Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Elektryczne? Wasze Doświadczenia


mar1982kaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w tym roku planuję budowę domku 120m2 z poddaszem, dach dwuspadowy, chcę go porządnie ocieplić 20cm styropianu w podłodze, 12cm fundament, 20cm styropianu w ścianach z maxa, 30cm wełny w dachu dachowka ceramiczna. oto link do projektu http://www.extradom.pl/projekt-domu-ADA%C5...zukaj=ada%C5%9B

 

Problem w tym, że nie mam gazu o okolicy, zastanawiam się nad ogrzewaniem elektrycznym dodatkowo wspomaganym kominkiem z dystrybucją gorącego powietrza, przy czym ogrzewanie elektryczne chciałbym zeby bylo centralne wodne, czyli grzejniki rurki i piec elektryczny przepływowy, gdyż w razie gdyby ceny gazu poszly mocno w gorę bez problemu mógłbym przezbroić ogrzewanie na np. ekogroszek.

 

Czy ktoś ma takie rozwiązanie i jakie są koszty energii na ogrzewanie elektryczne w dobrze ocieplonym domku.??????

 

zależy mi na ogrzewaniu elektrycznym gdyż chcę z kotłowni zrobić pralnie a w przypadku ekogroszku jest to niemożliwe

 

Proszę napiszcie czy macie jakieś doświadczenie odnośnie ogrzewania elektrycznego. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wiele o ogrzewaniu elektrycznym Ci nie powiem, bo nie mam takowego.

Ale ja osobiście wybrałbym to na samym końcu, pomimo tego, że pracuje w ZE i mam zniżkę na energię, ale nigdy bym sie w to nie pchał.

Kolega ma w domu wszystko na prąd. Dom ok. 150m2, nowe budownictwo, płaci (ze zniżką) ok. 800-1000zł co dwa miesiące.

Pewnie, jest to duża wygoda. W domu czysto, komfortowo, ale nie ma prądu nie ma ciepła (dobrze, że ubezpieczasz się kominkiem). Nie mówiąc o tym, że standardowo na domek starczy 12kW mocy 25A przed licznikiem. To przy ogrzewaniu moc musi być sporo większa. Co za tym idzie opłata za przyłączenie do sieci. Całość instalacji także jest mocniej obciążona.

 

Poczekaj, aż wypowie się ktoś, kto ma ogrzewanie na prąd.

 

Lepiej kocioł z podajnikiem. Jeśli chcesz mieć dużą stałopalność. Ja mam standardowy piec, co prawda wymieniam sobotę na nowy, ale bez podajnika - lubię dreptać do kotłowni ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko się zgadza ale gdybym ocieplił dom tak że zapotrzebowanie na energie do ogrzewania wyniosło by 70kilowatów rocznie na m2 (co jest możliwe stosując większe ocieplenie i lepsze okna ) to korzystając z nocnej taryfy po około 0.25zł za 1kwh to przyjmując ze powierzchnia grzania wyniesie 100m2 to 100m2 *70kw/m2 = 7000kw * 0.25 = 1750zł więc całkiem mało biorąc pod uwagę ze będę palił dodatkowo sporo w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uda ci się zrealizować ogrzewanie tak, żeby pobierać prąd tylko z II taryfy to koszta znasz - 25gr/kWh, czyli więcej niż gaz ziemny (ok. 21gr/kWh) i węgiel (ok. 17gr/kWh). Kluczem jest więc umiejętne akumulowanie energii. Na etapie projektu musisz więc przewidzieć czy robisz bufor ciepła np. pod podłogą parteru albo na strychu, czy grubą podłogówkę, czy idziesz w stronę dynamicznych piecy akumulacyjnych. Wbrew pozorom 3x25A (13kW mocy zamówionej) w zupełności ci wystarczy bo w nocy nie używasz kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co gdybym z elektryki korzystał z 10-15 dni w miesiącu a reszte dni grzał kominkiem. prowedzę dzialalnosc ogrodnicza i w ciągu roku uzbieram jakieś 2-3 metry drzewa więc w zasadzie dokupie do tego ze 2 metry i bedę miał większą część zimy ogrzaną ale liczę się z tym ze nie zawsze będzie mi się chciało palić w kominku i co w tedy?? czy możliwe zeby rachunek za prąd grzejąc 10-15 dni w miesiącu mnie wykończył?? zaakceptować mogę rachunek około150- 200zl za miesiąc za ogrzewanie elektryczne grzejąc tak jak napisałem. CZY TO MOŻLIWE???

bronie się od węgla i ekogroszku choc wiem ze są tańsze ale wole z kotlowni mieć pralnie. ostatnio bylismy z żoną 2 tyg w egipcie i pomyślałem sobie ze gdybym mial zrobic piec na węgiel to musiałby ktoś mieszkac i palic, próbuje poprostu znaleźć złoty środek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma w domu wszystko na prąd. Dom ok. 150m2, nowe budownictwo, płaci (ze zniżką) ok. 800-1000zł co dwa miesiące.

 

Też chciałbym mieć taką zniżkę. Bez ogrzewania (wszystkie żarówki energooszczędne, gotowanie elektryczne, lodówka, pralka, zmywarka itp.) 450-500 PLN na dwa miesiące. Gdybym doliczył do tego ogrzewanie na prąd to w miesiącach grzewczych rachunki minimum 1500 PLN/2 miesiące (o ile wystarczy). Gdyby rzeczywiście na dwa miesiące wszystko wychodziło 800-1000 PLN (rozumiem, że tyle w miesiącach grzewczych) to bym się nawet nie zastanawiał. Eko groszku jak wyjdzie 25kg/dobę = około 500PLN/miesiąc (1000PLN/2 miesiące).

 

Zniżka ponad 50%, albo rachunki zaniżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co gdybym z elektryki korzystał z 10-15 dni w miesiącu a reszte dni grzał kominkiem. prowedzę dzialalnosc ogrodnicza i w ciągu roku uzbieram jakieś 2-3 metry drzewa więc w zasadzie dokupie do tego ze 2 metry i bedę miał większą część zimy ogrzaną ale liczę się z tym ze nie zawsze będzie mi się chciało palić w kominku i co w tedy?? czy możliwe zeby rachunek za prąd grzejąc 10-15 dni w miesiącu mnie wykończył?? zaakceptować mogę rachunek około150- 200zl za miesiąc za ogrzewanie elektryczne grzejąc tak jak napisałem. CZY TO MOŻLIWE???

bronie się od węgla i ekogroszku choc wiem ze są tańsze ale wole z kotlowni mieć pralnie. ostatnio bylismy z żoną 2 tyg w egipcie i pomyślałem sobie ze gdybym mial zrobic piec na węgiel to musiałby ktoś mieszkac i palic, próbuje poprostu znaleźć złoty środek

Zamontuj sobie klimatyzator z pompą ciepła w zimne dni dogrzejesz sie kominkiem i tyle a za prad zapłisz połowe tego co wygrzałbyś zwykłymi grzejnikami elektrycznymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o kominach.

Do kotłów na paliwo stałe minimum średnica 20 cm, lub kwadrat 20 cm x 20 cm.

Do kominka średnica 30 cm lub kwadrat 30 cm x 30 cm.

W przyszłości mogą się przydać, ale na etapie budowy warto o nich pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100m2 to 100m2 *70kw/m2 = 7000kw * 0.25 = 1750zł

 

7000 kWh na rok? Ja nie mam ogrzewania na prąd, tylko standardowe urządzenia, dom ok. 300m2, 2 TV, 2PC, piekarnik, lodówki. Oświetlenie, piła tarczowa, spawarka i inne potrzebne do życia nie w mieście.

 

Mam taryfę weekendową, zużywam ok. 5000 kWh, więc ogrzewanie elektryczne ze zużyciem na poziomie 7000kWh, to była super.

 

Druga sprawa, że 25gr za kWh w nocnej strefie u nas było ponad rok temu. Nie wiem jak u Ciebie.

 

A energia nie będzie tańsza. Prąd będzie zawsze najdroższy.

 

Kumpel zużywa ponad 15000kWh rocznie, z tego 12000kWh w nocnej strefie.

 

7000kWh to daje 19kWh na dobę, czyli 0,79kW na godzinę, czyli ok. 800Watów musiałoby pracować całą dobę. Jak chcesz ogrzać dom za pomocą 800W? Wiem, że to tylko wyliczenia, ale liczby nie kłamią. Czajnik bezprzewodowy ma 2kW.

 

Zniżka ponad 50%, albo rachunki zaniżone... Bez ogrzewania (wszystkie żarówki energooszczędne, gotowanie elektryczne, lodówka, pralka, zmywarka itp.) 450-500

 

Ja bym miał dokładnie takie same rachunki. Zużywam ok. 12-13kWh na dobę. Zniżka jest konkretna, ale nie za darmo, jak można by było myśleć.

 

ostatnio bylismy z żoną 2 tyg w egipcie i pomyślałem sobie ze gdybym mial zrobic piec na węgiel to musiałby ktoś mieszkac i palic, próbuje poprostu znaleźć złoty środek

 

Z całym szacunkiem dla kolegi, ale coś za coś. Jeśli nie chce się mieć kłopotu z ogrzewaniem, to albo mieszkanie w bloku i ogrzewanie z jakiegoś OPEC'u lub faktycznie gazowe, ew. elektryczne, ale za to spore koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz że nie możliwe jest zużywać 70kw na m2 rocznie a przecież powszechnie wiadomo że dom wybudowany metodą tradycyjną zużywa około 100-130kw na m2 rocznie, dom energooszczędny 100-70kw m2, dom niskoenergooszczędny 70-30kw na m2, a dom pasywny 30-15kw na m2 rocznie. Te dane w zależności od źródła są różne ale mniej więcej tak to wychodzi, po prostu domy tradycyjne (to nie znaczy że złe ) są inaczej skonstruowane mają bardziej skąplikowane dachy więcej wszelakich załamań w ścianach mniejszą izolację słabsze okna itd; to wszystko wpływa na to że zużywa sie więcej opalu

 

a propo tych 7000kwat rocznie na ogrzewanie- też wydaje mi się to mało prawdopodobne i dlatego dałem ten temat żeby się dowiedzieć jak jest bo wszyscy fachowcy i doradcy mówią że jest to możliwe nawet wyliczenia które mi robił kolega wykazały że z tym ociepleniem które wymienilem w pierwszym poście powinienem się zmieścić w około 70kw/m2 rocznie. wiem też że gdy wszystkim fachowcom mówiłem jaki wynik chcę osiagnąc to najpierw kazali pokazać projekt a nie pytali się wcale o ocieplenia bo te można dowolnie zwiększyć. chcę się od was dowiedzięć czy ktoś grzal kiedyś prądem, jaką powierzchnie, jak dobrze miał ocieplony dom -konkretnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na więcej opinii. Ja osobiście bym się w to nie pchał, tzn. w energię elektryczną jako ogrzewanie domu, ani nikomu nie polecał.

Nie w naszym kraju przy naszych cenach energii i naszych wypłatach. Chyba, że ktoś ma grosza pod dostatkiem i nie będzie szkoda wykładać sporo na ogrzewanie. Poniekąd ogrzewanie elektryczne to i tak palenie węglem tylko, że w innym miejscu w Polsce;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W moim stary domu, nie ocieplonym na 70m2 roczne zużycie to około 18000 kW w zależności od sezonu. Te cyfry wyleczyły mnie z prądu. Dlatego po przeprowadzce do nowego domu - 230m2 absolutnie nie brałem pod uwagę ogrzewania elektrycznego i Tobie też odradzam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od kliku lat pracuję w PGE. Krótko. Ogrzewanie elektryczne najdroższe. Jedyna szansa to domy o bardzo dobrych parametrach (pasywne) i grzanie w II taryfie najlepiej podłogówka ewentualnie buforowanie. Nic poza tym Pozdrawiam. Liczyłem to nie raz nie dwa. Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w tym roku planuję budowę domku 120m2 z poddaszem, dach dwuspadowy, chcę go porządnie ocieplić 20cm styropianu w podłodze, 12cm fundament, 20cm styropianu w ścianach z maxa, 30cm wełny w dachu dachowka ceramiczna. oto link do projektu http://www.extradom.pl/projekt-domu-ADA%C5...zukaj=ada%C5%9B

 

Problem w tym, że nie mam gazu o okolicy, zastanawiam się nad ogrzewaniem elektrycznym dodatkowo wspomaganym kominkiem z dystrybucją gorącego powietrza, przy czym ogrzewanie elektryczne chciałbym zeby bylo centralne wodne, czyli grzejniki rurki i piec elektryczny przepływowy, gdyż w razie gdyby ceny gazu poszly mocno w gorę bez problemu mógłbym przezbroić ogrzewanie na np. ekogroszek.

 

Czy ktoś ma takie rozwiązanie i jakie są koszty energii na ogrzewanie elektryczne w dobrze ocieplonym domku.??????

 

zależy mi na ogrzewaniu elektrycznym gdyż chcę z kotłowni zrobić pralnie a w przypadku ekogroszku jest to niemożliwe

 

Proszę napiszcie czy macie jakieś doświadczenie odnośnie ogrzewania elektrycznego. pozdrawiam

 

Witam,

Przed decyzją o ogrzewaniu domu, jak i przygotowaniu ciepłej wody użytkowej musisz odpowiedzieć sobie po co budujesz dom?

Jakiego standardu się spodziewasz?Inwestycja w termoizolację . o której piszesz to krok w dobrym kierunku pod względem ogrzewania, jak i chłodzenia domu latem.

Kotłownię powinieneś zastąpić dogrzewaniem w postaci kominka z DCP, a elektryczne ogrzewanie podłogowe ,jako główny system grzewczy.

Wg mnie jest to najwyższy komfort użytkowy,niskie koszty nakładu oraz umiarkowane koszty eksploatacyjne w dobrze ocieplonym domu.

Dodatkowo proponuję klimatyzator z funkcją ogrzewania(pompą ciepła), bo to w chłodne(nie mroźne) dni także dodatkowy i ekonomiczny element grzewczy dla domu.

Koszty eksploatacyjne elektrycznego ogrzewania, o których pisze wielu forumowiczów nie mają przełożenia w domach nowobudowanych.

Kiedyś standardowa termoizolacjia na gruncie to 5 cm styropianu, teraz 10 cm, a w Skandynawi 30cm. Uczymy się na błędach innych i to jest pozytywny objaw-energię trzeba szanować.

Opisujący koszty eksploatacyjne elektrycznego ogrzewania forumowicze powinni określić w jakiego typu domu miały miejsce: warstwa termoizolacji na gruncie, ocieplenie stropodachu, okna, itp.

Poza samym elementem grzejnym zdecydowanie duże znaczenie ma sterowanie ogrzewaniem, które w sposób logiczny, prognozuje i myśli za nas, aby dla danego pomieszczenia , w godzinach jego użytkowania, było w nim komfortowo ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co gdybym z elektryki korzystał z 10-15 dni w miesiącu a reszte dni grzał kominkiem. prowedzę dzialalnosc ogrodnicza i w ciągu roku uzbieram jakieś 2-3 metry drzewa więc w zasadzie dokupie do tego ze 2 metry i bedę miał większą część zimy ogrzaną ale liczę się z tym ze nie zawsze będzie mi się chciało palić w kominku i co w tedy?? czy możliwe zeby rachunek za prąd grzejąc 10-15 dni w miesiącu mnie wykończył?? zaakceptować mogę rachunek około150- 200zl za miesiąc za ogrzewanie elektryczne grzejąc tak jak napisałem. CZY TO MOŻLIWE???

bronie się od węgla i ekogroszku choc wiem ze są tańsze ale wole z kotlowni mieć pralnie. ostatnio bylismy z żoną 2 tyg w egipcie i pomyślałem sobie ze gdybym mial zrobic piec na węgiel to musiałby ktoś mieszkac i palic, próbuje poprostu znaleźć złoty środek

 

No takie podejście do sprawy? no no godne polecenia.

Otóż mam sąsiada działkowicza który też myślał że jeśli naładuje ocieplenia nie wiadomo ile to w zime nie będzie musial palić wcale i mu rury nie zamarzną. Niestety w takie mrozy jakie są obecnej zimy srogo się przeliczył i musiał z miasta co trzeci dzień przyjeżdżać i palić ostro.

Kominkiem to sobie można ale w jesienne dni podgrzać salon a nie mieszkanie.

Koszty energii w takim mieszkaniu łącznej oczywiście w zimę to ok. 1000 zł na miesiąc. Te wyliczone 150-200 to trzeba liczyć za pogrzanie wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny.Grzanie w nocy tylko owszem ale przy temp. ok. 0 st. a nie mrozów. Nie podniecał bym się też drugą niższą taryfą bo wówczas droższa jest ta pierwsza .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze kolego to to że dom trzeba grzać codziennie to wiem, ale stosując odpowiednie ogrzewanie nie trzeba w nim przebywać aby się grzał i wtedy można sobie nawet na 2 tyg wyjechać z domku a nie jak twój sąsiad po 3 dniach ma zimno. po drugie nie wiem skąd wytrzasnąłeś teorie eż kominkiem to tylko jesienią i to sam salon, moi rodzice jak i masę polaków w tym kraju grzeje tylko kominkiem i to caly rok i nie od dziś wiadomo że wychodzi tanio, tylko trzeba być w domu bo dokłada się co jakieś 4 godziny. "200zł za grzanie wody" to chyba twój bojler tylko taki bo grzeje na dworze nie ma izolacji i ma 300litrów. montujesz przeplywowe ogrzewacze wody tam gdzie jest to możliwe plus 120litrów boilera dobrze zaizolowanego dobrej marki który nagrzewa się korzystając z 2 taryfy -czyli w nocy i w pewnych godzinach w ciągu dnia a w przypadku małego zużycia wody wystarczy że sie nagrzeje w nocy, i trzyma bez problemu do wieczora (wiem bo sam tak mam teraz) i całkowity kosz prądu razem z tv czajnikiem komputerem itd wynosi mnie 250zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mankaentem grzania w II taryfie jest to ze grzejemy w nocy kiedy powinno byc w domu chłodniej dla lepszego snu. a w ciagu dnia kiedy checmy zeby było ciepło to nie grzejemy. obliczajac ile potrzeba nam mocy na orzewanie i majac wentylacje grawitacyja mozna popełnic duzy błąd działanie wentylacji zalezy od wielu czynników np. wiatru , róznicy cośnien , szczelnosci a raczej nieszczlnosci budynku , jezli chcesz miec ogrzweac tanio to mozesz zainwestowac w wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepła, badajac szczelnoc budynku na etapie stanu surowego - to bardzo wazne aby budynek był szczlny kiedy stosujemy wentylacje mechaniczna i wtedy mozna realnie policzyc ile bedzie potrzeba mocy ale niestety przy wentylacji mechanicznej kominek odpada. tak czy inaczej mysle ze wyliczone 7000 kWH rocznie to wyliczenie optymistyczne, bedzie raczej około 10000kWh- u mnie tak wychodzi ale ja grzeje gazem idzie 1000-1200 m3 na rok co daje własnie 10000kwh energi rocznie , ale mam 140 m2 .Pompa ciepła bedzie raczej nieekonomiczna chyba ze masz płytko wode wtedy mozna sie zastanowic i przeliczyc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w tym roku planuję budowę domku 120m2 z poddaszem, dach dwuspadowy, chcę go porządnie ocieplić 20cm styropianu w podłodze, 12cm fundament, 20cm styropianu w ścianach z maxa, 30cm wełny w dachu dachowka ceramiczna. oto link do projektu http://www.extradom.pl/projekt-domu-ADA%C5...zukaj=ada%C5%9B

 

Problem w tym, że nie mam gazu o okolicy, zastanawiam się nad ogrzewaniem elektrycznym dodatkowo wspomaganym kominkiem z dystrybucją gorącego powietrza, przy czym ogrzewanie elektryczne chciałbym zeby bylo centralne wodne, czyli grzejniki rurki i piec elektryczny przepływowy, gdyż w razie gdyby ceny gazu poszly mocno w gorę bez problemu mógłbym przezbroić ogrzewanie na np. ekogroszek.

 

Czy ktoś ma takie rozwiązanie i jakie są koszty energii na ogrzewanie elektryczne w dobrze ocieplonym domku.??????

 

zależy mi na ogrzewaniu elektrycznym gdyż chcę z kotłowni zrobić pralnie a w przypadku ekogroszku jest to niemożliwe

 

Proszę napiszcie czy macie jakieś doświadczenie odnośnie ogrzewania elektrycznego. pozdrawiam

nic innego w tym przypadku nie pozostaje jak pompa ciepła powietrze woda ,jesli zima bedzie taka do -10st to rachunki wyjdą podobnie jak za gaz ziemny ,jesli bedzie ponizej -10st to wyjdzie za te dni drozej zdecydowanie przy -20 pewnie bedziesz musial posiłkować się grzejnikami elektrycznymi ale takich dni naszczeście u nas jest kilka

a pompa w twoim przypadku to same zalety a koszt pompy powietrze woda jest realna i podobna to technologi porządnej kotłowni co za tym idzie nie podnosząc kosztow budowy masz taki sam komfort i rachunki jakbyś miał gaz

a i najwazniejsze abyś przy rozenaniu się w temacie nie wierzył w cuda że sprawnosć czy te z COP jest wiekszy od 3 bo to bzdury są ,jkbyś sie juz orientował w temacie to sredni COP mozesz przyjąc 2,7 i napewno sie nie oszukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak lodówka

tylko że przykładasz 5kW mocy z energi elektrycznej na napęd jako sprqazarke a ta spręzarka wprawia w przemiany czynnik chłodniczy i dobiera sobie z powietrza a konkretnie z opanującej temp na zewnatrz energie w ilości min 2razy moc przyłozoną i efekt końcowy jest taki że masz ok 12-15kW ciepełka na grzejnikach czy tez ogrzewaniu podłogowym

a ekonomia polega na tym ze za te 15kW grzejąc grzałkami przez godzine zapłacilbyś ok 8,5zł

a na pompie za taką godzine efektywnej pracy zapłaicisz 3zł to w efekcie jest dokładnie takim samym przełożeniem na rachunki jakbyś miał gaz

co do kosztów to zalezy jąką moc i jaka firmę ale tak na domek 150m2 to ok 15tys powinno wystarczyć czyli podobnie jak na instaklację kotłowni gazowej,oczywiście mówimy o pompie ciepła powietrze woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Czy się opłaca na pewno prądęm bedzie najdrożej ale to nie znaczy wcale że się nie opłaca .

Niewiem dlaczego ludzie płacą takie masakryczne rachunki za prąd, u mnie przez 8 h dziennie chodzą 1 komp stacjonarny jeden laptop tv 40 cali lcd lodówka w miarę potrzeb raz dziennie używam zmywarki pralka co 3 dzień codziennie kuchenka elektryczna czas ciągłej pracy ok 1 godz i co 2 dziań piekarnik ok 3 h do tego czajnik na oguł gotuje w nim ok 3 l wody rachunki jakie płacę to 170-190 zł na 2 miesiące no i światło oczywiście ani jednej żarówki energooszczędnej.

teraz zaczynam budowę domku i chcę by miał jak najwięcej cech domu pasywnego czyli dobre okna , dobre ocieplenie do tego karzde drzwi otwierać się muszą na zewnątrz a nie do środka. i co najważniejsze likwidacja do minimum mostków termicznych. Ale z tym ostatnim nigdy nie wiadomo czy ekipa nie spieprzyła roboty puki się nie zrobi badań termowizyjnych . Ogrzewanie ma być u mnie elektryczny kocioł na parterze podłogówka czyli woda max 40 st u góry grzejniki i lepjej np zamontować grzejnik większy do mniejszego pokoju niż mały i podgrzewać wodę do 80 st.

Podłogówka sama w sobie będzie akumulatorem ciepła w godzinach popołudniowych 15-17 nocna taryfa piec może dogrzać. Pomimo tego że w nocy podłoga bedzie się wygrzewać, to chcę zainstalować pojemnik z woda na wymianę do grzejników ktury w nocy nagrzeje zbiorniczek do 80 st a w dzień wymieni temp w grzejnikach. A na dni bez prądu chcę kominek lub wekendy przy kominku :D

Gdy mamy piec na gaz lub eko groszek albo zwykły miałowiec i wyłączą nam prąd to także piec przestaje działać ponieważ karzdy z nich ma niezbędne urządzenia elektroniczne kture steruja piecem dla wygody. pewnym piecem jest stary tradycyjny piec na węgiel i najtańszym w eksploatacji. Ale gdy policzy sie koszt instalacji gazowej piec itd. to przy budynku pasywnym dopiero po 80 latach zaczniemy przepłacać.chyba że ceny prądu skoczą za 5 lat o 500% a gaz i węgiel pozostanie bez zmian .(mało prawdopodobne)

 

http://www.pro-vent.pl/dom-pasywny,0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://termodom.pl/inne/dobry_projekt/mostki_cieplne

 

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,8264/Itemid,38/

 

może sie przydadzą te linki likwidacja mostków termicznych oraz dobre ocieplenie może spowodowac że będzie się to opłacać ja tam ide na całość i ryzykuje . za rok jak nie zapomne to opiszę jak co i ile to kosztuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy się opłaca na pewno prądęm bedzie najdrożej ale to nie znaczy wcale że się nie opłaca .

Niewiem dlaczego ludzie płacą takie masakryczne rachunki za prąd, u mnie przez 8 h dziennie chodzą 1 komp stacjonarny jeden laptop tv 40 cali lcd lodówka w miarę potrzeb raz dziennie używam zmywarki pralka co 3 dzień codziennie kuchenka elektryczna czas ciągłej pracy ok 1 godz i co 2 dziań piekarnik ok 3 h do tego czajnik na oguł gotuje w nim ok 3 l wody rachunki jakie płacę to 170-190 zł na 2 miesiące no i światło oczywiście ani jednej żarówki energooszczędnej.

To jest zadanie z jedną niewiadomą:

Policzmy zużycie dzienne energii - większość urządzeń klasy AA+:

- komputery 2,0 kWh

- lodówka 0,6 kWh

- lcd 1,2 kWh

- zmywarka 0,8 kWh

- pralka w przeliczeniu na dniówkę 0,3 kWh

- kuchenka 1,0 kWh

- piekarnik 0,3 kWh

- 3 żarówki 100W (jedyne urządzenie klasy G) to 2,4 kWh

- pomijam czajnik oraz ładowarkę do telefonu komórkowego

 

Daje to 8,6 kWh. Na 2 miesiące 61x8,6=524,6 kWh.

Zakładając 0,60 zł za 1 kWh 524,6x0,6=314 zł

Pytanie brzmi:

Gdzie obejście?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja właśnie buduje domek i zamierzam go ogrzewac prądem piecem firmy kospel

na parterze całym podłogówka 56 m kwadratowych u góry 3 pokoje grzejniki 180x60 plus łazienka podłogówka i może jakaś mała drabinka żeby powiesić ręcznik.

w kotłowni piec kospel 12 kw plus bufor 1000 l tak by wode podgrzewać w drugiej taryfie w poznaniu wg cennika enea 21 gr za 1kw/h do bufora dołączona solarka 6 m kw dobre ocieplenie ok 20 cm styropianu plus pustak 25/30 cm dryfix okna 6 komorowe 3 szybowe wszystkie drzwi wejsciowe czy tarasowe muszą otwierać się na zewnątrz no i do tego rekuperator ale tylko jeden bez gruntowego wymiennika ciepła , do tego w sytuacjach awaryjnych będzie kominek tradycyjny ponieważ gdy niema prądu to żaden piec nie działa oczywiście ocieplone tarasy od spodu i gruba warstwa izolacji na fundamecie 30 cm koszt bufor piec co firmy kospel rekuperator droższe okna i drzwi balkonowe droższe ocieplenie budynku oraz cała instalacja z tym powiązana to wydatek żędu 15 tyś zł gdzie koszt przyłącza gazowego instalator etc to koszt 12 tyś plus piec ok 4 tyś suma sumarum brak gazu inwestuję w ocieplenie etc pytanie. Czy się to opłaci ? Koszt solarny to dodatkowy koszt nad kturym sie zastanawiam czy wg warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.