Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

Drodzy forumowicze w niedługim czasie będę miał zakładane ogrzewanie w moim nowym domku. Zdecydowałem się na piec uniwersalny REFLEX TG 24KW (podobno to to samo co DEFRO ). Dom ma ok 240 mkw (podobno ma to wystarczyć, starczy ???)

Zakładam grzejniki aluminiowe Armatura a w kuchni i łazience dodatkowo podłogowe.

I teraz mam takie pytanka:

Pyt 1) Do ogrzewania podłogowego potrzebna jest osobna pompka i rozdzielacz. Z tego co czytałem w muratorze i na wielu forach to według nowych standardów i doświadczeń temperatura ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 36 stopni. Podobno jeżeli jest utrzymywana wyższa to jest zagrożenie żylaków i jakiś schorzeń (podobno tak słyszałem i czytałem). I teraz mam pytanie jaki trzeba kupić rozdzielacz-zawór z termostatem (nie wiem jak to fachowi się nazywa? potrójny, poczwórny? Jakie firmy i jak to się nazywa i jak ze sterowaniem?

 

Pyta 2)Teraz słyszałem, że do pieca potrzebny jest kolejny rozdzielacz, do ustawiania priorytetów czy woda użytkowa do ogrzewania bojlera czy więcej ciepełka ma płynąć na kaloryfery? I jaki tu trzeba kupić rozdzielacz/zawór. Więc jaki polecacie, jakie rozwiązanie (słyszałem o czymś takim jak zawór czterodzielny, chyba tak to miało brzmieć). Jak tu jest ze sterowaniem itp. ?

 

Pyt 3)Chciałbym aby na wodę użytkową można było ustawić, aby nie płynęło więcej np niż 50 stopni. też podobno można to jakoś rozwiązać jakimś zaworem. Obecnie mieszkam przejściowo w małym domku i tam takiego rozwiązania nie było i nie raz się oparzyłem wodą z kranu. Tu chcę tego uniknąć.

 

Dodam, że sterowanie kaloryferów robię na rozdzielni 10 sekcyjnej, polecono mi firmy GORGIEL, i zawory VALVEX dobra to ?? A podłogówka będzie sterowana drugą rozdzielnią czterosekcyjną tego samego producenta zestaw.

 

Gdzie trzeba umieścić te zawory ?

 

Pyt 4) Zastanawiałem się na podłogówką w korytarzu wejściowym. Obawiam się tylko, że jak się wejdzie np. zimą ze śniegiem lub błotkiem to zaraz wszystko będzie przysychać do płytek i ciężko to będzie zmyć później? Ma ktoś takie ogrzewanie w korytarzu ??Jakieś doświadczenia Proszę o porady. Bo nie wiem co zrobić.

 

Pyt 5) Jak przelicza się ile trzeba grzejników na standardowe mieszkanie wys. ok 2,8 ?? Słyszałem, że przy żeberkowych aluminiowych

wychodzi ok 1 żeberko na metr kwadratowy?? Dobrze słyszałem?? Proszę o porady.

Opublikowano

Jeszcze uzupełnienie do mojej instalacji

 

Dodam, że mam zaplanowane 9 grzejników aluminiowych. Planowałem założyć głowice termostatyczne, ale różnie słyszałem, że przy takim piecu jak ja mam wybrany, czyli uniwersalnym powinno się przynajmniej 2-3 grzejniki pozostawić na zwykłym zaworku bez termostatu, dla bezpieczeństwa. Od rozdzielacza do grzejników jest odległość od 6 najbliżej do 15 najdalej. Od rozdzielacza do grzejników woda będzie płynąć miękka miedzianą rurką 18mn. Podłogówka od rozdzielacza będzie zasilana rurką alu-pex 16 mn Wavin. Do grzejników i do podłogówki osobne rozdzielnie.

 

Proszę o porady i pomoc.

Opublikowano
Z tego co czytałem w muratorze i na wielu forach to według nowych standardów i doświadczeń temperatura ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 36 stopni. Podobno jeżeli jest utrzymywana wyższa to jest zagrożenie żylaków i jakiś schorzeń (podobno tak słyszałem i czytałem)

 

Witam Gdzie kolego znalazłeś takie informacje ? Który to numer muratora ?

Opublikowano

Odnośnie podłogówki na korytarzu, to ja jestem zadowolony i polecam jak najbardziej, nawet jeżeli jakaś wilgoć szybko wysycha to z umyciem płytek nie ma najmniejszego problemu a uważam że lepiej jest aby szybciej wysychała wilgoć niż ją ścerać.

Ja mam u siebie również podłogówkę i grzejniki. Domek mam piętrowy i mam dwie rozdzielnie jedną na pareter druga na piętrze w obu rozdzielniach mam jeden rozdzielacz na grzejniki i drugi na podłogówki w łazienkach kuchni i korytarzach, na piętrze mam nawet na korytarzu pod panelami i jest ok. Aby takie rozwiązanie było jak najprostsze i najmniej zawodne zdecydowałem się że oprócz sterownika na piecu zamontuję drugi sterownik do ogrzewania. Sterownik pieca utrzymuje mi temperaturę na piecu oraz temperaturę bojlera i steruje pompą do bojlera. Dodatkowo mam drugi sterownik Estyma Unicontrol ze sterowaniem pogodowym, który u mnie steruje dwoma zaworami czterodrogowymi i dwoma obwodami grzejnymi, pierwszy obwód z wyższą temperaturą na grzejniki i drugi obwód z niższą temperaturą na podłogówki. Każdy obwód ma swoją pompę strowaną przez Estymę, całość działa bez zarzutu. Dodatkowo można zamontować jeszcze dwa sterowniki pokojowe, lecz nie mam ich u mnie, lecz mimo to dzieki odpowiednim ustawieniom bez względu na temperaturę na zewnątrz mam stałą temperaturę w domu. Myślę że w miarę dokładnie to wyjaśniłem w razie wątpliwości proszę pisać, postaram się wyjaśnić.

Opublikowano

Drodzy forumowicze, Bardzo proszę o porady i podpowiedzi na moje powyższe pytanka.

Zastanawia mnie jeszcze jaki zawór zastosować, czterodrożny czy trzy drożny? Piec uniwersalny, niby z komputerem, ale jak to w takich piecach, zawsze jest różnie z temp. Czy jeżeli bym założył zawór czterodrożny to muszę jeszcze założyć dodatkowy sterownik i siłowniczki które zamykają bądź otwierają przepływ wody na dalszą instalację w domu? Zależnie od temperatury ustawionej na rozdzielaczu. Czy do tego potrzebny jest kolejny sterownik? Bo jak rozumiem siłowniczki są sterowane elektrycznie?

Planuję u siebie na grzejnikach założyć głowice termostatyczne, czy te głowice mają za zadanie sterować tem. w pokoju czy tylko temp czynnika w kaloryferze, np. ustawiam na "3"=przykładowo=18 stopni, na głowicy i niezależnie czy na zewnątrz jest -20 czy +5 to zawsze w pokoju utrzymują np to 18 stopni? Bo jeżeli tak jest jak piszę wcześniej, to jaki sens mają zawory czterodrożne z pogodówką? Może wtedy wystarczy zawór trójdrożny i na każdym kaloryferze głowice termostatyczne? jeżeli zawór trójdrożny to ile i gdzie pompki trzeba stosować? Jak z boilerem?

 

PROSZĘ O PORADY I POMOC

Opublikowano

witam kolego wysyłam ci zdjęcie z całym sprzętem do podłogówek jest to zestaw icma .post-12851-1268744050_thumb.jpg

na tym zestawie masz zawór termostatyczny na którym ustawisz sobie jaka chcesz temperaturę na podłogówkach i tez można sobie każda osobno

a co do rozdzielaczy na piecu jest to fajny bajer bo każdy pion masz osobno i można w każdej chwili odciąć post-12851-1268744252_thumb.jpg

tak to wygląda na zdjęciu masz tez zawór 4d na którym możesz sobie ustawić np.60% a 40% na wodę ciepła pozdrwiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.