lenas1 Opublikowano 4 Marca 2025 #51 Opublikowano 4 Marca 2025 Czujnik mieszacza idzie od sterownika kotła i jest mocowany do rury za zaworem 4d.W siłowniku jest przycisk i możesz go przełączyć na tryb ręczny i otworzyć na maksa. W trybie ręcznym zawór 4d nie będzie się zamykać automatycznie. A jak to jest ten co znalazłeś, to go przenieś jak napisałem wyżej. Cytuj
pablos83 Opublikowano 4 Marca 2025 Autor #52 Opublikowano 4 Marca 2025 (edytowane) Godzinę temu, nightwatch napisał(a): Montaż drugiej pompy pomoże bo będzie przepływ tam gdzie go teraz nie ma, ale to takie szminkowanie świni wg mnie, albo łatanie błędnego sterowania To montować, czy nie bo zaraz zacznę się bać w ogóle palić w tym kotle Godzinę temu, lenas1 napisał(a): A jak to jest ten co znalazłeś, to go przenieś jak napisałem wyżej. Tylko ja nie wiem czy to jest jakikolwiek czujnik. Umieszczony jest aż za kotłem z tyłu na rurze. W którym miejscu powinien być zamontowany czujnik wzorując się na tym obrazku https://zapodaj.net/plik-FJ2r5DdirS ? Edytowane 4 Marca 2025 przez pablos83 Cytuj
Gość kreciq21 Opublikowano 4 Marca 2025 #53 Opublikowano 4 Marca 2025 Przy zaworze 4d pompa ochrony powrotu być musi. A czy zainstalujesz, to twoja sprawa. Cytuj
lenas1 Opublikowano 4 Marca 2025 #54 Opublikowano 4 Marca 2025 Zasilanie instalacji tam czujnik. Pompę montować, nic złego się nie stanie, a wydłuży żywotność kotła i będzie stabilna jego praca. Instrukcję kotła do ręki i sprawdź gdzie czujnik mieszacza. Cytuj
nightwatch Opublikowano 4 Marca 2025 #55 Opublikowano 4 Marca 2025 (edytowane) @lenas1przeniesienie czujnika z powrotu na stronę zasilania to błąd, no bo będzie wtedy mierzył temperaturę zasilania a nie powrotu. Chyba że źle Cie rozumiem? @pablos83 na razie nie dokładaj żadnych pomp ani nie przenos czujników. Zrob tylko test ogrzewania przy ręcznie otwartym zaworze 4d i odłączonym jego sterowaniu. Zobacz czy to poprawi sytuację ze skokami ciśnienia i temperatur. Jak poprawi to znaczy że diagnoza była prawidłowa, jak nie to szukać dalej Na razie kończę pisanie w tym temacie, za dużo tu rozbieżnych zdań,rad i opinii. Najwazniejsze to wiedzieć co się robi i po co a potem dopiero brać się za przerabianie Edytowane 4 Marca 2025 przez nightwatch Cytuj
lenas1 Opublikowano 4 Marca 2025 #56 Opublikowano 4 Marca 2025 Chyba żartujesz z tym czujnikiem. Właśnie takie jest zadanie tego czujnika na zasilaniu. Ustawiasz temp. Mieszacza jaką ma puścić na grzejniki np.40st. I siłownik więcej nie puści. Cytuj
pablos83 Opublikowano 4 Marca 2025 Autor #57 Opublikowano 4 Marca 2025 (edytowane) 2 godziny temu, lenas1 napisał(a): Instrukcję kotła do ręki i sprawdź gdzie czujnik mieszacza. Tyle się dowiedziałem z instrukcji https://zapodaj.net/plik-hPkg0rTzx9 Jeśli dobrze rozumiem przeniesienie czujnika z powrotu na zasilanie sprawi, że zawór 4-D wcześniej będzie się otwierał, bo wcześniej dostanie na to polecenie z odczytu temperatury ? Edytowane 4 Marca 2025 przez pablos83 Cytuj
pastor Opublikowano 4 Marca 2025 #59 Opublikowano 4 Marca 2025 Nie rozumiecie się pisząc zasilanie i powrót i czujnik zaworu. Dostałeś schemat i czujniki na nim narysowane. Tylko Ty możesz zweryfikować czy są dobrze zamontowane. Sterownik też nie wie gdzie fizycznie jest założony czujnik. Ty zakładając czujnik w instalacji musisz wiedzieć co to za czujnik i za co odpowiada i tam go zamontować. Cytuj
lenas1 Opublikowano 4 Marca 2025 #60 Opublikowano 4 Marca 2025 Rozumiemy się, ma poszukać czujnik mieszacza,ale on nie wie gdzie jest. Cytuj
pablos83 Opublikowano 4 Marca 2025 Autor #61 Opublikowano 4 Marca 2025 Innego sterownika oprócz tego na kotle nie ma. A na kotle jest dokładnie ten sterownik https://www.klimosz.pl/media/site/2015/07/22/RecalArt_ECONOMIC_PREMIUM.pdf Cytuj
lenas1 Opublikowano 4 Marca 2025 #62 Opublikowano 4 Marca 2025 No to masz tam wszystko opisane. Cytuj
pablos83 Opublikowano 5 Marca 2025 Autor #63 Opublikowano 5 Marca 2025 No właśnie niby wszystko jest opisane, ale praktycznie wszystko dotyczy pracy automatycznej z podajnikiem, a ten obecnie u mnie jest całkowicie wyłączony więc te opisy są dla mnie bezużyteczne. Zastanawiam się czy skrócenie czasu otwarcia 4-D w opcjach ma szansę cokolwiek zmienić? Nic innego nie przychodzi mi do głowy z dostępnych ustawień. Cytuj
pastor Opublikowano 5 Marca 2025 #64 Opublikowano 5 Marca 2025 Jasne że z zmieni. Dopiero będzie zabawa. Czego dokładnie nie ma wg ciebie w tej instrukcji? Cytuj
pablos83 Opublikowano 5 Marca 2025 Autor #65 Opublikowano 5 Marca 2025 W jakim sensie " dopiero będzie zabawa " ? Według mnie w mojej obecnej sytuacji, gdy nie palę w trybie automatycznym, tylko ręcznie to instrukcja jest bezużyteczna bo opisane w niej ustawienia znajdują zastosowanie tylko gdy pali się z podajnikiem ( ekogroszkiem ). Cytuj
Andrzej_M_ Opublikowano 5 Marca 2025 #66 Opublikowano 5 Marca 2025 Kolego @pablos83 ten żeliwny składak u Ciebie w kotłowni, który zwie się kotłem z automatycznym podawaniem opału, nie nadaje się do utylizacji drewna. To jest moje zdanie. Pytanie, w jaki sposób dostarczasz powietrze do kotła w celu utylizacji drewna ?. Cytuj
pablos83 Opublikowano 5 Marca 2025 Autor #67 Opublikowano 5 Marca 2025 W opisie kotła jasno jest napisane, że można palić drewnem https://www.fuego.pl/tekla-draco-tytan-ii-4w.html Ciąg reguluję za pomocą tzw szybra, oraz jest w nim dmuchawa która włącza się gdy temperatura na kotle jest za niska. Cytuj
Gość kreciq21 Opublikowano 5 Marca 2025 #68 Opublikowano 5 Marca 2025 Przełączałeś w sterowniku na "biomasę" podczas palenia drewnem? Cytuj
Andrzej_M_ Opublikowano 5 Marca 2025 #69 Opublikowano 5 Marca 2025 5 minut temu, pablos83 napisał(a): Ciąg reguluję za pomocą tzw szybra, oraz jest w nim dmuchawa która włącza się gdy temperatura na kotle jest za niska. Koledzy zapewne wytłumaczą Ci, co mam na myśli. Ja nie odpowiem bo jestem pewien, że zaraz dostałbym bana. 1 Cytuj
pablos83 Opublikowano 5 Marca 2025 Autor #70 Opublikowano 5 Marca 2025 (edytowane) 9 minut temu, kreciq21 napisał(a): Przełączałeś w sterowniku na "biomasę" podczas palenia drewnem? Nie kojarzę, abym to przełączał. Wiem, że uruchamiałem rozpalanie ręczne Andrzej_M_ poproszę o wyjaśnienie na priv jeśli to możliwe. Edytowane 5 Marca 2025 przez pablos83 Cytuj
Gość kreciq21 Opublikowano 5 Marca 2025 #71 Opublikowano 5 Marca 2025 Podejrzewam, że te przełączenie wyłącza retortę, pozostawiając całe sterowanie aktywnym. Cytuj
pablos83 Opublikowano 5 Marca 2025 Autor #72 Opublikowano 5 Marca 2025 To znaczy jakie sterowanie ( które opcje ) masz na myśli ? Cytuj
Gość kreciq21 Opublikowano 5 Marca 2025 #73 Opublikowano 5 Marca 2025 Dmuchawa dalej pracuje, czujniki dalej pracują, siłowniki, zawory, nastawy, itd. nadal pracuje. Jedynie węgiel w retorcie nie jest podawany (i jeżeli jest zapalarka, to ta również nie rozpala węgla). Zaznaczam, że to moje przypuszczenia. Po prostu tak by wynikało z logiki. Cytuj
pablos83 Opublikowano 5 Marca 2025 Autor #74 Opublikowano 5 Marca 2025 Zapalarki automatycznej ten kocioł akurat nie posiada. Co do siłowników i dmuchawy, to zakładając, że Twoje przypuszczenia są słuszne to po przełączeniu na biomasę dmuchawa nie będzie chodzić. A co np z zaworem 4-D ? Jak wtedy odbywałby się obieg na grzejniki ? Zaznaczam również, że sam nie pamiętam, czy przełączałem na biomasę, a teraz nie ma mnie w domu więc nie mogę sprawdzić. Cytuj
Gość kreciq21 Opublikowano 5 Marca 2025 #75 Opublikowano 5 Marca 2025 W jakiś sposób powietrze do kotła musi być doprowadzane. Równie dobrze, czerpiąc z opisu z fuego.pl" Cytat Równorzędnym paliwem jest biomasa w postaci granulatu pellet z trocin 8-20 mm i wartości opałowej 15-18 MJ.kg-1. Ewentualnie paliwem zastępczym mogą być ziarna owsa lub innych zbóż o wartości opałowej 15-18 MJ.kg-1 Ustawienie "biomasa" może po prostu zmieniać nastawy retorty na wspomniane wyżej paliwo. To już sam musisz sprawdzić, bo instrukcja obsługi na ten temat nie ma nic do powiedzenia. A jeżeli tak jest, to kocioł nie ma nastawu na palenie drewnem. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.