Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naczynie Przeponowe - Napełnianie Na Instalacji.


Gość miki1212

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanie, instalacja CO pracuje na ciśnieniu 1 bar, naczynie przeponowe jest napompowane do 0,8 bar, montujemy go na instalacje CO i dopuszczamy wody tak żeby manometr instalacji wskazywał 0,2 bar wtedy mamy ciśnienie w instalacji 1,2 bara? W naczyniu mamy bufor wody i miejsce na rozszerzalność cieplną wody podczas pracy układu? Czy dobijamy wody tak żeby było na manometrze 1 bar a nie 0,2 i wtedy mamy ciśnienie 1 bar w instalacji?

 

Zauważyłem, że dopuszczając wody do instalacji ciśnienie nie wzrasta dopóki nie przekroczy równowagi naczynie vs instalacja wtedy wzrasta ciśnienie na instalacji a to oznacza, że jest wyższe niż w naczyniu, czyli jeśli jest w naczyniu 0,8bara i ciśnienie instalacji zaczyna wzrastać do 0,2 to znaczy, że jest o tyle wyższe niż gazu w naczyniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zbiornik przeponowy jest na tej samej wysokości co manometr w instalacji, to jeżeli dobijasz wody i manometr wskazuje 0,2 bar to tyle jest w instalacji (na wysokości manometru). Jeżeli w zbiorniku przeponowym będzie 0,8 bar to gdy będziesz dopuszczał wodę do instalacji - ciśnienie będzie wzrastać (do zbiornika woda nie będzie się nalewać), do momentu, aż przewyższy ciśnienie w przeponie i do zbiornika zacznie napływać woda (ciśnienie w zbiorniku i instalacji jest takie samo). Dalsze napuszczanie wody będzie powodowało wciskanie przepony i napełnianie się zbiornika - ciśnienie będzie wzrastać powoli, gdyż będzie ściskał się gaz w zbiorniku. Wraz ze wzrostem ciśnienia i zmniejszaniem się objętości gazu ciśnienie będzie wzrastać coraz szybciej, aż do momentu gdy gaz już bardzo zmniejszy swą objętość - zbiornik w większości wypełni się wodą - wtedy ciśnienie zacznie szybko wzrastać do momentu, aż "puści"  zawór bezpieczeństwa lub coś innego lub ciśnienia w instalacjach się wyrównają.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak właśnie myślałem, tylko zastanawia mnie wzrost ciśnienia na ciepłej instalacji o 0,5bara mimo, że naczynie jest  większe niż wymagane. Myślałem, że wstępnie za dużo jest w nim wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.