła tam gdzie chcemy czyli wyregulować hydraulicznie. Połącz dwa posty które zamieściłeś w jeden, zrób schemat instalacji ze średnicami rurociągow, opisz zakres zmian które wykonałeś, odpowiedz na pytania które zadałem na początku wtedy łatwiej będzie można Ci pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ustawianie ciśnienia roboczego (1,3) poniżej ciśnienia przepony (1,5) nie jest generalnie praktykowane [choć wg mnie nie jest błędem].nie od razu).

 

U mnie właśnie tak jest, że mam w instalacji ciśnienie 1 bar a przepona ma 1,5. Czyli rozumiem że dopiero od 1,5 bara w instalacji, naczynie zacznie "przyjmować" wodę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a czy ten zabieg mogę wykonać na naczyniu wpiętym do instalacji ? Przyznam się, że kiedyś patrzyłem na ten zaworek, wygląda jak wentyl we feldze, naciskałem ale powietrze nie schodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak tu hydraulika nie rozstrzelać? Ciśnienie w układzie przy 60° - 0,6, przy ok 30° i mniej - 0 bara. Dzisiaj miałem trochę czsu i zatrzymałem instalacje ostygła do 30°, na manometrze 0 bara, upuściłem reszte przez zawór bezpieczeństwa i mierze ciśnienie przepony - 1,5 bara, jak producent napisał, tak jest! tylko że zawór bezpieczeństwa też 1,5. Upuściłem do 0,6, w instalacje dałem 0,8, rozgrzałem do 70° i na manometrze 0,85 bara, coś już nie rośnie jak przedtem.

Dorwe dziada wiem gdzie mieszka, niedaleko to się przejde z rurką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doszedłem do wniosku że u mnie nie ma gazu w naczyniu. Chciałem upuścić wentylem ale cisza. Czy da radę dobić powietrza na zamontowanym naczyniu ? Pompką nożną nie idzie dobić, tak jakby wentyl nie działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.