Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zapowietrzoną instalacją w nietypowym układzie


pawelb5913

Rekomendowane odpowiedzi

W domu parterowym mam bufor ciepła na strychu. Dobrze docieplony itd. problem jest w tym że podejrzewam że przez odpowietrznik na górze bufora, pompa przy laddomacie zasysa powietrze. 

Zanim zacząłem to podejrzewać, dołożyłem separator zanieczyszczeń i powietrza flamco. Zamontowałem go na powrocie z bufora przed laddomatem. 

Niestety niewiele to pomogło. Na drugim biegu pompy przy laddomacie słychać jak mieli powietrze z wodą. Na pierwszym biegu tego nie słychać. To skłoniło mnie do podejrzeń czy przez odpowietrznik na buforze, pompa nie zasysa powietrza.  Przypominam że bufor jest na strychu, nad kotłownią, więc odpowietrznik jest najwyższym punktem instalacji. 

Niby ciśnienie w instalacji jest między 0,6 a 2 bary ale kto wie... Może mimo to.... Tym bardziej , że ten dźwięk mielenia powietrza z wodą jest zwykle przy rozpalaniu czyli gdy bufor jest wychłodzony a co za tym idzie ciśnienie w instalacji niższe. Zastanawiam się nad zaślepieniem odpowietrznika na buforze. Jest separator powietrza więc powinno być ok bez odpowietrznika. 

Co sądzicie.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, pawelb5913 napisał(a):

Niby ciśnienie w instalacji jest między 0,6 a 2 bary ale kto wie..

W ktorym miejscu jest mierzone?

Jaka jest wysokosc instalacji? 

Jaka jest pompa?

25 minut temu, pawelb5913 napisał(a):

Zastanawiam się nad zaślepieniem odpowietrznika na buforze.

Test mozna zrobic. Powinien byc „kapturek” ktory mozna zakrecic lub dobra praktyka jest montaz przed odpowietrznikiem zaworu od odcinajacego (np. kulowy) ktory normalnie sluzylby do odciecia na czas wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie duże te wahnięcia ciśnienia .

Ja bym ten odpowietrznik zamkną i ręcznie odpowietrzał , albo założył zwykły kranik i nim od czasu do czasu  odpowietrzał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał(a):

W ktorym miejscu jest mierzone?

Jaka jest wysokosc instalacji? 

Jaka jest pompa?

 

Odpowietrznik jest na wysokości 5 metrów od podłogi na której stoi kocioł a ciśnienie mierzone jest około 2,2 m od podłogi na której stoi kocioł. 

Pompa razem z laddomatem była kupiona 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz tylko 0,6 [bar] w instalacji na wysokosci 2,2 [m] to cisnienie przy odpowietrzniku na wysokosci 5 [m] bedzie okolo 0,3 [bar].

To niewiele. Zrob aby na zimnej instalacji cisnienie przy odpowietrzniku bylo nie mniejsze niz wysokosc podnoszenia pompy + 0,2[bar]. Czyli podnies cisnienie o okolo +0,5[bar].

Chyba troche za maly zbiornik przeponowy lub taki bardzo na styk masz zamontowany. Jakie jest w nim cisnienie (po stronie gazowej) i gdzie jest zamontowany (wysokosc) oraz przed czy za pompa?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PioBin napisał(a):

 

Chyba troche za maly zbiornik przeponowy lub taki bardzo na styk masz zamontowany. Jakie jest w nim cisnienie (po stronie gazowej) i gdzie jest zamontowany (wysokosc) oraz przed czy za pompa?

 

 

Naczynie przeponowe jest 100L i drugie 18 L - było przed dołożeniem bufora, a bufor niby 1000L ale w rzeczywistości te bufory Galmeta mają chyba 860L jak się nie mylę. 

Naczynie jest wpięte zaraz za laddomatem, między laddomatem a kotłem. Zamontowany jest na ścianie, tuż pod sufitem w kotłowni. Czyli tuż pod buforem. Ciśnienie - nie wiem. 

8 minut temu, nightwatch napisał(a):

zasysanie powietrza przez odpowietrznik na górze, powiadacie? Hm to co mają powiedzieć właściciele instalacji otwartej - powinno ssać powietrze jak odkurzacz, a jakoś nie ssie...

To chyba zupełnie inny temat. Nie ma co porównywać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie znasz ciśnienia w NP to je zmierz a następnie dostosuj do wymaganego ciśnienia w instalacji.

Jak naczynie jest fabrycznie napełnione to ma ciśnienie 1,5 bara, a powinno mieć ok 0,6-08 bara.

Przy pojemności całej instalacji ponad 1000l te 100+18 l może być za mało, to trzeba wstawić do kalkulatora NP np Reflexa i będzie wynik.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny barometr jaki mam to taki przy pistolecie do pompowania kół przy kompresorze. Sprawdzę i dam znać. 

To naczynie przeponowe 100 l było montowane rok temu i nikt się nie interesował ciśnieniem. Poza tym widzę, również u innych ludzi czy to na grupach facebookowych czy na filmach na YT , że nikt chyba nie zwraca na to uwagi ale naczynia reflexa, te w siwym kolorze (niestety takie mam zamontowane) mają max temperaturę pracy do 70 stopni a u mnie jak i innych użytkowników tego typu instalacji (z buforem) temperatura podczas palenia osiąga 90 a czasem przekracza 90stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pawelb5913 napisał(a):

Jedyny barometr jaki mam to taki przy pistolecie do pompowania kół przy kompresorze. Sprawdzę i dam znać. 

Lepszy bylby o zakresie max. 1,6-2bar. Tak samo przy napelnianiu instalcji (dobijaniu cisnienia wody). Ale sprawdz tym co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze odczytałem opis instalacji naczynia, ale chyba jest nie w tym miejscu zamontowane. Powinno być przed pompą (laddomatem) a nie za tzn. nie między kotłem a pompą.

Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie jest wpięte na powrocie między laddomatem a kotłem. 

To ma aż takie znaczenie? 

IMG_20240901_120448.thumb.jpg.14f09e11d3f586e79d186219e219c91e.jpg

 

Niestety króciec z tego naczynia jest za krótki. Zakładając na niego tą końcówkę ucieka z niego powietrze a nie ma tego momentu aby uzyskać szczelne połączenie. Np w rowerze króciec z koła jest dużo dłuższy i dociskając mocno końcówkę uzyskuje się szczelność - tu jest problem. 

Muszę zorganizować coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz sprawdzasz to wiesz, ze naczynie powinno byc „odlaczone” od instalacji. Chodzi o to aby cisnienie z instalacji nie oddzialywalo na membrane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie jest i jezeli nie „odlaczysz” naczynia od instalacji to pomiar cisnienia powietrza moze byc zly i po prostu bedzie wskazywac cisnienie z instalacji.

Moze byc tez ze pomiar pokaze wyzsze cisnienie anizeli jest w instalacji - to by oznaczalo ze zbiornik jest nabity powietrzem powyżej ciśnienia w instalacji co tez nie powinno miec miejsca.

Przez odlaczenie mam na mysli nie odzialywanie cisnienia instalacji na membrane. Mozna go calkiem zdjac, odkrecic itp. lub po prostu tak zrobic instalacje aby byla mozliwosc odciecia i spuszczenia cisnienia wody przed dokonaniem pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie do końca - ciśnienie po obu stronach membrany jest równe, czyli manometr wskazuje ciśnienie powietrza a jednocześnie ciśnienie w instalacji (gdyby nie było równe to balon rozciągnie się lub skurczy tak żeby ciśnienie się wyrównało)
 

(edit: niezupełnie tak jak piszę bo jeszcze dochodzi sprężystość balonu która zwiększa ciśnienie wewnątrz niego - dopiero bez niej ciśnienia były by równe)

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przypadek - moze byc rowne po obu stronach. A nam chodzi o to aby zmierzyc tylko cisnienie powietrza przed zamontowaniem a nie po gdy pracuje juz instalacja.

II przypadek - moze byc wyzsze, po prostu dlatego ze jest nabite duzo wiecej niz w instalacji i membrana nie pracuje. Caly zbiornik jest wypelniony powietrzem.

III przypadek - moze byc nizsze, po prostu dlatego ze caly zbiornik wypelnil sie woda a po stronie powietrznej nie ma powietrza lub jest go bardzo malo i membrana tez nie pracuje.

W kazdym przypadku sprawdzanie cisnienienia nie ma sensu.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam barometr pożyczony. Właśnie zmierzyłem. Zaglądam na forum aby podzielić się wynikami pomiaru i czytam Wasze instrukcję. 

Faktycznie ma to sens żeby wykonać pomiar gdy woda nie napiera na membranę. 

Aktualnie ciśnienie w instalacji wynosi 1,1 bara i taki sam wynik jest mierząc ciśnienie w obu zbiornikach. Ten 18L był montowany blisko 10 lat temu a ten 100L rok temu. No i zdziwił mnie ten sam wynik na obu zbiornikach. Teraz wszystko jasne - mają to samo ciśnienie co w instalacji. 

Dobra, za kilka dni, może jutro a może najdalej w sobotę dokonam pomiaru w należy sposób i będziemy wszystko wiedzieć. 

Dziękuję za Wasze dotychczasowe sugestie i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.09.2024 o 16:13, PioBin napisał(a):

 

III przypadek - moze byc nizsze, po prostu dlatego ze caly zbiornik wypelnil sie woda a po stronie powietrznej nie ma powietrza lub jest go bardzo malo i membrana tez nie pracuje.

W kazdym przypadku sprawdzanie cisnienienia nie ma sensu.

Witam, witam. 

Wreszcie się zmobilizowałem. Spuściłem wodę i jestem zaskoczony / przerażony wynikami pomiarów. Okazuję się że powietrza jest bardzo mało  😱

Skala na barometrze zaczyna się od 0,5 bara i mierząc ciśnienie w obu zbiornikach, wskazówka zostaje na starcie. 

 

Co teraz?

IMG_20240913_180150.jpg

Dla pewności poszedłem do auta, sprawdzić tym barometrem ciśnienie w kołach i pokazuje dobrze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisnienie w zbiorniku przeponowym powinno byc 0,1-0,2 bar nizsze niz cisnienie w instalacji (mierzone na wysokosci naczynia). Chodzi o to aby woda z instalacji minimalnie wypelnila zbiornik na zimnej instalacji (tzw. rezerwa eksploatacyjna).

Napompuj po prostu powietrzem do wartosci jaka podalem wyzej.

Mozesz wczesniej podniesc(sprawdzic) cisnienie po stronie instalacji na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PioBin napisał(a):

Cisnienie w zbiorniku przeponowym powinno byc 0,1-0,2 bar nizsze niz cisnienie w instalacji (mierzone na wysokosci naczynia). Chodzi o to aby woda z instalacji minimalnie wypelnila zbiornik na zimnej instalacji (tzw. rezerwa eksploatacyjna).

Napompuj po prostu powietrzem do wartosci jaka podalem wyzej.

Mozesz wczesniej podniesc(sprawdzic) cisnienie po stronie instalacji na zimno.

Ale obecnie nie ma wody w instalacji.... Nie bardzo ogarniam. 

Powietrze jest w zbiorniku ale bardzo mało, max 0,5 bara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pawelb5913 napisał(a):

Ale obecnie nie ma wody w instalacji....

Ale chyba wiesz jakie ma byc cisnienie poczatkowe CO na wysokosci montazu zbiornika prawda? Podalem ci wczesniej. Przelicz ewentualnie jeszcze raz uwzgledniajac miejsce montazu zbiornika.

Napompju powietrza do zbiornika o 0,1-0,2 bar mniej.

Jesli tego nie ogarniasz to zlec osobie kompetentnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.