Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasobnik CWU z wężownicą do pompy ciepła


andrz6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam pompę ciepła Panasonic T-cap 9 kW. Aktualnie rozglądam się za dobrym zasobnikiem CWU z odpowiednią wężownicą. Interesują mnie baniaki nierdzewne Viessmann, jest tego sporo na rynku wtórnym, jednak ciężko o dodatkowe informacje. Serwisant mówi, że do tej pompy powierzchnia wężownicy min. 2 m2. Natomiast na zbiornikach podaje się tylko pojemność wężownicy oraz ew. jej średnicę. Poszukuję informacji, jak sobie te litry przeliczyć na powierzchnię wężownicy, znając jej średnicę. Chodzi mi o zasobnik ok. 200 - 300 litrów, gdzie pojemność wężownic jest od 12 do 14 l. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzej pompą zawartość zasobnika a wodę do grzania przepuszczaj wężownicą. Wtedy nie ma problemu z przepływem na pompie. Gorącej wody nie pobierasz tak intensywnie, żeby wężownica nie dała rady jej ogrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, andrz6 napisał(a):

,,,, Poszukuję informacji, jak sobie te litry przeliczyć na powierzchnię wężownicy, znając jej średnicę. ,,,,


Zapraszam do wspomnień matematyki z szkoły podstawowej.


Walec - bryła obrotowa, która powstaje przez obrót prostokąta dookoła osi, zawierającej jeden z jego boków.
H - wysokość walca
r - promień podstawy walca

Pole powierzchni bocznej walca = 2 * Pi * H * r 
Objętość walca = (Pi * r) do kwadratu * H

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, carinus napisał(a):

Grzej pompą zawartość zasobnika a wodę do grzania przepuszczaj wężownicą. Wtedy nie ma problemu z przepływem na pompie. Gorącej wody nie pobierasz tak intensywnie, żeby wężownica nie dała rady jej ogrzać.

To akurat nie jest takie oczywiste, żeby przepływowo podgrzać wodę trzeba dostarczyć sporej mocy, tak 30kW - nie kazda wezownica da rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tempa przepływu. Gdy woda ma lecieć wężem strażackim, to marne szanse, ale dla poboru przez jeden lub dwa kraniki jest wystarczająca. Mam u siebie 25m rurki miedzianej 18mm rozdzielonej na 2x12.5m i daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Andrzej_M_ napisał(a):


Zapraszam do wspomnień matematyki z szkoły podstawowej.


Walec - bryła obrotowa, która powstaje przez obrót prostokąta dookoła osi, zawierającej jeden z jego boków.
H - wysokość walca
r - promień podstawy walca

Pole powierzchni bocznej walca = 2 * Pi * H * r 
Objętość walca = (Pi * r) do kwadratu * H

Może czegoś nie rozumiem ale nie znam wysokości walca czyli po prostu długości wężownicy. Znam tylko jej pojemność i średnicę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając dodatkowo materiał i rodzaj wężownicy, czyli gładka lub karbowana, będzie wiadomo czy podoła z grzaniem przepływowym. Kiedyś miałem mały bojler 140l z wężownicą 16m rury stalowej 3/4'' i grzanie tego zbiornika wężownicą nie szło tak wydajnie jak po odwróceniu funkcji tej wężownicy. Dlatego kolejny bojler zrobiłem świadomie jako zbiornik wody kotłowej z wężownicą przepływową dla cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie bojlera przez wezownice wymaga takiej wezownicy aby odebrac cieplo ze zrodla (np. PC) i oddac do CWU pojemnosciowego. Moc PC znana.

Grzanie przeplywowe CWU wymaga takiej wezownicy aby zapewnic moc cieplna dla odbiorow CWU. Czyli moze to byc x2 lub x3 lub nawet x4 wieksza moc. Nie wiem gdzie sens (buc moze chodzi i sprawy higieniczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Dla mnie takie rozwiązanie było oczywistością, gdyż PC i kocioł pracują na tym samym układzie, a czas nagrzania bojlera takim sposobem trwa znacznie szybciej. Pompa jest wpięta w dolną połowę bojlera ze względu na specyfikę grzania. W pierwszej fazie woda jest pompowana do uzyskania małej różnicy na we/wy i dogrzewana stopniowo o 1-2*C. W górnej części zbiornika woda nie jest mieszana i nadal ma wyższą temperaturę. Gdy korzystałem kiedyś tylko z kotła, przepompowanie wody między buforem a bojlerem to była kwestia kilkunastu minut i bojler był nagrzany. Nie wspomnę o braku możliwości namnażania legionelli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.