Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej,


Od niedawna mam nowy kocioł Lazar SmartFire 17KW.
Instalacja 2 obiegowa ze sprzęgłem:
- Obieg grzejnikowy ( 2 kondygnacje)
- Obieg CWU.


Kocił stosunkowo wolno nagrzewa instalację Grzejnikową.

W przypadku gdy załączy się grzanie CWU to wyjście ze sprzęgła ma temperaturę dokładnie taką jak do sprzęgła na wejściu. Ogrzewanie CWU zbiornika 300l to dosłownie chwila. Tu nie mam się do czego przyczepić.

 

 

W przypadku grzania CO mimo temperatury zasilającej sprzęgło ponad 60 stopni na wyjściu mam około 40-45 ( przed mieszaczem). Temperatura rośnie bardzo powoli.
Na logikę według mnie jeśli mieszacz jest w 100% otwarty to powinna być kierowana woda maksymalnie gorąca dokładnie o takiej temperaturze jak dochodzi z kotła do sprzęgła.

Co może być takim stanem rzeczy??
Będę wdzięczny za komentarze bardziej doświadczonych kolegów.


Poniżej załączam zdjęcia instalacji:

 

image.thumb.png.4aea9bdeebc23f4fe07b8976d3cba0ac.pngimage.png.8ede5207539c744425345c8270997a6f.pngimage.png.de4fe680a044ef0a297d13437511f213.pngimage.thumb.png.3cc59a811be29994467b54c418f6abb2.pngimage.thumb.png.415bdc5384ff80c2c6f5ed11037cccbd.png

Opublikowano

A dobrze masz ustawione zawierało w zaworze 3D?Jeżeli zawór jest połowicznie otwarty to powinno być w połowie pomiędzy króćcami:wyjście ze sprzęgła do zaworu a króćcem podwieszania(innymi słowy nie od strony pompy)Tak na marginesie,nie wolno montować pomp tak jak ta ładująca zasobnik

Opublikowano
W dniu 17.10.2025 o 20:47, daro2102 napisał(a):

Co może być takim stanem rzeczy??

Przeplyw (w sprzegle) po stronie CO jest duzo wiekszy niz po stronie kotla.

Podnies wydajnosc pompy obiegu kotla.

Czy kociol pracuje z max. moca?

Opublikowano

Siłownik 3d w tej pozycji jak na załączonym zdjęciu jest zamknięty. 

Przekręć pokrętłem w prawo na trybie ręcznym i sprawdź, jak otwarty to trzeba przestawić kable w siłowniku bo kręci odwrotnie. 

Opublikowano

Hej,

 

Dzięki za odpowiedź.

 

@Uzytkownik2  @lenas1 Siłownik jest ustawiony w stosunku do zaworu poprawnie na znaki. Od tego zacząłem weryfikacje.

 

Moment robienia zdjecia przypadł na wyłaczonym CO stąd taka pozycja siłownika.

Manualnie bez silownika też przekrecałem go w pozycji otwartej, mimo to temperatura międ,y sprzęgłem a kotłem jest niższa niż tmp. dochodząca z kotła do sprzęgła.

 Czy możliwe jest aby przez sprzegło pompa CO zasysała wodę z powrotu CO przez sprzęgło w wiekszym stopniu niż goracą wodę dochodzą do sprzegła??

 

@PioBin ten kierunek moze być poprawny.

Obecnie pompa kotłowa ma niemal identtczną wydajność jak CO. Obie pracują na najwyzszym biegu. Prędkość została ustawiona przez instalatora ( pewnie na sztukę).

 

 

Opublikowano

To zmniejsz bieg na CWU, może to pomoże, ale tak myślę, że instalator z tym sprzęgłem przekombiował. 

I zmniejsz bieg na pompie kotłowej. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.