Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Z Tą Mocą ?


sztoff

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o wytłumaczenie szanownych forumowiczów jak to jest w końcu z doborem mocy grzejników.

 

Załóżmy że wychodzi mi w pewnym pomieszczeniu 1200W zapotrzebowania cieplnego.

Więc bogatszy o wiedzę którą zanabyłem wałkując temat ogrzewania dniami i nocami, wiem że potrzebuję 10-ęć żeberek aluminiowych z których to jedno żeberko posiada moc 120W wg polskiej normy EN 442 - przy temperaturze zasilania75/ powrotu65/ i otoczenia20.

 

No i wszystko powinno być jasne, ale zakładając że temperatura zasilania po wyjściu z mieszacza będzie miała 35 oC to powinno być dwa razy więcej zeberek? :)

Czy może chodzi o to że moc maksymalna jest przy 75 stopniachC, tak samo jak moc maksymalna pieca wynosi np 24kW a myślę że z mocą maksymalną piec raczej nigdy nie grzeje, więc wykorzystuje się tylko niewielką część mocy potrzebną do ogrzania pomieszczenia do temp 20oC.

 

Czy dobrze myślę że zasilając grzejnik wodą o temp 35oC wykorzystuję tylko część tej mocy którą oferuje grzejnik, ale kiedy ziima przyciśnie i będe potrzebował pełnej mocy, zwiększając temp zasilania zapewnię zapotrzebowanie cieplne dla tego pomieszczenia?

 

Nie wiem czy nie namieszałem zbytnio. Ale tak na chłopski rozum wytłumaczcie.

Jeśli wychodzi 1200W w pomieszczeniu, to musze powiesić 10 zeberek po 120W??

 

Oczywiście nie bierzemy pod uwagę jakiegoś naddatku, chodzi mi tylko o tę nurtująca mnie kwestię.

 

Kto rozjaśni moje nocne rozmyślania? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

jeśli znasz zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń to ilość żeberek dobierasz w zależności od tego jaką maksymalną temperaturę chcesz mieć na grzejnikach z uwzględnieniem współczynników korekcyjnych. Współczynniki korekcyjne podaje producent grzejnika. Tu masz przykładowe:

http://www.purmo.com/pl/produkty/grzejniki-plytowe/383.htm

Przykładowo, biorąc pod uwagę współczynniki podane powyżej: jeżeli chcesz mieć moc 1200W przy parametrach 60/50/20, a żeberko ma moc 120 W przy parametrach 75/65/20 to musisz dać tych żeberek 16 (uwzględniając współczynnik korekcyjny = 1,6)

Mam nadzieję że dobrze to wytłumaczyłem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o wytłumaczenie szanownych forumowiczów jak to jest w końcu z doborem mocy grzejników.

 

Załóżmy że wychodzi mi w pewnym pomieszczeniu 1200W zapotrzebowania cieplnego.

Więc bogatszy o wiedzę którą zanabyłem wałkując temat ogrzewania dniami i nocami, wiem że potrzebuję 10-ęć żeberek aluminiowych z których to jedno żeberko posiada moc 120W wg polskiej normy EN 442 - przy temperaturze zasilania75/ powrotu65/ i otoczenia20.

 

No i wszystko powinno być jasne, ale zakładając że temperatura zasilania po wyjściu z mieszacza będzie miała 35 oC to powinno być dwa razy więcej zeberek? :)

Czy może chodzi o to że moc maksymalna jest przy 75 stopniachC, tak samo jak moc maksymalna pieca wynosi np 24kW a myślę że z mocą maksymalną piec raczej nigdy nie grzeje, więc wykorzystuje się tylko niewielką część mocy potrzebną do ogrzania pomieszczenia do temp 20oC.

 

Czy dobrze myślę że zasilając grzejnik wodą o temp 35oC wykorzystuję tylko część tej mocy którą oferuje grzejnik, ale kiedy ziima przyciśnie i będe potrzebował pełnej mocy, zwiększając temp zasilania zapewnię zapotrzebowanie cieplne dla tego pomieszczenia?

 

Nie wiem czy nie namieszałem zbytnio. Ale tak na chłopski rozum wytłumaczcie.

Jeśli wychodzi 1200W w pomieszczeniu, to musze powiesić 10 zeberek po 120W??

 

Oczywiście nie bierzemy pod uwagę jakiegoś naddatku, chodzi mi tylko o tę nurtująca mnie kwestię.

 

Kto rozjaśni moje nocne rozmyślania? :)

 

 

Grzejnik posiada określoną moc np. 1 żebro 120 wat przy przy spełnieniu pewnych warunków np. jak piszesz przy temperaturze zasilania75/ powrotu65/ i otoczenia20.

Zmieniając te dane zmienia się moc grzejnika nawet przy tej samej temperaturze zasilania 75 i temp. pomieszczenia 20st. ale schłodzenie do 55 st czyli 75/55/20. Moc grzejnika spada. tak samo jest przy obniżeniu parametrów np. 40/35/20. Ważnym czynnikiem jest tu różnica pomiędzy temperaturą zasilania/powrotu/ pomieszczenia + powierzchnia grzejnika. Aby oddać równą moc grzejnik przy różnych parametrach musi posiadać inną powierzchnię oddawania ciepła. Nośnikiem energii jest ta sama ilość czynnika grzewczego (przepływ w litrach). Większa różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a temperaturą pomieszczenia wymaga mniejszej powierzchni grzejnika do ogrzania (uzupełnienia strat ciepła) i na odwrót niższa temperatura zasilania wymaga większej czynnej powierzchni grzewczej. Zwiększenie różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a pomieszczeniem zwiększa efektywność oddawania ciepła do otoczenia. wynika to z praw fizyki.

Przy ogrzewaniu w sezonie grzewczym w zależności od temperatury zewnętrznej zachodzi potrzeba różnicowania zapotrzebowania na ciepło w zależności od potrzeb. Przy projektowaniu i doborze grzejników przyjmuje się sytuację gdzie występuje najwyższe zapotrzebowanie na energię cieplną w danym regionie (strefa klimatyczna) Przyjmując maksymalne parametry instalacji grzewczej np. 75/65, 90/70 , 55/45.

Wcześniej już opisywałem na forum, że istnieją różne formy regulacji instalacji w zależności od zapotrzebowania na ciepło w zależności od warunków pogodowych - ilościowa, jakościowa i mieszana jakościowa- ilościowa.

ilościowa ilość czynnika przepływającego przez instalację (zmiana różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem , jakościowa - zmiana temperatury zasilania instalacji, mieszana - łącząca obie wcześniej wymienione regulacje. ta ostatnia występuje najczęściej w instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś bliżej?

czy uważasz że lepiej byłoby dobierać grzejniki wg parametrów 75/65/20°C i tak zostawić bez przeliczania współczynnika?

Bo w sumie kiedy chciałbym żeby grzejniki osiagnęły swoją moc to zwiększyłbym temperaturę na piecu i zasilaniu grzejników. Ale jak pomyślę że grzejnik miałby mieć temp 75°C w zimie to trochę sie boję. Dotknij takiego...

 

Wywołałem Ciebie do tablicy, teraz szerzej coś na ten temat proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje osobiste zdanie.

 

W nowych domach, ogrzewanych całodobowo (kotły podajnikowe, gazowe, itp) w zupełności wystarczą grzejnik dobrane według założeń projektu. Zapotrzebowanie cieplne takich domów jest małe, nieprzewidziane straty też małe (nieprzewidziane wyłączenia ogrzewania), a ponowne rozgrzanie budynku łatwe i szybkie. W takim przypadku przewymiarowanie grzejników to inwestycja która raczej sie nie zwróci.

 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku starych, nieocieplonych domów. Zwłaszcza opalanych zasypowymi kotłami, lub metodą "przepalania". Tutaj grzejniki muszą być przewymiarowane, ponieważ często będą pracowały z maksymalną mocą (czasem nawet codziennie) i zapas mocy jest bardzo przydatny do szybkiego rozgrzania bardzo wychłodzonych pomieszczeń. W tym wypadku inwestycja też się raczej nie zwróci, ale bardzo podnosi komfort użytkowania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc grzewczą dobiera się do najniższej występującej temperatury ,w Polsce przyjmuje się temperaturę obliczeniową zależności od położenia geograficznego na poziomie minus 18 do minus 24 st ,i dla tych temp ustala się obliczeniowe parametry grzewcze np na poziomie 75/65/20

i dla tych parametrów dobiera się moc grzewczą kotła i grzejników .

np jeżeli grzejnik powinien mieć moc 1200 W (75/65/20) to powinien ją mieć przy minus 18-24 st ,przy wyższych(cieplejszych) temperaturach zewnętrznych ,grzejemy nizszymi paramertami i wówczas moc grzejnika jest mniejsza . np minus 10 temp zasilania ok 65 st , przy temp zew 0 st wystarczy ok 50 st a przy + 10 ok 40 st zasilanie ,niższa temp zasilania= niższa moc cieplna grzejnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu tematu:

 

Moc grzejnika może ulec zmniejszeniu w zależności od jego usytuowania:

place_correction.pdf

Także wysokość miejscowości ponad poziom morza ma pewne znaczenie, gdyż rzadsze powietrze słabiej przenosi ciepło przez konwekcję:

post-3216-1262973340_thumb.jpg

 

Jeszcze innym czynnikiem wpływającym na moc grzejnika jest farba, która jest pomalowany:

post-3216-1262973669_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał sawo, grzejnik dobiera sie odpowiednio do strefy klimatycznej i wg parametrów 75/65/20. Oczywiście ta "strefa" i "75/65/20" mają sie nijak do rzeczywistości. Może się zdarzyć, że przez kilka lat z rzędu temperatura nie spadnie do naszej strefy klimatycznej, ale dla odmiany temperatura wewnątrz pomieszczeń bardzo często może spadać poniżej tych "obliczeniowych" 20st.C. To wszystko jest tylko teoria.

 

Wszystkie te obliczenia uwzględniają pewien margines zapasu mocy grzejnika. Każdy grzejnik ma dużo wyższą moc maksymalną niż obliczeniową. To samo dotyczy stref klimatycznych, one też mają pewien margines "bezpieczeństwa". Osobiście radze ci sie trzymać założeń projektu (jeżeli dom jest nowy) lub trochę przewymiarować grzejniki (jeżeli dom jest bardzo energochłonny), ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.