Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Studnia wiercona ręcznie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie widziałem takiego wątku i chciałem się zapytać czy ktoś z szacownego grona użytkowników miał taki zgoła dziwny pomysł żeby wiercić studnie ręcznie przy użyciu świdra i szlamowki ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest pomysł dziwny bo tak się robi tzw abisynki...

Zajrzyj na youtube , tam są gotowe instrukcje jak to zrobić i to z namiarami na firmy gdzie można dostać wszystkie potrzrebne materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie naoglądał się człowiek tych youtubów i chce coś takiego zrobić tylko czy jest sens się narobić żeby mieć parę wiader wody czy jest realne żeby dowiercić się do wodonośnych warstw ręcznie liczę z 8-10  metrów zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ponadto poniżej 7m głębokości już pompa abisynka czy hydrofor zamontowany na powierzchni nie pociągnie wody, trzeba wtedy dać pompę zanurzoną w studni.
Ojciec ma pompę hydroforową i wodę wyciąga bez problemu z 9m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała rura ma łącznie 15m z czego 6m jest z filtrem. Na jakiej głębokości jest lustro wody nie pamiętam. Możliwe że na 7m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praw fizyki nie oszukasz i nie zaciągniesz wody z głębokości większej niż 7,5m. Możesz mieć rurę wbitą nawet na kilometr, ale lustro samej warstwy wodonośnej musi mieć mniej niż te 7m.

@stonefistt Popytaj sąsiadów mających takie studnie, na jakiej głębokości jest woda i jaki jest grunt. Najszybciej i najłatwiej jest wkręcić rury ze szpilką świderkiem na końcu sita. To robota na kilka godzin w pojedynkę przy piaszczystym gruncie bez gliny i kamieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jest dziś zaczynam. Około 8 metrów sąsiad ma studnie kręgową ale trochę mnie zmartwił dlatego że powiedział mi jakie są warstwy które wykopywał przy robieniu studni. Czeka mnie glina i ił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsza będzie kurzawka, jeżeli się oczywiście trafi. Pierwsze moje podejście do studni skończyło się właśnie na poziomie kurzawki i dalej się nie posunąłem. Szlamówka nie mogła sobie z tym poradzić. Dlatego kupiłem rury i sito wkręcane. Byłem w szoku jak szybko to wbiłem na 8m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół metra ziemi, półtorej metra piachu z kamieniami, kolejna półtorej metra gliny i pojawiła się woda. Pół metra iłu i tu jest zabawa. Myślałem że w glinie jest ciężko 😅. Szlamowki nie idzie tego ruszyć nabiera tylko wodę a już dałem rury bo woda napływała i się ściany odwiertu odbywały. Super zabawa najlepszy moment jak sąsiedzi patrzyli gdy kolega chodził z różdżka wyznaczając "miejsca " gdzie jest woda. 

 

Pozostaje lekka przeróbka i wiercić w środku rury. Dostawałem w szlamówe żeby skaleczyć ił ale nic to nie dało.

A i więcej obciążyć rure muszę na razie było 40 kilo obciążniki z siłowni. Tak myślę że 100 kg rura wytrzyma. Takie dyby muszę dać bo na linie obciążenie się nie sprawdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna rada to zasypywać otwór grubszym żwirem i próbować wciskać rurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem się po łokcie i dotarłem do 5,2 metra 150 kilo obciążenia rury. Szlamowki średnio zdaje egzamin 95%w niej jest wody reszta go ił. Sąsiad widząc moją męczarnie polecił zrobić  kupić "szape" coś do wiercenia w ile i glinie mówił że woda zleci a urobek  w środku zostanie. Żona już określiła że to mój najgrubszy pomysł 😅.  Tylko z tą szapa to jest tak z trzeba zamontować ja na żerdziach od wiertnicy i wyciągać wszystko a cały zestaw to będzie 7 metrów teraz  bo mam 3xpo 2 metry rury 160 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku skończyło się jednak na zakupie kilku rur i wkręcenie tego już bez problemów. Trzecią studnię zrobiła mi firma. Musiałem trochę zapłacić 230zł/m, ale po 2h miałem gotowy odwiert na 20m ze szczelną rurą studniarską 100mm i porządnym sitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@stonefistt, "Wczoraj zrobiłem się po łokcie i dotarłem do 5,2 metra "

 

Ja spasowałem mniej więcej na tej głębokości i po wykuciu 1 mb w ile, co zajęło mi ze dwa tygodnie, przebijakiem  rozbijałem ił i grudka po grudce szlamówką wyjmowałem  te iłowe kamienie na powierzchnię.

Miała być woda do podlewania ogródka i jest, co najważniejsze w wystarczającej ilości,  prawda, że gruntowa, ale z tej głębokości nieraz trudno o lepszą :).

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

ponownie, 2 miesiące sobie odpuściłem wiercenie studni (czas na regeneracje fizyczna i psychiczną od tego :)) i trochę powierciłem. Użyłem szlamownicy wierczącej (fi 140 do środka w rurę 160), wszystko fajnie tylko że rury się połamały (ale jest światło rury tylko że już 140 nie wsadzę) nity puściły od walenia młotkiem i może też przesadziłem z obciążeniem rury ~240 kg. Postanowiłem kontynuować i dospawałem jak że przerobiona została szlamówka 90 na wiercącą (wyciąganie na żerdziach zestawu, zęby dospawane żeby kaleczyć ił). Tym sposobem zeszedłem do 9 m zakwasy na przedramionach i bicepsach ale w końcu idzie na razie nie wsadzam rur (teraz jak się w końcu gdzieś dokopie to będę wsadzał rury 110).

Przy kolejnych dniach wiercenia rozstawie rusztowanie i założę bloczek będzie lepiej wyciągać. Guma ze szlamówki pewnego razu zerwała się z urobkiem musiałem dorobić nową do czego użyłem starej opony od taczki, otwornicy 76 cm do drewna i dziurki pod śruby po przyłożeniu na oko (działa jak złoto lepiej niż oryginał).

Nie poddałem się, ale ile kur... zapiał jest tego iłu??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak były ucięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stonefistt Nie żałuj teraz paru złotych na dobre skręcane rury 110mm z sitem syntetycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wiercę zmniejszą szlamówką wiercącą w środku tych rur 160 i nie wkładam żadnych rur aż nie przebije się przez warstwę iłu 11.30 m i nadal jest ił:(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja co do studni. Dokopałem do 13,5 ale rury zeszły do 12 bo miałem 2 dni przestoju i nie szło ruszyć. Zasypane kamieniem w koło i do środka wsypane tak żeby było równo z rurami. Piachu z iłem było metr dalej ił nie mam zamiaru znów wiercić w ile (studnia głębinowa u sąsiada co najmniej 40 metrów (dokładnie nie pamięta)wiercona maszynowo).

Teraz zostaje mi nabyć pompę głębinowa i pompować hydrofor nie daje razy wybrać wody maks 8 metrów podnoszenia. Mam też pomysł żeby opuścić hydrofor niżej i zabudować tak z metr czy 2 to by więcej wybierał ale to do pomyślenia. To by było na tyle jeszcze tylko testy z hydroforem  ile idzie wody i z głębinówką. Świetna zabawa ale samemu już się raczej nie podejmę u mnie wiercenia. We dwóch mając dwa dni to z tym sprzętem i wiedzą bym się pokusił że da rade zrobić w tym czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad pożyczył głębinowe pompę i wyszła wydajność 66-70 litrów na pompowanie ale leciała jeszcze taka brudna może jak się wyklaruje to więcej poleci. W każdym razie studnia nie daje ciągle wody jak na tych YouTubach więc lipa zostaje pompowanie na mauzer i podlewać. Jedyna studnia na te moje iły to kręgowa na 11-12 metrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może ciśnieniem wody pogłębić/wypłukać. Dokręcane sekcje  rury calowej lub 3/4 z wspawanym grotem na końcu i dobra pompa - powinno samo wchodzić pod swoim ciężarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozbija się o poziom lustra wody. Jak będzie wysoko to można wbijać rurę z sitem, ale gdy latem zejdzie poniżej tych 6-7m, to jedynie głębinowa da radę pompować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus Chodziło mi o wypłukanie objętości pod rurą i lepszy wydatek wody. Można dodać bentonitu lub mąki ziemniaczanej - na obsypywanie się objętości wypłukanego zbiornika ( do wody wpompowywanej w ostatniej fazie dzialania). Można też zejść tym sposobem niżej bez takiej walki.

Jak woda za  nisko to głębinowa z odpowiednią wysokością podnoszenia konieczna. Chodziło mi o to by polepszyć wydatek wody - kolega pisał że go nie ma - musi cyklicznie do mauzera pompować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.