Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja wężownicy w piecu kaflowym - problem z przelewaniem się wody w bojlerze dwupłaszczowym - film


Endriu1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Od długiego już czasu zmagam się z poniższym problemem.
Otóż "specjalista" zrobił instalację i powiedział, że "tak ma być".
Walczyłem z nim, ale to starszy Pan, a ja szczerze miałem go dosyć.
Miałem wiecznie zimno w domu i powiedziałem sobie: "Dobra, niech zrobi jakkolwiek i do widzenia".
Mam już tego dosyć i chciałbym coś z tym zrobić, a pogoda jest do tego odpowiednia.
Otóż mam widoczną na zdjęciach (w filmie) instalację z wężownicy pieca kaflowego, połączoną z bojlerem dwupłaszczowym i to właśnie ten bojler stwarza problem.
Otóż w miarę rośnięcia temperatury na rurze wychodzącej z pieca, piec coraz mocniej przelewa wodę/powietrze, co jest po pierwsze irytujące, a po drugie nie sprzyja samej instalacji.
Jeśli jest woda jeszcze zimna, prawie tego nie słychać.
Jeśli natomiast woda wychodząca z pieca ma np. 70 stopni, słychać okropnie.
Załączam Wam film z problemem oraz moją obecną oceną.
Na początku filmu widzicie ogólne zdjęcia instalacji, następnie problem zarejestrowany w zimie, później jak to wygląda obecnie na dole (np. zamontowałem zawór stopowy pod odpowietrznik, abym mógł testować różne odpowietrzniki) i na końcu sytuację na strychu, tj. podłączenie pod naczynie wyrównawcze.
Ogólnie testowałem już na tym bojlerze odpowietrznik automatyczny, widoczny na filmie jak i zwykłe odpowietrzniki manualne, ale efekt ten sam.
Odpowietrznik manualny odkręcałem na wyłączonej pompie, natomiast automatyczny wypuszczał sam powietrze po jej wyłączeniu (widać na filmie).
Naczynie było na strychu zakryte, obecnie je odkryłem i dodatkowo przebiłem się przez sufit w taki sposób, abym mógł wyjść dodatkową rurą na strych.
Chodzi o to, że pewnie hydraulik doradził mi, abym dał rurę na strych i na nią dopiero odpowietrznik, ponieważ obecnie odpowietrznik jest zbyt blisko bojlera, przez co powietrze nie ma gdzie się unieść (zrobić sobie takiego bufora, w którym by sobie poczekał na odkręcenie odpowietrznika) i w całości wylecieć przez odpowietrznik, tylko się tam kotłuje z wodą.
Napiszcie proszę co o tym wszystkim sądzicie, a najbardziej opiszcie czy naczynie jest podłączone w sposób poprawny na strychu oraz czy to wyrzucenie pionowej rury na strych i zamontowanie na niej odpowietrznika może pomóc.
Starałem się na filmie umieścić jak najwięcej informacji.
Dziękuję za wszelaką pomoc.
Poniżej film na moim dysku Google.

https://drive.google.com/file/d/1FQE16fZQNiIr9PSyMaHp42mHalVtAj3T/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Matejko1 Sprawdzę to, jak tylko niebawem rozpalę w piecu, bo jak nikt mi nie poradzi czegoś tutaj, to na farta dam tą rurkę od obecnie umieszczonego odpowietrznika na strych, rozpalę i zobaczę czy coś będzie lepiej.
Czekam na spadek temperatur, bo nie mam klimy, a okna mam z takiej strony, że idąc spać mam 27-29 stopni, także gorąco i nie będę dokładał z grzejników.
Jaki konkretnie schemat instalacji mam podrzucić?
Mogę wszystko rozpisać / porobić zdjęcia / nagrać film, ale jeśli masz na myśli jakiś projekt, to nie posiadam czegoś takiego.
Po prostu ten specjalista zrobił to z głowy 😉
Jeśli jednak zwrócisz uwagę na filmie, to po wyłączeniu pompki chyba to przelewanie ustaje.
O ile dobrze pamiętam, to czerwony zawór nad tym niebieskim zbiornikiem odcina obieg na bojler, bo gadałem z tym Panem i mówił, że jakby na grzejniki szła za mało moc grzania, to można ten zawór przykręcić np. na pół i wówczas na bojler będzie szło mniej mocy grzewczej.

Edytowane przez Endriu1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Endriu1987 Chodzi o schemat instalcji taki jak np. tutaj:
 

image.thumb.jpeg.bc2c578ee758f21cc2f0272440c1390d.jpeg

to jest z dyskusji stąd:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1490625.html

 

albo taki schemat:

image.jpeg.dcf6a6683f6d0915b56b20c5a69bf65f.jpeg

to z dyskusji stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2187176.html

te schematy są tylko tytułem przykładu, są uproszczone, mogą być niekompletne/błędne itd. i należy je skonsultować z instalatorem.

Edytowane przez Matejko1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Endriu1987 Lepiej aby wszystkie zawory, filtry, odpowietrzniki itd były pokazane bo forumowiczom to ułatwi ocenę i komentowanie. Przykładowo na forum ostatnio było dyskutowane podłączenie boilera i okazuje się, że każdy zawór, filtr siatkowy, odpowietrznik, podłączenie naczynia wzbiorczego itd. może być ważne (udało się uruchomić instalację ale najpier potrzebny był dokładny schemat) https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/48682-instalacja-cwu-nie-pracuje-w-obiegu-grawitacyjnym/

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się 😄
Oczywiście będą wszystkie zdjęcia i schemat, natomiast niekoniecznie samo nazewnictwo poszczególnych zaworów 😉
Po prostu zamiast opisywać coś jakimś tandetnym językiem po swojemu, przedstawie to w postaci zdjęcia.

Edytowane przez Endriu1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Možne,že pompka przy startu pociagnie troche  powietrza z tego bajpasu ktory jest okolo od dolu do gory naczynia-ma byc przylacz tylko na dole i na gorze tylko odwrotne U do powietrza.Bo poki jest po glownej drodze opor,to po co by nie pociagla.Odpowietrznik z zasobnikom wyciagnuc na poddasze jest dobrym pomyslom,tylko by nie zamarzlo.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus Nie wiem czy Ciebie dobrze zrozumiałem, ale ogólnie chcę dać przedłużkę od obecnego odpowietrznika na bojlerze na strych, taką np. 50 cm rurę i na niej dopiero zamontować odpowietrznik.
Rurę oczywiście zabuduję tak, aby z jednej strony odpowietrznik miał gdzie wyrzucać powietrze, np. montując na tej rurze z odpowietrznikiem inną, szerszą rurę, a z drugiej strony w taki sposób, aby nie zamarzło to w zimie.
Mam duży karton po starym telewizorze i on jest szeroki.
Chcę zabudować tą nową rurę w tym właśnie kartonie, tak jak to miało miejsce do tej pory, bo do tej pory w tym kartonie znajdowało się naczynie wyrównawcze, a ta nowa rura z odpowietrznikiem byłaby blisko tego naczynia, także całość byłaby w tym kartonie po telewizorze, natomiast zabudowana dużą ilością wełny 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przylacz tylko na dole,ten trojnik z ktorego jest obejscie wywal.Gorny przylac jest odpowietrzanie-czyli wolno do powietrza.I ten odpowietrznik z rurka musi byc jak najwieciej pod poziomom wody w naczyniu,czyli pol metra rury jest kontraproduktywne.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, bercus napisał(a):

,,,, Gorny przylac jest odpowietrzanie-czyli wolno do powietrza. ,,,,


Prawo. 👍

A nasz dyżurny Redaktor Graficzny Jan Alojzy M. poległ.

Przecież autor tego tematu, pokazał wszystkim jak należy wykonać "prymitywną domową bombę".
Dobrze, że mu tej wężownicy w tym kafloku nie rozdupcyło. 

Edytowane przez Andrzej_M_
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy wszyscy oprócz @Matejko1 jesteście w tym temacie, aby ze mnie szydzić czy w jakim celu?
Liczyłem na Waszą pomoc, a wychodzi na to, jakbyście mnie obwiniali.
@Andrzej_M_ 2500 postów i napisać w taki sposób?
Przykre, ale może znajdzie się ktoś, kto napisze coś więcej.

6 godzin temu, bercus napisał(a):

Naczynie przylacz tylko na dole,ten trojnik z ktorego jest obejscie wywal.Gorny przylac jest odpowietrzanie-czyli wolno do powietrza.I ten odpowietrznik z rurka musi byc jak najwieciej pod poziomom wody w naczyniu,czyli pol metra rury jest kontraproduktywne.

O takie coś Ci chodzi?
Po lewej jak jest, po prawej jak ma być.
Nie w pełni rozumiem język Twojego pisania, ale chyba miałeś na myśli to, aby odpowietrznik dać na strych, ale jednocześnie poniżej poziomu wody w naczyniu, mam rację?

 

Instlacja.thumb.png.1cc9ef03a1206d160022bf5c9487b341.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus A co z wyjściem u góry naczynia?
Jeśli przerobię to tak, jak napisałeś, to zostanie od góry dziura.
Ja będę chciał to wszystko ocieplić przed mrozem, także w takiej formie to zostać nie może.
Jak to najlepiej rozegrać?

Edytowane przez Endriu1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Užyj czesc z tego co pozostaje z obejscia,by kawalek rury,czy tylko kolanko kierowalo w dol,by dziury nie zasypalo...

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Endriu1987 napisał(a):

,,,, Liczyłem na Waszą pomoc, a wychodzi na to, jakbyście mnie obwiniali.
@Andrzej_M_ 2500 postów i napisać w taki sposób?
Przykre
, ,,,,


@Endriu1987 to jeszcze dodaj do tego 1200 postów pod innym wcieleniem.

Pisałem w taki a nie inny sposób, by uwypuklić to co akurat chciałem przekazać.
Możesz osobiście czuć się tym zniesmaczony, ale jest mi to całkowicie obojętne.
 

 

Godzinę temu, Endriu1987 napisał(a):

,,,, jakie są minusy obecnego połączenia, abym tak z ciekawości wiedział, ,,,,


Wersja dla uczniów.
źródło:
https://instsani.pl/technik-inzynierii-sanitarnej/materialy-do-zajec/projektowanie-instalacji-i-sieci/projektowanie-instalacji-grzewczych/dobor-naczynia-wzbiorczego/

 

Wersja dla studentów.
źródło:
http://wis.pwr.edu.pl/download/GODU0dLRhucw8CSBAPUV8MNGMPCCU2BgQYBRJZZl4gBRpdYAgiDlQ9TzRdHyoFBVAKY0tLbjQBAw,vAMmkhGSAhCHINbSYMKycpIXAgNhwaKD56Z0tiKSQzKAg3YT8YJ28ac013L0BsZDV7Mmo/w_6_zabezpieczenia_10.pdf 

ps.
Polecam wersje dla studentów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przylaczenie rury z obiegu do naczynia jest rowno przed pompka i dužo blisko,(pol metra do naczynia?),to nie zrobil bym w tym miejscu rury obok ponad poziom wodny z stykom powietrza,by nie zasysalo troche powietrza zamiast troche wody.Piki cisnienia po wlaczeniu pompki i nastepnym zamknieciu zaworu roznicowego moga tam robic dziwy.Poki bylaby wysokosc 1,5m,czy 2 to nie robilo by problemu.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie pożyczyć jedną grafikę od kolegi @Matejko1

image.thumb.jpeg.bc2c578ee758f21cc2f0272440c1390d.jpeg

I chciałbym spytać autora tematu  o miejsce zamontowania pompy- czy potrafisz wskazać w którym miejscu ta pompa jest zamontowana.

I dod pytanie gdzie jest odprowadzony przelew z naczynia ?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, bercus napisał(a):

Przylaczenie rury z obiegu do naczynia jest rowno przed pompka i dužo blisko,(pol metra do naczynia?),to nie zrobil bym w tym miejscu rury obok ponad poziom wodny z stykom powietrza,by nie zasysalo troche powietrza zamiast troche wody.Piki cisnienia po wlaczeniu pompki i nastepnym zamknieciu zaworu roznicowego moga tam robic dziwy.Poki bylaby wysokosc 1,5m,czy 2 to nie robilo by problemu.

Ta pionowa rura, która idzie od dołu do naczynia, ma do sufitu 110 cm + to, co na strychu, także łącznie pewnie ze 130 cm.
Powiedz mi taką rzecz.
Jak już dam rurę na strych, od obecnego odpowietrznika z bojlera, to może to być odpowietrznik automatyczny czy wyłącznie manualny?
Np. ten odpowietrznik: https://afriso.pl/katalog-produktow-afriso/i-1-10-a-odpowietrzniki-automatyczne-pionowe-aquastop/7771010-odpowietrznik-automatyczny-pionowy-primovent-g38-z-aquastop
podobno nie może być montowany w instalacjach otwartych i nie wiem czy tyczy się to tylko tego odpowietrznika, bo on ma te swoje uszczelki, które pęcznieją po zetknięciu z wodą czy też każdego, automatycznego odpowietrznika.
Chodzi o to, że automatyczny by sam wyrzucał powietrze (tak, jak to przedstawiłem na filmie wyżej) po wyłączeniu pompy, a jak dam zwykły, manualny odpowietrznik i całość zabezpieczę przed mrozem, to będę musiał wszystko rozbierać w zimie, aby się do niego dostać i odpowietrzyć, w razie takiej potrzeby.

Edytowane przez Endriu1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Panowie.
Posprawdzałem dziś jakie rurki mam kupić oraz jakich długości, a także odkręciłem rurkę od góry zbiornika.
Zasadniczo stoi w niej woda, bo działa to na zasadzie poziomicy wodnej i wyrównało się z wysokością poziomu w zbiorniku.
Nie wiem czy tak powinno być, bo to wyjście odpowietrzające, ale ogólnie wyjście na górze naczynia nie było zaizolowane, także tamtędy powietrze mogło się wydostawać.

20240913_144119.thumb.jpg.51cd15cf37c48ff22452cd5399a79b96.jpg

20240913_144107.thumb.jpg.36d43a03f7675c683cd06c1599f2e11e.jpg

Mam zamiar dać rurę na strych zgodnie z poradą kolegi @bercus w ten sposób, aby góra odpowietrznika była poniżej poziomu wody, zgodnie z przedstawionym zdjęciem.

rtertert.thumb.png.a3f618db24b5fa0811d5ce4e34d6b0dc.png

Wyprowadzenie tego odpowietrznika jest proste, natomiast chciałbym dobrze zrobić to odpowietrzenie i tutaj proszę o Wasze rady oraz czy w ogóle to ma sens.
Otóż obecną rurę (tą, którą widzicie rozkręconą na górze naczynia) chciałbym z powrotem skręcić (dodatkowo uszczelniając jej gwint na górze wyjścia z naczynia), natomiast chciałbym się pozbyć poziomego odcinka na dole i w trójnik pod naczyniem w jej miejsce dać korek.

tretert.thumb.png.88beba21de22f25bb1e113f2c65fe8e2.png

Zakończenie tej rury dałbym w jakąś może szerszą rurę, aby powietrze miało miejsce, gdy całość zabezpieczę wełną przed mrozami i wyglądałoby to w ten sposób:

tertetre.thumb.png.94e5b75a725cfabb563a458cbf690104.png

Nie wiem czy dobrze kminię z tą rurą odpowietrzającą, gdyż wyjście tego można zrobić na wiele sposobów i dlatego proszę Was o porady.
Mam wszystkie wymiary rur oraz naczynia na strychu.
Zasadniczo całość jest na rurach 1/2 i odpowietrznik również będzie na takiej rurze, gdyż taka wychodzi z bojlera.
Proszę o komentarze, gdyż chciałbym kupić graty i to złożyć, aby móc rozpalić w piecu jeszcze przed zimą i ewentualnie wprowadzić poprawki, jeśli będzie lipa.

Edytowane przez Endriu1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.